Forum Culinar: Poale-n brau si trandafiri de la Moldova - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Poale-n brau si trandafiri de la Moldova

#41 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 January 2011 - 08:07 AM

Geanino, si eu zic la fel ca Petunela. De sus vegheaza asupra ta, si se mandreste, nu numai cu ce faci
dar si de tine, ce persoana ai devenit. :notworthy:

#42 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 January 2011 - 08:31 AM

Sarumana,m-ati emotionat maii,zau ashea :appl: ...Oi fi si mai sensibiloasa (cad in melancolie blegoasa dupa sarbatori),m-o pastea iar vreo ''depresiune'' si m-oi infinge in ciocolata... :notworthy:

#43 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 January 2011 - 08:35 AM

Vezi postareaGeany, la 13 January 2011 - 08:31 AM, a spus:

Sarumana,m-ati emotionat maii,zau ashea ;) ...Oi fi si mai sensibiloasa (cad in melancolie blegoasa dupa sarbatori),m-o pastea iar vreo ''depresiune'' si m-oi infinge in ciocolata... :appl:


Ia vezi sa nu te "depresezi" si sa nu dai iama-n ciocolata.
ia mai ghini un morcov, si roade la el :notworthy:

#44 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 January 2011 - 09:20 AM

Vezi postareastella, la 13 January 2011 - 08:35 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 13 January 2011 - 08:31 AM, a spus:

Sarumana,m-ati emotionat maii,zau ashea =)) ...Oi fi si mai sensibiloasa (cad in melancolie blegoasa dupa sarbatori),m-o pastea iar vreo ''depresiune'' si m-oi infinge in ciocolata... :appl:


Ia vezi sa nu te "depresezi" si sa nu dai iama-n ciocolata.
ia mai ghini un morcov, si roade la el :notworthy:

HHmmm!!!Morcov zici?! ;)

#45 Useril este offline   azerty 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 26-December 09

Postat 06 June 2011 - 08:12 PM

Geany, multumim mult pentru stradanie si explicatiile detaliate, atat eu cat si toti nostalgicii de pe meleaguri straine care au avut norocul sa guste poalele-n brau dupa reteta ta. Au iesit excelente si-au fost rase in 15 minute in mirosul imbatator al cuptorului si al amintirilor din copilarie :occasion14:

In schimb, unul din convivi mi-a venit cu observatia ca el nu se astepta ca umplutura sa fie dulce, ci sarata, si apoi mi-a bagat sub nas "biblia" lui RARoman, in care scrie negru pe alb ca branza tre' sa fie sarata. Cum e? Eu mi-aduc aminte din vacantele de la bunici la Onesti ca era tot cu branza dulce, dar acuma nu mai sunt sigura 100% :tongue3: tu ai vazut tot timpul numai cu umplutura dulce si cu amestecul dulce picant?

Oricum, multumesc inca o data, de-abia astept sa le mai fac!
Nicoleta

#46 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 June 2011 - 08:40 PM

Vezi postareaazerty, la 06 June 2011 - 08:12 PM, a spus:

Geany, multumim mult pentru stradanie si explicatiile detaliate, atat eu cat si toti nostalgicii de pe meleaguri straine care au avut norocul sa guste poalele-n brau dupa reteta ta. Au iesit excelente si-au fost rase in 15 minute in mirosul imbatator al cuptorului si al amintirilor din copilarie :tongue3:

In schimb, unul din convivi mi-a venit cu observatia ca el nu se astepta ca umplutura sa fie dulce, ci sarata, si apoi mi-a bagat sub nas "biblia" lui RARoman, in care scrie negru pe alb ca branza tre' sa fie sarata. Cum e? Eu mi-aduc aminte din vacantele de la bunici la Onesti ca era tot cu branza dulce, dar acuma nu mai sunt sigura 100% :bounce: tu ai vazut tot timpul numai cu umplutura dulce si cu amestecul dulce picant?

Oricum, multumesc inca o data, de-abia astept sa le mai fac!
Nicoleta

Draga mea nu stiu ce sa zic,mie si pasca de exemplu imi place sa amestec dulce cu sarat ,dar mai fac si in functie de ce fel de branza am,daca am doar de vaci fac doar cu vaci daca am si de oi pun si oi,eu nu sunt cu ''biblia'' nimanui,eu fac in functie de ce am,si ce-mi place mie in momentul ala,important e sa faci aluatul bun si umplutura cu ce ai si ce-ti place tie ,parerea mea ,cel putin.Ma bucur f. mult ca ti-au placut :occasion14:

#47 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 21 February 2014 - 05:11 PM

Uite-le si pe ale mele,facute sambata trecuta

Imagine atasata: monthly_02_2014/post-1267-1392995087099.jpg

Nu-s profesioniste ca ale tale,dar mie mi-au placut cum au iesit,chiar si asa ,cu branza mai pleostita(cauza fiind probabil ca s-a nimerit prea moale ).Si nici ale nu-s,ca-s cu faina integrala.Dar se fac destul de usor si apropo,ca tot discutarati pe aici,au fost cu branza sarata,ca asa obisnuim noi la placinte si-au mers de minune cu niste ayran. 'Mintzamasc neatali' ,Geany, pentru explicatii. :love7:

#48 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 February 2014 - 10:45 AM

Ma bucur daca te-am inspirat :) ,cu branza depinde ce fel de branza folosesti si cate oua pui .
Si poate si din cauza ca din cate vad eu tu doar ai strans petalele boboc,fara sa le mai pliezi o data in 2 asa,

Imagine atasata: monthly_02_2014/post-405-13930600179781.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2014/post-405-13930600242953.jpg

Atunci ele au crescut in sus si branza a ramas la fund.

Dar nu-i nimic,important e sa fie gustoase.

Sper sa nu vaza domnu' Geany,ca de mult nu i-am mai facut placinte :)

#49 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 23 February 2014 - 11:27 PM

Da,ai dreptate eu le-am lasat asa nepliate,dar las' ca am timp sa le-ncerc si pliate,daca tot le-am prins firul.Totusi si branza e de multe ori de care s nimereste si nu de care as vrea,mai ales daca n-am timp s-o fac eu.
Pai se poate sa-l lasi pe Dl Geany 'pe uscat', fara placinte atata timp? :toothy6: Dar nu-i bai,pentru ca oricum nu-l privezi de placeri culinare.

#50 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 February 2014 - 12:21 AM

Vezi postareaEllani, la 23 February 2014 - 11:27 PM, a spus:

Pai se poate sa-l lasi pe Dl Geany 'pe uscat', fara placinte atata timp? :D Dar nu-i bai,pentru ca oricum nu-l privezi de placeri culinare.

:) ...Hi hi hi!daa!!... i-am facut dulceata de portocale cu gref roz(nu pre' se da in vant :) ,vb. lui bunica-mea:''ce stie tziganu' ce-i shofranu'?! :toothy6: '' :) dar ii fac clatite si alea pot sa i le umplu cu orice,dar absolut orice,ca nu le rezisteaza' :)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi