Forum Culinar: Slowcooker - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Slowcooker

#1 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 February 2010 - 12:10 AM

A venit vremea sa ma reocup de acest argument, voi relua retete deja facute si voi continua cu cele pe care le voi face.
Deocamdata aseara am facut pentru prima data sarmale, cu riscul de a o speria pe mama :occasion14: dar a fost cuminte si a acceptat experimentul (pe linga rabdarea la facut poze, ba mi-a si zis la un moment dat: Asteapta ca nu le-am asezat frumos in oala :) ) iar rezultatul a fost mai mult decit satisfacator.

Si aici urmeaza lista cu retete:
1. Morcovi
2. Slowragu
3. Friptura slow de miel
4. Rulada din carne de pui cu sos de lapte
5. Tocanita de mistret
6. Ghiveci de legume

#2 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 February 2010 - 12:13 AM

Morcovi
Eu am folosit niste morcovi mici si subtiri, foarte gustosi.
Am curatat morcovii si i-am taiat rondele, am amestecat cu un picut de ulei si un picut de apa si am sarat, copt pe low 3.30 h.
Imagine atasata: 54_74d7c233f095223b6b141f40e4d91ec1.jpg

#3 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 February 2010 - 12:21 AM

Slowragu
Am topit in putin ulei cubulete de telina, ceapa si morcov (soffritto) si le-am pus in slow
Imagine atasata: 54_52ab7e5d295238f38cfc58bb8f7d989e.jpg
In aceeasi tigaie am inabusit apoi un chilogram de carne macinata de vitel pe care am pus-o in slow deasupra legumelor adaugind si o cutie de 420 de gr mi se pare de rosii micute si tot atita sos de rosii.
Imagine atasata: 54_739c3ebee7cbbbdc52aa3bb80d9f623a.jpg
Am pus oala de ceramica in slow si am aprins-o pe terasa, cred ca am lasat-o vreo 5 ore.
Imagine atasata: 54_5bf7da831b5aa8c1ab3bef841eef3642.jpg
Cind arata astfel
Imagine atasata: 54_9c244dd28b0645c4014eede519ed50d8.jpg
Si ragu-ul gata, foarte bun si foarte usor
Imagine atasata: 54_ec2cc6345b84f600c2bfd497680da0b6.jpg
si gata de pus pe niste tagliatelle
Imagine atasata: 54_11a76ca7f0b9130f17d32ade8ce74bb3.jpg

#4 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 February 2010 - 12:55 PM

Friptura slow de miel
Am luat o pulpita de miel de circa un chilogram, am facut incizii in carne si am pus in ele bucatele de usturoi, apoi am prajit-o in putin ulei intr-o tigaie, pe ambele parti, impreuna cu 2 ramurele de rozmarin
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-126510663725.jpg
Am transferat carnea in slow cooker
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-126510665594.jpg
si in tigaie am pus un pahar de vin alb sec, am amestecat bine si sosuletul l-am varsat peste carne in slow, am lasat sa fiarba la slow 4 ore
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-126510684061.jpg
rezultatul a fost exceptional, o carne molicica si bunuta
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-126510705154.jpg

Meritul pozelor frumoase e a lui Peter, care daca a fost servit cu friptura a trebuit sa munceasca facind poze ca sa o merite. :floare:

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 February 2010 - 02:30 PM

Vezi postareaAdriana, la 01 February 2010 - 12:10 AM, a spus:

A venit vremea sa ma reocup de acest argument, voi relua retete deja facute si voi continua cu cele pe care le voi face.
Deocamdata aseara am facut pentru prima data sarmale, cu riscul de a o speria pe mama :lol: dar a fost cuminte si a acceptat experimentul (pe linga rabdarea la facut poze, ba mi-a si zis la un moment dat: Asteapta ca nu le-am asezat frumos in oala :D ) iar rezultatul a fost mai mult decit satisfacator.




Adriana, poti sa detaliezi nitel aparatu'? N-am auzit / vazut pana acum asa ceva (cred..... :floare: ) si m-ar interesa sa stiu mai multe: cat costa, din ce e facut, cum se lucreaza cu el... Multumiri! :pupic:

#6 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 February 2010 - 07:00 PM

E o oala din ceramica cred smaltuita (a mea) nu stiu daca la alte modele e din fonta sau aluminiu, cu capac (poate fi transparent sau nu, depinde de model). Oala asta se introduce intr-o "cutie" lejera inauntrul careia este o rezistenta, cutie care se baga in priza. In felul asta mincarea se coace la foc foarte mic, consumul de curent e irizoriu. Faza care imi place e ca vara o pun pe terasa, ea gateste linistita si in casa nu se face nici miros nici caldura. Sunt fel de fel de modele, capacitate si preturi, poti gugali daca vrei cautind slowcooker, mijoteuse sau crockpot, nu-mi amintesc acum cum ii zice pe nemteste. Eu pe cea pe care o vezi in poza am cumparat-o de pe amazon.fr si m-a costat 67,86 euro cu tot cu transportul, ea costa 60 de euro singurica.

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 February 2010 - 09:30 PM

Vezi postareaAdriana, la 02 February 2010 - 07:00 PM, a spus:

E o oala din ceramica cred smaltuita (a mea) nu stiu daca la alte modele e din fonta sau aluminiu, cu capac (poate fi transparent sau nu, depinde de model). Oala asta se introduce intr-o "cutie" lejera inauntrul careia este o rezistenta, cutie care se baga in priza. In felul asta mincarea se coace la foc foarte mic, consumul de curent e irizoriu. Faza care imi place e ca vara o pun pe terasa, ea gateste linistita si in casa nu se face nici miros nici caldura. Sunt fel de fel de modele, capacitate si preturi, poti gugali daca vrei cautind slowcooker, mijoteuse sau crockpot, nu-mi amintesc acum cum ii zice pe nemteste. Eu pe cea pe care o vezi in poza am cumparat-o de pe amazon.fr si m-a costat 67,86 euro cu tot cu transportul, ea costa 60 de euro singurica.



Am inteles. Multumesc frumos, Adriana! :angryfire:

#8 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 04 February 2010 - 12:24 PM

Eu consider foarte utila aceasta ”oala”. Preparatele ies mult mai gustoase ca la gatitul obisnuit. Singurul inconvenient la a mea era ca nu avea timer, asa ca mi-am cumparta o priza programabila digitala si acum pot pune mancarea sa se gateasca, iar eu pot pleca linistita de acasa.
In slowcooker am facut cel mai bun gulas mancat vreodata (fiert 8 ore), sarmale mi-nu-na-te, orez, fasole cu ciolan afumat, linte, naut si multe alete.
Am cumparat-o din Ro, de la un magazin on-line si am platit cu tot cu transport 120 lei.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-156-126527897504.jpg

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-156-126527915603.jpg


#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 February 2010 - 01:22 PM

Vezi postareaIssis, la 04 February 2010 - 12:24 PM, a spus:

Eu consider foarte utila aceasta ”oala”. Preparatele ies mult mai gustoase ca la gatitul obisnuit. Singurul inconvenient la a mea era ca nu avea timer, asa ca mi-am cumparta o priza programabila digitala si acum pot pune mancarea sa se gateasca, iar eu pot pleca linistita de acasa.
In slowcooker am facut cel mai bun gulas mancat vreodata (fiert 8 ore), sarmale mi-nu-na-te, orez, fasole cu ciolan afumat, linte, naut si multe alete.
Am cumparat-o din Ro, de la un magazin on-line si am platit cu tot cu transport 120 lei.



Oau!!!!! Inseamna ca tre' sa-ncep sa bat niscaiva apropouri pe aici, poate-poate o pricepe careva. :D

#10 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 04 February 2010 - 01:44 PM

Vezi postareaFoxyy, la 04 February 2010 - 01:22 PM, a spus:



Oau!!!!! Inseamna ca tre' sa-ncep sa bat niscaiva apropouri pe aici, poate-poate o pricepe careva. :D


Strategia mea in astfel de cazuri:
Incep sa povestesc despre lucrul respectiv, subliniind ca este indispensabil pentru eficientizarea muncii in bucatarie -”ca doar sunt de 3Xfemeie f. ocupata”;
apoi ii arat poze de pe site-uri, poze cu preparare de pe bloguri, pana se obisnuieste cu ideea;
apoi comand si imi vine pachetul acasa, sau merg in oras si cumpar produsul.
Al meu sot este oricum f. receptiv la tot ce vreau eu pentru bucatarie, ca si el e un gurmand :D

#11 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 February 2010 - 01:48 PM

Seamana cu a mea, o cumpar si cind ajunge acasa ii spun: N-ai idee ce lucruri bune ies aici! :D Dupa care, cu timpul, se convinge. :D

#12 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 February 2010 - 07:13 PM

Adriana, stiu ca aveai tu un tabel cu temperatura carnii, nu mai stiu unde....la cit se cinsidera ca e gata mielul?
L-am pus la slow de 3 h si a ajuns la 56C....oare cit o mai dura?
raluca elena

#13 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 February 2010 - 07:59 PM

Raluca, la mine la miel zice 77°.
Sper ca n-am ajuns prea tirziu :biggrin:

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 February 2010 - 08:28 PM

Vezi postareaAdriana, la 05 February 2010 - 07:59 PM, a spus:

Raluca, la mine la miel zice 77°.
Sper ca n-am ajuns prea tirziu :D

Atunci e bine,ca ea asa a si zis c-o scoate la 77,deci o sa potriveasca :biggrin:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 February 2010 - 09:06 PM

Sar'na, abia a ajuns la 65 .... cred ca maninc de seara miine la prinz :biggrin:)
raluca elena

#16 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 February 2010 - 09:23 PM

Vezi postareaIssis, la 04 February 2010 - 01:44 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 04 February 2010 - 01:22 PM, a spus:

Oau!!!!! Inseamna ca tre' sa-ncep sa bat niscaiva apropouri pe aici, poate-poate o pricepe careva. :D

Strategia mea in astfel de cazuri:
Incep sa povestesc despre lucrul respectiv, subliniind ca este indispensabil pentru eficientizarea muncii in bucatarie -”ca doar sunt de 3Xfemeie f. ocupata”;
apoi ii arat poze de pe site-uri, poze cu preparare de pe bloguri, pana se obisnuieste cu ideea;
apoi comand si imi vine pachetul acasa, sau merg in oras si cumpar produsul.
Al meu sot este oricum f. receptiv la tot ce vreau eu pentru bucatarie, ca si el e un gurmand :biggrin:


Vezi postareaAdriana, la 04 February 2010 - 01:48 PM, a spus:

Seamana cu a mea, o cumpar si cind ajunge acasa ii spun: N-ai idee ce lucruri bune ies aici! :D Dupa care, cu timpul, se convinge.



:D De-ar fi asa usor si la mine... Da' io nelucrand :D am vreme sa fac mancare, deci nu prea merge faza cu "sunt foarte ocupata", ca am toata ziua la dispozitie sa bucataresc. Si nici varianta cu dusu' in targ si venitu' acasa cu cutia nu mere, ca el are banii :D Plus ca targu' asta e la 15 km de sat si noi avem o singura masina, pe care o foloseste jupanu' ca sa se duca la scarbiciu. :P De asta ziceam ca tre' sa bat apropouri... ;)
Io sper sa gasesc ceva de lucru curand, ca sa am motiv sa-l toc mai des... :D Si daca nu si nu si nu, asta e, imi iau singurica si lui nu-i dau nici macar sa guste mancarea! :D

#17 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 February 2010 - 10:40 PM

Vezi postarearaluca elena, la 05 February 2010 - 09:06 PM, a spus:

Sar'na, abia a ajuns la 65 .... cred ca maninc de seara miine la prinz :))

Din pacate, Raluca, eu cind fac chestiile astea programez sa le maninc a doua zi, asa sunt sigura ca le maninc coapte :)
Lasind gluma la o parte, retetele in slow pentru mine sunt la faza de experimente, stiu cind incep dar nu stiu cind le termin, asta vroiam sa zic :)

#18 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 February 2010 - 11:04 PM

Eu la slow pregatesc totul dimineata cind plec si mincam la amiaza, cind ajungem acasa. De obicei imi iese faza, astazi nu m-am coordonat deloc...Insa....dupa 7 ore luuungi, e gata si miala mea, atita doar ca am oprit-o la 74 C ca nu mai avea omu' rabdare :)
Eu la ora asta nu mai manic, insa el a declarat cea mai buna miala de anul asta :), asa ca, :) multam fain de reteta!

Cind le-am oprit:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126540378072.jpg

La odihna, scurta dar concisa :D

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126540383452.jpg

Si rozalie si minunata, conform remarcilor:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126540387017.jpg
raluca elena

#19 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,053
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 February 2010 - 11:09 PM

Superba, bine ca a iesit bine ca mi-ai dat emotii :)
A mea, dupa cum ai vazut era deja despicata deci probabil ca s-a copt mai usor.

#20 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 06 February 2010 - 06:31 PM

Sooooooooooooo!

Am facut asa: am calit vreo 4 catei de usturoi, taiati evantai, pina s-au maronit, apoi am pus niste crengute proaspete d erozmarin si menta, pina s-au rumenit si ele, am fript putin pulpele, apoi am deglasat cu un pahar de vin alb, am filtrat si am bagat la slow. 7 short hours later :pupic:, era gata. Le-am oprit la 74 C, si erau gata. De mincat insa, le-a venit rindul astazi, asa ca:


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126547378652.jpg

Aici alaturi de o felie de chec de pui si salata de varza alba.
Fara exagerare, mielul a iesit minunat, aromat si moale, iar culoarea....:floare:
Sar'na Adriana!
raluca elena

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi