Forum Culinar: Midii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Midii

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 10 January 2010 - 02:42 PM

Am 1 kg de midii proaspete si caut retete. In afara de supa si paste, ce-as mai putea face cu ele ? :lol:

Imagine postata


#2 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 10 January 2010 - 02:52 PM

intr-o tigaie calesti un pic de ceapa ori praz ,adaugi vin alb apoi midiile ,dupa ce se deschid le scoti de acolo si desfaci in doua , in partea goala umpli cu acest amestec apoi pe hartie de copt asezate le bagi la cuptor sa se rumeneasca

amestecul: pesmet , pulpa sau suc de rosii, usturoi pisat , oregano si busuioc

noua ne plac asa :love3:

o alta varianta sunt gratinul

pe midiile deschise in prealabil torni amestecul (cat se poate :lol: ) dintr-un albus pesmet sofran si condimente ce iti plac apoi dai la gratinat :lol:
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 10 January 2010 - 07:49 PM

eu le mananc cu mare placere...marinaresti. un catel de usturoi, patrunjel, ulei de masline, se pun la prajit, se adauga scoicile .
optioan ceva vin alb, dar nu e musai. se pune capac pe cratita, si se lasa pana se deschid.
regula de aur : daca o scoica e deschisa inainte de coacere, se arunca, si daca ramane inchisa dupa coacere, tot se arunca :D
eu le mananc asa simple. sau se pot servi cu cartofi prajiti pai alaturi , si te simti ca la beljika.

#4 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 January 2010 - 09:58 PM

Eu mananc midii destul de des. OK, mancam, ca n-am mai mancat de fo trei luni.

Cateva chestii de care trebuie sa tineti cont atunci cand preparati midiile:
- midiile pot fi mancate si crude; au un gust foarte bun mai ales atunci cand sunt proaspete (dupa ce tocmai le-ati scos din mare - ok, e posibil sa trebuiasca sa scuipati cateva fire de nisip, sau sa le inghititi, dar asta nu face rau si nici riduri). Alea luate la pachet nu sunt chiar proaspete, au deja cel putin doua zile de stat.
- inainte de preparare trebuie clatite bine, de cateva ori, cu apa rece, pana nu mai "lasa" nisip. Adica se lasa fo 5 minute in apa rece (galeata, chiuveta, oala mare) si apoi se vantura bine midiile prin apa si se scurge apa. Eventual se repeta chestia asta.
- in timp ce stau in apa linistite, uitati-va si cautati midiile care sunt deschise. Ciocaniti-le cu degetul. Daca nu se inchid, le aruncati. S-ar putea sa fie moarte sau "bolnave" si daca le mancati exista probabilitatea sa vi se faca rau sau foarte rau, depinde de organism.
- daca vi se pare ca o midie este prea grea, comparativ cu celelalte, probabilitatea este mare ca scoica sa fie plina de nisip si sa n-aibe "carne" in ea
- dupa ce s-au fiert, midiile trebuie sa fie deschise. Este bine ca alea inchise sa nu le mancati pentru acelasi motiv descris mai sus.
- s-ar putea ca midiile, unele, sa aibe paraziti. Niste "crabisori" micimici care traiesc in cochilia/carapacea/cum ii zice scoicii. Aia nu trebuie mancati. Daca-i mancati s-ar putea sa vi se faca foarte rau.
- midiile nu au nevoie de multa fierbere, altfel se transforma din delicatesa in guma. De aceea, atunci cand sunt folosite in diverse mancaruri, este bine sa fie adaugate catre sfarsit.

Buun, acu ca va zisei asta, sa va zic cum fac io, de regula, midiile.

Socotesc cel putin un chil jumate de om. Pentru fiert, folosesc oale d-alea "speciale" de fiert midii, oale in care intra lejer 3 chile de scoici. Adevarul este ca cu cat mai mare oala si cu cat mai multe scoici fierte deodata, cu atat mai gustoase vor fi.

Pentru cei care nu stiu, oala de fiert midii arata asa:

Imagine postata

Capacul poate fi si el folosit ca... olita

Nu va zgarciti la legumele pe care le puneti la fiert impreuna cu scoicile. Pliculetele alea cu mirodenii uscate pentru scoici nu sunt deajuns.

Ca legume, in reteta clasica olandeza se folosesc, la doua chile de midii, 1 ceapa, 2 praz, 3 sau 4 tulpini de telina, taiate rondele subtirele, un morcov maricel taiat fidea si una sau doua frunze de dafin si vreo 30 de boabe de piper rosu. Io nu pun piper rosu ci ardeiasi rosii mici, uscati si iuti, si pun cam juma de pumn. Si mai pun usturoi (taiat feliute) si lamaie (storc zeama in pahar si apoi tai lamaia in bucati si o adaug la amestecul de legume).

Buuun, acum pun un pat de legume pe fundul oalei, apoi un strat de midii, apoi iarasi ceva legume, iarasi midii, pana se termina. Legumele pot fi puse fie toate dedesubt, fie deasupra, dar asa, intercalate, vor da un gust si mai bun midiilor. Daca punga cu midii avea si pliculet cu mirodenii, torn si continutul pliculetului in oala.

Acum torn o sticla de bere Hoegaarden (maxim 33 cl) peste scoici, pun capacul si pun oala la fiert. Si stau cu urechile ciulite. Cum aud ca capacul incepe sa faca zgomot, cum ma duc sa vaz ce si cum. Regula de baza este asta: Cum a inceput sa se se ridice "spuma", iau oala de pe foc, (acum io mai trantesc peste scoici vreo trei linguri cu creme freche; asta nu intra la regula), pun capacul, zgaltai oala binebine in sus si-n jos si o pun iarasi pe foc fara capac. Iarasi se ridica spuma, se repeta zgaltairea. Dupa a treia zgaltaire midiile sunt gata.
Iau oala, o pun pe masa, pun capacul langa (cu fundul in jos) si ne punem pe mancat.

Imagine postata

Midiile nu se mananca cu furculita. Se ia o midie "goala" (din care a cazut carnea) si se foloseste pe post de cleste (poza o dau ca exemplu doar pentru "cleste" ci nu pentru ce-i in farfurie ca aia e alta poveste pe care io n-as gati-o)

Imagine postata

Evident ca sunt o gramada de variatii de facut midiile. Se poate inlocui berea alba cu bere bruna sau vin demisec (mai mult spre sec). In Zeeland (in sud-vestul Olandei) unii folosesc apa de mare. Iar zarzavaturile folosite poa sa fie si alea diferite. Sa pui rosii, ardei sau mai stiu eu ce.

Apropos de zarzavat. Nu se pun cartofi!

Cand mancati midii fierte puteti folosi si diverse sosuri (dip sauce) in care inmuiati midia inainte s-o bagati in gura. Sosurile "clasice" sunt alea de usturoi si de whisky.
Iarasi clasic este sa se manance si cartofi prajiti pe langa midii.

Bautura clasica la midii este... berea alba. Io prefer Hoegaarden (asta este cam singura bere alba care imi place - din cele 7 feluri pe care le-am mai baut). Doar daca nu e Hoegaarden beau vin. Alb. Nu foarte sec.


Ca o variatie la cum fac io, de obicei, midiile, puteti face chestia asta:

Iei branza roquefort cat incape intr-o lingura serioasa. Iei tot atata unt. Amesteci binebine untul cu branza si apoi imprastii "pasta" asta peste primul strat de legume de pe fundul oalei in care o sa fierbi midiile. Continui apoi cum ziceam io mai sus. In loc de bere pui vin alb da' doar o treime (maxim jumate) din cantitate. Si cand dau alea in fiert nu mai pui smantana ca ai pus branza la inceput. Nu uita sa zgaltai bine oala aia, de trei ori.

(pozele nu-s ale mele)
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 January 2010 - 09:58 PM

Sau...

Moules à la Bordelaise

Cantitatile sunt aproximative si sunt, in general, pentru o portie de om cu placere de mancat scoici.

Iei doo salote (daca n-ai, doo cepe), un morcov, un praz (nu imens, normal), doo tulpini de telina si patrunjel. Le tai rondele/inele si toci patrunjelul nu prea mic.

Iei o lingura de unt si-o trantesti intr-o cratita. Il incingi si "confiezi" (suna misto, nu?) legumele in el. Ai grija sa nu le arzi. Sare de mare si piper proaspat zdrobit in mojar pui dupa gust. Dai focu mic, torni o cescuta de apa si lasi sa bolboroseasca abia vizibil pret de vreo dooj de minute.

Acu iei doo chile de scoici si vin alb cat sa intre in juma de sticla de bere mica (de 33) si piper proaspat zdrobit in mojar (nu te zgarci la cantitate) si le trantesti intr-o oala pe care o pui la fiert la foc mare si fierbi mulele pana se deschid (nu uita sa pui capacul si chestia cu de trei ori inspumate si zgaltaite). Dupa ce s-au fiert le scoti si le pui in alta oala si le tii la cald sa nu se raceasca si pastrezi lichidul in care au fiert (nu le lasi in aceeasi oala ca continua "fierberea" si strici mulele).

Intre timp au trecut doojdeminutele alea de la legume. Presai acum peste ele o lingura de faina (cernuta, evident), aaaamesteci bine si mai lasi putin sa fiarba. Apoi torni deasupra vinul in care au fiert mulele si mai lasi fo 5 minute sa fiarba. Acum pui ceva smantana si amesteci bine. Cata smantana? Cat ai chef da nu mai putin de doo linguri bune. Aaaaamesteci. Gusti. Daca mai e nevoie mai pui sare si piper cat ai chef. Aaaaamesteci. Adaugi si patrunjelul pe care nu ai uitat sa-l toci nu foarte tar. Aaaaamesteci. Torni sosul asta peste mulele din oala in care le-ai mutat dupa ce-au fiert. Pui capac si zgaltai bine. Pui oala pe masa si mananci. Un deliciu! Bei vin de care vrei. De tara. Alb.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 10 January 2010 - 10:55 PM

Va multumesc tuturor pt. retete. :)

Pina la urma am facut vreo citeva midii, care erau mai marisoare la cuptor - dupa prima reteta (usor modificata) a Nicoletei :), iar restul cu un sos (crema de fenicul a lui Alexandru cu imbunatatiri :) ) linga o garnitura de orez salbatic. :angry:

(in poza - midiile inainte de-a fi date la cuptorul preincalzit 220°C de 5')

Imagine postata


Dragos, cu proxima ocazie o sa incerc retetele tale. :salut:

#7 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 10 January 2010 - 11:43 PM

ma bucur ca am putut sa iti dau macar o idee {SMILIES_PATH}/6.gif:salut:<" title="arms" />
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#8 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 January 2010 - 11:33 PM

Dragos, merci de retete. cum gasesc scoici , incerc cea cu legume in straturi :salut:

#9 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 January 2010 - 10:51 PM

dragos a spus:


Ca legume, in reteta clasica olandeza se folosesc, la doua chile de midii, 1 ceapa, 2 praz, 3 sau 4 tulpini de telina, taiate rondele subtirele, un morcov maricel taiat fidea si una sau doua frunze de dafin si vreo 30 de boabe de piper rosu. Io nu pun piper rosu ci ardeiasi rosii mici, uscati si iuti, si pun cam juma de pumn. Si mai pun usturoi (taiat feliute) si lamaie (storc zeama in pahar si apoi tai lamaia in bucati si o adaug la amestecul de legume).

Buuun, acum pun un pat de legume pe fundul oalei, apoi un strat de midii, apoi iarasi ceva legume, iarasi midii, pana se termina. Legumele pot fi puse fie toate dedesubt, fie deasupra, dar asa, intercalate, vor da un gust si mai bun midiilor. Daca punga cu midii avea si pliculet cu mirodenii, torn si continutul pliculetului in oala.

Acum torn o sticla de bere Hoegaarden (maxim 33 cl) peste scoici, pun capacul si pun oala la fiert. Si stau cu urechile ciulite. Cum aud ca capacul incepe sa faca zgomot, cum ma duc sa vaz ce si cum. Regula de baza este asta: Cum a inceput sa se se ridice "spuma", iau oala de pe foc, (acum io mai trantesc peste scoici vreo trei linguri cu creme freche; asta nu intra la regula), pun capacul, zgaltai oala binebine in sus si-n jos si o pun iarasi pe foc fara capac. Iarasi se ridica spuma, se repeta zgaltairea. Dupa a treia zgaltaire midiile sunt gata.
Iau oala, o pun pe masa, pun capacul langa (cu fundul in jos) si ne punem pe mancat.



Dragos, am incercat azi reteta olandeza ca am avut 2 kg de midii.

Imagine postata

le-am ametit cu bere si le-am zgiltiit de 3X cum ai zis (am facut si muschi ridicind oala :floare: )

Imagine postata

din pacate nu pot spune ca m-au dat pe spate :pupic: ... parca tot mai bune sint fierte in vin

(si o portie pt. tine :floare: )

Imagine postata


#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 24 January 2010 - 01:54 AM

uptown girl a spus:

(si o portie pt. tine :floare: )

Imagine postata[/align]



Mersi mersi :D :thumleft:

Cat despre dat pe spate, mai sunt feluri de facut midiile, feluri care mie nu-mi plac. D-aia nu le-am pomenit. Dar si mulele facute-n vin sunt foarte bune, asa ca nu te contrazic.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#11 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 24 January 2010 - 10:18 PM

din ciclul blestemul midiilor :biggrin:

azi dupa ce-am decorticat 1 kg de creveti pt. o salata aperitiva si tom yam kung, mi-am zis ca al 2-lea kg de creveti ce-l aveam in frigi ambalat intr-o punga speciala de hirtie, sa-l bag la congelator. cind ma uit in punga, sa lesiiiiin ... crevetii mei erau midii ... :happy2: (dom'le, nush daca eu sint distrata sau vinzatoarea de la supermarket, ca fructele de mare au fost cumparate vineri, si nu de mine ! :toothy9;)


Imagine postata

le-am fiert rapiduletz in vin alaturi de o eschalota si apoi le-am lasat fara costum de baie inecindu-le intr-un sos de smintina (ce a avut la baza 2 dl din vinul in care au fiert midiile) + 1 1/2 Lg concentrat de creveti (pt. gust si culoare) :scratch:


Imagine postata


#12 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 02 April 2011 - 10:02 AM

maaaaaydaaay ! :drool: cu midiile ma descurc eu cumva, da' ce fac cu cardiidae ? :director:


Imagine postata



#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 April 2011 - 11:04 AM

Dana, tre sa le pui in apa, daca au nisip le lasa in el,
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13017345218299.jpg
eu insa n-am total incredere si le iau una cite una si le desfac cu cutitul, e o tehnica care ia mult timp si destul de antipatica dar e cea mai sigura.
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13017346790906.jpg
Cele care sunt vii opun rezistenta si atunci le las, cele pline de nisip se deschid usor si inauntru sunt pline, iertare pentru poza neclara da' is vechi cind eram si mai nepriceputa ca acu la facut poze
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13017347391681.jpg
Cele neintegre le arunc
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13017348405709.jpg
evident ca si pe cele goale
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13017348598152.jpg
Nisipul care ramine in apa cum ziceam
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-1301734915223.jpg

Inafara de faptul ca le poti adauga la orice altceva ce are peste inauntru, gen supa de peste, eu le fac ca sos pentru spaghetti.
Pun putin usturoi in tigaie in putin ulei, pun vongolele cu capac la foc mare si astept sa se deschida, acelasi procedeu ca si la midii, apoi pun putin vin alb sec evident, il las sa se evapore, adaug un pic de rosii, la urma patrunjel si arunc spaghetiile in sosulet.
Asta pentru ca la ele e si mai putin de mincat decit la midii, daca alegi sa le maninci asa doar cu sos nu-ti ajung nici pe-o masea :director:
Sau le combini cu midiile si le faci ca mine cu sos de rosii, am pus mesaj la Peste.

#14 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 02 April 2011 - 11:22 AM

Dragos, Adriana, ati uitat sa precizati ca pentru ca sa lase nisipul, scoicile trebuiesc puse în apa sarata, în apa dulce nu se deschid deoarece le omoara.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 April 2011 - 05:52 PM

Daca nu le treci prin mina una cu una ca mine da, eu nu pun sare pentru ca le verific pe fiecare in parte :director:

#16 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 02 April 2011 - 06:55 PM

Vezi postareaAdriana, la 02 April 2011 - 05:52 PM, a spus:

Daca nu le treci prin mina una cu una ca mine da, eu nu pun sare pentru ca le verific pe fiecare in parte :director:


Iti place sa bibilesti :drool:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#17 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 02 April 2011 - 07:52 PM

Vezi postareaAdriana, la 02 April 2011 - 11:04 AM, a spus:


Inafara de faptul ca le poti adauga la orice altceva ce are peste inauntru, gen supa de peste, eu le fac ca sos pentru spaghetti.
Pun putin usturoi in tigaie in putin ulei, pun vongolele cu capac la foc mare si astept sa se deschida, acelasi procedeu ca si la midii, apoi pun putin vin alb sec evident, il las sa se evapore, adaug un pic de rosii, la urma patrunjel si arunc spaghetiile in sosulet.
Asta pentru ca la ele e si mai putin de mincat decit la midii, daca alegi sa le maninci asa doar cu sos nu-ti ajung nici pe-o masea :D
Sau le combini cu midiile si le faci ca mine cu sos de rosii, am pus mesaj la Peste.


Grazie, Adriana ! :drool:


azi am facut doar o 1/2 din cantitatea de midii si scoici in sos de rosii linga tagliatelle inspanacite si s-au lins farfuriile :D (nu intre ele, ci noi pe ele ! :drool:)

Imagine postata

(uitindu-ma la midiile din pozele tale) cre' ca ale mele au fost la beauty salon inainte sa le cumpar, ca n-am prea avut ce sa pigulesc la ele - tare curate au fost ! :director:

Imagine postata

Imagine postata





#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 April 2011 - 06:53 PM

Vezi postareadragos, la 02 April 2011 - 06:55 PM, a spus:

Iti place sa bibilesti :)

da, n-am incredere decit in mine :)

Vezi postareauptown girl, la 02 April 2011 - 07:52 PM, a spus:

uitindu-ma la midiile din pozele tale) cre' ca ale mele au fost la beauty salon inainte sa le cumpar, ca n-am prea avut ce sa pigulesc la ele - tare curate au fost ! :rolleyes:

da, sunt perfect curatate ale tale :)
Arata superb tagliatellele.

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 April 2011 - 09:03 PM

uptown girl felicitari :)

Alexandru nu stiam ca vongolele trebuie puse in apa cu sara, multumesc de info :rolleyes: ! si midiile tot asa? :) Eu midiile le-am pus in apa chioara :) , dar tot s-au deschis la foc, a doua zi. O fi bine, o fi rau? :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#20 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 April 2011 - 09:00 AM

Daniella, eu am pus midiile intr-o strecuratoare si doar le-am trecut rapid pe sub un jet de apa de la robinet. Apoi am trecut la ctc cum povestea Adriana: aruncindu-le pe cele care aveau cochilia fisurata, ciocanindu-le in cap pe cele deschise ca sa vad daca mai sint vii (nu daca au ceva in el ! :rolleyes: ) si indepartind mustatile la cele care erau neepilate . La fel am procedat si cu scoicile.

Imagine postata

Imagine postata



Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi