Forum Culinar: Gastronomie in Localuri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gastronomie in Localuri altele decat restaurantele clasicele

#1 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 February 2019 - 04:45 PM

Deschid eu topicul pentru a povesti despre localuri unde se poate manca si eventual comanda pentru acasa, dar nu sunt restaurante clasice. Daca aveti o ideea mai buna, modificati titlul, va rog.


Deocamdata sa vedem cate feluri de restaurante ne pune la dispozitie DEXONLINE si sa vedem cu ce mai ramanem



RESTAURÁNT, restaurante, s. n. Unitate de alimentație care prepară în bucătărie proprie mâncăruri și le desface contra cost, împreună cu băuturi, în săli proprii de consumație; local în care se află o astfel de unitate. [Pr.: -sta-u-] – Din fr. restaurant.
RESTAURÁNT, restaurante, s. n. Unitate de alimentație publică care prepară în bucătărie proprie mâncăruri și le desface contra cost, împreună cu băuturi, în săli de mese special amenajate; local în care se află o astfel de unitate. [Pr.: -sta-u-] – Din fr. restaurant.
RESTAURÁNT, restaurante, s. n. Local public unde se poate mînca contra plată. V. ospătărie. Pe terasa restaurantului cîțiva tineri au isprăvit cina. SADOVEANU, O. VII 226. Amîndoi se opresc multă vreme în fața unui restaurant unde cîntă lăutarii afară. C. PETRESCU, S. 46. Restaurantul era gol. BRĂTESCU-VOINEȘTI, Î. 11.
RESTAURÁNT s.n. Local unde se consumă mâncăruri și băuturi contra plată. [Pron. -ta-u-, pl. -te, -turi. / < fr. restaurant].
RESTAURÁNT s. n. local public unde se consumă, contra plată, mâncăruri și băuturi. (< fr. restaurant)
RESTAURÁNT ~e n. Local de alimentație publică de categorie superioară. [Sil. -sta-u-] /<fr. restaurant
restaurant n. local public unde se mănâncă.
*restauránt, -ă adj. (fr. restaurant, d. restaurer, a restaura). Care restaurează: aliment restaurant (Rar). S. n., pl. e. Aliment care restaurează (Rar). Birt, locandă, stabiliment unde publicu poate mînca plătind: restaurantu găriĭ.
cabánă-restauránt s. f. Cabană care conține un restaurant ◊ „Duminică la cabana-restaurant «Izvorul rece» de lângă Sinaia.” Sc. 17 VIII 64 p. 2 (din cabană + restaurant)
cantínă-restauránt s. f. ◊ Cantinele-restaurant se înființează și se organizează prin decizii ale comitetelor executive ale consiliilor populare orășenești, municipale sau județene.” Sc. 25 III 71 p. 2. ◊ „La începutul lunii februarie c. va avea loc o consfătuire cu responsabilii tuturor cantinelor-restaurant din țară.” R.l. 13 I 75 p. 5. ◊ „Primul furnizor al cantinei-restaurant – gospodăria-anexă” I.B. 20 XII 84 p. 4; v. și 11 II 75 p. 1, Sc. 6 XII 75 p. 2 (din cantină + restaurant)
cásă-restauránt s. f. Casă în care s-a deschis un restaurant ◊ „În sfârșit, în spatele casei-restaurant s-a amenajat și o grădină de vară, dominată de umbra părului sub care au stat adesea la un pahar Eminescu și Creangă.” Sc. 29 XII 65 p. 4 (din casă + restaurant)
crámă-restauránt s. f. Restaurant prevăzut cu cramă ◊ „În pivnițele complexului turistic «Minerva» din Craiova s-a deschis o cramă-restaurant de 400 de locuri.” R.l. 31 V 76 p. 5 (din cramă + restaurant)
grădínă-restauránt s. f. Restaurant amenajat într-o grădină, restaurant cu grădină ◊ „În timpul verii e nevoie la Sulina de cel puțin încă o grădină-restaurant. Sc. 26 VIII 62 p. 2 (din grădină + restaurant)
hotél-restauránt s. n. Hotel în care se află un restaurant ◊ „În jurul pieții au fost construite birourile unor instituții, un hotel-restaurant, un teatru și o sală destinată expozițiilor industriale și comerciale (târguri).” R.l. 1 I 67 p. 3. ◊ „Vila «9 Mai» se reamenajează pentru gradul de confort 1. La sfârșitul lunii iunie, va deveni hotel-restaurant cu 90 de locuri.” R.l. 5 IV 74 p. 5 (din hotel + restaurant, după fr. hôtel-restaurant)
restauránt-berăríe s. n. Restaurant în care (ca băutură) se servește mai ales ori exclusiv bere ◊ „În 19551956 acest restaurant-berărie a fost în întregime renovat.” Cont. 10 III 67 p. 7 (din restaurant + berărie)
restauránt-cabánă s. n. Restaurant amenajat într-o cabană ◊ „Avem un restaurant-cabană în pădurea Adâncata care este nerentabil.” Sc. 11 XII 67 p. 2 (din restaurant + cabană)
restauránt-cantínă s. n. Restaurant cu profil de cantină ◊ „TAPL București ne-a anunțat ieri că a deschis în localul fostului restaurant-cantină din str. Lipscani un nou restaurant cu autoservire, prevăzut cu o linie modernă.” R.l. 24 II 67 p. 3. ◊ „Ar fi mult mai necesare restaurante-cantină. Cont. 26 II 74 p. 9 (din restaurant + cantină)
restauránt-cherhaná s. n. Restaurant cu specific de cherhana ◊ „De curând, pe malul lacului Siutghiol s-a deschis acest nou restaurant-cherhana. R.l. 25 VII 69 p. 2 (din restaurant + cherhana)
restauránt-crámă s. n. Restaurant cu specific de cramă ◊ „La subsol se va amenaja un restaurant-cramă ce va fi legat de un alt restaurant care va funcționa la parter.” Sc. 2 IV 78 p. 5. ◊ „Între restaurantul-cramă Universal [...] și restaurantul Bucur [...] există multe puncte comune.” I.B. 14 IX 84 p. 6 (din restaurant + cramă)
restauránt-grădínă s. n. Restaurant cu grădină ◊ „La cunoscutul, greoiul și etc., etc. restaurant-grădină «Miorița», când e sare nu-i mălai [...]” Sc. 11 VIII 67 p. 2 (din restaurant + grădină)
restauránt-hotél-școálă s. n. Restaurant și hotel cu rol de școală ◊ „Înființarea complexului «restaurant-hotel-școală Viilor» are un scop foarte precis: practica elevilor să se desfășoare sub supravegherea instructorilor, în condiții identice cu cele existente în rețeaua de deservire.” I.B. 5 XII 67 p. 4 (din restaurant + hotel + școală)
restauránt-ospătăríe s. n. Restaurant cu specific de birt ◊ „La Călărași și Alexandria s-a deschis câte un restaurant-ospătărie. Sc. 8 V 62 p. 1 (din restaurant + ospătărie)
restauránt-pensiúne s. n. Restaurant cu specific de pensiune ◊ „Unele restaurante-pensiune refuză să servească elevilor masa de prânz.” I.B. 20 X 69 p. 1; v. și ceainărie-cofetărie (din restaurant + pensiune)
restauránt-pizzeríe s. n. Restaurant cu specific de pizzerie ◊ „[Mafia] dispune, în prezent, de o vastă rețea comercială: restaurante-pizzerii, mari magazine alimentare cu autoservire, întreprinderi de import-export și de turism.” R.l. 18 VII 85 p. 6 (din restaurant + pizzerie, după it. ristorante-pizzeria)
restauránt-terásă s. n. Restaurant pe terasă ◊ „La punctele de îmbarcare au fost construite două restaurante-terasă de toată frumusețea, din sticlă și masă plastică.” Sc. 24 VII 63 p. 3; v. și I.B. 19 V 67 p. 1 (din restaurant + terasă)
restauránt-zahaná s. n. Restaurant cu specific de zahana ◊ „La restaurantul-zahana «Bumbești» am făcut cunoștință cu câteva inovații (nu prea noi, e drept) în materie de măsură: coniacul – cântărit cu... ochiometrul.” I.B. 13 XII 73 p. 3 (din restaurant + zahana)
Dicționare morfologice
Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.
restauránt s. n., pl. restauránte
restauránt s. n. (sil. mf. -sta-), pl. restauránte
vagón-restauránt (-ta-u-) s. n., pl. vagoáne-restauránt
vagón-restauránt s. n., pl. vagoáne-restauránt

Dicționare relaționale
Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.
RESTAURÁNT s. local, (înv.) restaurație. (A mâncat într-un ~ de lux.)
RESTAURANT s. local, (înv.) restaurație. (A mîncat într-un ~ de lux.)



iata si definitiile din dex pentru GASTRONOMIE:
gastronomie sf [At: C. NEGRUZZI, I, 286 / E: fr gastronomie] 1 Artă de a prepara mâncăruri alese. 2 Însușire de a aprecia calitatea, gustul mâncărurilor alese.

GASTRONOMÍE s. f. Arta de a prepara mâncăruri alese sau însușirea de a le aprecia calitatea, gustul. – Din fr. gastronomie. GASTRONOMÍE s. f. Arta de a găti bucate bune sau de a le aprecia la valoarea lor. Sfîrșii ospățul meu cu mere zvîntate și cu nuci, adică cu fructe... după toate regulele înalte ale celei mai rafinate gastronomii. HOGAȘ, M. N. 163. O plăcintă pîntecoasă cu o ghirlandă de gugoșele... cap d-operă în gastronomie. NEGRUZZI, S. I. 286.
GASTRONOMÍE s.f. Arta de a prepara mâncăruri alese sau însușirea de a le aprecia valoarea. [Gen. -iei. / cf. fr. gastronomie, gr. gastronomia]
GASTRONOMÍE s. f. arta de a prepara mâncăruri alese sau de a le aprecia. (< fr. gastronomie)
GASTRONOMÍE ~i f. Arta de a prepara mâncăruri gustoase (și priceperea de a le aprecia calitatea). /<fr. gastronomie
gastronomie f. arta de a mânca bine.
*gastronomíe f. (vgr. gastronomía, d. gaster, pîntece, și nómos, lege). Ĭubirea excesivă de mîncărĭ bune și alese.

Dicționare morfologice
Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.
gastronomíe s. f., art. gastronomía, g.-d. gastronomíi, art. gastronomíei
gastronomíe s. f., art. gastronomía, g.-d. gastronomíi, art. gastronomíei

Dicționare relaționale
Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.
GASTRONOMÍE s. artă culinară.
GASTRONOMIE s. artă culinară.

Aceasta postare a fost editata de Daniella: 19 February 2019 - 04:52 PM


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2019 - 12:46 AM

Eu am vrut un subiect in care sa povestim in primul rind experienta din diferitele locuri in care traim si sa facem comparatii eventual acolo unde ele pot fi facute.
N-am vrut nici un moment sa sustin ca ar fi corecta folosirea in romaneste a acestui cuvint, am gresit eu folosindu-l romanizindul (?) fara sa-mi dau seama.

Aici termenul de gastronomie are 2 sensuri (Etimologia: ← dal gr. gastronomía, comp. di gastḗr gastrós ‘stomaco’ e -nomía ‘-nomia’.)
1. l’arte di cucinare e preparare i cibi si aici e la fel
plus
2. negozio dove si vendono specialità alimentari e cibi già pronti
si asta e cazul nostru.
Cum am mai spus aceste locuri pot fi de doua feluri:
A) un raion dintr-un supermarket in care partea de mincare gatita e mica, pentru ca acolo preponderent se vind tot feluri de jambonuri, salamuri si similare taiate felii plus brinzeturi. Aici mincarea e facuta de altcineva, ajunge acolo in cutii cu eticheta, se deschid cutiile, se pune in platouri in galantar si apoi se vinde. Mie mi se pare trist de tot sa cumperi mincarea de acolo, mai ales cind vad salata boeuf (insalata russa) cum i se intareste maioneza pe margini :thumleft:
Exemple de mincare gatita de acolo: salata boeuf cum se face aici, salata capriciosa, ardei umpluti, multe feluri care sint aici traditionale: dovlecei marinati, carne pane prajita si apoi pusa in lichidul cu otet "in carpione", cous-cous, salata de orez....
B. un magazin in care cel care vinde a si gatit mincarea respectiva. in cazul asta totul e mult mai bun decit cel de deasupra, se adauga mult mai multe feluri gatite. ca de exemplu
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-93015600-1550648539.jpg
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-50791800-1550648511.jpg
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-61797300-1550648523.jpg
Si multe dintre acestea fac si citeva feluri de paste fainoase proaspete (aici putem deschide alt capitol, cel al magazinelor care fac paste proaspete si le vind = pastificio) ca de exemplu
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-25999800-1550648438.jpg
Cele situate in centru, unde sint multe birouri deci persoane care la prinz cauta un loc unde sa manince, pe linga licenta de a vinde ceea ce gatesc, au si licenta de servi in loco mincarea (ca un restaurant dar cu pretentii si alegere mult mai redusa).
Intr-un astfel de loc am fost eu intr-o zi si de acolo s-a nascut toata discutia noastra. Se numeste "La Bottega DEL Grillo" si din pacate n-au pagina web ci doar cont pe Fb, am luat pozele de acolo ca sa va arat pentru ca se intelege mai bine ceea ce vreau sa spun.
Asta e locul din strada amenajat pentru a minca
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-25039900-1550648315.jpg
pentru ca inauntru este foarte putin loc, cred ca erau 4 sau 5 mese
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-50222700-1550648380.jpg
Eu am luat o jumatate de portie de insalata russa ca sa testez terenul, daca era facuta cum trebuie inseamna ca gatesc bine si ca celelalte lucruri erau facute bine si asa a fost
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-77822300-1550615930.jpeg
si un felul al doilea adica burta (trippa) cu vinete la cuptor
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-19833500-1550615992.jpeg
Colegul meu a luat doar un fel I adica paste, iar colega mea a luat 2 jumatati de portie de aperitiv (vitello tonnato si insalata russa) si un fel I, adica paste.
Totul a fost foarte bun si se vede perfect ca gatesc ele totul si o fac bine. Pe linga asta cite o cafea si o sticla de apa de jumatate de litru de caciula, am platit 16€ fiecare.

Deocamdata ma opresc aici ca e tirziu, daca aveti intrebari, corectii nelamuriri scrieti.

#3 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 February 2019 - 01:41 AM

așa ceva avem și noi iar numele e în funcție de specificul magazinului
în magazinele italienești se cheamă tavola calda și sunt cu sau fără mese
in magazinele celelalte se cheamă takeout și dacă au o zonă cu mese mai fițoasă se poate chema chiar bistro/cafe
magazine cu vinuri și gustări nu avem dar in curând vom avea (cică) cu vinuri și canabis

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 20 February 2019 - 08:54 AM

Adriana, cum adica juma de portie? sunt portionate, dar vand si juma de portie? sau a fost o cantitate mai mica pe care tu ai considerat-o ca fiind juma dintr-una normala? la noi, genul asta de mancare se vinde la kg, adica o cantareste si aia e.
eu am o pb cu portiile, ptr mine sunt prea mari, in general nu pot manca una intreaga, mi-ar tb una de copii, dar nu peste tot de vinde asa.
nb: la prajituri pot o portie normala :rolleyes:

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2019 - 09:03 AM

Vezi postareamoatza, la 20 February 2019 - 08:54 AM, a spus:

Adriana, cum adica juma de portie? sunt portionate, dar vand si juma de portie? sau a fost o cantitate mai mica pe care tu ai considerat-o ca fiind juma dintr-una normala? la noi, genul asta de mancare se vinde la kg, adica o cantareste si aia e.
eu am o pb cu portiile, ptr mine sunt prea mari, in general nu pot manca una intreaga, mi-ar tb una de copii, dar nu peste tot de vinde asa.
nb: la prajituri pot o portie normala :rolleyes:

ceea ce vedeti in farfurii e ceea ce noi am mincat la prinz
si da, era jumatate de portie si costa cit jumatate de portie tocmai ca sa ne dea posibilitatea mie si colegei sa gustam din 2 feluri sau tie sa maninci cit poti, adica mai putin decit altii
daca as fi cumparat ca sa duc acasa as fi putut cere cite kg sau sute de gr ar fi vrut muschiul meu

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2019 - 09:08 AM

Vezi postareaDexter, la 20 February 2019 - 01:41 AM, a spus:

în magazinele italienești se cheamă tavola calda și sunt cu sau fără mese

tavola calda aici e un bar care face de mincare ceva cald (de ex un fel de paste si eventual ceva de felul al II-lea), adica nu numai gustarile sau sandwich-urile de toate tipurile pe care le are in mod normal un bar, de regula se intilnesc in zone industriale, nu in centru

Vezi postareaDexter, la 20 February 2019 - 01:41 AM, a spus:

in magazinele celelalte se cheamă takeout și dacă au o zonă cu mese mai fițoasă se poate chema chiar bistro/cafe

bistro aici nu-ti da takeout
e asa un cafe (adica bar pe italiana) mai de fițe, à la française

Vezi postareaDexter, la 20 February 2019 - 01:41 AM, a spus:

magazine cu vinuri și gustări nu avem dar in curând vom avea (cică) cu vinuri și canabis

alea cu vinuri se impart si ele in mai multe dar intra deja in alta categorie, nu's daca sa dezvolt aici sau sa deschidem alt subiect
cu canabis am vazut doar un magazin mic mic care doar vinde ceva, nu stiu ce, ca l-am vazut din mersul masinii

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2019 - 09:15 AM

azi ma duc la cumparaturi si daca pot o sa fac o poza la gastronomia supermarketului

#8 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 20 February 2019 - 09:27 AM

Vezi postareaAdriana, la 20 February 2019 - 09:15 AM, a spus:

azi ma duc la cumparaturi si daca pot o sa fac o poza la gastronomia supermarketului


imi plac magazinele astea unde pot vedea mancarea inainte de-a comanda. si care au si mancare gatita, mai " de casa", adica nu doar o bucata de ceva, o garnitura si un sos. mai nou, nici sa se atinga una de alta :rolleyes:

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2019 - 09:49 AM

Am modificat primul mesaj adaugind poze ca sa fie mai clar

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 February 2019 - 03:33 PM

Vezi postareamoatza, la 20 February 2019 - 08:54 AM, a spus:

Adriana, cum adica juma de portie? sunt portionate, dar vand si juma de portie? sau a fost o cantitate mai mica pe care tu ai considerat-o ca fiind juma dintr-una normala? la noi, genul asta de mancare se vinde la kg, adica o cantareste si aia e.
eu am o pb cu portiile, ptr mine sunt prea mari, in general nu pot manca una intreaga, mi-ar tb una de copii, dar nu peste tot de vinde asa.
nb: la prajituri pot o portie normala :rolleyes:


HA! Te-am intrecut! Eu pot cel putin doua normale Imagine postata

Mmmmm, burtaaaaa! Stie cineva o reteta de tuslama?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 20 February 2019 - 04:33 PM

woaw ! arata apetisant, Adriana! as fi ales chiftelele alea de dovlecel ... Imagine postata si ... ceva din mare neprajit ... dar nu vad bine, Ce este "salata capriciosa" ?
nu, nu mai face topice separate cu paste si magazinase de vin, le bagam pe toate aici ca apoi ne "raspandim" prea tare ..., zic ...

mai postati aici cu poze, ca-mi place Imagine postata

la noi, asa ceva, ....ce-mi imi vine acum in minte ... gasesti doar la supermarket, sau la impinge tava, dar sunt low quality in ambele locatii si nici nu stiu in ce masura sunt gatite de ei in casa sau din ce materie prima (sigur nu e à la française ) ... sa ma completeze / corecteze fetele din RO Imagine postata


aaaa, la noi, in Bucuresti, e acum o mare, dar mare moda cu cafenelele de specialitate..., dar eu care beau doar expresso scurt nu-s fun!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#12 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 February 2019 - 07:53 PM

Dar de ce problema asta așa de acută cu a denumi exact un local care poate nici el nu știe cum să-și zică? Bănuiesc că gastronomie înseamnă și în italiană tot gastronomie, ca și în română, și cineva l-a extins la un restaurant unde poți mînca și acolo feluri de mîncare deja făcute, dar poți să iei și pentru acasă. În Constanța sînt foarte răspîndite ca restaurante de sine stătătoare, nu în centre comerciale sau instituții, adică acele cantine (care nu sînt nimic rău, dacă mîncarea e bună). Unul dintre cele mai bune, unde mă duc cu prietenii care trec prin Constanța și vor să mănînce foarte repede și să plece e Eteks, și trec pe-acolo și cînd n-am timp sau chef de gătit acasă. Orice se poate lua pentru acasă, de la ciorbe la salate și deserturi, inclusiv sosuri, ardei iute, chifle, tacîmuri și șervețele. Iar prețurile sînt la mai puțin de jumătate decît la cel mai ieftin restaurant din oraș. Vara e coadă de turiști de pe litoral, e destul de aproape de Mamaia.

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2019 - 10:57 PM

Am pozat pe ascuns ca mi-era rusine ;)
las pozele mari ca sa le puteti mari si sa vedeti mai bine
astea e take-away facut de supermarket pentru ca acum au un colt in care vind precum gastronomia de deasupra mincare gatita, cre ca unii o si maninca acolo ca au pus si masute, cindva faceau numai pizza ca au cuptor unde coc si piinea
astea erau gata ambalate si porzionate, nu stiu cum le ajunge materia prima dar as inclina sa cred ca nu stau sa spele spanacul si sa il fiarba, cre ca primesc totul congelat, la fel ca piinea
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-91252900-1550695733.jpg
dar asta pentru ca supermarketul e dintr-ala mare din centru comercial

si asta e gastronomia de la punctul A) de mai sus adica locul in care se vind toate suncile taiate, astea, dar presupun ca le cunoaste toata lumea
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-78198800-1550696001.jpg
si astea sint lucrurile de care va povesteam ca ajung in cutii pe care ei le desfac
mie mi se pare tare trist sa cumperi chestiile astea ca sa le maninci, citeodata vad pe cite cineva
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-90036700-1550696126.jpg
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-38168200-1550696163.jpg
am marit pe insalata russa, aici au grija si pun o pelicula transparenta pe ea ca sa nu se usuce maioneza, uitati-va cum inoata in ea ;)
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-99975100-1550696268.jpg

#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2019 - 11:08 PM

Vezi postareaDaniella, la 20 February 2019 - 04:33 PM, a spus:

Ce este "salata capriciosa" ?

n-ai intilnit-o in pelegrinarile tale?
sint citeva legume taiate julienne, morcov si telina radacina, in borcanele care se vind la supermarket doar cu legumele mi se pare ca sint si ardei, amestecate cu maioneza.
cautind acum reteta in internet zic ca ar trebui sa mai aiba si brinza si jambon taiate bastonase dar cea din vitrina de mai sus absolut n-are asa ceva, doar legume si muuuuulta maioneza

#15 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 20 February 2019 - 11:11 PM

e hipermarket, nu supermarket Imagine postata Nu e vorba de rusine, dar nu ai voie sa faci poze pe proprietatea altuia (adica in magazine, restaurante etc). Adica te poate admonesta cineva de la paza, daca te observa.

de raionul asta spuneam si eu ca au pe langa mezeluri/branzeturi/masline si semipreparate sau mancaruri gatite, nu stiu de ce zici tu ca doar de acum, ca eu parca retin ca din '97 cand am fost prima data, asa era ...
de ce zici ca e trist, si cumpar masline de alea la 100 grame de acolo ... , sau te referi strict la mancaruri gatite? Si eu am vazut lume cumparand mai ales salata de fructe de mare ... dar si altele, mereu majoritatea vaselor sunt incepute sau mai spre goale ... Imi pare rau ca nu ai pus poza de la distanta unde se vad toate bucatile de prosciutto intregi. Eu ador raionul asta!

Raionul acesta cu mancaruri gatite este si la noi in hipermarketuri, dar nu am cumparat niciodata, nu-mi inspira nici o incredere.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#16 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 February 2019 - 11:16 PM

dani, ce este hipermarket, e un fel de supermarket?

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2019 - 11:42 PM

Presupun ca hipermarket e un supermarket mai mare.
aici e supermercato care poate fi singur intr-un loc sau intr-un centru comercial micut :) si ipermercato (asta e in centrele comerciale mari)

masline cumpar si eu dar chestiile alea prajite de cineva, puse in cutii deschise la supermarket si care stau acolo zile intregi ma oripileaza sa mi le duc apoi acasa si sa le maninc, cum zice Stefano mai bine fac o pasta in bianco
ca sa nu mai vorbesc de insalata russa, cind tre sa i-o cumpar lu soacra-mea, asta si vitello tonnato ma rusinez

paza nu este unde am fost eu deci nu ma vede nimeni

jamboanele nu le-am putut poza de aproape ca erau la distanta, in spatele celor care lucreaza, e inchis raiounul ala

ziceam ca acum fac mincare gatita in supermarketul asta in care am fost eu azi

#18 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 21 February 2019 - 01:06 AM

Vezi postareaAdriana, la 20 February 2019 - 11:42 PM, a spus:

Presupun ca hipermarket e un supermarket mai mare.
aici e supermercato care poate fi singur intr-un loc sau intr-un centru comercial micut :) si ipermercato (asta e in centrele comerciale mari)

masline cumpar si eu dar chestiile alea prajite de cineva, puse in cutii deschise la supermarket si care stau acolo zile intregi ma oripileaza sa mi le duc apoi acasa si sa le maninc, cum zice Stefano mai bine fac o pasta in bianco
ca sa nu mai vorbesc de insalata russa, cind tre sa i-o cumpar lu soacra-mea, asta si vitello tonnato ma rusinez

paza nu este unde am fost eu deci nu ma vede nimeni

jamboanele nu le-am putut poza de aproape ca erau la distanta, in spatele celor care lucreaza, e inchis raiounul ala

ziceam ca acum fac mincare gatita in supermarketul asta in care am fost eu azi


da, e supermarket la noi sau ipermercato la italieni, nu stiu cum ii spune la voi, Dex:, dar, e un supermarket gigant, care are si o galerie comerciala mai mica sau mai mare (aceasta din urma contine magazine diverse, eventual si zona de foodcourt, servicii)

priceput tot pana aici

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 21 February 2019 - 01:54 AM

azi am facut (ca nu pot sa spun gatit) doar bruschette clasice pentru Bea, ca mai aveam lasagna de alalteieri (de care nu s-a atins nimeni azi, doar am mutat-o de pe un raft pe altul, mai ales ca au "picat" bruschete si desert, iar ai mei mananca putin). In schimb am ajuns la una dintre cofetariile alea minunate de care va spuneam deunazi, Rue du pain - Boulangerie Artisanale. Azi am luat eclaire de 3 feluri, millefeuille si tarte cu capsuni + baguette pt bruschete ...arata o minune (eu nu am putut gusta Imagine postata din cauza de dieta)


As fi vrut sa fac poze in local (unde se serveste si masa + bauturi + dulciurile lor mirobolante), dar era o aglomeratie teribila, desi preturile sunt foaaarte mari. Vad ca nici siteul nu le merge, dar pe fb am gasit cateva poze.
Situat in cartierul Floreasca, Rue du Pain este locul unde va puteti prezenta intr-o dimineata, purtând compleul cel mai chic pentru un brunch in stil francez.Eu nu am reusit sa o fac niocodata, mereu am fost doar sa cumpar paine si prajituri pentru acasa. Dar acum sper sa nu mai uit si sa iau pranzul odata acolo. A obtinut brevetul pentru furnizor oficial al casei regale in urma cu cativa ani. In timp ce mirosul de pâine proaspata, doar scoasa din cuptorul din spatele rafturilor, este o caracteristica constanta, aici ne putem rasfata cu unul dintre deserturile lor mult prea gustoase, care includ tarte, eclair, mousse, millefeuille, multe ciocolatoase.
Nu stiu de ce, dar nu pot atasa poze :), zice: "nu s-a mai efectuat incarcarea (Eroare IO)"


Aceasta postare a fost editata de Daniella: 21 February 2019 - 01:54 AM


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 February 2019 - 10:21 AM

Vezi postareaDaniella, la 21 February 2019 - 01:06 AM, a spus:

da, e supermarket la noi sau ipermercato la italieni, nu stiu cum ii spune la voi, Dex:, dar, e un supermarket gigant, care are si o galerie comerciala mai mica sau mai mare (aceasta din urma contine magazine diverse, eventual si zona de foodcourt, servicii)

priceput tot pana aici

supermarket nu e egal cu ipermercato
supermarket e egal cu supermercato
supermercato daca e mare tare cu jdemii de articole devine ipermercato, si da, de regula ipermercato nu e niciodata singur cum poate fi un supermercato ci e situat intr-un centru comercial mare
supermercato poate fi si singur si intr-un centru comercial, nu neaparat mare
sper ca "m-am inteles" :toothy9;

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi