Forum Culinar: Leustean - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Leustean Pastrare pentru iarna

#1 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 05 May 2015 - 09:33 AM

Doar ce am adunat un manunchi bun de leustean. L-am desfrunzit si il am in apa sa il spal. Vreau sa il pastrez pentru iarna sau pe o perioada cat mai lunga.
Dintre alternativele:
- uscat
- tocat si congelat
- tocat + ulei si pastrat in borcan in frigider

pe care ma sfatuiti sa o folosesc.

Mie mi se pare ca in forma congelata aroma se pastreaza mai bine dar nu ajung mereu sa folosesc cand sunt pe ultima suta la o supa.
Emulsia cu ulei ma atrage cel mai mult dar imi este teama ca nefiind sterilizat, chiar si in frigider, un va rezista chiar pana la anul pe vremea asta.

Sfaturi, idei sunt binevenite. :toothy6:

#2 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 05 May 2015 - 09:40 AM

Vezi postareaKiva, la 05 May 2015 - 09:33 AM, a spus:

Doar ce am adunat un manunchi bun de leustean. L-am desfrunzit si il am in apa sa il spal. Vreau sa il pastrez pentru iarna sau pe o perioada cat mai lunga.
Dintre alternativele:
- uscat
- tocat si congelat
- tocat + ulei si pastrat in borcan in frigider

pe care ma sfatuiti sa o folosesc.

Mie mi se pare ca in forma congelata aroma se pastreaza mai bine dar nu ajung mereu sa folosesc cand sunt pe ultima suta la o supa.
Emulsia cu ulei ma atrage cel mai mult dar imi este teama ca nefiind sterilizat, chiar si in frigider, un va rezista chiar pana la anul pe vremea asta.

Sfaturi, idei sunt binevenite. :)


Intre uscat si congelat eu il prefer net pe cel congelat, mi se pare ca pastreaza aroma mult mai bine. Cu ulei n-am folosit si nici vazut la nimeni niciodata asa ca nu stiu cum e .
brain loading....please wait....

#3 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 05 May 2015 - 09:44 AM

Vezi postareaKiva, la 05 May 2015 - 09:33 AM, a spus:

Doar ce am adunat un manunchi bun de leustean. L-am desfrunzit si il am in apa sa il spal. Vreau sa il pastrez pentru iarna sau pe o perioada cat mai lunga.

Eu il pastrez netocat, la congelator.
Adica frunzele alese, spalate si bine scurse.
Eventual in portii mici, sau in punga cu fermoar, bine aplatizata, ca sa fie frunzele in strat subtire, nu bloc.
In acest fel e nespus de usor sa scot cand am nevoie, sa-l toc si sa-l arunc in ciorba.

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 May 2015 - 10:21 AM

Votez si eu pentru congelat in forma in care ti se pare mai buna, personal as prefera tocat intr-o cutie/punga, se decongeleaza instantaneu cind il pui in ciorba.
Cu ulei mi-e frica.
Uscat isi pierde tot parfumul.
Eu am experimentat cu succes nu leustean ci toate verdeturile amestecate cu sare pastrat la frigider, adica o sare foarte aromata, dar problema pe care am notat-o e ca in modul asta folosesc prea multa sare.

#5 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 May 2015 - 10:48 AM

Si eu tot tocat si congelat folosesc. Scot, efectiv se faramiteaza cu degetele din pachetel, cat imi trebuie si pun restul la loc.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 May 2015 - 12:57 PM

Varianta cu ulei, la borcan si congelata.

Eu îl pun si frunze în pungulite la congelator, fac si asa cu ulei, dar cel mai mult folosesc proaspat. Kiva, tufa tine pîna în toamna tîrzie, deci nu trebuie sa-ti congelezi de pe acum. În vara tunde tufa, ca în toamna sa ai frunze noi.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 05 May 2015 - 08:23 PM

Multumesc pentru pareri.

Adriana, bunica mea punea asa cu sare zarzavaturi, imi amintesc de marar iar daca era prea sarat il tine un pic in apa rece inainte sa il puna in mancare.

Maya, l-am tuns acum pentru ca asa imi amintesc de la bunica mea ca spunea ca buruienile de mai sunt trufandale si bune de pastrat pentru iarna. Acum ca tot l-am taiat asta e, o mai da el roade pana la toamna ca e intr-un ghiveci mare si are inca lastari micuti.

Cu ulei am vazut pe aici dar nu stiu cat o tine de mult in frigider. In final l-am spalat si uscat bine intre 2 prosoape. Acum e intr-o punguta sa mearga la congelator. Ce o sa mai adun pe toamna cred ca il pun cu ulei de consum mai rapid.

#8 Useril este offline   Peter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,224
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 05 May 2015 - 09:17 PM

Netocat, la congelator, intotdeauna am fost tare multumit de metoda asta fara mare chin. Rupi direct din punga(aici deja il poti maruntii si portiona ca lumea) si-l arunci in zeama sau ce-o fi. Si iarasi inapoi in congi. :) Dar nu asi tunde deja de acum. Poate ai un urias de Liebstöckel, atunci poate da.
Nix ulei. :rolleyes:

Peter
Salutari din Bavaria

Imagine postata

#9 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 May 2015 - 10:03 PM

Pai trebuie sa recunosc ca-l toc fiindca sunt lenesa, tocat se desface mai usor!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#10 Useril este offline   DoReMi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 27-March 12

Postat 05 May 2015 - 10:09 PM

Vezi postareaKiva, la 05 May 2015 - 08:23 PM, a spus:

Multumesc pentru pareri.

Adriana, bunica mea punea asa cu sare zarzavaturi, imi amintesc de marar iar daca era prea sarat il tine un pic in apa rece inainte sa il puna in mancare.

Maya, l-am tuns acum pentru ca asa imi amintesc de la bunica mea ca spunea ca buruienile de mai sunt trufandale si bune de pastrat pentru iarna. Acum ca tot l-am taiat asta e, o mai da el roade pana la toamna ca e intr-un ghiveci mare si are inca lastari micuti.

Cu ulei am vazut pe aici dar nu stiu cat o tine de mult in frigider. In final l-am spalat si uscat bine intre 2 prosoape. Acum e intr-o punguta sa mearga la congelator. Ce o sa mai adun pe toamna cred ca il pun cu ulei de consum mai rapid.


Are dreptate bunica , in general bunicile stiu mai bine , primul leustean asta de primavara e mult mai aromat .
Eu tot tocat si in caseole la congelator il pastrez.Deja am inceput sa fac stoc pt iarna .

#11 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 05 May 2015 - 10:09 PM

Eu deja le-am tăiat de două ori până acum (tufele), nu pt pus la păstrat, pt ciorbite.
Trebuia să-l mai las să crească?

Și eu tot tăiat îl congelez.
Sorina

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 May 2015 - 12:20 PM

Vezi postareaPeter, la 05 May 2015 - 09:17 PM, a spus:

Netocat, la congelator, intotdeauna am fost tare multumit de metoda asta fara mare chin. Rupi direct din punga(aici deja il poti maruntii si portiona ca lumea) si-l arunci in zeama sau ce-o fi. Si iarasi inapoi in congi. :D Dar nu asi tunde deja de acum. Poate ai un urias de Liebstöckel, atunci poate da.
Nix ulei. :D

Peter


Leusteanul meu e o tufoaca mare, dar înca nu-l tai. Folosesc acum proaspat, iar în vara îl tund. În toamna e iar mare, cel putin 150 cm înaltime, masurat de jos, ca al meu e în gradina în pamînt, nu în ghiveci. Atunci mi se pare mie mult mai aromat... o fi chestie de sol, sau nasul meu simte asa...nu stiu. În orice caz, mie asa mi se pare, ca ajuns la maturitate e mult mai intensiv în aroma decît cînd e tinerel.


In congelator pun si eu tot netocat, apoi cînd e beton, îl bat în punga 10 secunde cu sucitorul, si se face marunt. Ramîne streufähig :D
Dar mai congelez întreg cu tot cu tija asa: pun cîte 3-4 tije cu frunze pe folie transparenta si rolez/împachetez bine. Fac asa multe pachetele lunguiete si apoi le bag într-o punga, dupa care la congelator. Astea-s pentru aromatizare, apoi se îndeparteaza usor daca e nevoie...din zeama sau ce-o fi :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 07 May 2015 - 09:20 PM

In congelator pun si eu tot netocat, apoi cînd e beton, îl bat în punga 10 secunde cu sucitorul, si se face marunt. Ramîne streufähig :D
Dar mai congelez întreg cu tot cu tija asa: pun cîte 3-4 tije cu frunze pe folie transparenta si rolez/împachetez bine. Fac asa multe pachetele lunguiete si apoi le bag într-o punga, dupa care la congelator. Astea-s pentru aromatizare, apoi se îndeparteaza usor daca e nevoie...din zeama sau ce-o fi :D
[/quote]

Buna ideea cu batutul, dar si asta cu tijele. Eu congelam doar frunzele netocate. Mersi Maya.

#14 Useril este offline   Peter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,224
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 08 May 2015 - 07:29 AM

Vezi postareaMaya, la 07 May 2015 - 12:20 PM, a spus:



In congelator pun si eu tot netocat, apoi cînd e beton, îl bat în punga 10 secunde cu sucitorul, si se face marunt. Ramîne streufähig :D
Dar mai congelez întreg cu tot cu tija asa: pun cîte 3-4 tije cu frunze pe folie transparenta si rolez/împachetez bine. Fac asa multe pachetele lunguiete si apoi le bag într-o punga, dupa care la congelator. Astea-s pentru aromatizare, apoi se îndeparteaza usor daca e nevoie...din zeama sau ce-o fi :D


Maya, ce mai? Te pricepi. :D

Peter
Salutari din Bavaria

Imagine postata

#15 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 08 May 2015 - 11:27 AM

Eu daca am mai mult il prefer mixat si cu ulei il tin la frigider si tine si un an.
Cand nu am f mult il pun intreg la congelator si cand am nevoie scot si apoi asa inghetat toc din el.
Uscat nu-mi place ca nu-si pastreaza aroma.
Cel cu ulei miroase f frumos cand il folosesti.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 March 2019 - 12:48 AM

mi-a renascut leusteanul in gradina
sper sa creasca nitel
Imagine atasata: monthly_03_2019/post-4-0-83154700-1553986118.jpeg

#17 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 31 March 2019 - 02:33 AM

Vezi postareaAdriana, la 31 March 2019 - 12:48 AM, a spus:

mi-a renascut leusteanul in gradina
sper sa creasca nitel
Atasament leustean.jpeg


Ce frumos! Eu nu am noroc sa prind leustean :rolleyes:
Anul trecut mi-am adus o radacina din Romania si tot nu am reusit sa il mentin... Nu stiu daca e de la clima sau poate doar nu am eu mana buna.

#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 March 2019 - 08:56 AM

Nu poți face rost de semințe sau rasaduri? Poate că s-a deteriorat cumva rădăcina pe parcurs, dacă ai grădiniță nu cred ca mîna ta e de vină.

#19 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 01 April 2019 - 02:01 PM

Ce-si cumpara roamnul printre primele lucruri cand ajunge in tara straina? :rolleyes:

Imagine atasata: monthly_04_2019/post-178-0-21938800-1554119752.jpeg

Wow,eu am gasit primavara trecuta si in alti ani demult, planta de leustean la un grocery store canadian cand scot plantele si florile la vanzare. Ce e drept nu foarte des si foarte putine ghivece am vazut, eu de exemplu cand l-am luat era ultimul. Tine un ochi deschis cand incep sa scoata herbs la vanzare. Si apoi imi amintesc ca cineva- Uma oare?- cumparase online o planta de leustean.
brain loading....please wait....

#20 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 01 April 2019 - 03:39 PM

Vezi postareablack_cat, la 01 April 2019 - 02:01 PM, a spus:

Ce-si cumpara roamnul printre primele lucruri cand ajunge in tara straina? :rolleyes:


Wow,eu am gasit primavara trecuta si in alti ani demult, planta de leustean la un grocery store canadian cand scot plantele si florile la vanzare. Ce e drept nu foarte des si foarte putine ghivece am vazut, eu de exemplu cand l-am luat era ultimul. Tine un ochi deschis cand incep sa scoata herbs la vanzare. Si apoi imi amintesc ca cineva- Uma oare?- cumparase online o planta de leustean.


Am sa ma mai uit, dar nu am vazut niciodata, iar pe unde am intrebat, nici nu aveau idee ce e ala leustean "lovage"
Intre timp, am primit o sugestie buna si mi-am comandat on-line o plantuta. Sa vedem ce pot face de data asta. Poate nu il omor si de data asta. Si mi-am comandat si ... urzici . O sa vad eu ce parere au vecinii despre asta..Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi