Forum Culinar: somon si ciuperci - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

somon si ciuperci

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 August 2014 - 06:19 PM

Am incercat chestia asta mai demult si m-am indragostit de ea.... Somon la gratar cu ciuperci in sos Teriyaki

Este foarte usor de facut mancarea asta. Aveti nevoie decat de file de somon ca sa ajunga pentru cate persoane vreti voi, ciuperci (preferabil sa nu fie sampioane) cat sa fie de ajuns pentru o garnitura bogata, sos de stridii (oyster sauce), mirin (vin dulce de orez) si zahar de trestie de zahar (dupa gust).

Sosul Teriyaki il puteti cumpara facut de-a gata dar e mai bun daca il faceti voi. Si e simplu. Parti egale de sos de stridii (asta il cumparati de-a gata), mirin si zahar de trestie pe care le amestecati bine bine. Asta-i tot.

Pentru cei ce nu stiu de mirin, asta este, dupa cum spuneam, un vin dulce de orez. Atentie mare, insa! Nu-l confundati cu otetul de orez!!!

Acum faceti somonul pe gratar sau in tigaie, inabusiti ciupercile cu putin ulei de masline si putin vin alb si, cand inca nu sunt gata, turnati sosul Teriyaki peste ele (io pun direct din sticle sos de stridii si mirin. Zahar nu mai pun pentru ca iese prea dulce, dar, oficial, trebuie si zahar). Si mai amestec in trocul cu ciuperci (taiate dinainte, evident, dar nu bucati mici. Io le tai in felii groscioare, cu tot cu picioruse). pana se mai ingroasa ceva sosul.

Si pui in farfurie o bucata de somon, pui ciuperci in sos si mananci.

Daca-ti ia mai mult de 15 minute sa faci chestia asta inseamna ca mai bine renunti la facut mancare si-i lasi pe altii.

Daca nu aveti mirin, puteti folosi orice alt vin alb dulce. Nu demisec, nu demidulce, dulce!
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi