Forum Culinar: Tortulete de ciocolata cu mascarpone si zmeura - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tortulete de ciocolata cu mascarpone si zmeura

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 December 2009 - 08:47 PM

laura laurentiu a spus:

Ploua rau in gura, de la tortulete astea! :D :D :D

Arata superb, Maya :D , iar descrierea m-a facut sa visez la aroma lor...


Merci,Laura! :D
Si eu ador zmeura! ;)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 December 2009 - 08:52 PM

cricket a spus:

Hallo Maya!

Si bine te regasesc. Cred ca mi-ar placea sa fac tortuletele sub forma de "tortan" acum pt Anul Nou. Doar o intrebare...ingredientele pt blat ajung pt un blat mare pe care sa-l tai in 3? N-am inteles prea bine cum le-ai impartit. Eu nu-s fan ciocolata deloc dar in combinatie cu zmeura as putea sa o inghit :D ...cu placere chiar.

Si Un An Nou indesat cu sanatate si impliniri! te pup!

Greieras,ma bucur sa te revad! :D

Stii ca nici eu nu ma dau în vînt dupa ciocolata,dar mi-a placut din cauza zmeurei :D
Da,ingredientele ajung pentru un blat de 26 cm,si-l poti taia în trei daca ai scula aia de sîrma de taiat blaturi(si asa,am taiat cam aiurea..nu sît egal de groase :D ).Cu cutitul eu nu as reusi,dar aici vorbesc doar de mine :D Altii,reusec foarte bine si cu cutitul sau ata...

Crema,în schimb,nu cred ca-ti ajunge!Eu as pune 350 g mascarpone si vreo 400 g zmeura.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 December 2009 - 08:53 PM

foxyy a spus:

Gata, cumparat mascarpone, gasit zmeura, restu' ingredientelor erau prin casa, asa ca trec la treaba! Revin cu impresii si, cat mai curand, cu poze! :D

Foxy,tu harnicia în persoana!!! :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 28 December 2009 - 09:04 PM

Tare parfumate totrtuletele tale, :D si ce-mi place cel mai mult, e ca sunt portii individuale.
Usor de facut,efect maxim. :D
si daca pui mascarpone cred ca merge cu orice alta aroma,vanilie, portocala..., fain Maya ,mersik :D

#25 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 December 2009 - 09:10 PM

Nico-Vya a spus:

Tare parfumate totrtuletele tale, :drool: si ce-mi place cel mai mult, e ca sunt portii individuale.
Usor de facut,efect maxim. :D
si daca pui mascarpone cred ca merge cu orice alta aroma,vanilie, portocala..., fain Maya ,mersik :pupic:


Merci,Nico! Sarbatori fericite si un an nou minunat! :drool:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#26 Useril este offline   cricket 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationIasi

Postat 28 December 2009 - 09:50 PM

Merci Maya! M-am hotarat, pe asta-l fac de An Nou, sa ne placa la toti (baietii is mai ciocolatosi ca mine)

Am fierastrau dar nici ala nu ma ajuta prea mult; dar am barbat care ma ajuta la greu :drool:

N-am apucat nici sa-ti multumesc pt descoperirea site-ului (noroc ca pe blogul tau intram periodic). :D o fac acuma :pupic:

#27 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 December 2009 - 11:10 PM

Maya a spus:

Mai nou,(si la pralinele Bounty) ,folosesc cicolata umpluta cu crema de frisca,de la Milka sau Alpia.Asta de la Milka parca este chiar mai buna,mai lucioasa,si se taie bine :D

danke, o cumpar :pupic:

#28 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 January 2010 - 06:24 PM

Voilà sorella mea, facut in forma mare de tort si inlocuind zmeura cu portocale :-*
Imagine atasata: 54_6d19afcb5353cabe1e7d19934a67f31e.jpg
felie
Imagine atasata: 54_d052cb0b25b0ee0c70536d619b29009b.jpg

#29 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 January 2010 - 07:26 PM

mmmmm,bun cu portocale!L-ai decorat frumos! :-*
Îmi plac decoratiile cu physalis trasi în ciocolata :-*
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#30 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 January 2010 - 07:45 PM

Esti prea buna cu mine sorella, mie nu-mi place deloc cum l-am decorat :-* imi place de o suta de ori mai mult al tau. :-*

#31 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 January 2010 - 04:14 AM

Cum nu? Mie-mi place cînd îl decorezi cu bentitele alea cu volanase!Si mai îmi place tot ce e decorat cu physalis!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#32 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 January 2010 - 08:21 AM

Iar eu nu as mai avea ce pune-n ciocolata, ca physallisele dispar mintenash cum le cumpar :tongue3:

#33 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 January 2010 - 12:23 PM

Maya a spus:

Cum nu? Mie-mi place cînd îl decorezi cu bentitele alea cu volanase!Si mai îmi place tot ce e decorat cu physalis!

:) Pai volanasul e remediul de ultimul moment :roll: nu stiu daca am invirtit intre ele straturile ca atunci cind am pus crema nu mai erau egale deci marginea era denivelata asa ca am taiat-o egala de jur imprejur, mai apoi am topit doar 2 ciocolati si n-a mai curs nimic pe margini, asa ca atunci mi-a venit ideea sa "ascund" totul cu volanasul.

stella a spus:

Iar eu nu as mai avea ce pune-n ciocolata, ca physallisele dispar mintenash cum le cumpar :(

Eu le-am cumparat si tinut in cutiuta in debara ca sa nu atenteze nimeni la ele dar drept sa spun nici nu prea sunt doritori.

#34 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 January 2010 - 01:50 PM

Eu,cînd fac ceva cu physallis,cumpar cîte 3-4 cosulete de alea de plastic(stiti voi,alea patrate),ca sa mai îmi ajunga si de decor...si tineti cont,eu sînt singura care manînca aceste fructe.Nici sa le ascund nu pot!!! :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#35 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 January 2010 - 11:54 AM

Arata 'diabolic' tortuletele astea... cu alte cuvinte, reteta trebuie executata...
Nu stiu cand, dar cu prima ocazie voi incerca sa fac si eu... doar ca as vrea sa te intreb ceva: blatul nu se insiropeaza, nu?
Si o intrebare de incepator, in legatura cu fructele: nu mereu le gasim proaspete, asa ca le cumparam pe cele congelate... stiu ca in multe retete se pot folosi direct asa, aici cum fac... le las mai intai la decongelat, sau le pun cu zaharul pe foc asa congelate. Conteaza? Are sens intrebarea mea... sau sunt eu nebuna? Nu prea am folosit fructele congelate pana acum, asa ca mi-e cam teama sa nu stric totul...
A, si copertura de ciocolata... in momentul in care topesti ciocolata, mai adaugi ceva?
Multumesc mult... si scuze pt intrebari! Sorina
Sorina

#36 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 January 2010 - 01:10 PM

sorinadaniela a spus:

Arata 'diabolic' tortuletele astea... cu alte cuvinte, reteta trebuie executata...
Nu stiu cand, dar cu prima ocazie voi incerca sa fac si eu... doar ca as vrea sa te intreb ceva: blatul nu se insiropeaza, nu?
Si o intrebare de incepator, in legatura cu fructele: nu mereu le gasim proaspete, asa ca le cumparam pe cele congelate... stiu ca in multe retete se pot folosi direct asa, aici cum fac... le las mai intai la decongelat, sau le pun cu zaharul pe foc asa congelate. Conteaza? Are sens intrebarea mea... sau sunt eu nebuna? Nu prea am folosit fructele congelate pana acum, asa ca mi-e cam teama sa nu stric totul...
A, si copertura de ciocolata... in momentul in care topesti ciocolata, mai adaugi ceva?
Multumesc mult... si scuze pt intrebari! Sorina


Eu nu l-am însiropat.Desi ador blaturile însiropate,asta,consider eu ca nu portiveste însiropat.Asta e doar parerea mea,în aceasta situatie.În fond si la urma urmei,este chestie de gust :)

Lasa zmeuricile cu zahar la dezghetat.Zmeura se dezgheata foarte repede.
Poti sa le pui si la foc micut,cu zahar,si dupa ce acesta s-a dizolvat complet,da zmeura prin sita sa îndepartezi sîmbureii,apoi urmezi pasii din reteta :)

Ciocolata care am folosit-o eu,era umpluta,am scris mai în urma,si am pus si o poza.
Datorita cremei de frisca din umplutura ciocolatii,glazura ramîne lucioasa si "taiabila" :D
Daca folosesti ciocolata normala,poti adauga dupa ce este topita ciocolata 1-2 linguri de frisca lichida/smîntîna de frisca,si amesteci.Asa nu se mai întareste de tot si se poate taia.La fel si daca pui o lingurita de unt...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#37 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 25 January 2010 - 05:37 PM

Excelent de bine arata , le voi face in martie de ziua mea cand vreau sa schimb clasicul tort mare si unic . Voi face un trio dulce iar acest mic tortulet va fi prezent .
Sarut mana pentru reteta !

#38 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 January 2010 - 08:01 PM

nane a spus:

Excelent de bine arata , le voi face in martie de ziua mea cand vreau sa schimb clasicul tort mare si unic . Voi face un trio dulce iar acest mic tortulet va fi prezent .
Sarut mana pentru reteta !

Merci,nane :lol:

Eu ador tortul de mere,mai els daca e vorba de ala care e facut în lala cu peretii de zahar ars :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#39 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 January 2010 - 08:25 PM

maya, daca ai sti de cand salivez eu pe langa tortuletele tale ... :lol:
Ma uitam intr-o seara impreuna cu al meu domn la ele ( cu mare jind, ca eram amandoi la regim dupa sarbatori ), ne mai uitam la ele, ne mai uitam unul la altul, iar ne mai uitam la ele. :D
De incercat le incerc si eu, sigur, poate nu chiar acum, dar le-as face cu capsuni, ca ii plac mai mult copilului. Crezi ca ar trebui sa modific cantitatea de zahar sau alte ingrediente daca le fac cu capsuni ?

#40 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 January 2010 - 08:44 PM

Narnia a spus:

maya, daca ai sti de cand salivez eu pe langa tortuletele tale ... :D
Ma uitam intr-o seara impreuna cu al meu domn la ele ( cu mare jind, ca eram amandoi la regim dupa sarbatori ), ne mai uitam la ele, ne mai uitam unul la altul, iar ne mai uitam la ele. :P
De incercat le incerc si eu, sigur, poate nu chiar acum, dar le-as face cu capsuni, ca ii plac mai mult copilului. Crezi ca ar trebui sa modific cantitatea de zahar sau alte ingrediente daca le fac cu capsuni ?


Narnia,depinde de capsuni.Trebuie sa gusti..si în functie de asta sa te orientezi.Daca sînt foarte dulci capsunii,scade putintel din cantitatea de zahar...dar daca-s congelati,sau nu asa dulci...lasa asa.
Cel mai bine pui cam cît crezi,mixezi/faci piure,apoi gusti(cînd zaharul e complet topit),daca nu e suficient mai adaugi.

Te descurci tu :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi