Forum Culinar: Midii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Midii

#21 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 April 2011 - 09:07 AM

din restul de midii si scoici am facut ieri o supa, la care am adaugat niste fileu de cod, ceva legume (morcov, praz si telina), smintina si putin curry - pacat ca s-a terminat ! :rolleyes:

Imagine postata





#22 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 April 2011 - 10:10 PM

arata super si supa! sa mai faci! :blink:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#23 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 July 2012 - 07:22 PM

supe am tot facut, asa ca azi am incercat midii saganaki - sint un deliciu ! :rolleyes:

am fiert midiile dupa metoda clasica, iar dupa ce le-am dezbracat de vesmint, le-am pus in sosul de rosii - preparat dupa modelul de la creveti gratinati, iar apoi am adaugat in tigaie feta farimitata si am mai lasat totul inca 2' pe foc, simplu nu ? -_-

Imagine postata

si-o portie pt. pofticiosi, ca ce e a lor e pus deoparte :D

Imagine postata



#24 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 22 August 2012 - 09:39 PM

era sa lesin cind am ajuns in seara asta acasa :)

cred ca trecuse mos craciun, intors de la o talasoterapie prin frigiderul meu :), ca era plin cu 3 kile de scoici si 1 kil de ceva neidentificabil :)

Imagine postata

cu scoicile o mai scot eu cumva la capat, dar ce fac cu molustele astea lunguiete ? :)
ma poate ajuta cineva ? :)

Imagine postata




#25 Useril este offline   Luanda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 22 August 2012 - 10:58 PM

Vezi postareaDan@, la 22 August 2012 - 09:39 PM, a spus:

era sa lesin cind am ajuns in seara asta acasa :)

cred ca trecuse mos craciun, intors de la o talasoterapie prin frigiderul meu :), ca era plin cu 3 kile de scoici si 1 kil de ceva neidentificabil :)

Imagine postata

cu scoicile o mai scot eu cumva la capat, dar ce fac cu molustele astea lunguiete ? :)
ma poate ajuta cineva ? :)

Imagine postata






jackknife clams - am mancat la gratar. Ca sa te incurajez :) toata lumea a zis ca-s bune, mie....nu mi-au placut!!

#26 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 August 2012 - 07:20 AM

Vezi postareaLuanda, la 22 August 2012 - 10:58 PM, a spus:


jackknife clams - am mancat la gratar. Ca sa te incurajez :) toata lumea a zis ca-s bune, mie....nu mi-au placut!!


Luanda, la cit sint eu de priceputa, parca vad ca-mi ies trabucuri havaneze ... :)
sint patita cu niste midii explodate pe gratar. :)
merci oricum pt. idee. :)

#27 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 23 August 2012 - 10:01 AM

Vezi postareaDan@, la 22 August 2012 - 09:39 PM, a spus:

[center]
cu scoicile o mai scot eu cumva la capat, dar ce fac cu molustele astea lunguiete ? :-*
ma poate ajuta cineva ? :toothy9;



Dan@, procedezi ca si cu midiile, pot fi gatiti ca aperitiv sau ca felul I cu spaghete (sau alt fel de pasta)
fiica dacilor

#28 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 23 August 2012 - 04:29 PM

Vezi postareaDan@, la 22 August 2012 - 09:39 PM, a spus:

...cu scoicile o mai scot eu cumva la capat, dar ce fac cu molustele astea lunguiete ? :P
ma poate ajuta cineva ? :P

Imagine postata





Ah, des couteaux :P Trebuie sa le lasi minim 6 ore în apa rece sarata (daca ai apa de mare e perfect) ca sa se debaraseze de nisip, apoi în apa nesarata cam jumate de ora - o ora.
Clatesti bine cu apa rece.
Doua solutii :

1) La tigaie, unt fierbinte, tragi o ceapa, un catel de usturoi, adaugi molustele, acoperi, dupa 3-4 minute sînt gata. Poti sa mai adaugi combinatii de :
-la început, o data cu ceapa - slaninuta afumata, un paharel de vin alb sec, sofran, tomate uscate.
-la sfîrsit - smîntîna, patrunjel tocat.

2) La plancha, oparesti molustele ca sa se deschida, tartinezi continutul cu un amestec de unt/esalota tocata/usturoi tocat/patrunjel/sare/piper. Pui molustele pe plancha, dupa patru minute sînt gata. Servesti cu lamîie.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#29 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 23 August 2012 - 04:32 PM

Cu celelalte scoici poti sa faci clam chowder. Dar si ele reclama acelasi tratament, 6h la apa cu sare, 1h la apa nesarata, clatite bine. Nu e rau sa le perii cînd le bagi în apa sarata.
Poti aplica tratamentul concomitent la toata adunarea de scoici.

Ca sa te scutesc de întrebare : pentru clam chowder : deschizi scoicile pe foc, recuperezi si filtrezi zeama, rezervi scoicile
Prepari o supa de legume (ceapa trasa în unt, catel de usturoi, ramuri de telina tocate, cimbru, foaie de dafin, sare, piper. cînd ceapa devine translucida, adaugi patru cartofi babani taiati cuburi, zeama filtrata de la scoici si doua trei cani de apa. Dupa ce s-au fiert cartofii (15-20min) adaugi o cana de lapte si una de smîntîna.
Mai adaugi scoicile decorticate (poti pastra cîteva cu cochilia pentru decor), lasi sa se încalzeasca 3-4 minute si servesti cu patrunjel proaspat tocat si -daca ai- cu cîteva felii de bacon taiat fîsii si prajit, deasupra.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#30 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 August 2012 - 10:43 PM

Aici se numesc cannolicchi, acu citeva zile pretenii mei le-au mincat crude in plateau royal
Imagine postata
eu la gratar, erau bune, nu le mai mincasem pina acu
Imagine postata

#31 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 24 August 2012 - 03:23 AM

bristena, D'Artagnandru, Adriana, multumesc frumos pt. sugestii si retete. :blush:
incerc azi sa le vin de hac si sper sa nu le dau de gust :) , ca mi se pare enorm de multa munca numai curatatul lor ! ;)
(daca imi mai vine cu minuni de-astea si nu-mi aduce un chef francez sa-l pun la treaba in locul meu :) , cre' ca-l bat pe mos craciun :) )

#32 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 24 August 2012 - 05:10 PM

recunosc ca au fost o premiera si pt. mine, iar pt. cine are curiozitatea de a afla cum arata fluierasii ensis proaspeti, am tras un prim-plan :hug:

Imagine postata

pusi in apa sarata (30g sare grunjoasa/1l apa rece) incep sa faca poc-poc si se deschid ca boabele de porumb :hug:

Imagine postata

apoi am urmat pasii descrisi de D'Artagnandru in prima reteta, punind la topit intr-o tigaie bine incinsa cam 1 Lg de unt aromat (usturoi + crema de ardei copti)

Imagine postata

si apoi calind citeva minute 1 esalota tocata marunt, 1 chorizo taiat bucatele, 1 Lg rosii uscate (in ulei)

Imagine postata

am adaugat 1 dl vin alb si un pic de sofran lasind sa fiarba totul pret de 2'

Imagine postata

dupa care am pus fluierasii in tigaie, i-am intors cu o spatula de vreo 2-3 ori timp de 2', iar apoi am turnat 2 dl smintina subtire lasind sa mai fiarba inca 2' la foc molcom; in final am presarat cu patrunjel proaspat tocat

Imagine postata

si-am servit mincarea pe un pat de spaghete - sa aveti pofta ! :tongue3:

inca o data merci pt. reteta, D'Artagnandru ! :tongue3:

Imagine postata


#33 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 24 August 2012 - 08:39 PM

1 kg de scoici, supuse programului de spalare/sedimentare a nisipului in apa sarata, si-au dat azi obstescul sfirsit :hug:

iar restul ramine pe duminica :tongue3:

Imagine postata

Imagine postata

intr-o cratita bine incinsa am calit rapidescu 1 esalota si 1 catel de usturoi, ambele tocate, impreuna cu un fir de cimbru

Imagine postata

am pus scoicile in cratita si am turnat 1,5 dl vin alb punind apoi capac deasupra si zgiltiindu-le un pic sa le dau dureri de cap; dupa 3' erau gata zapacite ! :hug:

Imagine postata

le-am strecurat, iar zeama lor am pus-o intr-o alta craticioara; cind a dat in primul clocot, am adaugat 2 ardei capia copti si taiati marunt, 1 Lg brinza Philadelphia si 1,5 dl smintina subtire si-am lasat sosul sa fiarba 5'; apoi am adaugat scoicile curatate de cochilie si o minuta de midii (cumparate gata curatate :D )
dupa 1' am amestecat sosul cu niste macaroane fierte - sa aveti pofta ! :tongue3:

Imagine postata




#34 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 26 August 2012 - 09:48 PM

Vezi postareaAlexandru, la 23 August 2012 - 04:32 PM, a spus:

Cu celelalte scoici poti sa faci clam chowder. Dar si ele reclama acelasi tratament, 6h la apa cu sare, 1h la apa nesarata, clatite bine. Nu e rau sa le perii cînd le bagi în apa sarata.
Poti aplica tratamentul concomitent la toata adunarea de scoici.

Ca sa te scutesc de întrebare : pentru clam chowder : deschizi scoicile pe foc, recuperezi si filtrezi zeama, rezervi scoicile
Prepari o supa de legume (ceapa trasa în unt, catel de usturoi, ramuri de telina tocate, cimbru, foaie de dafin, sare, piper. cînd ceapa devine translucida, adaugi patru cartofi babani taiati cuburi, zeama filtrata de la scoici si doua trei cani de apa. Dupa ce s-au fiert cartofii (15-20min) adaugi o cana de lapte si una de smîntîna.
Mai adaugi scoicile decorticate (poti pastra cîteva cu cochilia pentru decor), lasi sa se încalzeasca 3-4 minute si servesti cu patrunjel proaspat tocat si -daca ai- cu cîteva felii de bacon taiat fîsii si prajit, deasupra.


bine, ca s-au dus si ultimele 2 kg de scoici ! :D

Imagine postata

supa a fost degustata pina la ultima picatura din farfurie si mult laudata. nush daca a fost meritul scoicilor sau meritul meu, ce modesta mi-s !!! :D
merci pt. reteta, D'Artagnandru ! :D

Imagine postata



#35 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 26 August 2012 - 10:46 PM

Iar te-am pus pe lista neagra!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#36 Useril este offline   tablouridelux 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 23-October 12

Postat 23 October 2012 - 02:29 PM

Mie mi`au iesit tari ... zici ca e o guma de plastic ... ce oare am gresit ?




Vezi postareaDan@, la 24 August 2012 - 08:39 PM, a spus:

1 kg de scoici, supuse programului de spalare/sedimentare a nisipului in apa sarata, si-au dat azi obstescul sfirsit :-*

iar restul ramine pe duminica :-*

Imagine postata

Imagine postata

intr-o cratita bine incinsa am calit rapidescu 1 esalota si 1 catel de usturoi, ambele tocate, impreuna cu un fir de cimbru

Imagine postata

am pus scoicile in cratita si am turnat 1,5 dl vin alb punind apoi capac deasupra si zgiltiindu-le un pic sa le dau dureri de cap; dupa 3' erau gata zapacite ! :-*

Imagine postata

le-am strecurat, iar zeama lor am pus-o intr-o alta craticioara; cind a dat in primul clocot, am adaugat 2 ardei capia copti si taiati marunt, 1 Lg brinza Philadelphia si 1,5 dl smintina subtire si-am lasat sosul sa fiarba 5'; apoi am adaugat scoicile curatate de cochilie si o minuta de midii (cumparate gata curatate :D )
dupa 1' am amestecat sosul cu niste macaroane fierte - sa aveti pofta ! :-*

Imagine postata




Iulian

#37 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 23 October 2012 - 04:15 PM

Vezi postareatablouridelux, la 23 October 2012 - 02:29 PM, a spus:

Mie mi`au iesit tari ... zici ca e o guma de plastic ... ce oare am gresit ?


Le-ai lasat probabil prea mult la fiert :-*
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi