Forum Culinar: Gastronomie in Localuri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gastronomie in Localuri altele decat restaurantele clasicele

#21 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 21 February 2019 - 11:45 AM

scuze, eu am confundat totul, se vede ca iar m-a luat graba pe dinainte, referitor la intrebarea lui Dexter, hipermaarket = ipermercato, un supermarket mult mai mare, care de obicei sunt in afara oraselor, nu astea mici de cartier/sector (gel Lidl, Mega Image, carrefour express), aici sunt gen, Auchean, Cora, Careffour, etc ... nu stiu ce branduri sunt pe la voi...
Exact cum corect sistematizeaza Adriana mai sus

Aceasta postare a fost editata de Daniella: 21 February 2019 - 11:49 AM


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#22 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 February 2019 - 06:07 PM

Uite inca una. Asta s-ar numi km 0 =))
acu e la moda sa numeasca asa ceea ce vine de la producator la consumator, desi km de obicei nu sint 0 da' sint putini oricum
in cazul de fata e chiar efectiv 0 pentru ca este vorba de un producator care pe linga faptul ca vinde produsele sale si inca citeva ale unor cunoscuti care produc cu aceeasi filozofie, gateste si citeva lucruri, foarte putine dupa cum se vede: salata din piept de pui, insalata russa, spanac fiert, "sarmale" vegetariene (zic sarmale ca sa va imaginati doar, n-au nici o legatura cu sarmalele romanesti), cre ca era si un flan 2 pe acolo
evident totul e take-away
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-76836400-1550765169.jpg

#23 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 21 February 2019 - 07:12 PM

la noi nu contează cât de mari sunt sau unde-s amplasate, toate se cheamă supermarket

Adriana, deci km 0 e un alt fel de magazin de take out al fermei respective, am înțeles bine?

#24 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 February 2019 - 07:55 PM

Vezi postareaDexter, la 21 February 2019 - 07:12 PM, a spus:

la noi nu contează cât de mari sunt sau unde-s amplasate, toate se cheamă supermarket

pai se stie ca limba italiana e bogata si engleza mai putin =))

Vezi postareaDexter, la 21 February 2019 - 07:12 PM, a spus:

Adriana, deci km 0 e un alt fel de magazin de take out al fermei respective, am înțeles bine?

Take out e sora cu take away?
Pentru micuta "gastronomie" pe care o au ei cred ca sunt aproape caz unic, pentru ca fata respectiva experimenteaza tot felul de idei. Face si citeva conserve, dulci sau nu si piine, grisine.
E magazin normal de produse cultivate de ei, le iau de pe cimp si le dau o clateala sa nu aiba pamint si ti le vind.
Pe linga fructele si legumele produse de ei mai vind citeva, ca sa aiba un pic de diversificare (?) ale altor 2 ferme mi se pare plus una din Sicilia pentru portocale, lamii, ulei de masline.
Plus:
- de la un nene ia carne de pui, de la altul de vita
- de la alta ferma din acelasi sat lapte si brinzeturi
- si de altundeva paste
cam atit cred daca-mi amintesc bine.

:D Stire de ultima ora, saptamina viitoare colegii mi-au zis ca mergem sa degustam mincarea in alta gastronomie :D deci poze si povesti noi.

#25 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 21 February 2019 - 08:08 PM

Vezi postareaAdriana, la 21 February 2019 - 07:55 PM, a spus:

Take out e sora cu take away?
Pentru micuta "gastronomie" pe care o au ei

surori gemene, cred că take away e folosit mai mult de englezi
deci și asta e tot o gastronomie, am înțeles acum

#26 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 21 February 2019 - 08:23 PM

Vezi postareaDexter, la 21 February 2019 - 08:08 PM, a spus:

deci și asta e tot o gastronomie, am înțeles acum


o ia pe urmele stiucii =))

#27 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 21 February 2019 - 08:32 PM

Imagine postatain știuca we trust! Imagine postata

#28 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 February 2019 - 08:54 PM

Nu bre, ăștia principal sint magazin, așa au și inceput
Vai de stiuca mea 🤐

#29 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 21 February 2019 - 10:08 PM

Imagine postata ce-mi place, a inceput umorul să iasă pe toate țevile Imagine postata vine primăvara 🌼

#30 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 21 February 2019 - 10:52 PM

deci magazinul asta e genul de caseificio, dar la origine nu cu branzeturi si mezeluri ci cu legume/fructe?
cum adica la voi iau legumele de pe camp si le clatesc inainte de a le vinde, ca sa nu aiba pamant pe ele

stiuca masii! adica vreau sa pun si eu niste poze si nu merge de pe desktop, nu merge de pe telefonul cu care fac poze, tre sa mi le trimit pe altul ... ma iau toate durerile de cap, am umblat pe la butoanele de jos, nimic! am umblat pe la setari ce zice acolo sub ajutor atasare fisier, dar nu reusesc. Sun la OPC Imagine postata
uite aici ce imi zice :


imi pare rau, va rog sa stergeti! nu stiu ce s-a intamplat!??? va rog sa sunati dvs la OPC sa-mi dea amenda Imagine postata

offf, in sfarsit am reusit sa sterg bazaconiile!

si cu stiuca? cum ramane? nu pot atasa nimic, ca distrug forumul pe aici Imagine postata


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#31 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 February 2019 - 11:20 PM

da caseificio vinde brinza pe care o produce
asa cum birrificio vinde berea pe care o produce
si pastificio vinde pastele fainoase pe care le face

pai vroiam sa zic ca dau un aspect un pic mai prezentabil produsului inainte de a-l expune pentru vinzare

Vezi postareaDexter, la 21 February 2019 - 10:08 PM, a spus:

Imagine postata ce-mi place, a inceput umorul să iasă pe toate țevile Imagine postata vine primăvara 🌼

ce bine Imagine postata

#32 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 February 2019 - 11:13 PM

poze de la alt raion de gastronomie dintr-un supermarket
am lasat pozele mari ca sa le puteti vedea mai bine (ma simt ca lupul din scufita rosie =)) )
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-61899800-1551301647.jpg
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-02529200-1551301701.jpg
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-53416200-1551301976.jpg
miine ma duc sa maninc aici, daca pot va fac poze
Imagine atasata: monthly_02_2019/post-4-0-40107400-1551302014.jpeg

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 February 2019 - 01:02 AM

da, asta e gastronomia in care-mi place sa ma zgaiesc si sa adulmec Imagine postata Dar, nu mi-ai pozat sus... stii tu jamboanele ...

Aveti Gastronomia Salentina? norocosilor! bucataria pugliese, ca toate din sud, mi s-a parut Imagine postata, mai ales ca am facut si cursul de gastronomie, ala de 1 zi Imagine postata

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 28 February 2019 - 04:44 AM

Ha! Foarte interesant! Sa înțeleg ca de la italieni vine treaba. Avem și noi in supermarket departament similar - Deli sau Delicatessen. Am sa fac poze când merg.

#35 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 February 2019 - 10:17 AM

jamboanele e greu de pozat ca sint departe de locul in care sint eu si cum o fac pe ascuns e si mai grele =))
(am gresit si dezacordat intentionat ca sa ne ridem un picut)

#36 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 February 2019 - 03:26 PM

nu povestesc nimic de azi ca nu mi-a placut
si e si scump
si se da si prea simpatic deci no like :lol:

#37 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 February 2019 - 03:36 PM

dar mai sunt magazinele/barurile alea micute care au multe jamboane agatate pe sus in vitrina sau in zona barului/tejghelei. Imi place prea tare cum se vede ! cred ca Eataly e un exemplu ... ?

mie imi plac pozele astea mari, pe telefon mai ales, ca vad si eu tot ce vreau sa vad

chestii de alea semipreparate din vitrina de la gatronomia (super)marketului nu am cumparat niciodata, dar daca sunt de 100 ani acolo mereu, inseamna ca oamenii cumpara, nu?

la noi raionul asta cu semipreparate nu e la un loc cu vitrina unde-ti taie mezeluri si cantareste bucata de telemea

o chestie care ma enerveaza este ca la noi nu au feliatoare care sa taie ca cele din Italia, cand le spui ca vrei taiat subtire ca foaia de calc, te privesc crucis ... cu toate astea au la vanzare sunca de praga, sau vreun prosciutto/jamon/mortadella, care necesita o astfel de feliere. Si de aceea, nu cumparam niciodata in RO aproape nimic in materie de mezeluri, in afara de un muschiulet afumat de porc si rar mai incercam cate o specialitate, de tipul salamuri din vanat, naturale 100%, fara E-uri (zic ei), etc ... , dar toate au nitrati si diverse porcarii ... .

imi dau seama cand sunt de hlizeala si mai folosesc si eu de astea de amuzat/prosteala ...acum s-a creat un fenomen de paranoia ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#38 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 March 2019 - 11:28 AM

Eataly e alta mîncare de pește, mi se pare că am deschis un subiect despre el, o să îl caut.
Pe undeva da, sint.
Imi pare rău dacă au jamboane și nu știu sa le taie. Aici la tăiat jamboane și la cantitate lumea are o multime de păsărele la cap. Cîteodată mi-e milă de bietele vînzătoare desi și printre ele sint alea care știu să taie si cele care ti-l nenorocesc de nu mai poți face nimic cu el.
La carrefour la Piatra am văzut că îți tăia pastrama da io n-am vrut, și am văzut ca și aici la magazinul românesc îmi cam taie cu sapa 😁

Apropo de mîncat in localuri. Cînd eram tineri am fost in insula Elba și la prînz intr-o zi am mîncat intr-o enoteca (tre sa incep un capitol și despre ele) un sandwich atît de bun, deși nu mai țin minte cum era, încît a doua zi, deși ne mutasem in alt loc, ne-am întOrs acolo.
Asta ne place nouă, cînd găsim un loc dintr-ăsta de care ne amintim și după 20 de ani cînd probabil nici nu mai exista 😂

#39 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 March 2019 - 06:26 PM

asa, da! enoteca, asta era! exista si in limba romana.
nu mai deschide alt topic, lasa tot ce nu e restaurant clasic aici, ca oricum am vazut ca acum scriem de toate subiectele pe toate topicele in celeasi zile, aceleasi persoane Imagine postata Sunt prea legate, sa le desparti clar, ca printr-o taietura de cutit

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#40 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 March 2019 - 07:06 PM

Vezi postareaAdriana, la 01 March 2019 - 11:28 AM, a spus:

Eataly e alta mîncare de pește, mi se pare că am deschis un subiect despre el, o să îl caut.
Pe undeva da, sint.
Imi pare rău dacă au jamboane și nu știu sa le taie. Aici la tăiat jamboane și la cantitate lumea are o multime de păsărele la cap. Cîteodată mi-e milă de bietele vînzătoare desi și printre ele sint alea care știu să taie si cele care ti-l nenorocesc de nu mai poți face nimic cu el.
La carrefour la Piatra am văzut că îți tăia pastrama da io n-am vrut, și am văzut ca și aici la magazinul românesc îmi cam taie cu sapa 😁

Apropo de mîncat in localuri. Cînd eram tineri am fost in insula Elba și la prînz intr-o zi am mîncat intr-o enoteca (tre sa incep un capitol și despre ele) un sandwich atît de bun, deși nu mai țin minte cum era, încît a doua zi, deși ne mutasem in alt loc, ne-am întOrs acolo.
Asta ne place nouă, cînd găsim un loc dintr-ăsta de care ne amintim și după 20 de ani cînd probabil nici nu mai exista 😂


Asa am mancat noi la Firenze cele mai bune sandwisuri. Imediat cum treci Ponte Vecchio. Pe butoaie de lemn am mancat, cu vin in pahar cu picior. Foarte mic locul, dar cu cele mai bune sandwisuri pe care le-am mancat vreodata. Salamurile, prosciutto etc ti le taia pe moment.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi