Forum Culinar: Cum sa-l asteptam pe Mos Craciun - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum sa-l asteptam pe Mos Craciun Decembrie 2015

#21 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 27 November 2016 - 05:07 PM

Vezi postareadragos, la 27 November 2016 - 12:22 PM, a spus:

Vezi postareaariel, la 24 November 2016 - 05:26 PM, a spus:

Stiti nu, Craciunul e pe vine!

Cum mai mereu sunt in cautare de meniuri, idei de decor si altele asemenea, iaca m-a prins vremea uitandu-ma prin pozele Craciunului trecut. Ca nu vreau sa persist in aceeasi greseala, cand sunt atatea altele noi de facut :)
In speranta ca poate servi cuiva ca inspiratie pentru Craciunul ce sta sa vina, pun mai jos pozele Craciunului 2015...


(...)


Cam asa se petrecu' Craciunul anului trecut la resedinta familiei mele.


Si-am incalecat pe-o shea....si ma duc in viata mea:
Atasament bucatarul.JPG


Noroc c-am mai citit o data ce ai scris la inceput ca crezusem ca le-ai facut de-acum si ma minunam.

:)
Am început deja sa pastramesc. Am citit topicul cu pastrame de l-am tocit, iar acum sunt la faza de ținut cărnurile în sare și mirosenii.
De restul, caut idei! :)

#22 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 28 November 2016 - 11:36 AM

Vezi postareaCarmella, la 26 November 2016 - 12:04 PM, a spus:

Mie-mi place de tine, puteai să pui numai un ceai cu biscuiți pe masă că tot îți încîntai musafirii :floare: Felicitări și pentru preparate!



Eu acum o sa dau din casa si daca ma bate Ariela aia e, sigur o sa-mi placa :). Nici nu stii cata dreptate ai, doamna si domnul Ariel sint niste oameni super, super faini, misto sa stai la un pahar de ceai :) cu ei, gazde perfecte, cu mult mult bun gust .
brain loading....please wait....

#23 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 28 November 2016 - 03:09 PM

Vezi postareablack_cat, la 28 November 2016 - 11:36 AM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 26 November 2016 - 12:04 PM, a spus:

Mie-mi place de tine, puteai să pui numai un ceai cu biscuiți pe masă că tot îți încîntai musafirii :) Felicitări și pentru preparate!



Eu acum o sa dau din casa si daca ma bate Ariela aia e, sigur o sa-mi placa :). Nici nu stii cata dreptate ai, doamna si domnul Ariel sint niste oameni super, super faini, misto sa stai la un pahar de ceai :) cu ei, gazde perfecte, cu mult mult bun gust .


Sa moară Bibi, când vii prima data la noi ceai și bătaie îți dau :floare:
Ursului în schimb....vin și pastramă :)

#24 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 28 November 2016 - 03:39 PM

Vezi postareaariel, la 28 November 2016 - 03:09 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 28 November 2016 - 11:36 AM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 26 November 2016 - 12:04 PM, a spus:

Mie-mi place de tine, puteai să pui numai un ceai cu biscuiți pe masă că tot îți încîntai musafirii :) Felicitări și pentru preparate!



Eu acum o sa dau din casa si daca ma bate Ariela aia e, sigur o sa-mi placa :). Nici nu stii cata dreptate ai, doamna si domnul Ariel sint niste oameni super, super faini, misto sa stai la un pahar de ceai :) cu ei, gazde perfecte, cu mult mult bun gust .


Sa moară Bibi, când vii prima data la noi ceai și bătaie îți dau :floare:
Ursului în schimb....vin și pastramă :)


bun asa , dar sa dai ceaiul dupa bataie da? sa-l beau in timp ce-mi sterg lacrimile si mucii :) si pe Urs il imbeti sa nu-mi poata sari in ajutor, bine gandit :)
brain loading....please wait....

#25 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 November 2016 - 04:17 PM

Eu cred ca le-ai luat fata musafirilor cu tot, nu numai cu ardeii.
Toate decoratiile sunt fantastice, imi place enorm cea cu luminarea de mamaliga.
Ma intereseaza combinatia de strugure cu creveti, sper sa nu uit sa o incerc, sunt curioasa sa vad cum e. Eu tartinele cu castraveti le-am facut cu somon doar pina acum.
Despre porcarii si eu stiam ca si voi si nici n-am mai auzit pe nimeni sa-l foloseasca in sensul asta pina aici pe forum, o fi un obicei mai nou.

#26 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 November 2016 - 04:38 PM

Vezi postareaAdriana, la 28 November 2016 - 04:17 PM, a spus:

Despre porcarii si eu stiam ca si voi si nici n-am mai auzit pe nimeni sa-l foloseasca in sensul asta pina aici pe forum, o fi un obicei mai nou.

Nu e chiar asa nou obiceiul.. Stiu cativa omuleti care folosesc de mult timp cuvantul asta. Sincer si mie mi se pare ciudat. Da' na, daca unii vor sa se dea rotunzi, il folosesc. Li se pare ca au facut o gluma foarte reusita. :floare:

#27 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 28 November 2016 - 06:34 PM

Vezi postareaFoxyy, la 28 November 2016 - 04:38 PM, a spus:

Nu e chiar asa nou obiceiul.. Stiu cativa omuleti care folosesc de mult timp cuvantul asta. Sincer si mie mi se pare ciudat. Da' na, daca unii vor sa se dea rotunzi, il folosesc. Li se pare ca au facut o gluma foarte reusita. :floare:

Nu e obicei nou si nici glumet.
In DEX unul dintre sensurile acestui cuvant este "preparate din carne de porc".
Il auzi adesea pe la tara.

#28 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 28 November 2016 - 07:10 PM

Vezi postareablack_cat, la 28 November 2016 - 03:39 PM, a spus:

Vezi postareaariel, la 28 November 2016 - 03:09 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 28 November 2016 - 11:36 AM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 26 November 2016 - 12:04 PM, a spus:

Mie-mi place de tine, puteai să pui numai un ceai cu biscuiți pe masă că tot îți încîntai musafirii :) Felicitări și pentru preparate!



Eu acum o sa dau din casa si daca ma bate Ariela aia e, sigur o sa-mi placa :). Nici nu stii cata dreptate ai, doamna si domnul Ariel sint niste oameni super, super faini, misto sa stai la un pahar de ceai :) cu ei, gazde perfecte, cu mult mult bun gust .


Sa moară Bibi, când vii prima data la noi ceai și bătaie îți dau :floare:
Ursului în schimb....vin și pastramă :)


bun asa , dar sa dai ceaiul dupa bataie da? sa-l beau in timp ce-mi sterg lacrimile si mucii :) si pe Urs il imbeti sa nu-mi poata sari in ajutor, bine gandit :)


Draga-mi esti!

#29 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 28 November 2016 - 07:12 PM

Vezi postareaAdriana, la 28 November 2016 - 04:17 PM, a spus:

Eu cred ca le-ai luat fata musafirilor cu tot, nu numai cu ardeii.
Toate decoratiile sunt fantastice, imi place enorm cea cu luminarea de mamaliga.
Ma intereseaza combinatia de strugure cu creveti, sper sa nu uit sa o incerc, sunt curioasa sa vad cum e. Eu tartinele cu castraveti le-am facut cu somon doar pina acum.
Despre porcarii si eu stiam ca si voi si nici n-am mai auzit pe nimeni sa-l foloseasca in sensul asta pina aici pe forum, o fi un obicei mai nou.


Strugurii cu creveti nu pot spune ca-s memorabili; nici nu poftesc sa-i mananc intr-una. Dar, de facut o data-n an, merg!

#30 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 November 2016 - 04:42 PM

Vezi postareaariel, la 27 November 2016 - 05:02 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 November 2016 - 12:30 AM, a spus:

Dude, you're so fabulous! Ador fiecare ideiuta si detaliu si si si! Imagine postata Imagine postata Imagine postata

:floare: Laponică, ideile nu-s ale mele. Mi-as dori să fiu atât de creativă. Însă compensez prin execuție.
Și modestie :)


Mmm, ok, poate. Dar rezultatul, rezultatul!!! Pai daca nu ar fi el, ar mai fi puse ideile astea in valoare? Iar tu arati ceva...ma-niervez! Esti super classy! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#31 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 29 November 2016 - 08:46 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 November 2016 - 04:42 PM, a spus:

Vezi postareaariel, la 27 November 2016 - 05:02 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 November 2016 - 12:30 AM, a spus:

Dude, you're so fabulous! Ador fiecare ideiuta si detaliu si si si! Imagine postata Imagine postata Imagine postata

:occasion14: Laponică, ideile nu-s ale mele. Mi-as dori să fiu atât de creativă. Însă compensez prin execuție.
Și modestie =))


Mmm, ok, poate. Dar rezultatul, rezultatul!!! Pai daca nu ar fi el, ar mai fi puse ideile astea in valoare? Iar tu arati ceva...ma-niervez! Esti super classy! Imagine postata


Ceai de musetel si tie! Intru calmarea nervilor. :pupic:
De restul, multumescu-ti!

#32 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 December 2016 - 01:08 AM

minunate pregatiri, decorul si preparatele! esti o talentata, o vesela si o frumoasa! de pasiune ce sa mai pomenim?
sunt sigura ca musafirilor le/a ramas in memorie un asemenea festin rafinat! felicitari si repetir! Imagine postataImagine postata

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#33 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 03 December 2016 - 02:32 PM

Vezi postareaDaniella, la 03 December 2016 - 01:08 AM, a spus:

minunate pregatiri, decorul si preparatele! esti o talentata, o vesela si o frumoasa! de pasiune ce sa mai pomenim?
sunt sigura ca musafirilor le/a ramas in memorie un asemenea festin rafinat! felicitari si repetir! Imagine postataImagine postata


La capitolul pasiune m ai nimerit. Dacă as putea,as pregăti asa mese săptămânal.
De restul, mulțumesc!

#34 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 December 2016 - 01:26 PM

Revin la subiectul ăsta că mi-au rămas ochii la porchetta ceea, dar mai înainte de-a mă apuca de căutat rețete, te rog pe tine să-mi spui dacă să mă apuc de ea. Eu n-am mîncat niciodată, e o experiență interesantă, se face greu, merită efortul? Dacă ai și o rețetă, ți-aș rămîne îndatorată :-*

#35 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 December 2016 - 05:22 PM

foarte frumos totul, imi plac bucatele si ornamentul de flori, ce idee simpatica!
iar tu esti o frumoasa si o scumpa :-*
felicitari sunt sigura ca oaspetii au ramas super incantati.

#36 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 10 January 2017 - 04:41 PM

Vezi postareaCarmella, la 23 December 2016 - 01:26 PM, a spus:

Revin la subiectul ăsta că mi-au rămas ochii la porchetta ceea, dar mai înainte de-a mă apuca de căutat rețete, te rog pe tine să-mi spui dacă să mă apuc de ea. Eu n-am mîncat niciodată, e o experiență interesantă, se face greu, merită efortul? Dacă ai și o rețetă, ți-aș rămîne îndatorată =))



Carmella, in baza mea ramai flamanda. Scuzele de rigoare, iaca abia acu vazui intrebarea.
Porchetta am facut-o dupa ce am citit niste jde retete, cam dupa ureche: un cotlet de porc uns cu cele mirodenii(sare, piper, enibahar, usturoi pisat) l-am invelit in pielea de pe burta porcului. Am crestat soriciul, l-am uns pe ambele fete cu aceleasi mirodenii si dupa ce l-am legat strans l-am bagat in cuptor, pe un gratar sub care am asezat o tava in care sa se scurga cele zamuri.
Cotletul a iesit interesant, soriciul insa nu m-a dat pe spate. Pentru dintii mei de "termopan" era prea tare, prea crocant. Drept ca si cam ars pe alocuri =))
Acu', poate am gresit eu pe undeva, ca de facut n-as face asa ceva saptamanal.....A fost buna, dar nu ceva dupa care sa poftesc intr-una!

#37 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 10 January 2017 - 04:41 PM

Vezi postareaany_annette, la 23 December 2016 - 05:22 PM, a spus:

foarte frumos totul, imi plac bucatele si ornamentul de flori, ce idee simpatica!
iar tu esti o frumoasa si o scumpa =))
felicitari sunt sigura ca oaspetii au ramas super incantati.



Sar'na!

#38 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 10 January 2017 - 08:57 PM

Vezi postareaariel, la 10 January 2017 - 04:41 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 23 December 2016 - 01:26 PM, a spus:

Revin la subiectul ăsta că mi-au rămas ochii la porchetta ceea, dar mai înainte de-a mă apuca de căutat rețete, te rog pe tine să-mi spui dacă să mă apuc de ea. Eu n-am mîncat niciodată, e o experiență interesantă, se face greu, merită efortul? Dacă ai și o rețetă, ți-aș rămîne îndatorată =))



Carmella, in baza mea ramai flamanda. Scuzele de rigoare, iaca abia acu vazui intrebarea.
Porchetta am facut-o dupa ce am citit niste jde retete, cam dupa ureche: un cotlet de porc uns cu cele mirodenii(sare, piper, enibahar, usturoi pisat) l-am invelit in pielea de pe burta porcului. Am crestat soriciul, l-am uns pe ambele fete cu aceleasi mirodenii si dupa ce l-am legat strans l-am bagat in cuptor, pe un gratar sub care am asezat o tava in care sa se scurga cele zamuri.
Cotletul a iesit interesant, soriciul insa nu m-a dat pe spate. Pentru dintii mei de "termopan" era prea tare, prea crocant. Drept ca si cam ars pe alocuri =))
Acu', poate am gresit eu pe undeva, ca de facut n-as face asa ceva saptamanal.....A fost buna, dar nu ceva dupa care sa poftesc intr-una!


Nu e nicio problemă, mulțumesc și acum =)) M-am descurcat minunat, zic eu. Am căutat ceva rețete înainte de a lua carnea, după ce am luat-o a fost tare simplu, pentru că a fost o bucată absolut minunată. De fapt am luat-o la grămadă cu alte bucăți din diverse părți ale porcului, nu erau foarte clar delimitate, scopul principal fiind să folosesc carnea la cîrnați, urmînd să iau alta pentru friptură, dar asta era o bucată de fleică cu șorici, grăsime, carne, avea tot ce îi trebuia după gustul meu. Am aplicat cîteva sfaturi găsite pe blogul Laurei Laurențiu ca să rămînă șoricul și moale dar și crocant și cleios, nu am mai legat-o (pe friptură) în formă de ruladă ci am crestat și eu șoriciul în romburi, condimentată în principal cu rozmarin verde și cîteva alte condimente, a ieșit foarte bună și arătoasă. Am crezut că am făcut și poze, dar am căutat deja în 3 dispozotive și nu le-am găsit. Din păcate nu s-a mîncat toată așa friptură arătoasă cum era, doar puțină în prima zi, a doua zi am avut invitați dar am făcut pulpe de rață, că m-am gîndit că toată lumea nu mai vrea să vadă porc, și bine am făcut =)) Pe asta am tăiat-o felii și am făcut o mîncare de varză bună-bună =))

#39 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 January 2017 - 09:00 AM

Vezi postareaCarmella, la 10 January 2017 - 08:57 PM, a spus:

darasta era o bucată de fleică cu șorici, grăsime, carne, avea tot ce îi trebuia după gustul meu.

ca să rămînă șoricul și moale dar și crocant și cleios,


Carmella, ai facut o descriere de-mi vine sa dau naibii mancarea mea de legume si sa sar intr-o fleica zemoasa, grasa si cleioasa de porc.
Raman la convingerea ca cea mai buna leguma-i (tot) porcu'! :rolleyes:

#40 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 11 January 2017 - 09:48 AM

Vezi postareamoatza, la 11 January 2017 - 09:00 AM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 10 January 2017 - 08:57 PM, a spus:

darasta era o bucată de fleică cu șorici, grăsime, carne, avea tot ce îi trebuia după gustul meu.

ca să rămînă șoricul și moale dar și crocant și cleios,


Carmella, ai facut o descriere de-mi vine sa dau naibii mancarea mea de legume si sa sar intr-o fleica zemoasa, grasa si cleioasa de porc.
Raman la convingerea ca cea mai buna leguma-i (tot) porcu'! :rolleyes:


Unde mai pui că ultimele descoperiri în nutriție arată că carnea de porc e la fel de sănătoasă ca peștele sau ca uleiul de măsline, deci dă-i bătaie! :toothy6:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi