Forum Culinar: Cartofi Hasselback - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cartofi Hasselback

#21 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 09 February 2010 - 11:56 AM

Vezi postareaAdriana, la 09 February 2010 - 08:37 AM, a spus:

Pai ne prinde foarte bine, tre sa ma straduiesc data viitoare sa-i tai si eu asa subtirei.
Intrebare pentru tine si Eataly, cum de s-au deschis asa taieturile la voi si la mine au ramas lipite, poate pentru ca eu am folosit cartofii taiati in jumatate si n-au avut loc sa se desfasoare?


Adriana, cred ca reusita depinde de tipul de cartofi folositi si marimea acestora (max. 8-10cm). Nordicii obisnuiesc sa taie cartofii in felii subtiri de 2 mm punindu-i in partea concava/scobitura unei linguri de lemn sau intre doua funduri de lemn.
Eu am invatat de la prietena mea din Copenhaga sa-i tai si pe lung, sa-i impanez cu feliute de bacon, cu o 1/2 frunza de dafin si sa-i presar cu paprika. Ies foarte gustosi si in varianta asta. :((

(pozele sint mai vechi - unde smechera de mine :tongue3: am folosit un tocator de verdeturi)

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


#22 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 February 2010 - 02:07 PM

Am inteles ideea, Dana, mersi, tre sa-mi caut un instrument ajutator de genul asta.

#23 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 09 February 2010 - 09:38 PM

Imi spuneti va rog la ce temperatura setati voi cuptorul pentru cartofii astia? Multumesc,
brain loading....please wait....

#24 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 February 2010 - 10:11 PM

Eu la 200°C.

#25 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 09 February 2010 - 10:18 PM

Vezi postareaAdriana, la 09 February 2010 - 10:11 PM, a spus:

Eu la 200°C.

Aha,multumesc Adriana!I-am bagat la cuptor.
brain loading....please wait....

#26 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 09 February 2010 - 11:27 PM

Sint gata, si de facut si de mancat. Eu i-am uns doar cu unt topit, cu o pensula si pe exterior si in taieturi, ca au fost pentru un copil bolnav. Au fost foarte buni, moi inautru si usor crocanti la exterior. Se repeta.
brain loading....please wait....

#27 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 08 March 2010 - 08:13 PM

Chiar acum cartofii sunt la cuptor... a inceput sa miroasa frumos... doar ca acum mi-am dat seama ca nu am pus sare pe ei... reparam mai incolo.
Multumesc pt idee! :( sau mai bine o :) Sorina
Ps. revin cu impresii, poze...
Sorina

#28 Useril este offline   seima 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVarsovia, Polonia

Postat 06 April 2011 - 02:10 PM

Ce idee faina!!! Retinuta! Multumesc mult!

#29 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 15 March 2016 - 03:43 PM

Acum sa va spun varianta mea de facut cartofi Hasselback-Dragos :thumleft:

Recunosc, m-am inspirat din mai multe locuri si a rezultat asta...

Iei doi cartofi medii, fara coaja groasa. Sa nu fie d-aia fainosi ci d-aia care raman intregi daca ii fierbi.
Iei feliute subtiri de "bacon" sau de sunca grasa sau de kaizer... si daca n-ai feliute, faci. Da' subtiri de juma de milimetru.
Iei niste felii subtiri de cascaval de care vrei tu.
Iai niste ulei ca sa-l ai la indemana.
Grijesti ca sa ai parmezan ras tot la indemana.
Zdrobesti cu lama cutitului fo doi catei mari de usturoi si apoi ii toci bine cu cutitul. Nu-i strivesti cu clestele de strivit usturoi. De ce? D-aia!
Iesi sare si piper si le mojarezi bine si le pui la indemana.
Furi din curtea vecinului vreo doua crengute de rozmarin. Daca n-are, cumperi. Si culegi din curte o mana buna de patrunjel si-i toci frunzele.
Mai iei unt si filet-uri de anchoix (se gasesc la borcanele, in ulei de masline).
Mai iei un cuptor cu microunde si o tavuta mai adancuta.

Eh, dupa ce ai toate astea te apuci de treaba... Iei cartofii si-i speli binebine ca sa nu mai fie fir de pamant pe ei. Apoi ii pui la microunde, in jur de 500 W, pret de cel putin 5 minute, pana nu mai sunt cruzi. Asa, cu tot cu coaja.

Pan' se fac cartofii te grijesti de sosul de anchoix. Asta e simplu de facut. Scoti filet-uri din borcanel, cam 2/3 din continut, si le tai bucati. Iei o tigaie, o pui pe foc cu niste unt in ea. Cat de mult? Atat de mult cat sos vrei sa ai. Si dupa ce s-a topit, adaugi bucatile de anchoix si mesteci incetisor pana se topeste anchoix-ul in unt si se formeaza un sos. Daca pui preaq putin unt, iese sos gros si nu asta vrei. Vrei sa fie sos mai sos. Si dai apoi tigaia la o parte.

Dupa ce s-au facut cartofii la microunde (daca n-ai microunde si nu vrei sa-ti cumperi, poti sa si prefierbi cartofii, da' nu de tot de tot. Aproape de tot) ii tai asa cum zisera antescriitoarele mai sus. Tai in felii subtiri da nu de tot pana jos ca sa iasa acordeon.

Iei un troc care merge la cuptor si il stropesti putin, da putin de tot, cu putin ulei si ungi bine fundu' trocului cat sa fie o pelicula de cativa nanometri nu mai mult. Iei cartofii facuti acordeon si-i pui in troc. Apoi, intre fiecare feliuta, pui o feliuta de bacon sau ce ai.

Iei un castron si amesteci binebine sosul de anchoix, cu parmezanul ras, cu usturoiul, sarea si piperul. Si sosul asta il torni peste cartofi in asa fel incat sa nu fie mai mult intr-o parte si mai putin in alta. Si acum, peste cartofi, pui feliile de cascaval, cate una de cartof. Si dai la cuptor la doosutedegrade pret de fo 15 minute.

Cand e gata, scoti trocul, misori si zici mmmmm! Pui un cartof in farfurie, trantesti niste smantana deasupra si apoi presari bine cu patrunjel si rozmarin tocate binebine si amestecate (daca preferi, poti toca niste frunze de arpagic in loc de). Mai mirosi o data, iar mai tragi un mmmmm! de efect si te pui pe mancat.

Voila!

Imagine atasata: monthly_03_2016/post-102-14580492898724.jpg
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi