Forum Culinar: Alearga, Lola, alearga! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 151 Pagini +
  • « Prima
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Alearga, Lola, alearga!

#2981 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 01 February 2020 - 11:48 AM

Azi al șaptelea antrenament, deja mi-am intrat într-un ritm mișto de tot, abia aștept să vină ziua și ora antrenamentului :love7: ieri m-am întîlnit cu 2 foste colege din echipa de baschet și am aflat că una dintre ele este antrenoare, drept pentru care din cînd în cînd mai organizează cîte o miuță cu fetele, m-am băgat și eu la viitorul, cînd o să fie. Ultima dată am jucat baschet acum vreo 20 de ani, dar de cîte ori merg la Decathlon iau o minge și o bat de cîteva ori, mi se face poftă teribilă de un meci :D
Și ce-ar mersul la sală fără o poză? De obicei e plin vestiarul, iar sălile pe unde fac la fel, azi m-am trezit că eram singură la venire, ora 9, sîmbătă, deci voila!

Imagine atasata: monthly_02_2020/post-233-0-55905900-1580550517.jpg

#2982 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 February 2020 - 09:47 PM

Super! M-ai impulsionat si am mers si eu saptamana asta la trei antrenamente cardio si sauna...greu cu cardio, trebuie sa fiu foarte atenta, sa vad ce mai zice si doc. Sambata am fost prea lenesa ca sa merg la yoga, dar sper sa ma motivez saptamana viitoare.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2983 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 February 2020 - 09:52 PM

A, da, una bucata cardio afara, la jogging. Nu ma pot lasa si pace...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2984 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 02 February 2020 - 11:25 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 02 February 2020 - 09:47 PM, a spus:

Super! M-ai impulsionat si am mers si eu saptamana asta la trei antrenamente cardio si sauna...greu cu cardio, trebuie sa fiu foarte atenta, sa vad ce mai zice si doc. Sambata am fost prea lenesa ca sa merg la yoga, dar sper sa ma motivez saptamana viitoare.



Bravo, bravo!!! :love7: Credeam că tocmai acum, că m-am apucat eu, s-a lăsat toată lumea de sport :D Eu la cardio abia aștept să ajung, față de ce crime de exerciții îmi dă antrenorul!!! Mi-a crescut și numărul de repetări, și numărul de serii, dar foarte bine echilibrate, chiar nu mă doare nimic după, deși ridic greutăți, fac abdomene cu capul în jos, genuflexiuni cu haltere în spate, mi se pare foarte bun antrenorul, față de alții pe care îi văd pe acolo, vă mai povestesc eu... Ieri am făcut și o saună prelungită, duș cald și rece după, parcă eram nou născută după asta :D

#2985 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 February 2020 - 12:19 PM

In nici un caz, sunt dependenta de asta. Am vorbit cu doc, o tipa care e joggerita si a spus ca ma intelege perfect si ca nici nu e nevoie sa ii mai explic de ce trebuie sa ies, dar sa o dau pe walking pe o perioada plus crosstrainer la sala pana ma restabilizez si voi putea iarasi sa alerg. M-a si avertizat ca e oribil la inceput sa te tii in frau, mai ales daca ai facut jogging regulat , si ca trebuie sa te obisnuiesti intai...greu , nenica, greu...eu nici sa alerg incet nu stiu, mereu ma suprasolicit, ceea ce e o prostie in cazul meu.

Videm...deocamdata ii bag crosstrainer si da, sauna cat incape! Am fost duminica seara, am inceput in sfarsit sa imi intru in ritm cu sauna, am stat sus de tot, doua sedinte de aproape 15 minute. Inca nu pot sa dau imediat cu jetul de apa pe tot corpul ca simt ca mi se opreste inima :toothy9;))) Ajung eu iar acolo .
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2986 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 March 2020 - 09:58 PM

Azi trebuia să am ultimul antrenament din a doua serie de 12 antrenamente, deci al 24-lea, pe lîngă cîteva pe care le-am făcut singură. Am început pe 17 ianuarie, deci am aproape 2 luni. Marți a fost ultima zi cînd am fost la sală în seara aia a început nebunia mare cu izolarea, pe care altfel o văd corectă, utilă, chiar vitală. Astăzi, așadar, am cerut antrenorului indicații ce ar trebui să fac, avînd în vedere că am căpătat încredere maximă în el, are un stil de lucru foarte, foarte mișto, pe lîngă plăcerea de a face exercițiul fizic în sine, s-au văzut și rezultate în scăderea în greutate și în centimetri care m-au motivat în plus. Practic din 27 decembrie de cînd mi-am notat greutatea, am scăzut 7 kg, în cm nu știu, că nu m-am măsurat înainte, dar blugii mei favoriți, care erau ficși, acum curg de pe mine fără curea, mai exact trebuie să-i schimb =)) Ce senzație mai mișto poate să existe?! :lol: Azi am făcut 20 de minute de exerciții dimineață în casă, apoi am ieșit pe plajă și am continuat și a fost superb! A fost o săptămînă extrem de stresantă pe toate planurile, cu o oră de plimbare pe malul mării m-am întors pregătită să dau de pămînt cu toate problemele =))

și niște poze de la ”sală”

Imagine atasata: monthly_03_2020/post-233-0-59393300-1584215638.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2020/post-233-0-90416200-1584215647.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2020/post-233-0-88553600-1584215662.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2020/post-233-0-04348200-1584215676.jpg

Sper să revenim la normal curînd și să-mi pot relua antrenamentele :lol:

#2987 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 15 March 2020 - 06:39 PM

Esti grozava, Carmella! toata admiratia pentru ambitie :love3: si felicitari pentru rezultate!

#2988 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 March 2020 - 08:50 AM

Cool, Carmella! Keep going!
La noi sunt inchise salile si afara ma termina polenul. Astept...
Wowerful, tu cum rezolvi problema?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2989 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 19 March 2020 - 10:30 PM

Am primit vești bune de la antrenor, așa că de săptămîna viitoare sper să mă pot reapuca.

Imagine atasata: monthly_03_2020/post-233-0-83311300-1584649646.jpg


Chiar e greu de unul singur să faci acasă, chiar dacă ești motivat, te plictisești. Alaltăieri am făcut vreo 20 de minute în casă, mi s-a părut o veșnicie, la sală nici nu îmi dădeam seama cînd treceau 50 de minute. În plus îmi nenorocesc și toate oasele, deja mă doare gîtul/coloana cervicală, nu știu ce i-am făcut.

#2990 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,296
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 19 March 2020 - 11:25 PM

Vezi postareaCarmella, la 19 March 2020 - 10:30 PM, a spus:

Am primit vești bune de la antrenor, așa că de săptămîna viitoare sper să mă pot reapuca.

Atasament Screenshot_20200319-204739_Messages_copy_359x579.jpg


Chiar e greu de unul singur să faci acasă, chiar dacă ești motivat, te plictisești. Alaltăieri am făcut vreo 20 de minute în casă, mi s-a părut o veșnicie, la sală nici nu îmi dădeam seama cînd treceau 50 de minute. În plus îmi nenorocesc și toate oasele, deja mă doare gîtul/coloana cervicală, nu știu ce i-am făcut.

Acolo inca se mai poate asa ceva? Aici poti iesi la plimbare dar doar membrii unei familii care traiesc in aceeasi casa. Nu ai voie clar sa te intalnesti cu prieteni nici afara din casa, cand te intersectezi cu cineva la plimbare trebuie sa pastrazi distanta de 2 m . Sau poate asta vrea sa faca antrenorul? Sa fiti pe plaja la distanta mare intre voi? Interesanta idee. Aici nu cred ca ar merge, azi o cunostinta a luat amenda 140 de euro pentru ca isi conducea prietena de la munca acasa cu masina, pentru ca nu stau in aceeasi casa, deci interzis prin legea de urgenta.
Noi am scos bicicletele la plimbare azi si am scos stepperul pe balcon, tot in incercarea de a nu ma plictisi cand fac exercotiu.
brain loading....please wait....

#2991 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 20 March 2020 - 05:22 AM

La noi Legea de urgenta se aplica romaneste, multi spun ca ar tb interzise iesirile, pe model Italia, cu politie si armata pe strada.
Toata lumea la tv, la radio, recomanda si indeamna la izolare, practic face fiecare ce-l taie capul.

#2992 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 March 2020 - 09:43 AM

N-am citit toată legea dată pentru starea de urgență, dar nu cred să fie interzisă întîlnire pe plajă la distanța legală de 2-3 m, că nici înainte nu stăteam foarte aproape. Îmi arată ce să fac, numără, zice "pauză", "începem", "bine", "nu e bine" etc. Plaja e un mediu foarte aerisit și destul de pustiu, pînă acolo fiecare ar ajunge cu mașina proprie, nu văd ce rău putem face comunității, nu facem în parc sau piețe deschise din oraș. Mai degrabă aș zice că mersul la biserică, care nu s-a închis, face mai rău, chiar dacă slujbele se țin în curte, iar oamenii se înghesuie ca tîmpiții pe acolo. Nu știu cum se face în alte părți, dar aici a devenit un act de mîndrie să afirmi că pe tine n-o să te îndepărteze de Dumnezeu așa o chestie, iar popii continuă să le dea să bea cu aceeași linguriță. Iar măsurile rămîn foarte laxe, după mine slujbele la biserică erau primele care trebuiau sistate. Eu aș încuraja plimbările și activitățile făcute în aer liber în perioada asta, avînd în vedere că presiunea emoțională va crește foarte mult în perioada următoare. Nu în aglomerații, nu în grupuri diverse, dar să ieși cu familia pe plajă sau pe munte, să faci drumeții fiecare pe cărările lui, nu văd cu ce ar dăuna.

#2993 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 March 2020 - 09:52 AM

Poftim ce s-a dat astăzi, chiar acum am primit :blush: Imagine atasata: monthly_03_2020/post-233-0-21778900-1584690739.jpg

#2994 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,296
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 20 March 2020 - 10:02 AM

Am gandit eu gresit, eu ma gandeam la o clasa intreaga de antrenament, nu antrenament 1 la 1 cu antrenor personal.
Asa este si la noi legea, aceleasi prevederi insa cu precizarea clara ca membrii familiei care traiesc in aceeasi casa au voie sa iasa imreuna la plimbari aproape de casa, adica sot-sotie-copii.
brain loading....please wait....

#2995 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 20 March 2020 - 10:26 AM

Carmella, e oficial? nu apare pe stiri oficiale

m-as bucura, abia ii mai potoleste pe nesimtitii astia...niste tigani s-au gandit si au facut chiar nunta

Aceasta postare a fost editata de moatza: 20 March 2020 - 10:38 AM


#2996 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 March 2020 - 10:48 AM

Cică e falsă, scuze de dezinformare

#2997 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 20 March 2020 - 03:38 PM

Aici o sa interzica total, pentru ca s-a marit numarul de alergatori peste noapte iar numarul contagiatilor continua sa creasca.

#2998 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 March 2020 - 09:01 PM

Aici lumea iese la sport si la plimbare. Pe unele portiuni era inghesuit de-a binelea, deh, lumea e ahtiata dupa vreme buna.

In unele locuri se respecta distanta, in altele , gen magazin turcesc, nici vorba...
Am facut si eu doua ture saptamana asta.
Imagine atasata: monthly_03_2020/post-12-0-59346000-1585422052.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2999 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 01 April 2020 - 04:28 PM

N-am prea făcut sport nici singură, că am avut și încă am un junghi intercostal care abia mă lasă să respir, dar mă bucur și mă laud că am mai slăbit 1 kil și mi-a scăzut burta, drept pentru care mi-am mai făcut niște poze :love7: bine, cu 10 ani în urmă aș fi ascuns pozele astea să nu le vadă nimeni, dar acum mi se pare că chiar am o mare realizare că nu mai am burta aia mai ales în partea de jos, unde din cauză de 2 operații n-aș mai fi crezut că voi scăpa de ea vreodată. Încă mai e de dat jos... Diseară trec din nou la saltea, la ce-oi putea să fac :)

Imagine atasata: monthly_04_2020/post-233-0-45118600-1585751222.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2020/post-233-0-08680300-1585751229.jpg

#3000 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 06 April 2020 - 11:33 PM

Is sa mai dau și eu cu subsemnatul pe aici.
De la 1 Aprilie m-am apucat iarăși de treaba- acasă, ca asa-i in carantina.
Fac diverse chestii de pe YouTube. Astăzi am dat peste tinerelul asta. Nu pot tine pasul cu el, de fapt nici nu am cum dar... m-as apuca mai serios parca:


Aceasta postare a fost editata de Wowerful: 06 April 2020 - 11:34 PM


Arata acest topic


  • 151 Pagini +
  • « Prima
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi