Forum Culinar: Se apropie Craciunul!-decoratii pentru casa, idei de cadouri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 33 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Se apropie Craciunul!-decoratii pentru casa, idei de cadouri

#1 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 25 November 2009 - 08:23 PM

Se apropie Craciunul, mai e o luna si multi dintre noi au inceput deja sa colinde magazinele in cautarea a noi achizitii, cadouri pentru cei dragi, ornamente pentru brad si pentru casa.
Multe persoane prefera sa faca acest lucru mai din timp, pentru a evita aglomeratia din ultimele saptamani.
Eu am luat deocamdata 3 seturi de globuri.Fisier atasat  DSCN4109 (Medium) (Small).jpg (73.33K)
Number of downloads: 392

#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 09:35 PM

Uite eu trec printr-o criza de personalitate. De obicei pe vremea asta scoteam toate cele d eprin cutii, le lustruiam, le curatam faceam planuri....si la 1 Decembrie incepeam sa decorez.
Anul asta nu simt bucuria asteptarii in mine...daca va zic ca nici musafiri nu vreau de Craciun :roll:
Dar ma motivez la topicul tau, Any!
Promit! :salut:
raluca elena

#3 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 25 November 2009 - 09:39 PM

eu am inceput deja sa cumpar cadouri pentru familia din romania sa aiba timp sa ajunga pana la Craciun, pentru cea de aici inca nu am primit wish list-urile
saptamana viitoare merge al meu sa cumpere bradu' , pana atunci sper sa-mi vina ceva idei de decorat

#4 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 25 November 2009 - 09:43 PM

raluca elena a spus:

Uite eu trec printr-o criza de personalitate. De obicei pe vremea asta scoteam toate cele d eprin cutii, le lustruiam, le curatam faceam planuri....si la 1 Decembrie incepeam sa decorez.
Anul asta nu simt bucuria asteptarii in mine...daca va zic ca nici musafiri nu vreau de Craciun :roll:
Dar ma motivez la topicul tau, Any!
Promit! :salut:



Uite la mine e exact invers, astept sa fac bradul mai ceva ca niciodata, as incepe si maine.
Cred ca o sa incep la 1 decembrie ca deja nu mai am rabdare.
Hai Ralu, nu te lasa, toti avem momente mai putin placute, Craciunul insa e sarbatoarea cea mai frumoasa :P !

#5 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 25 November 2009 - 09:47 PM

Rroxana a spus:

eu am inceput deja sa cumpar cadouri pentru familia din romania sa aiba timp sa ajunga pana la Craciun, pentru cea de aici inca nu am primit wish list-urile
saptamana viitoare merge al meu sa cumpere bradu' , pana atunci sper sa-mi vina ceva idei de decorat



Uite si eu fac la fel, vreau sa le trimit cadourile la ia mei inainte de Craciun, poate reusesc la inceputul lunii, ca sa ajunga in timp avand in vedere ca inainte de Craciun e aglomerat, toti trimit pachete, etc.

#6 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 25 November 2009 - 09:50 PM

Si eu ca si Raluca - ma surprind singura :hello: ca nu-s in febra pregatirilor. Eu insa pun totul pe seama mutarii dintr-un oras in altul. La anul voi compensa insa

#7 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 09:54 PM

Da, ma mobilizez, noroc cu topicul tau, Any!
Mi-ar placea anul asta sa decorez cu lila, mov si argintiu, dar asta inseamna sa cumpar absolut tot, ca in afara de ceva argintiu...De cadouri nu am nici cea mai vaga idee :hello:
raluca elena

#8 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 10:18 PM

raluca elena a spus:

Da, ma mobilizez, noroc cu topicul tau, Any!
Mi-ar placea anul asta sa decorez cu lila, mov si argintiu, dar asta inseamna sa cumpar absolut tot, ca in afara de ceva argintiu...De cadouri nu am nici cea mai vaga idee :hello:


Mai Ralu, e musai sa te mobilizezi, cum asa? Vezi ca s-a dat drumul la amazon.co.uk, livreaza in Ro... idei multime pe-acolo :P
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#9 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 November 2009 - 08:45 AM

raluca elena a spus:

Da, ma mobilizez, noroc cu topicul tau, Any!
Mi-ar placea anul asta sa decorez cu lila, mov si argintiu, dar asta inseamna sa cumpar absolut tot, ca in afara de ceva argintiu...De cadouri nu am nici cea mai vaga idee :love7:


globuri lila si mov! ce mi-ar place!!! nu am vazut niciodata (si am ceva vechime pe pamant :) ) cand le ai vrei sa pui o poza pt mine? :love3: .anul acesta am cumparat globulete aurii-deci vom avea un craciun `aurit`

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 November 2009 - 09:50 AM

Aici anul asta e la moda lila, si la haine si la globuri dar eu n-am chef sa dau atitia bani pe ele asa ca il fac la fel ca in anii trecuti, ce cumpar in fiecare an e cite o statue micuta pentru presepe.
Aici se impodobeste pe 8 de obicei dar noi vom di plecati weekendul acela asa ca o sa trebuiasca sa il facem mai tirziu.

#11 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 26 November 2009 - 09:54 AM

Eh, nu ca ar da zapada pe-afara iarna in Belgia de cat de multa e dar orscat... Si ce poate fi mai placut in casa decat mirosul de vin fiert, cozonaci, portocale si cuisoare?

Si daca nu aveti, decat sa luati mai stiu io ce rahat mirositor de la magazin ca sa va parfumati locuinta, mai simplu va faceti voi un rahat mirositor...

Ia o portocala, tai-o in doo, scobeste-o fara sa distrugi coaja si ai doo coji scobite acum. Le pui una peste alta si ai o portocala scobita. Dai o gaura mare intr-una din coji (aia de sus), in aia de jos pui o lumanarica, pui capacul si... gata. Si daca ai chef, in jurul gaurii mai infigi si niste cuisoare de decor. Si cand se incinge partea de sus de la lumanare o sa miroasa frumos in casa :love7:

Imagine postata

Imagine postata

V-am cacat cu asta! :love3:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#12 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 November 2009 - 10:40 AM

dragos a spus:

V-am cacat cu asta! :love7:

O fi ceva in neregula cu mine..... dar doar o crampa am avut! O sa fiu mai atenta!

:love3:
raluca elena

#13 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 November 2009 - 02:37 PM

Dragos, foarte misto ideea o sa le fac si eu.

Azi am luat niste lumanarele, aparatul meu de fotografiat e atat de bun incat imi reda exact culorile naturale :D .
Cele din mijloc ar trebui sa fie mov, cele din stanga fucsia, iar cele din dreapta rosu intens.

Fisiere atasate



#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2009 - 03:04 PM

Noi ornam de ceva vreme si balcoanele. In balconul mare: un mos care se cocoata pe scara si o instalatie special facuta pentru atarnat: (sper sa se vada cate ceva din poze - scuzati calitatea, da' sunt facute acu' multi ani!):
Fisier atasat  1.jpg (59.09K)
Number of downloads: 52
Fisier atasat  2.jpg (60.42K)
Number of downloads: 54

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2009 - 03:19 PM

Pentru balconul mic am luat o plasa pe care o agat cu scotch (da' nu de ala lichid! :mrgreen: ) pe geam:

Fisier atasat  3.jpg (72.28K)
Number of downloads: 48
Fisier atasat  4.jpg (76.94K)
Number of downloads: 49

#16 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 November 2009 - 04:22 PM

Foxxyyyyyyy!!! Cate luminite ai acolo!
Imi imaginez ca la astea se adauga si cele din brad :D !
Eu ar trebui sa-mi mai iau o instalatie pentru brad.

#17 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2009 - 04:25 PM

any_annette a spus:

Foxxyyyyyyy!!! Cate luminite ai acolo!
Imi imaginez ca la astea se adauga si cele din brad :D !
Eu ar trebui sa-mi mai iau o instalatie pentru brad.


In balcoane am plase, in brad am vreo 3 randuri de instalatii, chiar ca-i luminata casa! :mrgreen:
O sa caut prin dvd-urile cu poze, poate mai am si altele, mai bune calitativ! :D

#18 Useril este offline   Bia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationWN

Postat 26 November 2009 - 05:01 PM

vine, vineeee 8-) ...1 decembrie, cand am voie sa incep sa ornez casa, pana atunci nu am voie ca eu as incepe de azi :lol:
Doamne ce happy sunt numai la gandu ca de saptamana viitoare pot incepe sa caut prin magazine tot felul de decoratii.
Incep asa slabut cu niste lumanarele, si pe cum se apropie Craciunu casa e tot mai decorata. :laughing7: De doua luni astept saptamana viitoare :lol:
Dragos, tare faina ideea cu portocalele!

#19 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 November 2009 - 05:07 PM

Bia a spus:

vine, vineeee 8-) ...1 decembrie, cand am voie sa incep sa ornez casa, pana atunci nu am voie ca eu as incepe de azi :lol:
Doamne ce happy sunt numai la gandu ca de saptamana viitoare pot incepe sa caut prin magazine tot felul de decoratii.
Incep asa slabut cu niste lumanarele, si pe cum se apropie Craciunu casa e tot mai decorata. :laughing7: De doua luni astept saptamana viitoare :lol:
Dragos, tare faina ideea cu portocalele!




Deci nu-s singura care s-ar apuca si maine de ornat :lol: ! Ma simt mai bine acum :lol: .
Abia astept sa scot globurile din cutii, ornamentele :lol: !

#20 Useril este offline   Bia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationWN

Postat 26 November 2009 - 08:56 PM

Nu Any, nu esti :D :violent1:

Arata acest topic


  • 33 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi