Forum Culinar: Tehnici de machiaj - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tehnici de machiaj pentru femei frumoase,independente, ocupate, harnice ^^

#41 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 October 2019 - 02:38 PM

Clau, am citit pe alaturi😏credeam ca vorbeai de ruj. Rimmel acu folosesc essence waterproof, po' să plîng liniștită că nu curge și nici nu mă ustura ochii.🤗

#42 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,746
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 20 October 2019 - 07:50 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 October 2019 - 02:15 PM, a spus:

Si ce diferenta intre nuanta fetei si , de la cantul barbiei in jos, totul alb :hug:

Dupa ce am.descoperit chestia cu fondul de ten am cumparat un rimel, tot intr-a 8-a. Intr-a 9-a au venit rujul, un fard si un Kajal. Am avut o perioada cand eram mereu cu Kajal à la Brigitte. Bardot.

Nu o sa uit cand am folosit prima data rimel "in public". La scoala, ovcorz! Cu prietena mea de atunci , sau asa credeam eu...

Vine ora de bio, la diriga. Intra diriga, striga catalogu, se uita prin noi, ne cheama la ea: Maria, subsemnata, Cristina, pretena, va duceti la baie imediat si, daca vreti sa va primesc la ora, reveniti cu genele voastre natur. :rolleyes:

Vezi postareaclau_ash, la 20 October 2019 - 02:06 PM, a spus:

Adriana,asta e:

Atasament 2019-10-20 15.05.25.jpg



E si ruj din gama asta? Foarte faimoasa si de traditie gama deja. Dar eu credeam ca e doar rimel. Ha! Misto, ma duc sa casc ochii.

Mamaaa, ce tare esti Adri, tu mai si retusezi! Eu is varzeanu rau!!! Ce-am ajuns, ce-am ajuns! Si visam sa fiu o lady :71:

Clau, alea rosu aprins din fata is Lancôme? Faine nuante!

Am avut o prietena in liceu care ma aproviziona cu mostre de parfum, aduse din Francia. Mama ei era profa de franca si avea amici care ii trimiteau multe. Si odata mi-a dat un ruj culoarea prunei cazuta din copac, de la l'Oréal, mat. Atat, dar atat de uscat. Atat de aiurea imi statea, dar adoram culoarea aia :sad3:

Minoriciu, si mie imi.plac f mult de la Avon, mi se par calitate misto! Am 3 parfumuri de la ei, mortaleeee.


Si eu iubesc trei patru, parfumuri de la Avon, Rare Pearls, Litlle Black Dres, Today si unul mai ieftin Summer Paradise. Plus rujurile mate, plus ojele gel pe care le folosesc la pedichiura. Si niste creme de fata.. Sunt anumite chestii care imi plac la ei.....sispumantul de baie cu orhidee (eu) sau crini albi (sotul).

#43 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 October 2019 - 09:42 PM

Vezi postareamino, la 20 October 2019 - 07:50 PM, a spus:



Si eu iubesc trei patru, parfumuri de la Avon, Rare Pearls,

CHECK!

Litlle Black Dres,

avut acum jdemii de ani :rolleyes:

Today

CHECK!

si unul mai ieftin Summer Paradise. Plus rujurile mate, plus ojele gel pe care le folosesc la pedichiura. Si niste creme de fata.. Sunt anumite chestii care imi plac la ei.....sispumantul de baie cu orhidee (eu) sau crini albi (sotul).


Plus Rare Gold. Imagine postataImagine postataImagine postata Nush ce pun in ele, nush ce fixativi folosesc, dar lasa un sillage wow wow! Dar, putem vorbi la parfumuri despre asta.
Machiaj anno domini 1968:
Imagine atasata: monthly_10_2019/post-12-0-57481100-1571600523.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#44 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 October 2019 - 11:03 PM

Bai, vedeti ca avem subiect separat cu parfumurile, nu deviati :rolleyes:
https://www.artaculi...i/page__st__800

#45 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 21 October 2019 - 02:32 PM

vaaaaaiiiii, ador topicul asta. :wub: :wub: :wub:

V-am citit dar contribui cand am timp.

Vezi postareaCarmella, la 18 October 2019 - 09:33 AM, a spus:


Dacă ar fi să am obsesia spionajului on-line și plasarea reclamelor în funcție de ceea ce vorbești cu oamenii, acum aș lua-o razna rău... După ce am citit aici pentru prima dată în viața mea de brandul Urban Decay, gama Naked Honey, primesc acest SMS :o
Edit: mă refer la ultimul de jos...

Atasament Screenshot_20191018-101529_Messages-576x1216.jpg


Mi s-a intamplat si mie :o :o , uneori ma trece un fior pe spate, dar na' traim in era privacy zero. :) :) :spam1:

#46 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 October 2019 - 09:27 PM

Fetelor, vedeti ca exista diverse prgrame defender, care costa ceva, e adevarat. Dar intimitatea mea imi este mult mai pretioasa.

Daca va puneti un asemenea program, atunci puteti sa va feriti de multe cookies etc.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#47 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 October 2019 - 09:35 PM

Vezi postareaEataly, la 21 October 2019 - 02:32 PM, a spus:

vaaaaaiiiii, ador topicul asta. :wub: :) :spam1:

V-am citit dar contribui cand am timp.



Imagine postata Imagine postata
Take your time, love! Cand ai timp ne povestesti pe indelete.
Stiu ca avem topic cu ce anume cosmetice folosim, marci, consistente etc., dar despre cum facem ca sa ne machiem corespunzator varstei/tipului de ten/sezonului/ocaziei/ora zilei/tinutei...e alta mancare de peste. E ceva foarte complex. Poate putin cu iz desuet, dar felul in care alegem sa ne machiem ne poate pur si simplu schimba, influenta, complementa personalitatea si felul de a actiona si reactiona.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#48 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 October 2019 - 09:51 PM

Vroiam sa va arat fondul de la BB pe care l-am folosit ani intregi. :
Imagine atasata: monthly_10_2019/post-12-0-59547000-1571686587.jpg
Din pacate nu mai am sticla sa va fi aratat si consistenta lui, ca i-am lasat-o sora-mii. Sa vedeti la ea cate fonduri de ten. La farduri si rujuri nu e deloc experta, dar fara fond de ten, rimel si creion de ochi aia nu iese din casa.

A-propos de chelea goala, eu trebuie sa am mereu sprancele si genele vopsite. Sprancenele mi se blondesc de tot vara...le ciufulesc mereu cand ma enervez pe dracii aia de la "biuro". Eh, genele si sprancenele trebuie sa le am accentuate. Cand plec in pielea goala si daca mai am vreo cateva minutele, imi perii frumos sprancenele, dau cu putin fixativ pe ele sa stea...aiurea, tot ciufulite le am dupa maxim 2 ore de job. Si imi ondulez genele cu curler-ul ala special. Asta nu mereu, dar cand is adormita rau ori am mancat cu o seara inainte ceva sarat ori am baut alcool. Imagine postata Va deschide ochii, va face sa pareti pe faza Imagine postata

A fost o faza acum ceva vreme cu o pustoaica, o dulcica harnica si constiincioasa dar din nefericire victima a beauty si fashion industry, dintr-un curs de-a 11-a. Dupa ore vine la mine: Profa, pot sa va intreb ceva? Sigur, Lea, cum sa nu? Dar sa nu va suparati pe mine. Zic: Uita-te si tu la vremea de-afara, cine naiba mai are energie sa se mai supere? Cati ani aveti? Ii zic. A ramas o secunda fara replica, face ochii mari si rotunzi. Zice: Aha, ok, eram curioasa tare. Zic: Ati facut vreun pariu? Mie ce-mi iese? Imagine postata Si zice: De unde aveti atata energie la prima ora, nimeni nu stie! Imi venea pe limba sa ii zic: 3 espressi, no time for makeup Imagine postata


Sa ma bata mamaie, da' io nush a cui e mana aia! Imi aduc aminte cand am facut poza...dar, mana...spooky! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#49 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 21 October 2019 - 10:21 PM

Lapona,toate rujurile rosii din poza sunt de lamaybeline,cel mov de la jade iar ala lichid de la essence

#50 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 October 2019 - 01:02 PM

Am inteles. Acum ca am vazut ca esti o bruneta focoasa, clar ca iti sta fain cu tonuri din astea tari. Cred ca e un contrast tare fain. Si cu tocurile alea, ma mir cum te mai lasa sotul afar' din casa Imagine postataSi fata ta e super super frumusica! Ma scuzi, am vazut mai multi copii eu Imagine postata.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#51 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 October 2019 - 01:32 PM

Sa revenim la tehnici, zic. Stiu ca ne spunem si la topicul de cosmetice ce rujuri si farduri folosim, poate nu ar fi rau sa le sort out putin. Ce e de machiat aici, ce e de ingrijit tenul acolo. Zic si eu, ca sa nu tac. Dupa cum vedeti, am timp de taclale. Chef am mereu.

Bun, vroiam sa va spun ca: de la o vreme, mai ales de cand tin oglinda pe care o folosesc langa fereastra si bate lumina zilei, am observat eu ca puful de pe pielea fetei se vede, mai ales cand bate soarele, ma intelegeti ce spun? Wow...ma gandesc eu. Wtf? Sau, era mereu acolo? Vorbesc cu sora-mea de lapte: aia obsedata cu sa stea schiloada. Schiloada rau. la 155 cm ai ei. Fata, tie tz-o crescut barba? Ea e bruneta tare, fir de par gros, bine, intre timp multe ale. Incepe sa rada - nu vreti sa stiti ce ras de zuza are. Puf din ala? Ai descoperit ca ai si tu? Imagine postata Da! Zic: La turci se contureaza sprancenele cu o tehnica braziliana, cu ata. Cred ca ma duc la aia sa ii spun sa imi contureze obrajii, nu sprancenele. Imagine postata Zice: nu faci nimic, nu te atingi de el. Are rolul lui, lasa-te asa cum esti si incearca sa nu mai mananci asa multa carne de pui ori, mai bine zis, carne industriala despre care stim cu totii ca e umflata toata cu hormoni de crestere. Bine, zic. Am pus oglinda in alta parte intre timp. Cand il mai observ in oglinda imi aduc aminte de mamaia Imagine postata : de multe ori de tinea in brate pe laita din bucataria ei de vara, si ne hataia pe genunchi, in lumina diminetilor de vara. Uneori razele soarelul o bateau din spate si cand ma uitam in sus la fata ei, ii vedeam puful acela auriu pe obraz. Imagine postata

Intre timp, de cand au aparut turoriale, tehnici , jdemii de produse , secrete etc. (mama ce simpla si misto era viata cand eram eu pustoaica! 1 ora maxim la machiaj, hai doua-trei cu tot cu fetele pe care le machiam sambata inainte sa mergem la "bairam" si dupa aia haladuiala cu gasca. Of, viata!)

Asadar de cand cu toata massmedia asta moderna si productia in masa a orice, inclusiv a avalansei de informatie, m-am linistit complet. Pentru ca, iata:



Ca tot mi-am luat dracii din alea de conturat, ia sa descoperim si cu ce se mananca stiinta asta. Zidarie curata, bai frate!

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#52 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 October 2019 - 01:53 PM

Tot io, tot așa ca prima dată doar că mi-am tras o dungă la ochi și mi-am făcut 100 de selfie-uri pînă mi-a plăcut cum a ieșit o poză :spam1: iată-mă-s!

Imagine atasata: monthly_10_2019/post-233-0-75656800-1571745113.jpg

Gata în 5 minute, maxim. Și am făcut doar vreo 5 selfie-uri :)

#53 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 October 2019 - 02:04 PM

Vezi postareaCarmella, la 22 October 2019 - 01:53 PM, a spus:

Și am făcut doar vreo 5 selfie-uri :D

Draga nu conteaza cite faci ca tot frumoasa esti :-*

#54 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 22 October 2019 - 02:43 PM

Azi machiaj de 3 minute crema,pudra,iluminator, fard de obraz,rimel si ruj

Imagine atasata: monthly_10_2019/post-591-0-40664900-1571748102.jpg

#55 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 22 October 2019 - 04:01 PM

Si al meu, simplu de tot, spre inexistent facut azi dimineata la 5:30 :-*


Imagine atasata: monthly_10_2019/post-314-0-70603600-1571753141.jpg

Aceasta postare a fost editata de Titirimundi: 22 October 2019 - 04:06 PM

Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#56 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 October 2019 - 05:44 PM

Vezi postareaCarmella, la 22 October 2019 - 01:53 PM, a spus:

Tot io, tot așa ca prima dată doar că mi-am tras o dungă la ochi și mi-am făcut 100 de selfie-uri pînă mi-a plăcut cum a ieșit o poză :D iată-mă-s!

Atasament 20191022_125636-452x804.jpg

Gata în 5 minute, maxim. Și am făcut doar vreo 5 selfie-uri :D


Super iti dta cu dunga! Iti scoate foarte fain in evidenta culoarea irisului! Sa mai faci!



Vezi postareaclau_ash, la 22 October 2019 - 02:43 PM, a spus:

Azi machiaj de 3 minute crema,pudra,iluminator, fard de obraz,rimel si ruj

Atasament 2019-10-22 15.40.16.jpg


Wow!!! Bai, inceteaza sa mai pui aici poze cu adolescenta de fiica-ta Imagine postata Moama, ai macar un 30 acolo?
Imi place coama ta maxim! Si ai un ten foarte fain!
Povesteste cu iluminatoru ala. Va spun, pentru mine machiatul a devenit un fel de rocket science...



Vezi postareaTitirimundi, la 22 October 2019 - 04:01 PM, a spus:

Si al meu, simplu de tot, spre inexistent facut azi dimineata la 5:30 :-*


Atasament bbb.jpg


Woman, ai niste ochi fabulosi! Cand ai timp, baga o tehnica din aia din tutorial cu farduri, luminator etc si arata-ne! Mama, ce mi-ar placea sa exersez pe tine machiajul ochilor.

Si pe Clau cel al fetei Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#57 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 October 2019 - 05:54 PM

Titi, ce cruciulita frumoasa ai, extraordinara! Imagine postata
Mie azi mi-a venit un ruj no name comandat pe amazon, 1 euro si 99 centi. Seamana foarte mult cu primul meu ruj cumparat din alocatie Imagine postata Sincer? Foarte mult imi place cremozitatea si culoarea:

Imagine atasata: monthly_10_2019/post-12-0-53916000-1571759361.jpg
Si pe buze, cu putin creion contur:
Imagine atasata: monthly_10_2019/post-12-0-53916000-1571759361.jpgImagine atasata: monthly_10_2019/post-12-0-44293400-1571759399.jpg


Mama si sprancenele tale Titi, perfecte! Pffff, cum reusiti, oameni?

Prietena mea cea mai buna din facultate se duce la needling la sprancene, wow wow!
Poftim, ruj nou nout... Imagine postata
Imagine atasata: monthly_10_2019/post-12-0-07378900-1571759691.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#58 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 October 2019 - 06:01 PM

Ce-mi place să vă văd! Mai mult decît pe modelele din tutoriale :-*
Aici e la modă să te fardezi pentru evenimente la salon, la un make-up artist. Am fost de două ori, prima dată m-am șters imediat ce am ajuns acasă, a doua oară am stat așa, că m-am dus direct la eveniment, și nici prea rău nu era, dar era mai bine dacă mă făceam singură. Drept urmare nu mă voi mai duce niciodată, mai bine îmi iau un fond de ten care mă ține un an.

#59 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 22 October 2019 - 06:57 PM

Vezi postareaTitirimundi, la 22 October 2019 - 04:01 PM, a spus:

Si al meu, simplu de tot, spre inexistent facut azi dimineata la 5:30 :-*


Atasament bbb.jpg

Moama ce ocheane frumoase ai 😍😍😍

#60 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 22 October 2019 - 08:38 PM

Ei nu, ca voi ma faceti sa-mi cumpar farduri noi si sa incerc din nou! Ar fi niste chestii de la beautycounter- un brand mai pentru oamini care vor produse naturale.

Machiajul, ca machiajul, dar ajuta sa fii si frumoasa de la natura- ah?! Pai cum sa-mi pun io fata pe aici?!?

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi