Forum Culinar: Alearga, Lola, alearga! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 151 Pagini +
  • « Prima
  • 147
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Alearga, Lola, alearga!

#2961 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 June 2019 - 07:35 AM

Vezi postareaDexter, la 01 June 2019 - 01:46 AM, a spus:

dintotdeauna au troznit la anumite miscari, Dex are urechi unice Imagine postata


Si nu stiai cum sa ne spui Imagine postataImagine postata Oricum, stiam ca esti unic Imagine postata. Daca nu te doare nimic, nu iti pierzi echilibrul ori ai vertigo, nu simti presiune, nu iti bazaie nimic in urechi, da-i mai departe linistit cu essentrics.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2962 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 September 2019 - 08:45 PM

I need my runnin'!
E cineva interesat de o incercare? Hai ca e mai simplu in doi :rolleyes:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2963 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 11 January 2020 - 10:52 PM

În atingerea scopului meu de a ajunge la X- 5 pînă la 11 kg, X fiind greutatea mea de acum, am decis să fac și mișcare mai intensă. Mi-am propus inițial să merg la sală, m-am interesat, am găsit, dar urmărind puțin pe fb stilul de lucru al antrenorilor mi-am dat seama că cel puțin o lună de-acum încolo dau banii degeaba și mă fac și de rușine dacă mă duc și nu pot să fac nimic din ce îmi dă ăla de făcut acolo, pentru că am o condiție fizică sub nivelul mării. Așa că vreau întîi să-mi recapăt puțin suflul și rezistența prin alergare. Azi mi-am luat echipament complet, mîine mă duc la o întîlnire cu un grup de alergare care se adună săptămînal duminica și aleargă pe plajă, fac exerciții de stretching dinamic, indiferent de vreme sau de cîți participanți sînt. Am fost și în seara asta la o scurtă alergare prin cartier, cu echipamentul nou, ca să văd dacă e în regulă cu el dpdv al temperaturii, dar cred că trebuie să-mi mai pun ceva pe dedesubt, nu doar un hanoracul luat special. Din cauza alergiilor mi-e cam frică să îmi pun ceva sintetic, cel puțin în partea de sus a corpului, dar mă gîndesc că și dacă transpir o să înghețe chestia aia pe mine și-o să-mi fie cam frig. În fine, văd eu mîine, sînt și mulți pricepuți acolo care dau sfaturi începătorilor, văd eu ce fac. Vă țin la curent cu noutățile :toothy6:

#2964 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 January 2020 - 11:18 PM

Carmella! Spor mare la sport! Daca citesti primele pagini ale threadului vei gasi multe informatii in legatura cu tehnica, timpii de alergat si vestimentatia in functie de sezon.
Sper sa iti faca placere sa alergi!


Ocazie cu care am recitit si eu primele pagini si abia dupa 11 ani am sesizat ca e o greseala in primul post Imagine postata Eh, macar am remarcat-o Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2965 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 11 January 2020 - 11:35 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 January 2020 - 11:18 PM, a spus:

Carmella! Spor mare la sport! Daca citesti primele pagini ale threadului vei gasi multe informatii in legatura cu tehnica, timpii de alergat si vestimentatia in functie de sezon.
Sper sa iti faca placere sa alergi!


Ocazie cu care am recitit si eu primele pagini si abia dupa 11 ani am sesizat ca e o greseala in primul post Imagine postata Eh, macar am remarcat-o Imagine postata



Mulțumesc! Am citit deja cîte ceva acolo. Mie îmi place tare mult să merg pe jos, poate părea plictisitor, dar pe mine mă relaxează foarte mult, mai ales că toate drumurile mele duc la mare, cobor pe plajă și alerg foarte puțin acolo, apoi urc niște scări și din nou mers. Asta făceam timp de o oră. Acum sper și eu să pot să alerg mai mult de 100 m fără să simt că mor de oboseală și să trebuiască să mă opresc. Adică să schimb încet-încet mersul cu alergarea.

#2966 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 January 2020 - 06:20 PM

Cum spuneam, la inceputul topicului sunt descrise cateva tehnici de alergat pentru incepatori, alternare mers-jogging. Este vital sa nu te epuizezi de la prima sedinta ori sa iti provoci febra musculara ca sa te automotivezi sa continui.

Sper ca a fost ok azi :)

Si da, la un moment dat poate deveni plictisitor daca stii si ultima pietricica de pe traseu dar, chiar si asa, eu tot am avut satisfactii enorme dupa ce am terminat acelasi traseu pe care il stiu deja de ani de zile :) Este totusi mai fain sa ai unul sau doua trasee alternative.


Dexule, ce-ti mai fac urechili? Mai arunca bombe? Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2967 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 January 2020 - 08:01 PM

urechili-s tot acolo si troznesc cind fac miscari prin părți ale corpului mai neexersate. me special Imagine postata
am reinceput classical strech si nu am pierdut nici un antrenament in ultimele 3 saptamini, nu va spun ce diferenta mare simt in mobilitate, energie si forta, plus ca ma incap niste pantaloni cu o masura mai mica, cu toate ca kg nu s-au schimbat
motto la fitness s-a schimbat in 2020 de la "no pain, no gain" care este cel mai gresit concept posibil la "relaxation is the new strengthening" adica exercitiile sunt facute dintr-o pozitie relaxata a muschilor, nu incordata.

#2968 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 12 January 2020 - 08:47 PM

Am fost și mi-a plăcut foarte mult. Am făcut exerciții de încălzire, apoi am alergat /mers/alergat /mers timp de o oră pe malul mării, pe nisip umed, prin scoici, pe nisip uscat, adică în condiții mai grele decît asfalt, dar mai frumos. Mă mai duc, dar alergarea asta în Mamaia e doar duminica, de mîine alerg pe-aici, prin Constanța.
Iaca și poze, că nu pot fără ele :)

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-96085900-1578854749.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-64341300-1578854763.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-78244800-1578854777.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-42901000-1578854785.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-19588000-1578854794.jpg

#2969 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 13 January 2020 - 08:14 AM

Ce frumos Carmella si ce te invidiez ca ai marea aproape! Cand merg la mare si eu stau mult pe malul marii si dimineata si seara. Nu alerg, dar savurez fiecare minut petrecut acolo. Mult succes in tot ce ti-ai propus!

#2970 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 13 January 2020 - 06:09 PM

Vezi postareamino, la 13 January 2020 - 08:14 AM, a spus:

Ce frumos Carmella si ce te invidiez ca ai marea aproape! Cand merg la mare si eu stau mult pe malul marii si dimineata si seara. Nu alerg, dar savurez fiecare minut petrecut acolo. Mult succes in tot ce ti-ai propus!


Iubesc sa aud valul lovindu-se de mal! De multe ori, cand am avut perioade de stres, am mers pe plaja sa ascult marea.

#2971 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 13 January 2020 - 06:29 PM

Vezi postareaWowerful, la 13 January 2020 - 06:09 PM, a spus:

Vezi postareamino, la 13 January 2020 - 08:14 AM, a spus:

Ce frumos Carmella si ce te invidiez ca ai marea aproape! Cand merg la mare si eu stau mult pe malul marii si dimineata si seara. Nu alerg, dar savurez fiecare minut petrecut acolo. Mult succes in tot ce ti-ai propus!


Iubesc sa aud valul lovindu-se de mal! De multe ori, cand am avut perioade de stres, am mers pe plaja sa ascult marea.


Te înțeleg perfect, iar daca e cald si mai mergi in picioarele goale pe mal si te mangaie valurile, deja este extaz pentru mine :) :) :)

#2972 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 January 2020 - 08:47 PM

Imagine postataImagine postataImagine postata

Keep it up, Carmella !
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2973 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 January 2020 - 11:16 PM

Vă mulțumesc frumos pentru încurajări! :)

Azi dimineață a sunat ceasul cu o oră mai devreme decît de obicei, în ideea că voi alerga. Numai că am avut senzația că sînt lipită de pat cu super glue, așa imposibil mi-a fost să mă ridic :) am fost însă acum, seara, chiar dacă eram foarte obosită, dar cînd am ieșit mi-a trecut starea aia. Am mers/alergat pe o rută istorică, să zic așa, care trece prin centrul vechi al orașului, dar care acum e cam golaș, ajunge la Cazino, și m-am întors pe lîngă port, tot cam pustiu la ora aia, adică 20-21, pe lîngă niște ruine. Cam 5 km în total, probabil că vreo 2 km din ăștia i-am alergat, restul mers vioi. Și, din nou, și poze :D

Ovidius și muzeul de istorie și arheologie.

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-91759900-1578949437.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-82651900-1578949464.jpg

Moscheea Carol I

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-45838200-1578949417.jpg

Cazinoul - cică se va renova, lasă că vedem noi, că de 15 ani tot aud asta.

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-15614700-1578949407.jpg

Eminescu și muza lui, că tot mai sînt 2 zile pînă la ziua lui :)

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-53456600-1578949427.jpg

Și o umbră :D

Imagine atasata: monthly_01_2020/post-233-0-47709200-1578949478.jpg

#2974 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 January 2020 - 01:59 PM

Eu in viata asta clar nu voi fi alergator de dimineata. Cand plec la 7 si ii vad pe unii cum isi termina runda, deja ma ia cu fiori pe sina. Sunt oameni care se trezesc la 4, la 5 ... ca vorba ceea : trezeste-te de dimineata si baga un jogging. Asa stii ca ziua ta nu are cum deveni mai naspa de atat. Imagine postata

Asadar, daca preferi sa o faci la finalul zilei, fa-o. Fa-o oricand iti este tie bine, doar fa-o :toothy6:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2975 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 18 January 2020 - 10:33 AM

Nu am mai scris, pentru că o oră pe zi pe care o petreceam pe net, acum e investită în sport ;) n-aș fi crezut nici eu cu juma de lună în urmă, dar dacă m-a apucat, m-a apucat, și îmi pare foarte bine.
Am fost în fiecare seară la alergat, am mai combinat și cu activități practice, de pildă dus ceva la socri în ritm de mers, întors în alergare, sau alergat pînă la un magazin, întors în ritm de mers cu o cioco și o apă minerală spre casă. Nu mai puțin de o oră pe seară, în fiecare seară. Alaltăieri am fost la o sală de sport unde lucrează o prietenă, ea mi-a recomandat un antrenor personal pentru o lună, am vorbit, ieri am fost prima dată la oră organizată după mult, muuult timp. A fost foarte bine, m-a luat ușor, dar ferm, am făcut 50 de minute de exerciții variate, și fără nimic, și la aparate de tras, de împins, gantere, chestie de-aia de apăsat cu picioarele și mișcat din mînă, ca la schiat, nu am simțit deloc că ar fi fost ceva prea greu. Astă noapte m-am întors de cîteva ori de pe o parte pe alta și simțeam că mă cam țin mușchii, m-am gîndit că azi n-o să mă mai pot mișca de febră musculară, dar cînd m-am trezit am constatat că m-am speriat degeaba, mă simt perfect! E o mică senzație de tensiune în mușchi, dar doar cît să știi că încă îi ai ;) azi cred că mă duc la zumba sau aerobic, cu antrenorul mă mai văd luni, cred. Am și realizări cu cîntarul, dar le țin pentru mine :)

#2976 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 January 2020 - 12:21 PM

Vezi postareaCarmella, la 18 January 2020 - 10:33 AM, a spus:

chestie de-aia de apăsat cu picioarele și mișcat din mînă, ca la schiat,

eliptica

Astă noapte m-am întors de cîteva ori de pe o parte pe alta și simțeam că mă cam țin mușchii, m-am gîndit că azi n-o să mă mai pot mișca de febră musculară, dar cînd m-am trezit am constatat că m-am speriat degeaba, mă simt perfect! E o mică senzație de tensiune în mușchi, dar doar cît să știi că încă îi ai ;)

cam a doua zi se intampla febra


azi cred că mă duc la zumba sau aerobic,

zumba sa alegi!


cat e abonamentul la voi? dar antrenorul personal.

la sala la mine vad ca l-a facut 160lei/luna, 60lei/ora cu antrenor personal :)

bafta, sa ai spor si rezultate!

#2977 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 January 2020 - 02:03 PM

Vezi postareaCarmella, la 18 January 2020 - 10:33 AM, a spus:

Nu am mai scris, pentru că o oră pe zi pe care o petreceam pe net, acum e investită în sport ;) n-aș fi crezut nici eu cu juma de lună în urmă, dar dacă m-a apucat, m-a apucat, și îmi pare foarte bine.
Am fost în fiecare seară la alergat, am mai combinat și cu activități practice, de pildă dus ceva la socri în ritm de mers, întors în alergare, sau alergat pînă la un magazin, întors în ritm de mers cu o cioco și o apă minerală spre casă. Nu mai puțin de o oră pe seară, în fiecare seară. Alaltăieri am fost la o sală de sport unde lucrează o prietenă, ea mi-a recomandat un antrenor personal pentru o lună, am vorbit, ieri am fost prima dată la oră organizată după mult, muuult timp. A fost foarte bine, m-a luat ușor, dar ferm, am făcut 50 de minute de exerciții variate, și fără nimic, și la aparate de tras, de împins, gantere, chestie de-aia de apăsat cu picioarele și mișcat din mînă, ca la schiat, nu am simțit deloc că ar fi fost ceva prea greu. Astă noapte m-am întors de cîteva ori de pe o parte pe alta și simțeam că mă cam țin mușchii, m-am gîndit că azi n-o să mă mai pot mișca de febră musculară, dar cînd m-am trezit am constatat că m-am speriat degeaba, mă simt perfect! E o mică senzație de tensiune în mușchi, dar doar cît să știi că încă îi ai ;) azi cred că mă duc la zumba sau aerobic, cu antrenorul mă mai văd luni, cred. Am și realizări cu cîntarul, dar le țin pentru mine :)


Excelent! Ma inspiri !
Aparatul pe care te misti ca la ski este crosstrainer ori ergometru si este foarte bland cu incheieturile, desi faci un cardio maxim pe el.

Tine-o tot asa! Bravo!


Daca vrei sa fentezi febra, ia cate o aspirina pe zi pana ti-ai intrat in ritm cum trebuie.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2978 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 18 January 2020 - 03:29 PM

Vezi postareamoatza, la 18 January 2020 - 12:21 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 18 January 2020 - 10:33 AM, a spus:

chestie de-aia de apăsat cu picioarele și mișcat din mînă, ca la schiat,

eliptica

Astă noapte m-am întors de cîteva ori de pe o parte pe alta și simțeam că mă cam țin mușchii, m-am gîndit că azi n-o să mă mai pot mișca de febră musculară, dar cînd m-am trezit am constatat că m-am speriat degeaba, mă simt perfect! E o mică senzație de tensiune în mușchi, dar doar cît să știi că încă îi ai :)

cam a doua zi se intampla febra


azi cred că mă duc la zumba sau aerobic,

zumba sa alegi!


cat e abonamentul la voi? dar antrenorul personal.

la sala la mine vad ca l-a facut 160lei/luna, 60lei/ora cu antrenor personal ;)

bafta, sa ai spor si rezultate!


Am fost la zumba, excelent! Deși mă mișc într-un contratimp maxim cu ceilalți, că sînt mult mai lentă și cu reacții întîrziate :) dar m-am ținut tare să o duc pînă la final ;)

E 140 lei/lună abonament nelimitat, la orice oră, inclus aerobic sau zumba sau alte specialități de-astea. Antrenorul e 50 lei /ședință, minim 12 ședințe la început, deci încă 600 prima lună, dup-aia faci și singur. Mi-a povestit și niște chestii de nutriție, că probabil așa face cu toți și nu m-am opus.

#2979 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 25 January 2020 - 11:52 AM

N-am mai scris, dar am fost în mod constant la sală, am început ușooor, dar mi le-a făcut din ce în ce mai complexe exercițiile, legate între ele niște serii, pe la finalul uneia deja zici că nu mai poți, adică în capul tău, că antrenorului nu-i zici nimic, dar tot le faci :lol: sînt foarte încîntată, mai ales că nici nu știi cînd trece o oră, deși acasă după 5 minute de frecții de-alea de exerciții ești sfîrșită.
Alt motiv de bucurie e că am descoperit că au și saună! Care mie îmi place teribil :pupic: e chiar la dușuri unde nu am intrat pînă acum, că preferam doar să îmi schimb tricoul transpirat, să îmi pun pufoaica pe mine și să fac 5 minute cu mașina pînă la mine acasă unde pot să fac duș mai comod. Sinceră să fiu după 50 de minute de exerciții cu antrenorul și 10 minute de cardio (eliptică îi zice ăleia de care fac eu), sînt la cap cam ca după o sticlă de vin, cam atît trebuie să beau ca să mă apuce mica amețeală care îți spune că stop! Nu vă îngrijorați, nu ajung decît rar de tot în punctul ăsta, de obicei beau mult mai puțin. De altfel de cînd am început cu sportul nu am băut decît un pahar de vin alaltăieri, la ziua cuiva. Azi am intrat și la saună 5 minute, e așa de mișto! Data viitoare mă duc pregătit@ să stau mai mult ;) din păcate nu au și piscină, dar vis a vis de sală e scoala de scafandri, mai la primăvară mă duc și acolo după antrenamentele astea, pînă la vară cînd se face de plajă. La mine a funcționat foarte bine să le combin, pentru că am o predispoziție ereditară să fac mușchi foarte proeminenți cînd fac activitate fizică intensă, ceea ce pe de o parte e bine, pe de alta, estetic nu e chiar foarte feminin. Iar la înot se întind mușchii ăștia, adică nu stau contractați așa tot timpul. Mă refer în special la cei de la gambe. Cam asta deocamdată. Voi? :beer2:

#2980 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 25 January 2020 - 12:38 PM

Bravo Carmella! Sper sa imi revin cu astmul/brondiya si sa incep si eu miscarea. Mie dor de sala si gasca de acolo!

Arata acest topic


  • 151 Pagini +
  • « Prima
  • 147
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi