Forum Culinar: SARS CoV2 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SARS CoV2 MASURI ESENTIALE DE PREVENTIE / PROTECTIE

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 March 2020 - 07:36 AM

Ca raspuns la propunerea Carmellei, deschid eu un topic dedicat cu rugamintea de a îl "tintui" si scoate in evidenta pentru toti cei care nimeresc pe aici cu intentie sau din intamplare.

Daca putem ajuta si pe aceasta cale cu o informare corecta -asadar va rog mult sa va verificati sursele cand postati ceva- si sa evitati stirile false, "de senzatie", care induc panica, din auzite s.a.m.d.



Un articol care circula pe FB si care mi s-a parut justificat. Postez mai intai esentialul din el. Articolul intreg il gasiti aici:


https://adevarul.ro/...5qHVjiLLnwLVh9k

Fisier atasat  Screenshot (390).png (704.55K)
Number of downloads: 0
2. Purtaţi mască (sper să înceapă să fie disponibile pentru toată lumea cât mai repede). Dar trebuie să ştiţi că masca nu vă protejează foarte mult împotriva contaminării cu Covid 19, ci mai degrabă împiedică transmiterea de la persoanele ce poartă mască la celelalte, dar este foarte important şi acest lucru pentru că nu ştim care suntem contaminaţi şi care nu. Masca chirurgicală (acea albastră) este de unică folosinţă, adică puteţi să o purtaţi maxim o zi, de preferat sub 4 ore. Daca însă o scoateţi sau o umeziţi, trebuie să o schimbaţi.

Citeste mai mult: /adevarul.ro/locale/timisoara/sfaturile-pretioase-medicului-musta-eviti-contaminarea-haine-pantofi-manusile-mare-capcana-1_5e7880715163ec42711f2d8a/index.html

Am in familie doi membri in categoria grupelor de risc, un bolnav de diabet si unul cu o boala nici acum diagnosticata corect a plamanilor. Fiti responsabili pentru voi insisi si pentru ai vostri!

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 25 March 2020 - 07:34 AM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 March 2020 - 07:45 AM

Sursa: https://www.infektio...n-sprachen.html
Fisier atasat  Screenshot (391).png (522.26K)
Number of downloads: 0
Fisier atasat  Screenshot (392).png (564.24K)
Number of downloads: 0
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 25 March 2020 - 08:24 AM

Apropo de măști, la mine se umezesc toate in maxim 30 de minute, indiferent de filtrul lor de protecție. Mai am cateva iar in farmacii lipsesc cu desăvârșire. De la munca am primit de panza, care nu sunt bune de nimic din ce am citit. Probabil in lipsa de altceva o sa o folosesc. La voi tot asa repede se umezesc?

#4 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 25 March 2020 - 09:55 AM

Buna dimineata!


Cum spuneam la han, eu mi-am facut singura vreo 2 masti...Le-am facut dintr-un bumbac gros, pus in doua (aproape nici apa nu trece prin el). Apoi am fiert-o in apa cu clor si am calcat-o la maximum de temperatura; mai tarziu pun o poza. Nu cred ca e tot una sa porti masca sau sa nu o porti, desi se spune ca nu foloseste la nimic daca esti sanatos...Cum sa fie tot una ca cineva sa iti tuseasca/stranute/vorbeasca in fata si sa iti ajunga in gura, pe fata stropi de saliva, sau sa se opreasca pe o masca??
Avantajul pe care il vad cu mastile facute din "panza" (daca nu se gasesc de cumparat din cele bune, cu filtru) este ca le poti spala cu clor si calca zilnic....

Nu stiu, fiecare se protejeaza cum poate, cum crede. Eu ma simt mai OK sa ies acoperita.
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#5 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 25 March 2020 - 12:59 PM

Vezi postareaTitirimundi, la 25 March 2020 - 09:55 AM, a spus:

Buna dimineata!


Cum spuneam la han, eu mi-am facut singura vreo 2 masti...Le-am facut dintr-un bumbac gros, pus in doua (aproape nici apa nu trece prin el). Apoi am fiert-o in apa cu clor si am calcat-o la maximum de temperatura; mai tarziu pun o poza. Nu cred ca e tot una sa porti masca sau sa nu o porti, desi se spune ca nu foloseste la nimic daca esti sanatos...Cum sa fie tot una ca cineva sa iti tuseasca/stranute/vorbeasca in fata si sa iti ajunga in gura, pe fata stropi de saliva, sau sa se opreasca pe o masca??
Avantajul pe care il vad cu mastile facute din "panza" (daca nu se gasesc de cumparat din cele bune, cu filtru) este ca le poti spala cu clor si calca zilnic....

Nu stiu, fiecare se protejeaza cum poate, cum crede. Eu ma simt mai OK sa ies acoperita.


De acord cu tine - chiar daca nu ofera protectie totala (ochii nu sunt protejati...), cred ca face diferenta, decat deloc.

#6 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 25 March 2020 - 01:54 PM

Vezi postareaadi_edi, la 25 March 2020 - 12:59 PM, a spus:

Vezi postareaTitirimundi, la 25 March 2020 - 09:55 AM, a spus:

Buna dimineata!


Cum spuneam la han, eu mi-am facut singura vreo 2 masti...Le-am facut dintr-un bumbac gros, pus in doua (aproape nici apa nu trece prin el). Apoi am fiert-o in apa cu clor si am calcat-o la maximum de temperatura; mai tarziu pun o poza. Nu cred ca e tot una sa porti masca sau sa nu o porti, desi se spune ca nu foloseste la nimic daca esti sanatos...Cum sa fie tot una ca cineva sa iti tuseasca/stranute/vorbeasca in fata si sa iti ajunga in gura, pe fata stropi de saliva, sau sa se opreasca pe o masca??
Avantajul pe care il vad cu mastile facute din "panza" (daca nu se gasesc de cumparat din cele bune, cu filtru) este ca le poti spala cu clor si calca zilnic....

Nu stiu, fiecare se protejeaza cum poate, cum crede. Eu ma simt mai OK sa ies acoperita.


De acord cu tine - chiar daca nu ofera protectie totala (ochii nu sunt protejati...), cred ca face diferenta, decat deloc.


Multa lume avea ochelari de soare in supermarket ultima data cand am fost eu. Inteleg ca multora va pot parea paranoica...asta este, imi asum paranoia. In momentele astea si in situatia mea nu vreau si nu pot sa risc si sa gandesc "asta e, fie ce o fi". Fac tot ce imi este cu putinta sa ma protejez si sa protejez omul de langa mine.

Asta este una din mastile facute de mine
Fisier atasat  20200325_130904_resized.jpg (191.68K)
Number of downloads: 1

Fisier atasat  20200325_131051_resized.jpg (176.29K)
Number of downloads: 0

Aceasta postare a fost editata de Titirimundi: 25 March 2020 - 02:18 PM

Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#7 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 25 March 2020 - 07:52 PM

Poate e o nebunie, poate si un strop de adevar, o sa alterneze instalațiile cu ceva cald, în seara asta cu țuică cu piper, e calda e cu alcool si chiar daca nu o avea efect cu coronavirusul macar dezinfecteaza căile respiratorii.
Fisier atasat  20200325_193448_copy_918x1052.jpg (130.15K)
Number of downloads: 1

Trebuie sa vad daca gasesc ceva uleiuri esentiale sa le introduc si pe ele, sau sa fac dupa cum zice mai jos:

Fisier atasat  received_504679986866412.jpeg (65.95K)
Number of downloads: 6

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 March 2020 - 07:53 PM

Vezi postareaTitirimundi, la 25 March 2020 - 01:54 PM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 25 March 2020 - 12:59 PM, a spus:

Vezi postareaTitirimundi, la 25 March 2020 - 09:55 AM, a spus:

Buna dimineata!


Cum spuneam la han, eu mi-am facut singura vreo 2 masti...Le-am facut dintr-un bumbac gros, pus in doua (aproape nici apa nu trece prin el). Apoi am fiert-o in apa cu clor si am calcat-o la maximum de temperatura; mai tarziu pun o poza. Nu cred ca e tot una sa porti masca sau sa nu o porti, desi se spune ca nu foloseste la nimic daca esti sanatos...Cum sa fie tot una ca cineva sa iti tuseasca/stranute/vorbeasca in fata si sa iti ajunga in gura, pe fata stropi de saliva, sau sa se opreasca pe o masca??
Avantajul pe care il vad cu mastile facute din "panza" (daca nu se gasesc de cumparat din cele bune, cu filtru) este ca le poti spala cu clor si calca zilnic....

Nu stiu, fiecare se protejeaza cum poate, cum crede. Eu ma simt mai OK sa ies acoperita.


De acord cu tine - chiar daca nu ofera protectie totala (ochii nu sunt protejati...), cred ca face diferenta, decat deloc.


Multa lume avea ochelari de soare in supermarket ultima data cand am fost eu. Inteleg ca multora va pot parea paranoica...asta este, imi asum paranoia. In momentele astea si in situatia mea nu vreau si nu pot sa risc si sa gandesc "asta e, fie ce o fi". Fac tot ce imi este cu putinta sa ma protejez si sa protejez omul de langa mine.

Asta este una din mastile facute de mine
Fisier atasat  20200325_130904_resized.jpg (191.68K)
Number of downloads: 1

Fisier atasat  20200325_131051_resized.jpg (176.29K)
Number of downloads: 0




Stii ce, Titi? Durea-te-ar!!!

Mai bine paranoica si exagerata decat infestata!

Este vreo posibilitate sa se afiseze la fiecare noua pagina a topicului sus , pinned, regulile de baza? Mi se pare important sa fie trimis mesajul asta pe toate caile posibile in conditiile in care in Romania inca se mai fac slujbe si se impartaseste o biserica intreaga cu aceeasi lingurita. Inca nu pot crede cata habotnicie primitiva mai exista in tara mea de bastina in secolul 21...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 March 2020 - 08:02 PM

De la Mediafax:


https://www.mediafax...magini-19013019
Fisier atasat  Screenshot (393).png (509.41K)
Number of downloads: 0

Sa speram ca da rezultate...


Despre el si in Le Parisien:
http://www.leparisie...020-8286852.php
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 25 March 2020 - 09:06 PM

Despre hidroxiclorocina am citit si vazut la TV ca s-a incercat si in alte parti (China, Australia, si Trump a facut tam-tam...) fara rezultate concludente - poate "descoperirea" acesui medic sa fie combinatia cu antibioticul?

#11 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 25 March 2020 - 09:16 PM

eu am vazut un nene in direct la tv care nu se astepta sa supravietuiasca pina dimineata si a spus ca combinatia l-a salvat ...

#12 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 March 2020 - 09:16 PM

Eu sper din toata inima...cred ca si laturi as inghiti daca s-ar dovedi eficiente...
Ma uit la BBC:
Printul Charles a contactat si el boala, dar, cum spune amicul meu din Wales: El nu tre sa iasa la supermarket si are cea mai buna ingrijire medicala...In UK lumea e destul de speriata si dezorientata dupa balmajeala tembelului de Boris care la inceput i-a deschis usa larg virusului, ca sa se creeze "herd immunity".

Chiar adineaori discutam cu el cum de Taiwan si Singapore au reusit sa tina sub control situatia atat de bine, cand sunt colea, in coasta Chinei...
Acum cateva minute am vazut un interviu cu secretarul general al Natiunilor Unite Antonio Guterres care mi se pare cam disperat in ton si declaratii...marturisesc ca imi creste ingrijorarea pe zi ce trece.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#13 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 25 March 2020 - 10:05 PM

In Spania azi 738 morti... :(

Aici sunt o gramada din guvern/diverse institutii infestati...Problema este ca aici, desi au fost avertizati sa nu o faca, au permis o manifestatie de 8 martie unde s-au imbolnavit o gramada. Cele din primul rand, ministre, sotia presedintelui de guvern, toate; una din ele erea deja bolnava cand a fost acolo, dar na...daca tot au permis manifestatia trebuiau sa fie acolo. I-as baga la inchisoare... Imagine postataProblema este ca din lipsa materialului de protectie s-au imbolnavit foarte multi medici si asistente...Si asta e chiar o problema, ca celor din politica nu le plang de mila, sincer.
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#14 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 25 March 2020 - 11:35 PM

Si cei din politica sunt copiii, parintii, partenerii, fratii cuiva. Chiar si Boris. Care nu a luat deciziile de capul lui.
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#15 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 26 March 2020 - 12:10 AM

Vezi postareaalpha, la 25 March 2020 - 11:35 PM, a spus:

Si cei din politica sunt copiii, parintii, partenerii, fratii cuiva. Chiar si Boris. Care nu a luat deciziile de capul lui.


Eu spun asta pt ca ei au un medic la dispozitie 24h, au acces direct si prioritar la analize, nu au nici o problema cu iesit, mers la cumparaturi, la farmacie...
Asta in timp ce aici, in spitale, daca ai peste 70 de ani sau nu ai o speranta de viata ridicata nu esti o prioritate in urgrnte si cel mai probabil este ca nu vei ajunge sa fi conectat la un aparat care sa te ajute sa traiesti. Pentru ca nu sunt aparate pentru toti, dar pentru ei sunt. Oricand, oricum, cu orice pandemie. Pentru ca, unele vieti valoreaza mai mult decat altele.
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#16 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 26 March 2020 - 02:38 AM

Vezi postareaTitirimundi, la 25 March 2020 - 10:05 PM, a spus:

In Spania azi 738 morti... :(

Aici sunt o gramada din guvern/diverse institutii infestati...Problema este ca aici, desi au fost avertizati sa nu o faca, au permis o manifestatie de 8 martie unde s-au imbolnavit o gramada. Cele din primul rand, ministre, sotia presedintelui de guvern, toate; una din ele erea deja bolnava cand a fost acolo, dar na...daca tot au permis manifestatia trebuiau sa fie acolo. I-as baga la inchisoare... Imagine postataProblema este ca din lipsa materialului de protectie s-au imbolnavit foarte multi medici si asistente...Si asta e chiar o problema, ca celor din politica nu le plang de mila, sincer.



Zi trista.:( si din pacate e doar prima..Intr-o saptamana doua urmam si noi... As spera sa nu, dar cred ca asta e cursul.
Prietena mea din Madrid nu a mai iesit din casa de 2 saptamani si cica nici nu are de gand sa iasa. Ea e singura cu 2 copii si ii mai fac vecinii cumparaturi..Ma gandesc mult la ea zilele astea. De fapt ma gandesc mult la cei afectati...

Aceasta postare a fost editata de Wowerful: 26 March 2020 - 02:38 AM


#17 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 26 March 2020 - 02:47 AM

Vezi postareaadi_edi, la 25 March 2020 - 09:06 PM, a spus:

Despre hidroxiclorocina am citit si vazut la TV ca s-a incercat si in alte parti (China, Australia, si Trump a facut tam-tam...) fara rezultate concludente - poate "descoperirea" acesui medic sa fie combinatia cu antibioticul?


Eu citisem ca un diliman de aici de prin Texas a luat nu stiu ce substanta de curatat acvariile care substanta contine Chloroquine. A auzit el ca e buna si daca nu a murit de Covid, a murit de la asta.Oricum, cred ca doctorii ar trebui sa stie mai bine cand si cum sa riste....

“Chloroquine is an extremely toxic drug with a terrible side effect profile. Hydroxychloroquine is far safer, but its side effects are still significant,” Meghan May, a microbiologist at the University of New England College of Osteopathic Medicine in Biddeford, Maine, wrote in an email. “If it is not abundantly clear that it is beneficial, giving this drug to a critically ill patient feels risky.”
"This medicaiton is incredibly dangerous. It is commonly associated with very significant adverse effects, even when used appropriately," said Dr. Daniel Brooks, Medical Director at Banner, in a phone interview.

According to a report by the Associated Press, Hydroxychloroquine curbed coronavirus’ ability to enter cells in lab tests, which was reported by researchers last week in the journal Nature Medicine. That doesn’t mean it would do the same in people or that they could tolerate the doses tested in the lab.

Once again, in a statement released on Monday, experts emphasized that chloroquine should not be taken to treat or prevent COVID-19.

Aceasta postare a fost editata de Wowerful: 26 March 2020 - 02:50 AM


#18 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 26 March 2020 - 03:03 PM

Vezi postareamino, la 25 March 2020 - 07:52 PM, a spus:

Poate e o nebunie, poate si un strop de adevar, o sa alterneze instalațiile cu ceva cald, în seara asta cu țuică cu piper, e calda e cu alcool si chiar daca nu o avea efect cu coronavirusul macar dezinfecteaza căile respiratorii.
Atasament 20200325_193448_copy_918x1052.jpg

Trebuie sa vad daca gasesc ceva uleiuri esentiale sa le introduc si pe ele, sau sa fac dupa cum zice mai jos:

Atasament received_504679986866412.jpeg


Este evident ca e o tampenie.

Aceasta postare a fost editata de dragos: 26 March 2020 - 03:05 PM

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#19 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 26 March 2020 - 05:16 PM

Vezi postareadragos, la 26 March 2020 - 03:03 PM, a spus:

Vezi postareamino, la 25 March 2020 - 07:52 PM, a spus:

Poate e o nebunie, poate si un strop de adevar, o sa alterneze instalațiile cu ceva cald, în seara asta cu țuică cu piper, e calda e cu alcool si chiar daca nu o avea efect cu coronavirusul macar dezinfecteaza căile respiratorii.
Atasament 20200325_193448_copy_918x1052.jpg

Trebuie sa vad daca gasesc ceva uleiuri esentiale sa le introduc si pe ele, sau sa fac dupa cum zice mai jos:

Atasament received_504679986866412.jpeg


Este evident ca e o tampenie.


O fi, nu te contrazic, dar aerosolii fac bine la caile mele respiratorii, indiferent ca sunt calzi sau reci.

#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 March 2020 - 09:16 PM

Mino, rau n-are ce sa faca, ma gandesc. Hai Imagine postata

Vin cu informatii actuale, de pe 27.3., ora 00:00, sursele:

https://www.rki.de/D...Fallzahlen.html
https://experience.a...5beeeee1b9125cd




Asadar , la nivel mondial s-a depasit suma de 500.000 de oameni. si peste 23.000 decese atribuite virusului. La ora actuala 201 de state au anuntat oficial cazuri de corona.

Cei mai multi infestati se afla in:
1. China
2. Italia
3. S.U.A.4. Spania5. Germania


In Germania a declarat ieri seful institutului Robert Koch ca media de varsta a celor infestati est de 45 ani si a celor decedati de 81 ani. La peste 40.000 cazuri numarul decedatilor este de 253.

Astazi am urmarit un interviu cu directorul Institutului de Virologie din Bonn, Pr. Dr. Streeck si acesta spune ca pe langa simptomele deja cunoscute , multi pacienti raporteaza pierderea mirosului si a gustului pentru o perioada.

Spune ca acest nou virus Corona SARS CoV2 face parte din familia virusilor Corona si ca , in Europa, au existat deja multe valuri de boli gripale declansate de patru virusi Corona care deja s-au "stabilit" in spatiul acesta geografic.

Spune ca cea mai periculoasa caracteristica a acestui noi virus este capacitatea lui fantastica de a se raspandi extrem de rapid si de a cauza complicatii respiratorii in special in cazul celor mai in varsta si cu boli deja existente.

La fel, ne mai da sperante ca incalzirea vremii va aduce cu sine o relaxare a situatiei si a regresului cazurilor.


Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi