Forum Culinar: Leustean - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Leustean Pastrare pentru iarna

#21 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 April 2019 - 03:52 PM

Vezi postareablack_cat, la 01 April 2019 - 02:01 PM, a spus:

eu de exemplu cand l-am luat era ultimul.

si eu joi l-am luat pe ultimul
si m-am dus simbata sa le iau pe celelalte si as mai fi luat unul de pus in gradina dar nu mai erau

#22 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 01 April 2019 - 04:05 PM

Vezi postareaWowerful, la 01 April 2019 - 03:39 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 01 April 2019 - 02:01 PM, a spus:

Ce-si cumpara roamnul printre primele lucruri cand ajunge in tara straina? :rolleyes:


Wow,eu am gasit primavara trecuta si in alti ani demult, planta de leustean la un grocery store canadian cand scot plantele si florile la vanzare. Ce e drept nu foarte des si foarte putine ghivece am vazut, eu de exemplu cand l-am luat era ultimul. Tine un ochi deschis cand incep sa scoata herbs la vanzare. Si apoi imi amintesc ca cineva- Uma oare?- cumparase online o planta de leustean.


Am sa ma mai uit, dar nu am vazut niciodata, iar pe unde am intrebat, nici nu aveau idee ce e ala leustean "lovage"
Intre timp, am primit o sugestie buna si mi-am comandat on-line o plantuta. Sa vedem ce pot face de data asta. Poate nu il omor si de data asta. Si mi-am comandat si ... urzici . O sa vad eu ce parere au vecinii despre asta..Imagine postata

Stiu ca e rar de gasit si nu prea au auzit de el. De aia m-am si mirat de putinele dati cand l-am gasit.
Urzici eu nu am gasit in Canada dar am o prietena in Ottawa care mergea pe la fermele de vaci si oi si culegea de acolo. Bine , in Canada asta se intampla prin mai-iunie :-).
Si apropo de lucruri "rare" , locuiam in Alberta acum multi ani si am gasit la un magazin radacina de hrean. Bineinteles ca la casa fatuca aia nu stia ce e ala si cand i-am zis ca horseradish a intrebat ce facem cu el. Sotul a spus Imi hranesc calul =))

Aceasta postare a fost editata de black_cat: 01 April 2019 - 04:11 PM

brain loading....please wait....

#23 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 01 April 2019 - 04:25 PM

Vezi postareablack_cat, la 01 April 2019 - 04:05 PM, a spus:


Si apropo de lucruri "rare" , locuiam in Alberta acum multi ani si am gasit la un magazin radacina de hrean. Bineinteles ca la casa fatuca aia nu stia ce e ala si cand i-am zis ca horseradish a intrebat ce facem cu el. Sotul a spus Imi hranesc calul :rolleyes:


Super tare! Banuiesc ca l-a crezut =)) =))

#24 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 01 April 2019 - 04:31 PM

Vezi postareaWowerful, la 01 April 2019 - 04:25 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 01 April 2019 - 04:05 PM, a spus:


Si apropo de lucruri "rare" , locuiam in Alberta acum multi ani si am gasit la un magazin radacina de hrean. Bineinteles ca la casa fatuca aia nu stia ce e ala si cand i-am zis ca horseradish a intrebat ce facem cu el. Sotul a spus Imi hranesc calul =))


Super tare! Banuiesc ca l-a crezut =)) =))

L-a dat de gol copilul cand a inceput sa rada :rolleyes:
brain loading....please wait....

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi