Forum Culinar: Scordolea - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scordolea

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 May 2018 - 10:15 PM

Multi stie, putini cunoaste.

In primul rand, nu, scordoleaua nu e zeama (asa cum citii io ce scrise cineva de "zeama de scordolea"). E mancare. Si e facuta in diverse feluri de felurite persoane. Io o fac cum imi zise mie, mai demult, un lipovean. Si va zic si voo.

Ce e, de fapt, scordoleaua? Simplu. Pe un strat de peste se pune un strat de piure de cartofi. Asta-i tot, in principiu. Acu' o sa ziceti ca si pestele rasol cu cartofi natur e tot un fel de scordolea numa' ca e prezxentata altfel. O fi, dar nu e. Ca mai e ceva.

Asadar, loati niste peste, cat aveti voi chef, preferabil cu cat mai putine oase. Io as zice sa nu va aruncati la somon, desi merge si cu asta. Cum is mai lenes de felul meu, io m-am aruncat la cod. Mai simplu.

Asadar, pestele ala pe care il aveti, il curatati si, dupe aia, il taiati in bucati, nu mari, nu mici, potrivite. Si-l puneti la fert in apa cu sare. Daca ati avut peste sarat, nu mai puneti sare. In timp ce ferbe pestele, aveti grija sa va grijiti ca sa loati spuma ce se face la fert. Sa nu ramana nimic!
Dupa ce a fert pestele, il scoateti si-l puneti intr-un troc la stanga. Sau la dreapta. Sau unde vreti, numai sa nu va stea in drum. Nu cumva sa aruncati apa in care a fert pestele. Repet. NU CUMVA SA ARUNCATI APA IN C ARE A FERT PESTELE!

In timp ce pestele ferbea, ati curatat cartofi, i-ati taiat bucati si i-ati pus deoparte. Dupa ce ati scos pestele fert din apa, puneti in locul lui cartofii. Ca sa fearba in apa in care a fert pestele. Si in timp ce ferb cartofii, faceti un mujdei sanatos de usturoi. Daca vreti sa puneti si ceva otet in el (cum zise lipoveanul), puneti. Daca nu, nu. Io nu pusei.

Si acum aveti doo variante:
1. turnati mujdeiul in trocul in care ferb cartofii si mai adaugati si fo doo linguri de oloi.
2. nu turnati mujdeiul in troc si-l tineti deoparte pentru mai incolo.

Boooon. Cartofii s-au fert. Ii scoateti din apa dar nu aruncati apa. De ce? D-aia!

Faci piureul cum vreti voi. Io il fac asa: zdrobesc cartofii cu zdrobitorul, pun ceva unt, zdrobesc in continuare, daca mai cred ca tre unt mai pun... daca nu, nu. Acum, ca e piure special, mai adaug cateva linguri de la apa in care au fert pestele si cartofii. Nu foarte mult, cat sa nu fie piureul elastic. Adica sa fie molicel dar nu moale si nici elastic.

Acum aveti trei variante, in cazul in care, mai sus, ati optat pentru varianta 2:
1. turnati tot mujdeiul in piure
2. turnati o parte din mujdei in piure si restul peste pestele pe care, in timp ce faceti piureul, il curatati de oase (se va si marunti, evident, dar aveti grija sa nu iasa scame de tot) si-l asezati frumos, intr-un strat, pe o farfurie mare sau platou (in functie de cat peste veti). Io sunt baiat si nu poci multitasca, asa ca ma ocupai de pe3ste dupe ce am facut piureul. N-a fost nevoie sa scot oasele pentru ca cod-ul l-am luat file si era fara pic de os (ziceam de lene, mai devreme). Si am optat pentru varianta asta, mujdei si in piure si peste peste.
Acum aveti o varianta:
2a. Nu turnati peste peste.
3. Nu puneti mujdei nici in piure si nici peste peste.

Indiferent de variante, peste stratul de peste (daca bucatile sunt prea mari le mai bucatiti ca sa nu fie nevoie sa muscati din ele), turnati piureul si-l intindeti frumos. Apoi, daca aveti chef, decorati deasupra cu ce vreti. Io am tocat niste fire multe de arpagic verde si le presarai ploaie peste piure.

Daca v-a ramas mujdei, puneti peste piure dupa ce va puneti o portie de scordolea in farfurie.

Si acum pozele :thumleft:

Imagine atasata: monthly_05_2018/post-102-15262423342954.jpg


Imagine atasata: monthly_05_2018/post-102-15262424865234.jpg


Imagine atasata: monthly_05_2018/post-102-15262425193792.jpg
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 May 2018 - 08:31 AM

bun, cred ca mi-ar placea, sa-ti fie de bine!

acuma, ptr mintile organizate de pe-aici, daca tot avem diverse optiuni la un moment dat, asteptam si schema logica de gatit scordolea :thumleft:

#3 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 14 May 2018 - 09:38 AM

Vezi postareadragos, la 13 May 2018 - 10:15 PM, a spus:

Multi stie, putini cunoaste. In primul rand, nu, scordoleaua nu e zeama (asa cum citii io ce scrise cineva de "zeama de scordolea"). E mancare. Ce e, de fapt, scordoleaua? Simplu. Pe un strat de peste se pune un strat de piure de cartofi.

Si totusi, desi scordoleaua nu e o zeama, e un sos dens ca o crema, facut din nuci pisate cu usturoi, miez de paine, ulei si zeama de lamaie...
Asa stiam eu, asa zic cartile de bucate, ba chiar si DEX-ul.
Ce-i drept se serveste cu peste rasol, dar nu e o mancare de peste.
M-ai bagat in ceata.

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 May 2018 - 11:20 AM

Tot stau si ma gindesc cu ce peste as putea sa o fac. Daca asta pe italiana se numeste merluzzo cred ca e cel mai potrivit pentru ca are carne multa si consistenta :thumleft:

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 May 2018 - 08:13 PM

Vezi postareaAdriana, la 14 May 2018 - 11:20 AM, a spus:

Tot stau si ma gindesc cu ce peste as putea sa o fac. Daca asta pe italiana se numeste merluzzo cred ca e cel mai potrivit pentru ca are carne multa si consistenta :thumleft:


Merluzzo e.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 May 2018 - 08:14 PM

Vezi postareabellamama, la 14 May 2018 - 09:38 AM, a spus:

Vezi postareadragos, la 13 May 2018 - 10:15 PM, a spus:

Multi stie, putini cunoaste. In primul rand, nu, scordoleaua nu e zeama (asa cum citii io ce scrise cineva de "zeama de scordolea"). E mancare. Ce e, de fapt, scordoleaua? Simplu. Pe un strat de peste se pune un strat de piure de cartofi.

Si totusi, desi scordoleaua nu e o zeama, e un sos dens ca o crema, facut din nuci pisate cu usturoi, miez de paine, ulei si zeama de lamaie...
Asa stiam eu, asa zic cartile de bucate, ba chiar si DEX-ul.
Ce-i drept se serveste cu peste rasol, dar nu e o mancare de peste.
M-ai bagat in ceata.


Inca o data, scordoleaua nu e sos.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#7 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 May 2018 - 08:22 PM

Vezi postareabellamama, la 14 May 2018 - 09:38 AM, a spus:

Vezi postareadragos, la 13 May 2018 - 10:15 PM, a spus:

Multi stie, putini cunoaste. In primul rand, nu, scordoleaua nu e zeama (asa cum citii io ce scrise cineva de "zeama de scordolea"). E mancare. Ce e, de fapt, scordoleaua? Simplu. Pe un strat de peste se pune un strat de piure de cartofi.

Si totusi, desi scordoleaua nu e o zeama, e un sos dens ca o crema, facut din nuci pisate cu usturoi, miez de paine, ulei si zeama de lamaie...
Asa stiam eu, asa zic cartile de bucate, ba chiar si DEX-ul.
Ce-i drept se serveste cu peste rasol, dar nu e o mancare de peste.
M-ai bagat in ceata.


Cum sa nu fie mancare? Mancare nu e doar ceva ce se fierbe in troc cu fel de fel de cacaturi. Mancare e orice se baga in gura si se mesteca si se inghite apoi :thumleft: Zeama, ca nu se mesteca, se bea. Deci nu e mancare. E zeama.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 May 2018 - 07:37 AM

Vezi postareadragos, la 14 May 2018 - 08:13 PM, a spus:

Merluzzo e.

ok, grazie

#9 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 15 May 2018 - 09:20 AM

Vezi postareadragos, la 14 May 2018 - 08:14 PM, a spus:

Inca o data, scordoleaua nu e sos.

Oh, que si! :D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi