Forum Culinar: Femeie te nasti, mama devii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Femeie te nasti, mama devii

#41 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 November 2009 - 02:35 PM

Raluca draga mea. nu fa o fixatie din asta. stiu ca e mai usor de spus decat de facut, dar te asigur ca
in mare masura e important. eu am zis daca vine , vine. si a venit, ceea ce-ti doresc si tie si celorlalte aspirante.

#42 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 30 November 2009 - 02:42 PM

Stiu, Stelluto, si incerc sa nu ma cristalizez... si citeodata chiar reusesc... De cele mai multe ori insa ...
raluca elena

#43 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 30 November 2009 - 03:36 PM

Raluca asa sunt si eu , incerc de ani , fac analize peste analize, hormonale , genetice ... acum tocmai am facut o coelio scopie si inca sunt in perioada de recuperare . Acuma sper cu tot sufletul ca va avea rezultatul dorit , si ca a meritat sa rabd si o operatie , daca nu va fi asa , dezamagirea si deprimarea vor fi crunte ; Nici nu vreau sa-mi imaginez .

#44 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 30 November 2009 - 04:49 PM

Nane, bine ai venit in club!
Succes si tie!
Si nu lasa garda jos! Eu nu imi permit sa ma deprim, ca nu mai am timp!
raluca elena

#45 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 30 November 2009 - 07:25 PM

raluca elena a spus:

Totala! :pupic:


Zoe, fii barbata!

Adriana a spus:

Moatzo draga esti de-a dreptul pur si simplu :D


Of, Andrushca, numa'n pielea lor sa nu fii! Am o prietena in situatia asta si stiu cat de greu ii este.(Te pup, Mirela!)
Incercam sa le detensionez. :floare:

#46 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 November 2009 - 09:06 PM

Vin si eu pe bancutza ca stiu ca lui Snej nu-i place sa stea la margine. ;)
:roll:

#47 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 November 2009 - 09:54 PM

Oare sa-mi rezerv si io loc pentru la anu' asa? :love3: :)
O intamplare simpatica pentru cele in tema.
Avem niste cunostinte care ani de zile au vrut un bebe care nu mai venea si, vazand ca nu mai apare au infiat un baietel. La scurt timp dupa ce l-au infiat, doamna a ramas insarcinata si acum au doi baieti frumosi! :)

#48 Useril este offline   bimbilica 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVoluntari

Postat 30 November 2009 - 11:06 PM

Opaaaaaa,vad ca se aglomereaza bancuta aspirantelor :) :) bun venit tuturor si sedere cat mai scurta in clubuletul acesta {SMILIES_PATH}/6.gif:love3:<" title="arms" />
Mai fetelor,dar ce ziceti de un tratament la Sovata?9unde-i fericita fata :roll: )mama mea,acum aproape 50,a facut vreo 8 ani tratatmente si n-spe investigatii(care se faceau la vremea aia,si nic'a rezultate.Apoi au fost de 2 ori la sovata,si am inceput sa aparem ca pe banda rulanta..........4 in viata si o sarcina pierduta,de fapt nastere la 7 luni si fat mort dupa 2 zile-inaintea mea,daca traia bebelina aceea,poate nu mai apaream eu .Acum chiar,pe bune,nu aveti ce pierde,poate poate............

#49 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 30 November 2009 - 11:58 PM

Bimbi are dreptate, statiunea asta e renumita pentru "fertilitate" :pupic: Eu zic sa faceti o vacanta acolo :)
Take a walk on the wild side...

artizan

#50 Useril este offline   Silvia 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationMures

Postat 01 December 2009 - 12:08 AM

Fetelor, eu am o fetita, dar ne-am dorit mult si al 2 lea bebe. Si minunea s-a intamplat, dar fericiti am fost doar putin timp, sarcina s-a oprit in evolutie la 7 saptamani, la 9 saptamani am aflat, a fost ingrozitor, nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut. Asta a fost in luna iulie. Mai rau e ca nici nu stim de ce, ce s-a intamplat, analizele au fost ok. Dr spunea ca nu a fost sa fie, ca a fost o eroare genetica. Momentan, imi e frica ... nu as mai rezista psihic sa mai trec prin asa ceva...trebuie sa mai treaca ceva timp sa-mi revin :)
Si sa va spun despre unchiul si matusa mea, 3 ani au incercat sa aiba un bebe, pana la urma au apelat la insamantare, care nu a dat roade. In schimb, luna urmatoare matusica a ramas graviduta, si bebe are acum 4 luni. Unii bebelusi se lasa mult asteptati... dar vin. Asta va doresc si voua, tuturor aspirantelor, sa nu va pierdeti speranta! :pupic:

#51 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 01 December 2009 - 12:11 AM

Raluca :D - scriu doar sa-ti spun ca stiu exact despre ce vorbesti. Eu am ales insa sa nu ma mai gandesc la trecut deloc si pe masura ce nu ma mai gandesc la asta parca vad din ce in ce mai mult luminita aia de la capatul tunelului.
Moata :P esti o draguta!!!!
Ursuleata, Nane, Snej, Iulia bine ati venit in club :D Unde-s multi puterea creste :P
Daca la mine 2009 n-a fost sa fie, eu am asa un feeling ca va fi 2010 :P Si la voi la fel. Facem bilantul pe 1 decembrie 2010 :pupic:
Silvia :) capul sus - nu te lasa prada disperarii - timpul vindeca toate ranile - importanta este sa nu-ti pierzi speranta!

#52 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 01 December 2009 - 01:18 AM

Mai, se mareste grupul! Nu pot sa spun ca ma bucur, pentru ca va doresc o sedere cit mai scurta pe aici! Dar parca ma mai relaxez cind vad ca nu sint singura disperata :)

Hana, la Sovata vin doar daca-mi faci tu dobos :pupic: si alte minuni!

Silvia, pot doar sa imi imaginez prin ce ai trecut! Insa nu ai voie sa lasi asta s ate impiedice sa mai incerci! Sint sigura ca ai s agasesti resursele sa mergi mai departe!

Fetelor, se intimpla foarte des ca in urma tratamentelor de fertilitate, care pe moment nu dau rezultat, sa apara sarcini atunci cind renunti sa mai incerci. Ovarele ramin stimulate pentru productia de ovule inca mult timp dupa incetarea tratamentului, ceea ce e si bine, ca poate ajuta la sarcina si dupa terminarea tratamentului, insa poate avea si urmari pe termen lung, prin supradimensionarea lor.
Eu fac tratament (iau stimulente, hormoni) si va spun cu mina pe inima ca l-as opri si miine, asa de rau ma simt de la ele. Ba stau huhurez in noapte pina la 3, ba dorm toata ziua...cind nu dorm ma doare capul si in speranta ca poate poate sint insarcinata, nu iau nici o pastila... mi-e greata permanent...de 3 ori pe luna la dr, asteptare cu orele de fiecare data, chiar daca am programare...Sint deja la al 4lea ginecolog, nu mai vreau sa caut altul, pentru ca asta inseamna iara analize - markeri, hormoni de ziua 3,5,13,14...si alte jde teste, ca sa nu mai vorbesc de histerosalpingografie, ca sa ma bata mamaie, toti vor sa o faci din nou! Dosarul meu medical este cit cartea de telefon!

Si cu toate astea, merg mai departe ca nu exista solutie. Nu am voie sa gindesc altfel!
raluca elena

#53 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 01 December 2009 - 08:15 AM

Vai ce-mi plac povestile cu final fericit ! multumesc ca ati scris de cazurile pe care le cunoasteti , cade taaare bine la moral :)

Ralu , nici io n-am timp de deprimari , nu mai sunt tinerica si sprintena . M-am amuzat cu dosarul cat cartea de telefon , chiar ai dreptate , cand l-am carat ultima data cu mine ma gandeam ca deja e greu de purtat :D . La finalul lunii dec trec si eu pe hormoni iarasi , mie mi-e groaza , am mai luat si ma ingrasam vazand cu ochii . Acuma ma pregatesc sufleteste sa trec pe supe , legume si carne alba fiarta cat va fi tratamentul hormonal .

La Sovata eu nu ajung :D ca nu-s in Ro , sincer as manca si rahat numai sa ma vad cu un pui .
Uneori glumim cu sotzul meu , si zicem ca poate ajung o data sa ma desfund si apoi poate nu ma mai pot opri :pupic: , unde n-am io fericirea asta !

Va pup si va imbratisez pe toate ! :D

#54 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 01 December 2009 - 08:47 AM

Fetele, eu zic sa vedem si jumatatile pline ale paharelor fiecareia (ca sunt sigura ca avem) si sa nu disperam. Daca nu e si nu e, cu siguranta o sa avem alte impliniri (sau, mai direct, nu cred ca se poate sa le ai pe toate). {SMILIES_PATH}/6.gif=))<" title="arms" /> - you are not alone adicatelea.

De chestia cu Sovata nu stiam, n-am auzit niciodata ca ar fi acolo vreun izor miraculos, da' poate mergem odata eu si Mr. Ursu. :mrgreen:

#55 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 01 December 2009 - 09:09 AM

Eu de Sovata stiam - dar nici eu nu pot sa ajung. Sau poate poate - am aproape 4 saptamani de stat in Romania - poate cine stie ajung si fac si eu o baita 8-) acolo. A fost cineva acolo - se poate face baita si iarna :thumleft: ?

#56 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 01 December 2009 - 12:46 PM

Fetele, eu am incercat cura de ape la Calimanesti, o laie! De Sovata n-am auzit, dar promit ca ma duc...macar s-o cunosc pe Hana!
Eu am facut si terapii alternative si tot o laie bucalaie!

Nane, si eu m-am ingrasat de la hormoni, insa trebuie sa incerc. Nu vreau ca mai tirziu sa traiesc cu regretul ca nu am incercat ceva!

Apropo, ati auzit de Programul National de Fertilizare, care va incepe anul viitor? Guvernul va sponsoriza o FIV pentr 250 cupluri cu probleme de reproducere, dar nu au aparut criteriile de inscriere in program. Stie cineva ceva?
raluca elena

#57 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 01 December 2009 - 01:26 PM

Am auzit si eu de asta, Raluca, dar cred ca e doar praf in ochi. 1. numarul de cupluri mi se pare foarte mic, 2. la cate fonduri nu exista in Romania, ma indoiesc ca guvernul / parlamentul o sa fie interesat sa bage banii in asa ceva, 3. avand in vedere ca nu au aparut criteriile de selectie, tind sa cred ca e doar abureala pre-alegeri... (Sau am eu o zi mai putin optimista azi.)
E bine ca puteti incerca pe cont propriu diverse tratamente. Pentru mine sunt mult prea scumpe in momentul asta..

#58 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 01 December 2009 - 02:32 PM

raluca elena a spus:

Si cu toate astea, merg mai departe ca nu exista solutie. Nu am voie sa gindesc altfel!


prietena mea s-a consolat si zice ca-i bine ca se gasesc si de-a gata, c-o sa ia si ea unu'! :drool:

Ursuleatza a spus:

De chestia cu Sovata nu stiam, n-am auzit niciodata ca ar fi acolo vreun izor miraculos, da' poate mergem odata eu si Mr. Ursu. :mrgreen:


Ursuleatzo, la tine sigur ar merge, ca-i mare potriveala. Stii ce se zice? Lacu' Ursu este hotz, face copii fara sotz :drool:

ps: adica 3, 5, 7, nu...altfel.

#59 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 01 December 2009 - 03:09 PM

Ba, eu ma gindesc pragmatic la viitor: cea mai importanta resursa a unui stat e forta de munca, si cum e singura regenerabila natural :drool:, statul va investi. Sau macar asa sper!

Cit priveste adoptia, cred ca si eu voi apela la metoda asta. Ma gindesc din ce in ce mai mult la asta, in fiecare zi...dar procedurile cu privire la adoptii s-au rigidizat, acum o procedura de adoptie dureaza deja aproximativ 3 ani, pina la hotarirea judecatoreasca definitva, inainte dura in jur de 7-8 luni..

Insa tot as vrea sa pot trai bucuria maternitatii, pentru ca m-ar implini!
raluca elena

#60 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 01 December 2009 - 03:41 PM

Moatza, mi-ai inveselit ziua! :drool: :drool: Mersic mult! O sa incercam daca e p-asa. :mrgreen:

Eu n-as merge asa departe cat sa ma gandesc la adoptie...Adica nu ar fi acelasi lucru pentru mine, cred. Oricum, Raluca, daca te apuci de asta, mult succes si nervi tari! {SMILIES_PATH}/6.gif:appl:<" title="arms" />

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi