Forum Culinar: Filme - Forum Culinar

Salt la continut

  • 61 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Filme

#81 Useril este offline   AdaT 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 30 December 2009 - 01:58 AM

Multumesc pentru recomandari! O sa ii dau tema sotului... abia asteapta.
Eu va recomand sa vedeti “Water” (2005). Este partea a 3-a a trilogiei indiene “Elements”, regizata de Deepa Metha. “Water” este precedat de “Fire” (1996) si “Earth” (1998). Nu le-am vazut inca pe primele doua, dar o sa o fac. Vreau sa stiu cat mai multe despre cultura lor; ma uit la aceste filme ca la documentare mai mult decat ca la filme artistice… si asta, ca sa nu plang foarte tare.
Alt “documentar”: “Memoirs of geisha” (2005).
Romantic: “The Notebook” (2004).

Daca va intereseaza documentare - documentare, am si aici o lista, dar nu le stiu titlurile pe dinafara... pot sa ma uit cand ajung acasa si mai trimit un mesaj.
Dar pan-atunci, vizionare placuta! :D

#82 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 31 December 2009 - 03:41 PM

Geomy multumesc pentruMoon.Mi-a placut , chiar daca la sfarsit eram foarte trista. :?
N-am stiut ca regizorul , Duncan Jones e fiul lui David Bowie.Mai invata omu' ceva. :love7:

#83 Useril este offline   Geomy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 03 January 2010 - 05:31 PM

Eataly a spus:

Geomy multumesc pentruMoon.Mi-a placut , chiar daca la sfarsit eram foarte trista. :?
N-am stiut ca regizorul , Duncan Jones e fiul lui David Bowie.Mai invata omu' ceva. :lol:

cu placere, dar de mult am vb de el, ce'ai tinut tu minte :D
asa e, finalul e trist iar eu eram foarte departe de a mi'l imagina. mintea mea'si facuse alt scenariu drept pt care m'a surprins iar asta mi'a placut.

am vazut si eu Avatar - tulburata mai e mintea omului uneori. placut si rezistat 3 ore.
The time travelers wife - despre care... nu stiu ce sa spun, nu m'a rascolit cat ma asteptam, nu m'a plictisit cat banuiam. glumeam cu o pritena ca travelershi d'astia sunt si in realitate :D si au chiar cate 2-3 familii, nu una :)

mai am in plan: Brothers, Ink 2009, The hurt locker, Zombieland... le'ati vazut?

#84 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 04 January 2010 - 04:26 PM

Geomy a spus:

cu placere, dar de mult am vb de el, ce'ai tinut tu minte :blob8:



Tin minte maica , cum nu. :lol: Ca avem aceleasi gusturi in a 7-a arta!Si cum le gasesc , le mananc pe paine.Si tineam neaparat sa-l vad in original cu vocea lui K.Spacey in rolul lui Gerty. :drool:

#85 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 04 January 2010 - 04:44 PM

Pentru amatorii de horror:The Seamstress.Mi-a ramas mandarina in gat in primele 30 de secunde din film. :lol: Aceasi senzatie de discomfort ca la Silent Hill si The Blair Witch Project .

#86 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 06 January 2010 - 10:31 AM

Mr. Nobody Rahat pe batz! :D
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#87 Useril este offline   Geomy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 January 2010 - 10:46 AM

Ink (2009) - l'am vazut prin ochii si la recomandarea unui coleg care a divortat(din motive greu de inteles pt el) la cateva luni dupa ce i'a nascut sotia o fetita. copila lui are acum cam 5 ani si mi'a zis ca filmul acesta i'a schimbat viata. la inceput am crezut ca exgereaza, apoi am inteles... si i'am inteles si toate angoasele si frustarile in care'l vedeam ca se scalda. E greu sa fii si barbat, uneori :geek:

The hurt locker - extrem real, tragic, plin de adrenalina, de alegeri greu de inteles, de filozofii de viata care iau nastere chiar acolo, printre bombe. este regizat de o femeie, Kathryn Bigelow.

#88 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 January 2010 - 11:36 AM

Adriana a spus:

Eu is intotdeauna mai in urma la capitolul asta, abia in seara asta am vazut The Reader. :roll:

Stai linistita ca io nici pe ala nu l-am vazut, cea mai in urma la capitolul asta sunt eu. Dar stii tu, vorba aia: cei din urma vor fi cei dintai :geek: Culmea, numai la mine nu functioneaza :cry:

Geomy tare interesante filmele tale. Intr-o zi cu soare si doua dimineti o sa ma holbez numai la filme, o sa stau in pat sa rontai popcorn, imi pun o galeata din aia de inghetata in fata si cele mai elaborate eforturi fizice vor fi mutarea deshtelor pe butoane :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#89 Useril este offline   cricket 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationIasi

Postat 07 January 2010 - 03:21 PM

Inglorious Basterds... mi-a placut cum e facut si jucat, detalii, muzica, gesturi, capitole, Tarantino-style.

New Moon...in loc sa imbatranesc cuminte vad ca incep sa m duc la filme pt adolescenti. Vazusem Twilight acasa si am zis hai si la continuare la cinema de data asta cu popcornu' in bratze. si mi-am adus aminte cat de tare voiam eu sa am fata alba-alba si buzele rosii cand eram tinerica :notworthy:

Love Happens ....porcarie stil american...am rezistat eroic uitandu-ma cum isi schimba Aniston tinutele. Of, si-l simpatizam pe Aaron Eckhart. s-a mai dus unu'

#90 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 07 January 2010 - 04:35 PM

Geomy a spus:

Ink (2009) - l'am vazut prin ochii si la recomandarea unui coleg care a divortat(din motive greu de inteles pt el) la cateva luni dupa ce i'a nascut sotia o fetita. copila lui are acum cam 5 ani si mi'a zis ca filmul acesta i'a schimbat viata. la inceput am crezut ca exgereaza, apoi am inteles... si i'am inteles si toate angoasele si frustarile in care'l vedeam ca se scalda. E greu sa fii si barbat, uneori :geek:

The hurt locker - extrem real, tragic, plin de adrenalina, de alegeri greu de inteles, de filozofii de viata care iau nastere chiar acolo, printre bombe. este regizat de o femeie, Kathryn Bigelow.



Geomy, multumesc pentru Ink.M-a emotionat pana la lacrimi.

#91 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 January 2010 - 02:49 PM

M-ati facut curioasa cu Ink asta...desi Trailerul nu m-a prea impresionat.

Muierea lui Traveler...hmm,pe mine nu m-a derutat,cum am citit prin alte parti,ca au patit unii :floare:
A fost ok,dar nu m-a dat pe spate,chiar daca ala adisparea asa frumos :floare:
Inglorious Basterds,fu bun..dar cred ac am mai spus.
New Moon...new moon,film pentru copii,dar n-a si eu ca greierasul :pupic:
The hurt locker,placut! :pupic:
Brothers,bun.
Adam,o drama draguta :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#92 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 08 January 2010 - 03:01 PM

Maya a spus:

M-ati facut curioasa cu Ink asta...desi Trailerul nu m-a prea impresionat.

nici pe mine nu m-a convins trailer-ul, primul pe care l-am vazut. dar dupa ce au scris aici fetele am cautat mai mult, si sunt pe youtube vre-o 3-4. am mai gasit si comentarii pe la unul si altul, asa ca l-am pus pe lista. :floare:

#93 Useril este offline   Geomy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 08 January 2010 - 07:52 PM

simonacris, cu placere, ma bucur ca ti'a placut Ink.

fetele, nici eu nu l'as fi vazut daca nu mi'l recomanda colegu' (care a plans cu tupeu, mi'a zis; bine, el chiar se transpunea in rol)... si chiar la inceputul filmului, dupa vreo 10-15 min ma tot gandeam wtf??? asta'i cu mintea'n vai, ce'i cu ciudatenia asta? dar credeti'ma ca'i un story de exceptie!!! nu le ies prea des astfel de filme.

#94 Useril este offline   padureanca 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 10 January 2010 - 07:30 PM

Un documentar interesant si miscator despre uciderea delfinilor "The Cove" (2009).
Un film mai vechi, dar pe care eu l-am vazut abia acum, "Rendition" (2007). Interesant, merita sa-l vedeti.

#95 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 10 January 2010 - 09:39 PM

Filmul nordic revine, de data asta in genul politist. Ele fac parte din ciclul Millenium si le-am postat in ordinea aparitiei.

The Girl with the Dragon Tattoo
PzY9_3dDbkg

The Girl Who Played with Fire [ Flickan som lekte med elden ]
o9G4GiUxJek

The Girl Who Kicked the Hornets' Nest
8fccRlpFuLo

#96 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 January 2010 - 01:42 AM

Am vazut acum cateva ore AVATAR - la cinema, 3D si IMAX...ei bine de vre-o 10 ani incoace nu am mai fost asa de entuziasmata de un film.
Combinatia de efecte (care sunt superbe, 3D-ul e adevarat, la un foc ai impresia ca sar scanteile pe tine) povestea care e solida (referiri atat de ramificate la legende, viata sociala existenta, etc) si per total, il face un film care merita vazut la cinema..nu acasa :salut:
Din fire sunt mai dificila, am un spirit critic ascutit, si vad fara sa vreau defectele mici, mici mici (deh' asta mi-e meseria, vanez greseli) - ei bine, de mult nu am fost captata de un film atat de mult...

Daca puteti sa-l vedeti si IMAX ar fi super..ecranul are inaltimea unui bloc de 6 etaje, sonorul este impecabil...si ma mai mir ca acum vreau si eu un dragon cu care sa zbor... :angry:
A cat is a friend fur-ever !

#97 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 January 2010 - 12:07 PM

Am vazut si eu Avatar( normal).Mi-a placut si filmul si mesajul, as vrea sa-l revad in 3 D.

#98 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 January 2010 - 04:17 PM

Geomy a spus:

simonacris, cu placere, ma bucur ca ti'a placut Ink.

fetele, nici eu nu l'as fi vazut daca nu mi'l recomanda colegu' (care a plans cu tupeu, mi'a zis; bine, el chiar se transpunea in rol)... si chiar la inceputul filmului, dupa vreo 10-15 min ma tot gandeam wtf??? asta'i cu mintea'n vai, ce'i cu ciudatenia asta? dar credeti'ma ca'i un story de exceptie!!! nu le ies prea des astfel de filme.


Geomy, {SMILIES_PATH}/6.gif:)<" title="arms" /> te declar Film Guru!

Tocmai am terminat de vizionat Ink.Mi se strangea inima cand vedeam parutul ala blond speriat.
Superb, emotionant, ciudat. Avea ceva din The Nines, nu stiu daca l-ai vazut.Alt subiect , dar m-a dus gandul la el.

#99 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 January 2010 - 04:32 PM

Eataly a spus:

Am vazut si eu Avatar( normal).Mi-a placut si filmul si mesajul, as vrea sa-l revad in 3 D.

Uma a spus:

Am vazut acum cateva ore AVATAR - la cinema, 3D si IMAX...ei bine de vre-o 10 ani incoace nu am mai fost asa de entuziasmata de un film.
Combinatia de efecte (care sunt superbe, 3D-ul e adevarat, la un foc ai impresia ca sar scanteile pe tine) povestea care e solida (referiri atat de ramificate la legende, viata sociala existenta, etc) si per total, il face un film care merita vazut la cinema..nu acasa :)
Din fire sunt mai dificila, am un spirit critic ascutit, si vad fara sa vreau defectele mici, mici mici (deh' asta mi-e meseria, vanez greseli) - ei bine, de mult nu am fost captata de un film atat de mult...

Daca puteti sa-l vedeti si IMAX ar fi super..ecranul are inaltimea unui bloc de 6 etaje, sonorul este impecabil...si ma mai mir ca acum vreau si eu un dragon cu care sa zbor... :-*



Am vazut si io Avatar pe 2 ianuarie. Superb!!!!!! Imax 3D....... M-am abtinut cu greu sa nu intind mana si sa mangai animalele, ori sa ating plantele...... da' am zis ca dupa aia m-or da paznicii afara din sala, ca le bruiez vizionarea celorlalti! :) Si eu, da' si jupanu' am iesit din sala placut impresionati! Jupanu' sustine ca-n primele 10 minute nici n-a fost atent la actiune / dialoguri - vedea doar decorul si nu-i venea sa creada cat de real poate fi totul! Filmul vazut la calculator nu se compara cu Imax 3D! Nici pe departe!

#100 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 January 2010 - 04:36 PM

Am vazut si noi aseara 2012. Caca maca........ Just another disaster movie! (un alt dezastru de film!!!!!)

Arata acest topic


  • 61 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi