Forum Culinar: Pasta de zahar-retete,tehnica ,secrete! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pasta de zahar-retete,tehnica ,secrete!

#101 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 December 2011 - 09:32 AM

Mie imi place foarte mult, e elegant si original!

#102 Useril este offline   Nasha 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationAuckland - NZ

Postat 15 December 2011 - 08:41 PM

Mica, Adriana :pupic: :toothy6:

Si sarbatorita a fost happy de cadoul nostru :pupic:
si musafirii, de asemenea; tortul a fost Magic Moments / Gabi Cara
..pentru mine care nu am rabdare la detalii, a fost o foarte buna experienta.

Cine stie, poate asta e inceputul si ma apuc sa citesc ce e scris la torturi si decoratii, invat sa o fac pe pasta de zahar ( aia cumparata)sa stea acolo unde o pun, o dresez, ii pun lant. =))

Cind nu pot sa dorm..ornez torturi :thumleft:

#103 Useril este offline   cris31 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 20-December 09

Postat 03 January 2012 - 10:28 PM

Vezi postareaNasha, la 12 December 2011 - 08:59 PM, a spus:





Evident ca am decorat si re-decorat de vreo 4 ori....si in final a trebuit sa fac ceva. Nu ce am vrut initial, dar....Una era in mintea mea, alta pe teren, si mai ales ca am avut nastrusnica idee de a pune ornamentele de pasta zahar pe strat de jeleu...
:rolleyes: "very smart"

Am invatat cite ceva, ptr viitor.



Nasha, desi e cam tarziu te rog sa-mi spui si mie cum s-au comportat elementele de pasta de zahar pe jeleu. Pentru ca exact pe acelasi tort am incercat si eu sa pun niste figurine si au inceput sa se topeasca si sa alunece pur si simplu de pe jeleu in toate partile. Pentru ca era prea tarziu sa mai schimb ceva, am pudrat cu faina de migdale si apoi am atasat ornamentele de pdz
Merci frumos.

#104 Useril este offline   ella87 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Locationsibiu

Postat 18 April 2012 - 09:44 PM

:lol: Am si eu o problema!!!!!!Am facut ieri pasta de zahar dupa reteta Lissei si am pus-o intr-o punga legata bine.Astazi cand am scos-o si am vrut sa lucrez cu ea nu am mai putut ca se sfarama parca era nisip.Am facut-o cu zahar pudra de la LIDL,sa fie oare zaharul de vina sau am pus eu prea mult???????
pentru a reusi trebuie sa ai incredere in propriile forte!!!!!!

#105 Useril este offline   Mica83 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 30-June 11
  • LocationBaia Mare

Postat 19 April 2012 - 07:49 AM

Ella - eu zic ca zaharul este foarte important am folosit cam tot ce am gasit pe piata la noi si in Ungaria si nu am fost deloc multumita cel mai bun din puctul meu de vedere este coronita la 500 grame, e super bun, iar in pasta de zahar eu stiu ca este destul zahar in pasta cand incepe sa nu se mai prinda de mana si daca o apas ca degetele ramane urma, nu stiu daca te-am ajutat dar macar am incercat, spor la treaba.

#106 Useril este offline   ella87 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Locationsibiu

Postat 19 April 2012 - 09:12 AM

Vezi postareaMica83, la 19 April 2012 - 07:49 AM, a spus:

Ella - eu zic ca zaharul este foarte important am folosit cam tot ce am gasit pe piata la noi si in Ungaria si nu am fost deloc multumita cel mai bun din puctul meu de vedere este coronita la 500 grame, e super bun, iar in pasta de zahar eu stiu ca este destul zahar in pasta cand incepe sa nu se mai prinda de mana si daca o apas ca degetele ramane urma, nu stiu daca te-am ajutat dar macar am incercat, spor la treaba.

Cred ca ai dreptate cu zaharul Mica,acum ca stau si ma gandesc,cand am facut tortul pt ziua fetitelor mele la 1 an am folosit Margaritar si mi-a iesit bine si elastica.Pasta care o am deja nu cred ca o mai pot folosi asa ca va trebui sa fac alta.Multumesc pentru sfat.
pentru a reusi trebuie sa ai incredere in propriile forte!!!!!!

#107 Useril este offline   mdoyna 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 11

Postat 19 April 2012 - 09:33 AM

Vezi postareaella87, la 18 April 2012 - 09:44 PM, a spus:

:) Am si eu o problema!!!!!!Am facut ieri pasta de zahar dupa reteta Lissei si am pus-o intr-o punga legata bine.Astazi cand am scos-o si am vrut sa lucrez cu ea nu am mai putut ca se sfarama parca era nisip.Am facut-o cu zahar pudra de la LIDL,sa fie oare zaharul de vina sau am pus eu prea mult???????

Ella, si eu am facut cu zafar pudra de la Lidl si intr-adevar este mai nisipos zaharul acesta, decat Margaritar, ce folosesc eu de obicei, dar totusi mi-a iesit pasta. Eu am ramas fidela pastei Adrianei (pentru care ii multumesc :) ).
Tind sa cred ca ai pus putin prea mult zahar in pasta, de aceea a devenit nisipoasa. De-a lungul timpului am avut evident si eu multe esecuri, dar le-am depasit.
Acest tort este facut cu zaharul pe care l-ai folosit si tu- am vrut sa vad cum se comporta.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2012/post-1284-13348207750848.jpg


#108 Useril este offline   ella87 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Locationsibiu

Postat 19 April 2012 - 11:44 AM

Vezi postareamdoyna, la 19 April 2012 - 09:33 AM, a spus:

Vezi postareaella87, la 18 April 2012 - 09:44 PM, a spus:

:) Am si eu o problema!!!!!!Am facut ieri pasta de zahar dupa reteta Lissei si am pus-o intr-o punga legata bine.Astazi cand am scos-o si am vrut sa lucrez cu ea nu am mai putut ca se sfarama parca era nisip.Am facut-o cu zahar pudra de la LIDL,sa fie oare zaharul de vina sau am pus eu prea mult???????

Ella, si eu am facut cu zafar pudra de la Lidl si intr-adevar este mai nisipos zaharul acesta, decat Margaritar, ce folosesc eu de obicei, dar totusi mi-a iesit pasta. Eu am ramas fidela pastei Adrianei (pentru care ii multumesc :) ).
Tind sa cred ca ai pus putin prea mult zahar in pasta, de aceea a devenit nisipoasa. De-a lungul timpului am avut evident si eu multe esecuri, dar le-am depasit.
Acest tort este facut cu zaharul pe care l-ai folosit si tu- am vrut sa vad cum se comporta.

Mai am 500gr de zahar de la Lidl si mai incerc odata sa vad daca imi reuseste dar o sa fac reteta Adrianei.
pentru a reusi trebuie sa ai incredere in propriile forte!!!!!!

#109 Useril este offline   Cora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 29-January 12
  • LocationIasi

Postat 19 April 2012 - 02:55 PM

Vezi postareaella87, la 19 April 2012 - 11:44 AM, a spus:

Vezi postareamdoyna, la 19 April 2012 - 09:33 AM, a spus:

Vezi postareaella87, la 18 April 2012 - 09:44 PM, a spus:

:lol: Am si eu o problema!!!!!!Am facut ieri pasta de zahar dupa reteta Lissei si am pus-o intr-o punga legata bine.Astazi cand am scos-o si am vrut sa lucrez cu ea nu am mai putut ca se sfarama parca era nisip.Am facut-o cu zahar pudra de la LIDL,sa fie oare zaharul de vina sau am pus eu prea mult???????

Ella, si eu am facut cu zafar pudra de la Lidl si intr-adevar este mai nisipos zaharul acesta, decat Margaritar, ce folosesc eu de obicei, dar totusi mi-a iesit pasta. Eu am ramas fidela pastei Adrianei (pentru care ii multumesc :scratch: ).
Tind sa cred ca ai pus putin prea mult zahar in pasta, de aceea a devenit nisipoasa. De-a lungul timpului am avut evident si eu multe esecuri, dar le-am depasit.
Acest tort este facut cu zaharul pe care l-ai folosit si tu- am vrut sa vad cum se comporta.

Mai am 500gr de zahar de la Lidl si mai incerc odata sa vad daca imi reuseste dar o sa fac reteta Adrianei.

Ella te sfatuiesc sa dai prin masina de cafea zaharul de la Lidl. Nu este asa fin. Am incercat sa folosesc si am avut si eu probleme cu el.

#110 Useril este offline   lucikutza 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 30-October 11
  • LocationGalati

Postat 20 April 2012 - 02:56 PM

Fetelor,probleme cu zaharul am si eu,chiar daca folosesc mereu reteta Adrianei (pe aceasta cale ii multumesc)la gramaj sunt foarte atenta,nu iese de fiecare data la fel de buna.
Cand se sfaramiteaza asa rau eu imi umezesc mainele cu apa si framant "nisipul"acela pana se leaga si devine iar o pasta ,dar trebuie sa ai rabdare la framantat si sa umezesti mereu mainile.Incearca si ai sa vezi ca merge,mai ales daca ai pasta mai multa, incerci macar inainte de a o arunca.
Va pup o zi buna.

#111 Useril este offline   marina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 22-January 11

Postat 21 April 2012 - 01:13 PM

Eu am facut si pasta Lisei si pasta Adrianei si sunt foarte multumita de ambele dar am avut si eu probleme cu zaharul am testat mai multe feluri si pana la urma am ramas la coronita.
Multumesc Adrianei!!

#112 Useril este offline   ella87 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Locationsibiu

Postat 22 April 2012 - 06:58 PM

Fetelor va multumesc pentru sfaturi mi-au fost de ajutor.In final am mai facut o portie de pdz,dar fiindca nu am gasit Margaritar am facut-o cu zahar pudra CIO,nu a iesit perfecta dar oricum mult mai buna decat cea cu zahar de la LIDL.Nu am aruncat-o nici pe cea care va ziceam ca s-a facut ca nisipul pentru ca am facut asa cum a spus Lucikutza si am putut sa o folosesc la decoratii.
pentru a reusi trebuie sa ai incredere in propriile forte!!!!!!

#113 Useril este offline   lucikutza 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 30-October 11
  • LocationGalati

Postat 23 April 2012 - 08:31 AM

Ella ma bucur ca ti-am fost de ajutor si ca ai reusit sa refolosesti pasta.te pup o zi buna

#114 Useril este offline   bpaula 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 20-January 12

Postat 23 April 2012 - 02:12 PM

Am mai scris undeva dar nu stiu unde, pasta asta se mai poate salva si cu rahat. Eu am incercat cu o pasta care o stricasem de la prea mult colorant rosu, am adaugat bucatele mici de rahat si am framantat. Mi-a placut ca s-a intensificat culoarea, gustul era mai aromat, doar ca nu am incercat cu o cantitate foarte mare.

#115 Useril este offline   ella87 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Locationsibiu

Postat 23 April 2012 - 02:30 PM

Vezi postareabpaula, la 23 April 2012 - 02:12 PM, a spus:

Am mai scris undeva dar nu stiu unde, pasta asta se mai poate salva si cu rahat. Eu am incercat cu o pasta care o stricasem de la prea mult colorant rosu, am adaugat bucatele mici de rahat si am framantat. Mi-a placut ca s-a intensificat culoarea, gustul era mai aromat, doar ca nu am incercat cu o cantitate foarte mare.

Bucatelele de rahat le-ai topit?
pentru a reusi trebuie sa ai incredere in propriile forte!!!!!!

#116 Useril este offline   bpaula 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 20-January 12

Postat 23 April 2012 - 05:05 PM

Nu le-am topit doar le-am incalzit in mana, le-am framantat putin. Era rahat turcesc deja taiat cubulete ca pt cozonac.

#117 Useril este offline   ella87 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Locationsibiu

Postat 24 April 2012 - 03:32 AM

Vezi postareabpaula, la 23 April 2012 - 05:05 PM, a spus:

Nu le-am topit doar le-am incalzit in mana, le-am framantat putin. Era rahat turcesc deja taiat cubulete ca pt cozonac.

Acum am inteles,multumesc mult pentru raspuns.
pentru a reusi trebuie sa ai incredere in propriile forte!!!!!!

#118 Useril este offline   bpaula 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 20-January 12

Postat 24 April 2012 - 08:48 PM

Poate e mai usor daca se pune rahatul putin la microunde dar cum eu n-am nu pot testa sa vad.
La decoratiuni am pus niste figurine cu Angry birds. Alea rosii au fost facute din pasta de zahar rosie raparata cu rahat.

#119 Useril este offline   ella87 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Locationsibiu

Postat 24 April 2012 - 09:44 PM

Cand o sa mai se strice pasta sigur o sa incerc si varianta asta cu rahat,si sigur o sa am acazia ca la gafe si la stricat sunt prima pe lista.
pentru a reusi trebuie sa ai incredere in propriile forte!!!!!!

#120 Useril este offline   Ramona 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 08-June 12

Postat 08 June 2012 - 12:58 PM

Buna fetelor, sunt noua pe site si in ale gatitului de orice fel :floare:
Mai nou m-am apucat sa fac tort cu fondant, din prostie m-am apucat si am descoperit ca imi place fff mult, probabil imi placea si cand eram mica sa modelez plastelina :))
Am facut reteta de fondant a Adrianei, e super buna, mii de multumiri pentru impartasirea secretului, acum nu mai sunt un car de nervi in momentul in care vreau sa imbrac un tort cu fondant :).
Am o intrebare, totusi, am facut ieri un tort pentru nepotica mea cu fondantul Adrianei, pana astazi l-am tinut in frigider, am pus pe el si iarba, pe alocuri, din crema de unt (unt + zahar). Problema este ca in momentul in care scot din frigider tortul se umezeste foaaaarte tare, devine lucios tare de tot si ai impresia ca acum se scurg toate de pe el, de ce?! Inteleg la crema de unt sa se topeasca dar fondantul de ce devine atat de lucios si extrem de lipicios? ce nu fac bine? sau mai bine zis ce trebuie facut sa nu se mai umezeasca atat de tare?
Mentionez ca folosesc colorant pasta de la Wilton.
As fi foarte recunoscatoare daca ma puteti ajuta si pe mine.
O zi buna si ... bine v-am gasit!

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi