Forum Culinar: Chisca cu hrisca- caltabos de Bucovina - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chisca cu hrisca- caltabos de Bucovina

#21 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 31 December 2009 - 05:20 PM

iaca , datorita lu gogu, cum le stie el traduce pe toate...in engleza hrisca este

buckwheat

#22 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 31 December 2009 - 05:47 PM

Stelluto, ce m-as face eu fara tine. La multi ani, doamna!

#23 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 31 December 2009 - 06:58 PM

Cate bordeie atatea obiceie :D ...si la noi bunica face chisca, da-i cu totul alta mancare...de porc :) . La noi prin chisca se intelege stomacul porcului (cred) care se umple cu fel de fel de carnuri si sorici, se coase, se da in sare, apoi la fum si cand e gata se fierbe cu sarmale (de Craciun). Cele mai bune sarmale sunt cele facute cu chisca. Desigur, membrana se taie si carnita se consuma cu mustar...un deliciu :).
Take a walk on the wild side...

artizan

#24 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 01 January 2010 - 09:52 AM

KikenHana a spus:

Cate bordeie atatea obiceie :D ...si la noi bunica face chisca, da-i cu totul alta mancare...de porc :D . La noi prin chisca se intelege stomacul porcului (cred) care se umple cu fel de fel de carnuri si sorici, se coase, se da in sare, apoi la fum si cand e gata se fierbe cu sarmale (de Craciun). Cele mai bune sarmale sunt cele facute cu chisca. Desigur, membrana se taie si carnita se consuma cu mustar...un deliciu :).


Eu zic la fel cu Kiken' ca toata lumea are dreptate. Si Radu Anton Roman e impartial cu toate regiunile istorice ale Romaniei mancatoare de tocatura de porc infundata in matze. De s-ar fi preumblat si in Bucovina, mai aparea o reteta in cartea Domniei sale. Bine ca o avem noi :) Si avem de unde alege.

CHISCA
Nu prea se mai face în sud si în Moldova, dar în Transilvania nu existã pomana porcului fãrã tobo-caltabosul ãsta.
• 2 kg carne • 0,5 litru sânge
• 1 linguritã cimbru • 1 burtã porc
• sare, piper dupã gust • 0,5 kg pãsat (spãrturã de porumb)
• Pãsatul se fierbe întâi bine, sã se înmoaie
• Se spalã burta, se tunde de zbârcituri, se pune în apã cu otet
• Se fierbe si sângele, separat: se va închega
• Carnea se fierbe numai pe jumãtate, în zeama în care a fiert pãsatul; se taie bucãti
• Totul se amestecã – carne, sânge, pãsat, sare, piper, cimbru, 100 ml zeamã de la fierturã
• Se umple burta, se coase bine, se pune la fiert în aceeasi zeamã rãcitã – cam 1 orã
• Zeama scãzutã bine în care a fiert chisca se sãreazã, se acreste cu zer, otet sau bors, se drege cu ou si smântânã si se mãnâncã cu lingura si cu hrean
• Se poate mânca chisca si asa, fiartã dar se poate si afuma
• Odatã afumatã, se considerã un tovarãs nepretuit pentru sarmale – drept pentru care se pun felii, ici si colo, în toatã oala . La asa amestecãturã istoricã e timpul sã-ncercãm si vinul popii din Ardeal – chiar asa-i si spune – Plebanos – un cupaj alb, destul de echilibrat (din Feteascã Albã – baza – prospetime, aciditate, nerv, un pic de Grasã – gust pronuntat, rotunjime, tãrie – si un pic de Muscat – parfum zeiesc) a cãrui faimã a îmbogãtit pe vremuri Aiudul.

CHISCA MOLDOVENEASCÃ
(totusi)
• 1 kg carne de la gât si fãlci • 1 pahar sânge
• 500 g pãsat (crupe se spune) • 1 cescutã apã
• sare, piper, dupã voie
• Carnea se toacã, se amestecã cu pãsat, sânge, sare si piper
• Matul gros, bine grijit, se umple dar nu îndesat
• se toarnã apã la ambele capete, se leagã si se pune la fiert 1 ceas, apoi la fum.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#25 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 01 January 2010 - 10:33 AM

KikenHana a spus:

Cate bordeie atatea obiceie :D ...si la noi bunica face chisca, da-i cu totul alta mancare...de porc :D . La noi prin chisca se intelege stomacul porcului (cred) care se umple cu fel de fel de carnuri si sorici, se coase, se da in sare, apoi la fum si cand e gata se fierbe cu sarmale (de Craciun). Cele mai bune sarmale sunt cele facute cu chisca. Desigur, membrana se taie si carnita se consuma cu mustar...un deliciu :).


La noi se numeste TOBA. E bunaaaa........ rau. Si se face tot asa. Si merge cu mustar uns, dar merge si cu salata de sfecla rosie cu hrean. :D :)

#26 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 02 January 2010 - 04:42 PM

stella a spus:

iaca , datorita lu gogu, cum le stie el traduce pe toate...in engleza hrisca este

buckwheat

AHA!!!
deci eu dorm mereu pe hrişcă şi habar n'aveam!!! Crăciunul viitor tai o pernă şi'o pun la caltaboş!
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi