Forum Culinar: Blueberry Dream - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Blueberry Dream Tort cu afine si ciocolata

#1 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 April 2014 - 12:41 PM

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-90-13967806039414.jpg

Asa arata tortul la stadiul de shita si camasa iau nastere toate torturile. Pun si imaginea asta pentru ca e mai usor sa urmariti reteta cu un astfel de element vizual.

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-90-13967807390056.jpg

Ingrediente si mod de preparare

Sirop de zahar
½ cana apa
¼ cana zahar
1 lingurita extract de vanilie

Fierbeti acest sirop pentru 5 minute si dati deoparte sa se raceasca. Adaugati vanilia.

Pasta Joconde
20g unt
20g zahar pudra
1 albus
20g faina alba
10g amidon
1 picatura colorant albastru
1 picatura colorant rosu

Pasta aceasta este cunoscuta si sub numele de pasta decorativa si poate fi chiar congelata pentru a fi folosita mai tarziu in cazul in care va mai ramane. E foarte usor de realizat. Mixati untul cu zaharul pudra. Adaugati albusul, apoi faina, amidonul si colorantul. Eu am folosit colorant rosu si albastru pentru ca aveam nevoie de o culoare asemanatoare cu cea a afinelor, insa voi colorati-l cum doriti. Puneti pasta intr-o punga rezistenta, taiati-i foarte putin varful si realizati modelele dorite pe o hartie de copt. Pentru a realiza modelele mai usor, puneti foaia cu modelul decorativ sub hartia de copt si pur si simplu trasati modelul cu pasta. Dati tava la congelator pana faceti blatul.

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-90-13967806160151.jpg

Blat Genoise
6 oua
120g zahar
180g faina alba
½ lingurita praf de copt
1 praf de sare

Aceast a e blatul pe care il fac cel mai des. E pufos, aerat si il prefer pandispanului pentru ca pot sa las mixerul sa-si faca treaba cat eu ma ocup de alte treburi.
Cerneti faina cu sarea si praful de copt si dati deoparte.
Mixati ouale intregi cu zaharul pana isi tripleaza volumul, cel putin 10 minute. Incorporati treptat mixul de faina. Nu va grabiti, amestecati incet, de jos in sus. Intindeti jumatate din aluat peste modelul cu pasta Joconde facut mai devreme, iar restul de blat turnati-l intr-o tava rotunda de tort (26cm diametru). Coaceti ambele blaturi in cuptorul preincalzit la 170C pentru 15-20 minute. Aveti grija sa nu il ardeti. Trebuie sa fie copt dar sa ramana cat mai decolorat cu putinta. Scoateti tavile din cuptor, raciti apoi taiati blatul decorat in 2-3 fasii, in functie de marimea tortului. Montati blatul rotund intr-un inel de tort si asezati fasiile de blat pe marginile inelului. Stropiti blaturile cu sirop de zahar si dati deoparte.

Crocant de ciocolata
30g fulgi de porumb
100g ciocolata neagra topita

Amestecati fulgii de porumb cu ciocolata si imprastiati amestecul peste blatul Genoise. Dati la rece sa se intareasca ciocolata.

Sos de afine
½ cana afine congelate, piure
¼ cana zahar
1 lingura suc de lamaie

Combinati cele trei ingrediente intr-un vas cu fund dublu si fierbeti 5-10 minute la foc mic pana sosul incepe sa se ingroasa usor. Luati de pe foc si lasati sa se raceasca.

Mousse de afine
70g zahar
30ml apa
1 lingurita suc de lamaie
2 albusuri
8g gelatina hidratata in 35ml apa rece
140g piure de afine (dat prin sita pentru mai multa finete)
150ml frisca lichida, batuta

Combinati zaharul si apa intr-un vas mic pe foc si fierbeti 2-3 minute pana se ingroasa. Intre timp, mixati albusurile spuma tare. Turnati treptat siropul fierbinte peste albusuri si mixati inca 2-3 minute pana devine o bezea ferma. Dati deoparte.
Topiti gelatina pe bain marie sau la microunde 10-15 secunde si amestecati-o cu piureul de afine. Incorporati piureul in bezea, apoi inglobati frisca batuta. Turnati mousse-ul intr-o tava tapetata cu folie alimentara. Tava aceasta trebuie sa fie mai mica decat tortul final pentru a obtine acel design in interior. Puneti sosul de afine peste mousse si congelati 1-2 ore.

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-90-13967806457462.jpg

Mousse de ciocolata neagra
3 galbenusuri
60g zahar
30ml apa
4 g gelatina hidratata in 20ml apa rece
200g ciocolata neagra, topita
400ml frisca lichida, batuta

Combinati zaharul cu apa si fierbeti 2-3 minute intr-un sirop gros. Intre timp, mixati galbenusurile pana se albesc apoi turnati treptat siropul de zahar fierbinte si continuati sa mixati 4-5 minute. Topiti gelatina si adaugati-o in mixtura de galbenus, apoi incorporati ciocolata topita. Lasati sa se raceasca la temperatura camerei si incoporati frisca batuta. Turnati jumatate de mousse peste primul blat si congelati 10 minute. Scoatei mousse-ul de afine din forma si puneti-l peste cel de ciocolata. Turnati restul de mousse de ciocolata de jur imprejurul mousse-ului de afine si dati din nou la rece.

Mousse de ciocolata alba
200g ciocolata alba
150ml frisca lichida
5 g gelatina hidratata in 25ml apa
400ml frisca lichida, batuta

Incalziti cei 150ml frisca lichida intr-un vas, insa nu lasati sa fiarba. Adaugati ciocolata, rupta bucati si mixati pana se topeste. Topiti gelatina pe baie de aburi sau in microunde si adaugati in crema de ciocolata. Lasati sa se raceasca bine si incorporati treptat frisca batuta. Turnati mousse-ul alb peste cel de ciocolata neagra si dati din nou la rece.

Ganache de ciocolata alba
200g ciocolata alba, rupta bucati
150ml frisca lichida
30g unt (82% grasime)
½ lingurita extract de vanilie

Incalziti frisca lichida intr-un vas, insa nu o lasati sa fiarba. Luati de pe foc si adaugati ciocolata. Amestecati cu o spatula pana se topeste ciocolata, apoi adaugati untul. Lasati sa se racoreasca si adaugati si vanilia. Turnati ganache-ul peste mousse-ul de ciocolata alba si dati la rece cateva ore, de preferabil peste noapte.


A doua zi, scoateti tortul din frigider, inlaturati inelul de tort si decorati cu 100ml frisca batuta bine si capsune sau alte fructe, dupa imaginatie. Cativa toporasi mi s-au parut ca merg la fix cu tema tortului. Taiati felii si bucurati-va de aromele minunate si textura aerata! Sa aveti o Duminica cat mai frumoasa alaturi de cei dragi!

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-90-13967806673994.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-90-13967806811277.jpg
Imagine postata

#2 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 06 April 2014 - 01:24 PM

Moaaaaaaama, deci e adevarat... l-am vazut pe fb, dar am crezut ca e o pictura...
Opera de arta tot e, ma bucur nespus ca ai pus toti pasii, chiar aveam nevoie pentru un eveniment important, in curand.

Felicitari, Olguta, toporasii sunt tusa delicata suprema... :drool: - minunata idee...
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#3 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 April 2014 - 01:43 PM

Vezi postareakoral, la 06 April 2014 - 01:24 PM, a spus:

Moaaaaaaama, deci e adevarat... l-am vazut pe fb, dar am crezut ca e o pictura...
Opera de arta tot e, ma bucur nespus ca ai pus toti pasii, chiar aveam nevoie pentru un eveniment important, in curand.

Felicitari, Olguta, toporasii sunt tusa delicata suprema... :appl: - minunata idee...


Multumesc, Koral! :appl:

Mult succes la tortalit in cazul asta, te astept cu impresii daca il incerci.. si poze, evident. :drool:
Poti inlocui afinele cu capsuni sau zmeura daca vrei.
Imagine postata

#4 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 April 2014 - 06:45 PM

Bravo Olgutza. minunata opera de arta. Toporasul intradevar o idee super.

#5 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 April 2014 - 07:24 PM

Vezi postareastella, la 06 April 2014 - 06:45 PM, a spus:

Bravo Olgutza. minunata opera de arta. Toporasul intradevar o idee super.


Multumesc, Stella! Am avut noroc sa mai gasesc cativa netrecuti inca :) :)
Imagine postata

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 April 2014 - 09:46 PM

Arata demential Olguto' :)

Totusi eu nu am pricipit' o chestie :) deci ai facut modelul ala ondulat din Pasta Joconde si se da tava la congelator pana se face blatul.

Aici nu pricep,torni compozitia de blat cruda peste pasta model si apoi coci?!,sau coci blatul si apoi cum aplici blatul peste model?! :)

#7 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 April 2014 - 09:49 PM

Vezi postareaGeany, la 06 April 2014 - 09:46 PM, a spus:

Arata demential Olguto' :)

Totusi eu nu am pricipit' o chestie :) deci ai facut modelul ala ondulat din Pasta Joconde si se da tava la congelator pana se face blatul.

Aici nu pricep,torni compozitia de blat cruda peste pasta model si apoi coci?!,sau coci blatul si apoi cum aplici blatul peste model?! :)


Multumesc, Geany! :)

Dai la congelator modelul pentru ca avand unt se va intari. In caz contrar, cand pui blatul peste, s-ar putea sa se intinda si sa se strice modelul. Abia dupa pui blatul si coci. Sper ca te-am lamurit :)
Imagine postata

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 April 2014 - 09:52 PM

Ooo!! da!! acum ma lamurii :) am retinut jmecheria' o sa prestez si eu :)

#9 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 07 April 2014 - 12:50 AM

Cat poate sa fie de frumos Olguta! Felicitari pentru talent si rabdare!

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 April 2014 - 07:40 AM

Superb! Esti o artista desavarsita! :) Aplauze la scena deschisa! :) :) :) :) :)

P.S. Vin acasa peste 2 saptamani.... Ne vedem? :)

#11 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 April 2014 - 08:50 AM

Vezi postareaFoxyy, la 07 April 2014 - 07:40 AM, a spus:

Superb! Esti o artista desavarsita! :) Aplauze la scena deschisa! :) :) :) :) :)

P.S. Vin acasa peste 2 saptamani.... Ne vedem? :)


Multumesc, Cristina :)

Foxxy, sigur ca da. Momentan nu am niciun plan pentru Pasti, as putea sa-mi fac drum pana la Vaslui. Pastram legatura asadar. Ori poate ai tu drum prin Husi :)
Imagine postata

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 April 2014 - 08:53 AM

Vorbim, sigur ca da. :)
Intre timp, te rog sa-mi lamuresti un mister: in tava, vad ca ai pus 3 randuri de pasta Joconde, dar pe marginea tortului vad unul singur. Cu celelalte 2 ce-ai facut? Ai zis ca se taie blatul in 2-3 fasii, dar tortul tau nu pare sa aiba nici o imbinare. :)

#13 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 07 April 2014 - 08:56 AM

Oau, oau, oau...arata minunat si sunt convinsa ca si gustul e la fel!

#14 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 April 2014 - 08:56 AM

Vezi postareaFoxyy, la 07 April 2014 - 08:53 AM, a spus:

Vorbim, sigur ca da. :)
Intre timp, te rog sa-mi lamuresti un mister: in tava, vad ca ai pus 3 randuri de pasta Joconde, dar pe marginea tortului vad unul singur. Cu celelalte 2 ce-ai facut? Ai zis ca se taie blatul in 2-3 fasii, dar tortul tau nu pare sa aiba nici o imbinare. :)


Sunt 3 imbinari chiar, doar ca le-am taiat si le-am asezat in asa fel incat sa nu se vada. Mi-a mai ramas cam o jumatate de fasie pe care a rontait-o piciul meu :) Singura imbinare care chiar nu prea mi-a iesit si era mai evidenta e la spatele tortului :)

Edit: blatul poate fi si congelat si folosit mai tarziu, insa cum eu nu fac niciodata acelasi model de 2 ori, resturile devin un desert rapid :)
Imagine postata

#15 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 April 2014 - 08:57 AM

Vezi postarea2ut, la 07 April 2014 - 08:56 AM, a spus:

Oau, oau, oau...arata minunat si sunt convinsa ca si gustul e la fel!


Multumesc, 2ut :) :) :)
Imagine postata

#16 Useril este offline   cristinaD 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationV.A.

Postat 08 April 2014 - 02:27 PM

Absolut superb, Olguta!
Am o rugaminte, poti sa-mi spui ce fel de frisca lichida folosesti?

#17 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 08 April 2014 - 02:32 PM

Vezi postareacristinaD, la 08 April 2014 - 02:27 PM, a spus:

Absolut superb, Olguta!
Am o rugaminte, poti sa-mi spui ce fel de frisca lichida folosesti?


Multumesc, Cristina :hug:

Eu cumpar frisca de la un producator de lactate local. Ideea e ca trebuie sa aibe cel putin 30% grasime ca sa o poti bate bine.
Imagine postata

#18 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 08 April 2014 - 06:27 PM

Stiam eu ca daca intru aici o sa ma doara, :hug: dar Olgutza merita un mare bravo pentru tot ceea ce realizeaza: din punct de vedere culinar si fotografic! ^_^

#19 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 08 April 2014 - 07:22 PM

Vezi postareaEataly, la 08 April 2014 - 06:27 PM, a spus:

Stiam eu ca daca intru aici o sa ma doara, :hug: dar Olgutza merita un mare bravo pentru tot ceea ce realizeaza: din punct de vedere culinar si fotografic! ^_^


Multumesc, Lily! :hug: ^_^ :hug:

Mai am de munca in ale fotografiei, marea mea problema e lumina naturala care lipseste cu desavarsire, avand ferestrele spre vest ^_^ Dar perseverez :D
Imagine postata

#20 Useril este offline   cristinaD 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationV.A.

Postat 08 April 2014 - 09:44 PM

Vezi postareaOlguta, la 08 April 2014 - 02:32 PM, a spus:

Vezi postareacristinaD, la 08 April 2014 - 02:27 PM, a spus:

Absolut superb, Olguta!
Am o rugaminte, poti sa-mi spui ce fel de frisca lichida folosesti?


Multumesc, Cristina :hug:

Eu cumpar frisca de la un producator de lactate local. Ideea e ca trebuie sa aibe cel putin 30% grasime ca sa o poti bate bine.


Multumesc ^_^

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi