Forum Culinar: Maioneze - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Maioneze

#21 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 24 January 2010 - 11:33 PM

Pasta de anghinare am luat si eu de la unu care vine din cind in cind pe la noi prin oras la tirguri, cu marfa italieneasca, e excelenta!! Are la vinzare si diverse alte legume in ulei, anginare de 2 marimi, usturoi, rosii, vinete, are masline, salamuri brinzeturi, cica e din Brasov, probabil lumea de acolo il stie. Multumesc pentru reteta! :biggrin:

#22 Useril este offline   mariette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 25 January 2010 - 01:22 PM

Eu fac aceasta maioneza si cu ou rece (din frigider),uneori cu mustar,alteori fara(depinde la ce o folosesc),dar tot ce conteaza (dupa parerea mea)este puterea de o are blenderul.La 500-600 w iese foarte tare(rastorni castronul si nu cade),iar la unul de 300 w iese bine ,dar mai moale.

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 January 2010 - 07:52 PM

Uite mariete ca eu nu ma gandisem ca ar avea vreo importanta puterea mixerului(al meu abea acum m-am uitat si are doar 300 wats)eu credeam ca doar poate dureaza mai mult mixarea dar rezultatul e acelasi,iar daca maioneza iese un pic mai moale e normal ,intrucat e din oua crude.Se vede treaba ca nu e chiar asa...deci un mixer cu putere mai mare chiar face diferenta.... :roll:
Oricum voi mai reveni cu o maioneza facuta cu mixerul normal( cel cu doua palete)asta pt cei care nu poseda un mixer vertical {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" />

#24 Useril este offline   mariette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 08 February 2010 - 10:03 AM

Ai sa observi ca ,cu mixerul de 600W se face in cateva secunde si poti rasturna vasul si nu curge!Vasul trebuie sa fie perfect uscat!

#25 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 June 2010 - 08:18 PM

Adoua reteta ,am vazut-o la Ana Moroni(''la prova del cuoco'')in robotul de bucatarie a pus (paletele)1 ou intreg si un galbenus,pe masura ce robotul mixa adauga in fir ulei,a facut-o de mai multe ori si de fiecare data i-a iesit super intr-un minut,eu nu am robot(doar verticalul)asa ca am incercat-o cu mixerul normal cel cu 2 palete si mi-a iesit mereu.La urma sarezi mai pui mustar sau putina lamaie ce vrei tu pt gust(dupa ce s-a legat bine).Si fiind doar din oua crude stiai ca pt. a o pasteuriza,ajunge sa adaugi la sf. o lingura de otet cald(in cazul asta nu mai pui lamaie si mustar)in felul asta tine mai mult in frigider,combati sarmonela,si are si gustul exact ca cea cumparata de la magazin


Geany, sa traiesti, sa-mbatranesti, sa-ti faci casa-n Bucuresti!
Pentru prima data am facut si eu maioneza in casa... buna rau. :blush:
Acum o intrebare pt tine...maioneza am trata-o cu otet cald si am bagat-o intr-un borcan la frigobaur... Asa, aproximativ, ai idee cam cat rezista?
Iti multumesc mult! :appl: Sorina
Sorina

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 June 2010 - 09:23 PM

 sorinadaniela, la 25 June 2010 - 08:18 PM, a spus:

Adoua reteta ,am vazut-o la Ana Moroni(''la prova del cuoco'')in robotul de bucatarie a pus (paletele)1 ou intreg si un galbenus,pe masura ce robotul mixa adauga in fir ulei,a facut-o de mai multe ori si de fiecare data i-a iesit super intr-un minut,eu nu am robot(doar verticalul)asa ca am incercat-o cu mixerul normal cel cu 2 palete si mi-a iesit mereu.La urma sarezi mai pui mustar sau putina lamaie ce vrei tu pt gust(dupa ce s-a legat bine).Si fiind doar din oua crude stiai ca pt. a o pasteuriza,ajunge sa adaugi la sf. o lingura de otet cald(in cazul asta nu mai pui lamaie si mustar)in felul asta tine mai mult in frigider,combati sarmonela,si are si gustul exact ca cea cumparata de la magazin


Geany, sa traiesti, sa-mbatranesti, sa-ti faci casa-n Bucuresti!
Pentru prima data am facut si eu maioneza in casa... buna rau. :blush:
Acum o intrebare pt tine...maioneza am trata-o cu otet cald si am bagat-o intr-un borcan la frigobaur... Asa, aproximativ, ai idee cam cat rezista?
Iti multumesc mult! :appl: Sorina

Draga Sorina pt. siguranta ta io' zic 3 zile,dar cred ca si mai mult...

#27 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 29 June 2010 - 08:43 PM

Multumesc mult, Geany! :occasion15: Sorina
Sorina

#28 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 30 July 2012 - 07:46 PM

De cand am dat de reteta asta am tot folosit-o. Buna rau si foarte rapid de facut.
Doar ca acum nu vrea sa-mi iasa. S-a facut o chestie lichida si pufoasa, nici gand de maioneza.
Vi s-a intamplat vreodata?
Ce sa fac? Bag amestecul in frigider si ii mai dau o sansa sau arunc totul si o iau de la capat?
Ceva idei, asa rapid in 5 minutele?
Multumesc anticipat!
Sorina

#29 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 30 July 2012 - 08:38 PM

 sorinadaniela, la 30 July 2012 - 07:46 PM, a spus:

De cand am dat de reteta asta am tot folosit-o. Buna rau si foarte rapid de facut.
Doar ca acum nu vrea sa-mi iasa. S-a facut o chestie lichida si pufoasa, nici gand de maioneza.
Vi s-a intamplat vreodata?
Ce sa fac? Bag amestecul in frigider si ii mai dau o sansa sau arunc totul si o iau de la capat?
Ceva idei, asa rapid in 5 minutele?
Multumesc anticipat!

Eu cred ca e bine sa o iei de la capat.Dar ai grija sa nu patesti la fel,eu am mai dat vina pe oua,sau pe ulei,si mixerul vezi pe ce viteza e...

#30 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 30 July 2012 - 08:40 PM

Ai mai putea daca vrei sa te risti,sa incepi iar sa mixezi alte oua si cand incepe sa se lege in loc de alt ulei sa incepi sa adaugi maio' cea subtire :drool:

Pt. maio' taiata mai citisem ca se freaca cu o lingura de apa calda,dar nu am incercat..

#31 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 30 July 2012 - 08:41 PM

Sa vii sa-mi spui ce ai rezolvat :drool:

Linciul'cu reteta...http://sianna-cuochi...nna-moroni.html

#32 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 November 2012 - 02:35 PM

Buna din nou! :lol: fetelor,si Carmella :lol: am vazut azi pe emisiunea mea favorita:'' prova del cuoco''maioneza de post care mie mi-a placut f. mult cum arata si mi s-a parut interesanta,tocmai de aceea ,m-am gandit sa v-o arat si voua(mentionez ca nu am incercat-o)Aici

Deci zice asa:

300 g di acqua
50 g di amido di riso
50/80 g di olio di semi
1 cucchiaio di senape
un po’ di aceto
sale e pepe

Da freddo unire acqua con l’amido di riso in un pentolino;
Appena bolle – 2 minuti – è pronta;
Mettere nel frullatore ad immersione ed aggiungere la senape, l’olio, sale ed aceto,olio a filo;


300 ml. de apa
50 gr. amidon de orez
50/80 de ulei
1 lingura de mustar
un pic de otet
sare piper

Se amesteca apa rece cu amidonul intr-o craticioara,se fierbe 2 min. si e gata(aici a lasat la racit),se mixeaza cu mustarul,sarea si otetul,uleiul in fir (ca la orice maioneza)

Nota io':,cred ca merge cu orice fel de amidon sau chiar cu faina(se face asa o ciulama groasa),cine nu doreste otet cred ca poate pune f. bine lamaie .
A folosit la asa zisa salata ruseasca,dar mai poate fi folosita la salata de pastai,de vinete,orientala etc.

Poate o prinde bine cuiva care tine post,eu am vazut si m-am gandit sa v-o arat si voua poate o sa va placa! :floare:

#33 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 29 November 2012 - 02:45 PM

 Geany, la 29 November 2012 - 02:35 PM, a spus:

Poate o prinde bine cuiva care tine post,eu am vazut si m-am gandit sa v-o arat si voua poate o sa va placa! :floare:
Ce drăguţă eşti că te gândeşti la toată lumea Imagine postata

Am încercat-o eu acu' nişte ani. O văzusem pe forumul vechi şi m-am bucurat de alternativa maionezei din pufuleţi.
Poate nu am făcut eu ceva bine sau e doar chestie de gust, pe mine nu m-a dat pe spate. A fost mâncabilă dar nu avea gust de maioneză. Şi era cleioasă :lol: Eu am făcut-o cu făină că încă nu mă învăţasem să folosesc amidon. Cred că totuşi ar fi ieşit altfel cu amidon.


Că tot vorbim de post, dacă am nevoie de maioneză foloses avocado făcut pastă. L-am descoperit doar de anul trecut, dar de atunci nu mai fac giumbuşlucuri de maioneze în post Imagine postata

#34 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 November 2012 - 02:58 PM

 boni, la 29 November 2012 - 02:45 PM, a spus:

 Geany, la 29 November 2012 - 02:35 PM, a spus:

Poate o prinde bine cuiva care tine post,eu am vazut si m-am gandit sa v-o arat si voua poate o sa va placa! :floare:
Ce drăguţă eşti că te gândeşti la toată lumea Imagine postata

Am încercat-o eu acu' nişte ani. O văzusem pe forumul vechi şi m-am bucurat de alternativa maionezei din pufuleţi.
Poate nu am făcut eu ceva bine sau e doar chestie de gust, pe mine nu m-a dat pe spate. A fost mâncabilă dar nu avea gust de maioneză. Şi era cleioasă :) Eu am făcut-o cu făină că încă nu mă învăţasem să folosesc amidon. Cred că totuşi ar fi ieşit altfel cu amidon.


Că tot vorbim de post, dacă am nevoie de maioneză foloses avocado făcut pastă. L-am descoperit doar de anul trecut, dar de atunci nu mai fac giumbuşlucuri de maioneze în post Imagine postata

:lol:

Atunci poate ca tot shclepsisul' o fi amidonul ,zau ca arata bine ce facuse,mie mi-a facut pofta,nu asi fi refuzat o portie de salata deaia sa gust :lol:

#35 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 29 November 2012 - 03:08 PM

iese maioneza si doar din mustar si ulei. mustarul leaga f bine.

#36 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 29 November 2012 - 03:33 PM

Daca te gandesti ca exista si faina de mustar, aia o fi explicatia!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#37 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 29 November 2012 - 03:46 PM

 boni, la 29 November 2012 - 02:45 PM, a spus:





Că tot vorbim de post, dacă am nevoie de maioneză foloses avocado făcut pastă. L-am descoperit doar de anul trecut, dar de atunci nu mai fac giumbuşlucuri de maioneze în post Imagine postata


Si eu la fel frec avocado cu zeama lamaie, sare, piper,ulei( depinde la ce adaug pasta pun de la inceput ceapa sau usturoi in avocado si bag mixerul vertical. Folosesc si cand nu este post chiar la oua umplute cu ton sau la orice salata unde trebuie maioneza si merge bine si la ornat cu pasta asta.

se poate manca si simplu pe paine prajita sau neprajita

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-1316-13541967201443.jpg

#38 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 29 November 2012 - 06:34 PM

da' de maioneza vegan stiti?

o parte de lapte de soia, doua parti de ulei, mixerul vertical, condimentati cu sare, lamaie, putin mustar

am facut-o de cateva ori, nu este mare diferenta intre maioneza traditionala si asta (zice papila mea)
fiica dacilor

#39 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 29 November 2012 - 11:20 PM

si se leaga asa? e musai lapte de soia sau poate fi si de orez? Ce fel de ulei? mixerul il tii nemiscat fix perpendicular pina ce incepe sa se ingroase?

#40 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 30 November 2012 - 12:04 AM

 Adriana, la 29 November 2012 - 11:20 PM, a spus:

si se leaga asa? e musai lapte de soia sau poate fi si de orez? Ce fel de ulei? mixerul il tii nemiscat fix perpendicular pina ce incepe sa se ingroase?


Laptele de soia contine lecitina (emulsifiant). Ala de orez/migdale etc, nu. Dar daca ai pudra de lecitina, poti sa adaugi si atunci are sa mearga.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi