Forum Culinar: Se apropie Craciunul!-decoratii pentru casa, idei de cadouri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 33 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Se apropie Craciunul!-decoratii pentru casa, idei de cadouri

#21 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 26 November 2009 - 09:11 PM

any_annette a spus:

Abia astept sa scot globurile din cutii, ornamentele :violent1: !


any, pe mine ma cuprinde asa o nostalgie cand scot globurile ca sa fac bradul!
unele sunt de cand eram eu copil, le-am luat din cutia parintilor cand am inceput sa-mi fac propriul brad. au peste 30 de ani si n-as putea nicicum sa renunt la ele. in plus, in momentele alea constientizez ca a mai trecut un an, cu bune si cu grele.
iar cand le pun inapoi in cutii...o, ce tristete!
eu incep sa aranjez casa dupa ziua omului, cam dupa 15 decembrie.

#22 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 November 2009 - 09:22 PM

moatza a spus:

any_annette a spus:

Abia astept sa scot globurile din cutii, ornamentele :sad3: !


any, pe mine ma cuprinde asa o nostalgie cand scot globurile ca sa fac bradul!
unele sunt de cand eram eu copil, le-am luat din cutia parintilor cand am inceput sa-mi fac propriul brad. au peste 30 de ani si n-as putea nicicum sa renunt la ele. in plus, in momentele alea constientizez ca a mai trecut un an, cu bune si cu grele.
iar cand le pun inapoi in cutii...o, ce tristete!
eu incep sa aranjez casa dupa ziua omului, cam dupa 15 decembrie.


Si la noi in familie este o mare bucurie cand se face bradul, eu nu particip, doar Alex si cu tati nostru.
Noi tinem pomul aranjat pana la ziua lui Alex, pe 19 ianuarie.
Dar avem pom artificial. :( :love3:
GEORGIA

#23 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 November 2009 - 09:28 PM

moatza a spus:

any, pe mine ma cuprinde asa o nostalgie cand scot globurile ca sa fac bradul!
unele sunt de cand eram eu copil, le-am luat din cutia parintilor cand am inceput sa-mi fac propriul brad. au peste 30 de ani si n-as putea nicicum sa renunt la ele. in plus, in momentele alea constientizez ca a mai trecut un an, cu bune si cu grele.
iar cand le pun inapoi in cutii...o, ce tristete!
eu incep sa aranjez casa dupa ziua omului, cam dupa 15 decembrie.

Moatza..bat palma cu tine! :love3:
Oricat de frumoase si de ochioase sunt ornamentele de prin magazine tot la globurile copilariei mele ma intorc cu drag! Am globuri de dinainte sa se marite mama...au ascultat zeci de colinde si de povesti si l-au asteptat pe Mos Craciun toata copilaria mea! E jale-n casa daca se sparge unul!
In alta ordine de idei, eu lucrez intr-un centru comercial si pe 1 Decembrie dimineata cand intri in el deja e plin de brazi, decoruri si colinzi... nu stiu cum, dar pana de Craciun deja-s satula! parca-i manipulare comerciala! :sad3:
In schimb, raman la vechiul meu obicei de-a face bradul in fiecare an pe 24 decembrie dimineata.
PS: imi place motzata din avatar!

#24 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2009 - 09:31 PM

Vad ca multa lume impodobeste pomul devreme. Aveti de ala artificial? Cel natural, dupa vreo 2-3 saptamani incepe sa ramana fara ace, iar pe jos se face verde! Taica-miu cam stramba din nas daca vrem sa facem bradu' mai devreme, el e (chipurile) traditionalist: in Ajun se impodobeste pomul! Prin casa incepem aranjarea mai din timp, dar bradul il facem pe 24. Pe la amiaz isi ia tata sculele si incepe sa ciopleasca bradul, ca sa intre in cracana, dupa care il fixeaza si intru eu la ornat. Apoi, apare Mos Craciun!!!!!!! :love3:

#25 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 November 2009 - 09:34 PM

Eu am brad artificial, ma usuca la lingurica cind vad ca prapad de brazi naturali se face fara exceptie in fiecare an!
raluca elena

#26 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 November 2009 - 09:42 PM

raluca elena a spus:

Eu am brad artificial, ma usuca la lingurica cind vad ca prapad de brazi naturali se face fara exceptie in fiecare an!

me to!
prefer brazii in paduri decat la mine-n casa!

#27 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 26 November 2009 - 09:58 PM

Eu inca n-am decorat nimic prin casa,dar in schimb,am ascultat astazi colinde si m-a apucat asa o stare de...de duca.Abia astept sa se faca o data 23 decembrie,sa plecam si noi,sa fim cu familia de sarbatori.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#28 Useril este offline   duchess 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 26 November 2009 - 10:03 PM

Noi avem traditia sa facem bradul pe 24 de Ajun.... am incercat eu sa-i fac sa incepem mai devreme ..dar nu ...
azi am fost la cumparaturi si am trecut pe la ornamente,le-am atins ,le-am admirat....ah ce as mai fi luat ... dar in fiecare an tot cumparat ornamente si dupa aia numai stiu unde sa le mai ascund ... voi patiti asa? :roll:

#29 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 November 2009 - 10:10 PM

moatza a spus:

any_annette a spus:

Abia astept sa scot globurile din cutii, ornamentele :happy2: !


any, pe mine ma cuprinde asa o nostalgie cand scot globurile ca sa fac bradul!
unele sunt de cand eram eu copil, le-am luat din cutia parintilor cand am inceput sa-mi fac propriul brad. au peste 30 de ani si n-as putea nicicum sa renunt la ele. in plus, in momentele alea constientizez ca a mai trecut un an, cu bune si cu grele.
iar cand le pun inapoi in cutii...o, ce tristete!
eu incep sa aranjez casa dupa ziua omului, cam dupa 15 decembrie.


Moatzo mi-ai trezit nostalgia cu mesajul tau.
Globuri de la ai mei nu am, le-am cumparat aici pe toate.
Aveam o multime de globuri acasa, foarte frumoase, de toate formele, insa in fiecare an se imputinau pt ca de fiecare data cand veneau rude, prieteni cu copii, careva se trezea tot timpul sa traga bradul jos.

#30 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2009 - 10:12 PM

duchess a spus:

Noi avem traditia sa facem bradul pe 24 de Ajun.... am incercat eu sa-i fac sa incepem mai devreme ..dar nu ...
azi am fost la cumparaturi si am trecut pe la ornamente,le-am atins ,le-am admirat....ah ce as mai fi luat ... dar in fiecare an tot cumparat ornamente si dupa aia numai stiu unde sa le mai ascund ... voi patiti asa? :roll:


Daaaaaaaa!!!!!! :laughing7: Am la globuri si ghirlande cat pentru 3 pomi!!!!! :mrgreen: Acum incerc din rasputeri sa ma habtin, am zis ca iau ceva numai daca e deosebit. :happy2: Om vedea cat rezist! :geek:

#31 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 November 2009 - 10:20 PM

Eu inca nu-s la complet, sa vad anul asta cum o sa fie bradul impodobit, daca-i suficient de incarcat pentru gustul meu, la anul nu mai iau nimic....sau ma rog.....foxy fac si eu ca tine, iau numa' ceva deosebit.

#32 Useril este offline   duchess 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 26 November 2009 - 10:20 PM

Ce bine ca nu sunt singura! :happy2:

#33 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2009 - 10:27 PM

Acu' vreo 3 ani am gasit in Carrefour brad artificial cu 5 lei si am luat. Si l-am si postat la loc de cinste! Da' anul urmator, am luat si unul natural si i-am ornat pe amandoi: cel mic pe sala, iar cel mai marisor in sufragerie. Anul trecut, fiind primul craciun al nepotelului, am zis sa punem iar unul natural in sufragerie, ca sa "pastram traditia". Anul asta, cred ca mai usor cu cumparaturile.... Si asa, nepot-miu fuge non-stop! El nu stie sa mearga, numa' sa alerge!!!!!!! :happy2: Si tata deja zicea ca tre' sa se gandeasca la ceva sisteme de ancorare, ca altfel la anu' tre' sa cumparam iar globuri!!!! :laughing7:

#34 Useril este offline   Bia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationWN

Postat 26 November 2009 - 11:57 PM

Nuuu, nici eu nu fac bradul din 1 decembrie, asa, de prin 15-20, pana atunci pun asa incet in fiecare zi cate o decoratie pe masa, pe geam, etc. :violent1:

Sa faceti fetelor poze cu ornamentele voastre :headbang:

#35 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 01:36 AM

foxyy a spus:

Vad ca multa lume impodobeste pomul devreme. Aveti de ala artificial? Cel natural, dupa vreo 2-3 saptamani incepe sa ramana fara ace, iar pe jos se face verde!


io am d-ala natural si il pun intr-un suport in care pun apa, asa se pastreaza cam 5-6 saptamani cat il tin in casa

#36 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 01:38 AM

foxyy a spus:

duchess a spus:

Noi avem traditia sa facem bradul pe 24 de Ajun.... am incercat eu sa-i fac sa incepem mai devreme ..dar nu ...
azi am fost la cumparaturi si am trecut pe la ornamente,le-am atins ,le-am admirat....ah ce as mai fi luat ... dar in fiecare an tot cumparat ornamente si dupa aia numai stiu unde sa le mai ascund ... voi patiti asa? :roll:


Daaaaaaaa!!!!!! :laughing7: Am la globuri si ghirlande cat pentru 3 pomi!!!!! :mrgreen: Acum incerc din rasputeri sa ma habtin, am zis ca iau ceva numai daca e deosebit. :D Om vedea cat rezist! :geek:


si tot timpu' se gaseste ceva deosebit

ce ma bucur ca nu-s singura care cumpara cumpara cumpara ornamente ;) :P

#37 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 27 November 2009 - 08:19 AM

Pe mine ma intristeaza Craciunul in ultimii ani :? Ce farmec mai are sa impodobesti curtea cand nu mai ai zapada deloc, numai ploaie si lapovita? :twisted:

Detest incalzirea globala! Imi amintesc cand eram mica, ca de regula zapada ne ajungea cel putin pana la glezne, toate strazile erau inzapezite, iar cu 2-3 zile inainte de Craciun impodobeam cu tata curtea cu becutete :) , faceam om de zapada si ne dadeam cu sania :cry: . Acum e o minune sa vezi zapada 2-3 zile prin ianuarie. Pentru mine zapada era cel mai frumos ornament de Craciun :pupic:
Take a walk on the wild side...

artizan

#38 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 27 November 2009 - 10:24 AM

Io n-am decorat inca nimic , casa-i plina de pachete ( noi credeam ca ne mutam in decembrie , dar , din pacate , mai avem de asteptat vreo 3-4 luni)....
Bradul noi il facem pe la jumatatea lui decembrie :love7:

#39 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 27 November 2009 - 10:37 AM

Eu am facut deja o "repetitie" si am intins o beteala pe balustrada (improvizata de barbat, ca sa nu ne rupem oarece pe scari). :love7:

Fisier atasat  casa6.jpg (35.41K)
Number of downloads: 29

#40 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 27 November 2009 - 10:53 AM

Fetelor, eu mi-am gasit inspiratia pentru Craciun, tocmai m-a sunat cumnta-mea sa-mi spuna ca vin de Sarbatori. Si cum nepota-miu e Cel Mai Iubit Dintre Paminteni ... :love7:
raluca elena

Arata acest topic


  • 33 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi