Forum Culinar: Slowcooker - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Slowcooker

#41 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 November 2010 - 10:48 AM

Uite ca am gasit carticica:
Reispudding
75 g / 3 oz Rundkom - oder Milchreis
50 g / 2 oz feiner Zucker
1 Liter / 1 3/4 Pint Milch
25 g / 1 oz Butter
geriebene Muskatnuss


Geben Sie den Reis, den Zucker und die Milch in den Gareinsatz und mischen Sie das Ganze gut durch. Geben Sie Butterflöckchen darauf und streuen Sie geriebene Muskatnuss darüber. Setzen Sie den Deckel auf und garen Sie das Ganze für 4 stunden bei hoher (High) Hitze oder 5 stunden bei niedriger (Low) Hitze. Nach einer Stunde rühren Sie den Inhalt um und später dann noch ein weiteres Mal.

#42 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 24 November 2010 - 02:25 PM

merci,sorella.Timpul ma interesa.Mac sa ma pun pe treaba :pupic:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#43 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 November 2010 - 04:19 PM

Laptele cu orez dupa carticica iese lapte "praf" =))

A fost foarte bun la gust,dar prea moale bobul pentru papila mea.

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-5-129069476963.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#44 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 November 2010 - 06:31 PM

Atunci tre redus timpul, nu?

#45 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 November 2010 - 06:53 PM

Vezi postareaAdriana, la 25 November 2010 - 06:31 PM, a spus:

Atunci tre redus timpul, nu?

Da,în cazul orezului folosit de mine,care e oricum mai "moale"...adica orez de lapte,care fierbe mai usor.Banuiesc ca daca folosesti un arborio,se schimba treaba cu timpul.De aceea,cînd faci chestii de astea pentru prima data e bine sa fii prin apropiere sa verifici.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#46 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 26 November 2010 - 11:40 AM

Vezi postareaMaya, la 25 November 2010 - 04:19 PM, a spus:

dupa carticica iese lapte "praf" :lol:



Eh, Maya, nu mai bine il faceai intr-un ceaun ca bunica ? :pupic: (ma rog, in oala creuset ! =)) )

Nu-mi vine sa cred ca l-ai tradat pe dl. steamer cu un slow cooker. Asta ucide toate vitaminele si substantele nutritive din legume si din carne dupa atitea ore de fierbere. :rolleyes:

Ma'c sa-mi incerc norocul cu un risotto. Sper sa nu-l fac si eu ... praf ! :lol:

#47 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 November 2010 - 12:56 PM

Vezi postareaMaya, la 25 November 2010 - 04:19 PM, a spus:

dupa carticica iese lapte "praf" =))



Vezi postareauptown girl, la 26 November 2010 - 11:40 AM, a spus:


Eh, Maya, nu mai bine il faceai intr-un ceaun ca bunica ? :lol: (ma rog, in oala creuset ! :D )

Nu-mi vine sa cred ca l-ai tradat pe dl. steamer cu un slow cooker. Asta ucide toate vitaminele si substantele nutritive din legume si din carne dupa atitea ore de fierbere. :floare:

Ma'c sa-mi incerc norocul cu un risotto. Sper sa nu-l fac si eu ... praf ! =))


Am vrut sa vad cum iese...si am vazut :D (sper ca orezul nu are prea multe vitamine :D )
Nu l-am tradat pe dl. steamer deloc,el are loc de onoare în "apropiere directa",si-l folosesc cu placere la aburit ...de toate.

Slowcookerul nu l-am luat pentru chestii cu multe vitamine/ma refer în general la legumaraie..alea de obicei le halesc crude,sau aburite.Asta e interesant pentru carnuri moi,sarmale(ca la noi gasesc numai varza de aia beton...si in LC tot 7 ceasuri tre sa fierb pîna se înmoaie =)) )...si daca le piere vitamina,iaca scîrt :P ....pe lînga carne rod si doi morcovi si ma vitaminizez.

Chiar asa mult distruge vitaminele?Ma gîndeam ca din moment ce fierbe la doar 80-90 °C,nu e chiar asa nasol.

Sa stii ca si eu vreau azi un risotto simplu,doar cu olecuta de pecorino.Si-l fac în LC nu SC :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#48 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 November 2010 - 01:08 PM

Sper ca nu va apucati sa faceti risotto in slowcooker ca nu va mai fac prietene :floare:

#49 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 November 2010 - 06:11 PM

Vezi postareaAdriana, la 26 November 2010 - 01:08 PM, a spus:

Sper ca nu va apucati sa faceti risotto in slowcooker ca nu va mai fac prietene :occasion14:

Da,ca parca merge dupa tine.Tu crezi ca noi îti spunem tot? :tongue3:

Normal ca nu facem risotto la Slow.Mie îmi place sa aiba Biss/adica al dente,deci sub nicio forma nu iese la SC asa ceva.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#50 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 November 2010 - 06:22 PM

Pai nu. De aceea ziceam :occasion14:

#51 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 July 2012 - 05:32 PM

Ghiveci de legume
Am pus in slow dovlecei, ardei, rosii si ardei iute, taiati bucatele si am lasat la copt 5 ore pe slow. Legumele astfel gatite ramin crocante, le-am pus in borcane pe care le-am sterilizat si pus in camara pentru iarna
Imagine postata
O vinata, 3 dovlecei si o mina de rosii micute, am taiat totul cuburi, am pus in slow, am adaugat un pic de ulei de masline extravirgin si sare aromatizata, am amestecat si aprins slowcooker-a 2 ore pe slow si alte 2 pe high, a iesit un ghiveci splendid, imi place mai ales faptul ca dovlecelul nu s-a stofilcit.
Imagine atasata: monthly_07_2012/post-4-13437486479388.jpg

#52 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 August 2013 - 04:45 PM

Dupa ce am sters praful de pe oala mea anul asta, sa-l sterg si pe aici :occasion14:
Duminica am fiert fasole boabe, era congelata proaspata si am facut sepii cu mazare. Saptamina trecuta am facut dovleceii felii, pulpe de pui cu bere, carne din pulpe de pui cu cartofi si piept de pui fisii cu rosii micute.

#53 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 August 2013 - 12:03 AM

Baccalà (nu's cum sa-i zic pe romaneste) congelat, ciuperci mixte congelate, ambele fierte impreuna in slowcooker, trebuie sa mai incerc si cu alt peste ca asta a ramas bucata intreaga bine, servit cu putina mamaliga ca nu puteam altfel :71:
Imagine atasata: monthly_08_2013/post-4-13767770011132.jpg

#54 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 August 2013 - 02:24 PM

Peperonata
Intr-o tigaie am inabusit o ceapa rosie si putin usturoi in ulei, am varsat in slow, adaugat ardeii taiati fisii si un borcan mic de sos de rosii facut de mine anul trecut, copt pe high amestecind din cind in cind, iese foarte bun pentru ca nu se desfac ardeii
Imagine atasata: monthly_08_2013/post-4-13774334879198.jpg

#55 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 25 August 2013 - 04:50 PM

Super Adriana!
Stiu ca mi-ai dat deja link spre topicul asta, numai ca inca nu am incercat nimic.
Am folosit cooker-ul numai o data. Dar acum vreau peperonata si vreau si ghiveciul de legume.

E musai sa ma pun pe treaba!

#56 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 August 2013 - 05:00 PM

Eu am folosit-o mult cind am luat-o si am incercat de toate, apoi s-a prafauit mult timp, anul asta am luat-o iar la folosit. E comoda pentru ca pui mincarea acolo si te duci din cind in cind sa o verifici si sa amesteci, si e foarte buna pentru carne care, fierbind acolo incet e foarte moale.

#57 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 29 August 2013 - 02:38 PM

Aseara am facut linte rosie, am pus un borcan de sos de rosii si de 2 ori cite o cana de apa, am uitat-o apoi si s-a facut piure dar era foarte buna.

#58 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 23 October 2016 - 09:12 AM

Bună dimineața,

Scot și eu subiectul de la naftalină cu o întrebare pentru cele care au slowcooker- cât de des îl folosiți? Oare merită achiziția?
Am văzut că vor avea în oferta de Lidl de săptămâna viitoare la un preț ff bun, 99 RON și mi l-aș lua pe de o parte, dar teamă mi-i să nu aibă soarta aparatului de gătit la aburi, care stă pe dulap și mai șterg din când în când praful de pe el bombănindu-l că ocupă loc de pomană, deși în momentul achiziției părea un "divais" vital, chiar mă miram cum de supraviețuiserăm toți trei atâta timp fără minunea de steamer și nici subnutriți nu eram. :thumleft:

Problema e spațiul în bucătărie în care să mai pun și drăcovenia asta pe de o parte, dar parcă aș încerca să văd ce gusta are carnea făcută timp îndelungat la temperatură mică.
Consortul mă tot îndeamnă să-l iau chiar dacă e doar un moft, că m-aș putea distra bine cu el o perioadă, eu mai am dubii.
Se spală ușor?
E vreun fel de măncare care iese mult mai bun în slowcooker decăt în oalele obișnuite? Carnea după gătire se poate da la cuptor ca să se rumenească sau nu e nevoie? Pulpele de rață confiate se pot face în el?

Mulțumesc anticipat pentru orice părere! :occasion14:

#59 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 October 2016 - 11:47 AM

Eu îl am de un an și îl folosesc de 2-3 ori pe săptămînă, este minunat pentru carne de orice fel, inclusiv bucăți mari, pe care apoi le bag la cuptor, ca să se rumenească, iar din zeama rămasă fac sos. Adică se petrece așa: mai pe la prînz bag carnea îl el, doar unsă cu ulei, mirodenii, cîteodată zeamă de lămîie usturoi, ghimbir, depinde ce fac, la 6 ore în slowcooker, seara o scot și o pun la cuptor să se rumenească, scurg sosul și îl definitivez pe aragaz, mai fac o garnitură și gata masa de seară :occasion14: am făcut vită, porc, oaie, rață, găină etc. și au ieșit moi de se topesc în gură. Am făcut sarmale și gulaș, nu au fost experiențe deosebite, dimpotrivă, legumele rămîn mai tari decît carnea, deci n-am mai folosit-o pentru așa ceva.
Deci recomand călduros achiziționarea, alături de un grătar electric de la Tefal, a fost cea mai folosită chestie în bucătărie în ultimul an.

#60 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,050
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 October 2016 - 12:20 PM

Si eu recomand mai ales daca ai aprobarea sotului :occasion14:
Eu in ultimul timp am folosit-o mai rar dar saptamina asta primind o gaina adevarata pe care mama a fiert-o, m-am uitat la pulpe care desi fierte inca mai erau tari asa ca mi-am zis sa le mai coc facindu-le friptura. Apoi mi-a venit ideea sa le pun in ea si bine am facut, le-am pus pe amindoua, erau destul de mari, cu un pic de supa si deasupra am pus bucati de fenel taiate in doua. Si punind-o eu afara pe terasa am uitat de ea :thumleft: Asa ca dimineata am oprit-o, carnea era sublima, moale de cum o atingeai cum se desprindea de pe os, doar fenelul a devenit negru da cui ii pasa, era foarte gustos si el, as fi putut sa-l las si intreg ca s-ar fi fiert suficient. Apoi inainte de a le servi le-am incalzit in cuptoras.
Imagine atasata: monthly_10_2016/post-4-14772180014084.jpg

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi