Forum Culinar: SARS CoV2 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SARS CoV2 MASURI ESENTIALE DE PREVENTIE / PROTECTIE

#101 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 28 April 2020 - 02:51 PM

Ieri l-am auzit pe Iohannis care spunea ca la noi nu incep scoala decat clasele terminale cu doua saptamani inainte de examene, pentru recapitulare. Restul la toamna. Le inchid mediile cu ce note aveau iar care nu aveau suficiente, urmeaza sa se caute o solutie. La noi pe strazi vad lumea cu masti, chiar azi am mai facut doua din panza!

#102 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 29 April 2020 - 08:16 AM

La noi au inceput sa relaxeze conditiile.
Cam toate magazinele si-au reluat activitatea,mai putin cele care sunt in malluri.
Cafenelele si restaurantele au deschis si ele insa numai cu take away.
Vor sa reia activitatea scolara pe 3 mai pentru clasele 1-2-3, maxim 15 copii in clase 5 ore pe zi. Nu sunt sigura ca o sa o trimit pe dra Thalia la scoala in primele zile... copii tre sa vina la scoala cu alcool gel,manusi si masca. Vor purta manusile si masca la venire/plecare si in pauze,nu in timpul orelor🤔

#103 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 06 May 2020 - 07:24 PM

Niciun caz nou de covid19 la Constanța în ultimele 24 de ore! Oricum aici a fost blîndă pandemia, dacă pot să spun așa, deja toată lumea simte că stă degeaba în case, nu au fost decît vreo 250 de cazuri, în condițiile în care a fost și zonă de carantină pentru peste 1000 de persoane. Motiv pentru care azi a fost aproape o zi normală dpdv al circulației oamenilor. Sper să nu o luăm din loc acum cu cazurile. Deși acum se păstrează distanța, după anumite ore orașul e pustiu, lumea se protejează... Oricum e mai mult optimism cu anunțul că peste vreo săptămînă scăpăm de completat declarații. Azi am fost în formulă completă la serviciu, toată ziua, după o lună jumate de lucru de acasă sau în efectiv redus.

#104 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 June 2020 - 06:45 AM

Well, sper ca sunteti sanatoase si ca v-ati mai relaxat putin in privinta Coronei! Relaxat? Fals! Daca o faceti, reactivati scuturile pentru ca , se pare, virusul nu tine cont nici de soare, nici de vant , nici de pace (?!?! - nu am rima) pe pamant.

Mdap. Acum vreo doua luni spuneam de cum nemtii isi dadura ei seama ca sunt in dire need de maini muncitoare ( a se citi din paturile "de jos" ale Europei, numite politically correct tari cu Billiglöhnen, adica tari cu salarii scazute) si , in pofida marelui teatru cu masurile de siguranta etc. etc., au bagat romani si bulgari la gramada in avioane sa ii aduca pronto sa le salveze agricultura.

Zilele trecute, ce sa vezi, vuiau stirile cum ca in abatorul cel mai mare al Europei , nu departe de mine, s-au infestat nush cati angajati, motiv pentru care au introdus astia lockdown total al orasului. Ghici cine e responsabil pentru raspandirea lui? Imagine postata Normal ca romanii si bulgarii, boohoo.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#105 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 23 June 2020 - 08:28 AM

Am citit si eu despre abator si despre faptul că e plin de muncitori romani ☹. Eu sambata plec la mare, o săptămână, am oarece temeri dar voi avea grija, tot sper sa nu fie aglomerat. Vreau sa fac aerosolii, iar cu masa de prânz sau seara sa vad cum e, daca nu imi convine trec pe salate si voi face gratar, deși nu imi convine sa gătesc cand merg in concediu. E îngrijorător numarul de îmbolnăviri aici, aproape ca in martie.

#106 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 June 2020 - 08:54 AM

Spun ca au crescut nr. de cazuri,dar conteaza si nr. de testari facute,nr. de testari in trecut era mic pt. ca nu aveau teste suficiente si testau doar pacientii cu simptome ,la noi tin fortat oamenii internati in spitale in conditii de mizerie ca la puscarie,chiar daca sunt asimptomatici si ei nu vor sa fie internati,nu ii lasa acasa la domiciliu in carantina,am inteles ca vor mai scurta perioada de spitalizare fortata la 10 zile ,e o intreaga mafie ,unii au f. mult de castigat de pe urma starii de alerta ,industria farmaceutica de exemplu ,https://stirileprotv...-de-tunuri.html,si din punct de vedere politic cat e starea de alerta sau de urgenta sau ce o mai fi nu se poate face motiunea de cenzura ,nu poate fi schimbat guvernul si etc,asa ca interese ascunse sunt chiar f. mari.Eu nu sunt dintr-acei care sa spun ca acest virus nu ar exista ca e o inventie,sau ca e o simpla raceala sau gripa ,dar sunt si interese politice si multe dedesupturi in gestionarea acestei probleme,oamenii din ce am vazut eu in jurul meu,marea majoritate au fost receptivi si au respectat regulile,dar acum li s-a cam luat ca sa spun asa,nu prea mai pastreaza distantarea sociala ,om vedea ce o mai fi ,speram in bine :lol:

#107 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 23 June 2020 - 10:46 AM

Hai sa va arat cum respecta romanii nostri regulile de distantare? Acum 3 zile in aeroport in Germania, la poarta de imbarcare la avionul de Romania, inainte de a sosi personalul companiei aeriene. Desi megafoanele repetau continuu ca masca este mandatorie, 3 sferturi din pasagerii catre Romania , tineri, batrani la garamada erau fara masca. Fisier atasat  20200620_143603.jpg (890.56K)
Number of downloads: 0
brain loading....please wait....

#108 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 June 2020 - 11:18 AM

Daa!! nici eu nu pot sa-i inteleg :lol: nu e asa de greu sa respecte niste reguli simple,ca doar nu li se cere cine stie ce sacrificii extreme !

Aceasta postare a fost editata de Geany: 23 June 2020 - 11:26 AM


#109 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 June 2020 - 11:27 AM

Acestora le urez infestare sprancenata. Nu o spun cu nici un naduf ci cu toata asumarea: acesti imbecili nu vor invata decat asa...
Pe mine m-a oparit grav cand , iar , pentru a nshpe mia oara, romanii sunt la stiri ca sunt efectiv gunoiul Europei. Si cine vine aici sa imi tina mie lectii despre fabuloasele eforturi de integrare ale imigrantilor, expatzilor si refugiatilor ( da, da, nu-i bagati pe toti la gramada ca exista criterii clare de delimitare) ale Germaniei, nu ii spun decat ca nu imi voi pierde timpul cu asemenea platitudini...

Cel mai tare a fost ieri la CNN Trumpica fara frica: incetatz bah cu testarile astea, chiar n-aveti nimic mai bun de facut???
Virusul este real, faptul ca se raspandeste infiorator de repede e la fel de real, faptul ca ataca grav ori chiar ucide doar anumiti indivizi e si asta real. Evident ca, la fel ca in orice moment de cumpana a populatiei , ca e razboi, foamete, invazie de extrateresti, etc., vor exista intotdeauna cei care profita din asta.

Intrebarea ramane neschimbata: a fost sau nu gandita si dirijata toata treaba asta? Nu vom afla, probabil , niciodata. Da' n-ai de unde sa stii cu toti hackerii astia, cu leaks, cu tradari s.a.m.d. Vreau sa ma mult la bunica in padure ...departe de oameni ...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#110 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 June 2020 - 12:46 PM

Paii infestare sprancenata sa le fie,dar pe langa astia si din cauza lor tragem si noi toti,nu doar ei sunt de vina ci si cei care ar fi trebuit sa-i oblige sa respecte purtarea mastii si distantarea ,e un loc inchis ,ca e magazin ,ca e alta incapere ,etc de exemplu la magazin vanzatoarea ar trebui sa spuna imediat celui ce intra fara masca,fie sa-si puna masca fie sa iese afara si sa nu il serveasca,cei care erau in aeroport sa vina un paznic la ei ,cineva sa ii pofteasca afara daca nu respecta ...Despre faptul daca vom afla vreodata adevarul despre cum a aparut acest virus nici eu nu cred ca vom afla :lol:

#111 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 23 June 2020 - 02:06 PM

Vezi postareaGeany, la 23 June 2020 - 12:46 PM, a spus:

Paii infestare sprancenata sa le fie,dar pe langa astia si din cauza lor tragem si noi toti,nu doar ei sunt de vina ci si cei care ar fi trebuit sa-i oblige sa respecte purtarea mastii si distantarea ,e un loc inchis ,ca e magazin ,ca e alta incapere ,etc de exemplu la magazin vanzatoarea ar trebui sa spuna imediat celui ce intra fara masca,fie sa-si puna masca fie sa iese afara si sa nu il serveasca,cei care erau in aeroport sa vina un paznic la ei ,cineva sa ii pofteasca afara daca nu respecta ...Despre faptul daca vom afla vreodata adevarul despre cum a aparut acest virus nici eu nu cred ca vom afla :lol:


Geany, total de acord, dar vin aia care se simt lezati in dreptul lor la libertate si urla ca nu-i legal. As fi vrut sa fie si aici niste legi clare. In weekend am vazut familii cu copii mici (unii aveau 3-4) la supermarket, fara masca, fara sa respecte indicatoarele din magazin cu sageti. De cand au inceput restrictiile cred ca am fost impreuna cu sotul la cumparaturi de 5 ori, cu copiii niciodata. O femeie, cand i-a atras atentia sotul sa se uite pe unde merge (individa nu avea masca, avea 2 copii mici care zburdau care-ncotro), i-a raspuns atat de obraznic ca mi-a venit sa o iau de ciuf. Ce naiba sa fi facut? sa chem politia? am vrut sa ma duc la securitatea magazinului, dar nu stiu daca ar fi facut ceva, era deja lume multa, prea multa dupa parerea mea. Pe de alta parte, imi pare rau ca nu am reactionat in vreun fel, in felul asta indivizi ca ea vor continua tot asa :71: ...
Am auzit si eu de cazurile din Germania, dar n-am stiut ca muncitorii sunt adusi din Romania. Citisem parca de niste romance carora le-a arannjat patronul din Italia sa mearga la nu stiu ce munci agricole.
Noi inca nu ne-am intalnit nici cu prietenii. La serviciu cand ma duc sunt putini oameni. Ma tot gandesc cum o sa fie cand se intorc copiii la scoala...

#112 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 June 2020 - 02:13 PM

Eu asta am si spus Edy',nu tu ca si client trebuie sa atragi atentia celor care nu respecta ci personalul din magazine sau din ce incinta e,astia parerea mea care inchid ochii,sunt cel putin la fel de vinovati ca si cei care nu respecta ,repet nu ceilalti clienti sau persoane ci personalul,asa cum e vigilent si are grija sa nu se fure si sa nu se devasteze de exemplu...dar pt. vanzare/profit,sau din lasitate sau alte motive nu intervin,repet,din punctul meu de verede sunt cel putin la fel de vinovati ca cei ce nu respecta si noi toti ceilalti avem de tras ,din pacate :lol:

#113 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 23 June 2020 - 09:11 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 23 June 2020 - 11:27 AM, a spus:

Acestora le urez infestare sprancenata. Nu o spun cu nici un naduf ci cu toata asumarea: acesti imbecili nu vor invata decat asa...
Pe mine m-a oparit grav cand , iar , pentru a nshpe mia oara, romanii sunt la stiri ca sunt efectiv gunoiul Europei. Si cine vine aici sa imi tina mie lectii despre fabuloasele eforturi de integrare ale imigrantilor, expatzilor si refugiatilor ( da, da, nu-i bagati pe toti la gramada ca exista criterii clare de delimitare) ale Germaniei, nu ii spun decat ca nu imi voi pierde timpul cu asemenea platitudini...

Cel mai tare a fost ieri la CNN Trumpica fara frica: incetatz bah cu testarile astea, chiar n-aveti nimic mai bun de facut???
Virusul este real, faptul ca se raspandeste infiorator de repede e la fel de real, faptul ca ataca grav ori chiar ucide doar anumiti indivizi e si asta real. Evident ca, la fel ca in orice moment de cumpana a populatiei , ca e razboi, foamete, invazie de extrateresti, etc., vor exista intotdeauna cei care profita din asta.

Intrebarea ramane neschimbata: a fost sau nu gandita si dirijata toata treaba asta? Nu vom afla, probabil , niciodata. Da' n-ai de unde sa stii cu toti hackerii astia, cu leaks, cu tradari s.a.m.d. Vreau sa ma mult la bunica in padure ...departe de oameni ...


Lapona, eu zic ca daca au patent pentru SARS (nu vaccinul,ci acizii nucleici si proteinele care creeaza boala) si care e baza pentru covid, as zice ca si partea doua(covid) e cu patent, doar ca probabil o sa apara peste cativa ani

Pentru cine e interesat,patentul pentru sars apare aici cu toate explicatiile de rigoare :lol:

Fisier atasat  20200623_221057.jpg (723.17K)
Number of downloads: 0

#114 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 04 August 2020 - 09:02 PM

De cand cu aceasta pandemie eu am evitat pe cat posibil aglomeratiile si deplasarile inutile,dar azi chiar am avut niste treburi de rezolvat cu domnul Geany ,am trecut pe langa spitalul municipal Bacau,o mare de oameni inghesuiti la corturile pt. triaj,f.f. multi,mai departe la intrarea in spital o coada interminabila f.f. lunga,o multime de oameni repet,stateau in soare(bolnavi,ca nimeni nu merge de placere acolo),erau veniti de la triaj si asteptau sa poata intra in spital ,imagini de groaza de cosmar,erau sute de oameni ,inghesuiti precum vitele in soare ore si ore ,m-a impresionat enorm :violent5:,azi primarul nostru a aparut la stiri

Fisier atasat  116888052_3184202905004408_6936053924448411630_n.jpg (32.26K)
Number of downloads: 0

https://www.stiripes...ti_1491914.html,citez cazul unei persoane'' ”Continuăm să ne confruntăm cu o situaţie de necrezut! Tocmai am primit apelul disperat al unui pacient depistat pozitiv cu noul coronavirus. Se află la domiciliu, iar starea lui se înrăutăţeşte de la o oră la alta. În urma apelului la Ambulanţă i s-a comunicat că nu poate fi preluat de acasă pentru că nu mai există loc la spital. Este un caz despre care am aflat acum, nu vreau să mă gândesc câte alte situaţii asemănătoare există”, primarul din Bacău, Cosmin Necula.''...si m-a mai impresionat un alt caz https://www.digi24.r...litatea-1347668,in Bucuresti femeie sta cu mama moarta in casa ,ca erau in carantina si nu-i vin hartiile necesare(documentele) sa o poata ingropa,autoritatile dau vina una pe alta si biata femeie sta cu mortul in casa :violent1: cam asta mai e situatia pe la noi...

P.S In rest azi pe toate stirile doar despre interlopul mort :((

Aceasta postare a fost editata de Geany: 04 August 2020 - 09:45 PM


#115 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 04 August 2020 - 11:27 PM

Era previzibil. De cînd s-a dat drumul și la turism, e o nebunie care sper să se termine odată cu 15 august. E primul an în care vreau să se termine vara, sezonul, tot. Noi menținem de bunăvoie aceleași măsuri care erau și la început, nu am ieșim la nicio terasă sau restaurant (am fost la zilele unor prietene cîte o oră în formație restrînsă pe terase, și distanțați la maxim), nu ne plimbăm nicăieri prin oraș, ieșim la cumpărături tot cîte unul, părinții stau încă în case, nu ies decît pînă la primul magazin de cartier. Am fost cu mama 2 zile la Sinaia numai eu cu ea, am stat cu mască tot drumul și eu și ea, am dormit în paturi separate, în vila unde stăteam personalul se căca în reguli cu multă grație, deși păreau oameni cu capul pe umeri se uitau cu un zîmbet în colțul gurii cînd ne puneam masca ajunse în interior. Între timp am înregistrat mai mulți prieteni și cunoștințe care s-au îmbolnăvit, un prieten a murit, era cardiac, dar operat și tînăr, 49 de ani, foarte activ, paradoxul e că era unul dintre cei mai prudenți oameni pe care i-am văzut în perioada asta, fiind medic, dar deși se proteja în cabinet, se pare că virusul l-au luat în familie, au fost bolnavi toți, soția și copiii adolescenți. Cu atît mai mult conștientizez că intrăm toți pe modul ”vedem mai încolo ce simțim”, acum avem prioritatea să ne protejăm fizic și psihic ca să n-o luăm razna. E stres și oboseală, nu știu cînd trece o zi, mereu apare cîte o necesitate urgentă la unii sau alții dintre părinți, eu lucrez în ritm normal, dar cu protecție, măști, distanță, e un pic nefiresc, dar ne-am adaptat, trebuie să faci serviciul și de igienizare la fiecare oră, programul trebuie respectat strict pentru că nu se mai poate aștepta etc. etc.

#116 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 05 August 2020 - 09:54 AM

Vezi postareaCarmella, la 04 August 2020 - 11:27 PM, a spus:

Era previzibil. De cînd s-a dat drumul și la turism, e o nebunie care sper să se termine odată cu 15 august. E primul an în care vreau să se termine vara, sezonul, tot. Noi menținem de bunăvoie aceleași măsuri care erau și la început, nu am ieșim la nicio terasă sau restaurant (am fost la zilele unor prietene cîte o oră în formație restrînsă pe terase, și distanțați la maxim), nu ne plimbăm nicăieri prin oraș, ieșim la cumpărături tot cîte unul, părinții stau încă în case, nu ies decît pînă la primul magazin de cartier. Am fost cu mama 2 zile la Sinaia numai eu cu ea, am stat cu mască tot drumul și eu și ea, am dormit în paturi separate, în vila unde stăteam personalul se căca în reguli cu multă grație, deși păreau oameni cu capul pe umeri se uitau cu un zîmbet în colțul gurii cînd ne puneam masca ajunse în interior. Între timp am înregistrat mai mulți prieteni și cunoștințe care s-au îmbolnăvit, un prieten a murit, era cardiac, dar operat și tînăr, 49 de ani, foarte activ, paradoxul e că era unul dintre cei mai prudenți oameni pe care i-am văzut în perioada asta, fiind medic, dar deși se proteja în cabinet, se pare că virusul l-au luat în familie, au fost bolnavi toți, soția și copiii adolescenți. Cu atît mai mult conștientizez că intrăm toți pe modul ”vedem mai încolo ce simțim”, acum avem prioritatea să ne protejăm fizic și psihic ca să n-o luăm razna. E stres și oboseală, nu știu cînd trece o zi, mereu apare cîte o necesitate urgentă la unii sau alții dintre părinți, eu lucrez în ritm normal, dar cu protecție, măști, distanță, e un pic nefiresc, dar ne-am adaptat, trebuie să faci serviciul și de igienizare la fiecare oră, programul trebuie respectat strict pentru că nu se mai poate aștepta etc. etc.




Complet de acord cu tine, Carmella.
Nu inteleg, aici parca oamenii nu au mai vazut terase in viata lor...sunt pline! Desi se spune ca da, nu se respecta distanta....chelnerii, unii au masca, altii nu. Colegii mei de serviciu aproape toti sunt in concediu la mare...Mi se pare atat de inconstient...Noi nu iesim mai mult decat in carantina, nu vom merge in vacanta anul asta si nu iesim la restaurant, terasa, etc, nu mergem in centre comerciale si magazine. Trebuia sa treaca o colega pe la mine sa imi aduca ceva si tocmai ce aflasem de la o alta colega ca cea care trebuia sa vina la mine fusese cu 2 zile inainte la o petrecere cu toata familia, veniti de prin toata Spania. Am sunat-o si i-am spus ca o rog sa nu vina la mine. I s-a parut cel putin ciudat, nici nu m-a mai sunat de atunci....Si sincer, imi este indiferent. Daca tu esti inconstient, este fix problema ta, eu nu imi permit luxul sa ma "joc" cu asta...
Si eu imi doresc sa vina frigul, sa dispara terasele si sa stam naiba in casa! In ritmul asta nu se va termina niciodata....Aici se pare ca o luam de la capat; pe zi ce trece mai multe cazuri...
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi