Forum Culinar: Secretele bucatariei (tips-uri, sfaturi, smecherii culinare) - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Secretele bucatariei (tips-uri, sfaturi, smecherii culinare)

#1 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 26 November 2009 - 11:49 PM

Am intrebat si mi s-a confirmat ca e binevenit un topic de genul : stiati ca... , ajutoooooor .. am ars carnea, ... am primit o gaina batrana ..., am batut frisca si mi-a iesit maioneza , ce fac? Asta nu inseamna ca nu ne pricepem, dar oricui i se poate intampla ceva neprevazut. Inainte de a ajunge cu produsul finit la .. "Traume" e bine sa stim cum putem repara.

1. Gaina batrana face zeama buna
Dar daca gaina e atat de batrana ca are buletin, nu disperati: dupa ce ati aruncat prima apa, puneti in apa in care fierbe carnea aproximativ 100 ml tuica sau votca (sub nici o forma altceva) si lasati la fiert. Carnea se va fragezi si ciorba/supa nu va avea gust de alcool, deoarece acesta se evapora. Metoda este incercata de mine si da rezultate.

#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 27 November 2009 - 01:34 AM

Julix, merita incercat, ca eu am avut d ela tara o gisca care dupa 6 ore de fiert nu s-a putut minca. Bine, Duda a fost tare fericit! :D

Eu mai fierb carnea in bors, la ciorbe, ca fierbe mai repede.
raluca elena

#3 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 27 November 2009 - 10:40 AM

vin si eu
daca aveti o gaina care e batrana fierbetio cat o fierbeti si lasatio in zeama pana a doua zi apoi feirbetio si a doua zi
fatul ca sta in zeama o ajuta si d=se face atat de frageda ca si cum ar fi un pui de cateva luni
Imagine postataImagine postata

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 November 2009 - 12:07 AM

raluca elena a spus:

Julix, merita incercat, ca eu am avut d ela tara o gisca care dupa 6 ore de fiert nu s-a putut minca. Bine, Duda a fost tare fericit! :pupic:

Eu mai fierb carnea in bors, la ciorbe, ca fierbe mai repede.


raluca, eu te cred ca te stiu priceputa, dar de ce se recomanda adaugarea substantei acre tocmai spre sfarsit? din ce stiam, acreala intareste,mai ales, carnea.

#5 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 28 November 2009 - 01:13 AM

Moatzo, nush zau!
dar sa-ti zic cum am aflat: de casa de vacanta se ocupa o mamaie, tare draguta si harnicuta. Eu mergeam dimineata la peste, si cam pe cind imi terminam eu cafeaua la girla, aparea si mamaita mea, cu mincarica calda! Am intrebat-o cind le-a facut, ca era 8 dimineata. Supa si fel 2. Mi-a zis ca ea asa face ciorba, ca fierbe imediat.
De fiecare data cind am incercat am fost multumita de rezultat! Poate sa fie si autosugestie, desigur!
raluca elena

#6 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 28 November 2009 - 08:29 PM

Misha a spus:

vin si eu
daca aveti o gaina care e batrana fierbetio cat o fierbeti si lasatio in zeama pana a doua zi apoi feirbetio si a doua zi
fatul ca sta in zeama o ajuta si d=se face atat de frageda ca si cum ar fi un pui de cateva luni


Cand ai oameni la lucru si gaina e de o varsta cu veteranul satului, pune tuica si e garantat succesul. Eu asa pun. Apoi ma las de meserie daca trebuie sa fierb o cotcodaca 2 zile.

#7 Useril este offline   Puiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 30 November 2009 - 05:09 PM

moatza a spus:

...de ce se recomanda adaugarea substantei acre tocmai spre sfarsit? din ce stiam, acreala intareste,mai ales, carnea.


La ciorba de potroace, de ex. am întîlnit recomandarea să se fiarbă direct în zeamă de varză.
La ciorba de zarzavat acrită cu zeamă de varză am găsit cam aşa: dacă punem cartofii odată cu zeama de varză, ei se întăresc. Dacă-i punem înainte, se răsfierb. Deci recomandarea e să fie fierţi separat.

Apoi borşul, zeama de lămîie, roşiile, ba chiar şi zeama de varză cred că au vitamina C şi alte elemente, care se distrug prin fierbere. Deci şi de-asta cred că se pun spre sfîrşit, ca şi uleiul.

La carne nuş ce să zic, dar cea mai bună tocană de rinichi de porc pe care-am mîncat-o a fost făcută de-un coleg care-a pus bulionul de la început.

#8 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 30 November 2009 - 05:33 PM

Curios, mai ales ca si bulionul pus de la inceput intareste cartofii sau carnea.

#9 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 01 December 2009 - 11:32 PM

Sper ca am nimerit bine locul pentru intrebarile mele:
-Sarmalele se congeleaza inainte de fierbere sau fierte? Daca le congelez inainte de fierbere cum sa procedez cand vreau sa le fierb? Le las sa se dezghete la temperatura camerei si,apoi, se fierb?
-Lasagna cum se congeleaza? O fierb mai inati si,apoi, o congelez? Cum procedez la decolgelare?
-Ce as putea sa mai congelez ca sa am cateva zile de mancare dupa ce nasc?
Au promis multi ca vin cu mancare dar stiti voi ca mai bine este "paza buna".

#10 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 01 December 2009 - 11:46 PM

Huvi a spus:

-Sarmalele se congeleaza inainte de fierbere sau fierte?

noi le congelam fierte, le fac vacuum cu'n FoodSaver (care, parerea mea, nu face nici-o differenta de un borcan obisnuit).
Cind le dezghetam, le mai fierbem putin, foarte bune

There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#11 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 December 2009 - 07:45 AM

Personal le congelez de crude. cand trebuie sa le fierb, le asez frumos in cratita cu varza murata si afumatura,si apa ovcors. s le pun pe foc mare pana clocoteste apa , apoi dau la foc domol, si le las sa fiarba ca si cand atunci au fost facute. lasagna nu am congelat niciodata ( ca nu ramane) si oricum eu fac doar lasagna cu mozarella si rosii. cu proxima preparare pun si aici reteta.

Imagine postata

#12 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 December 2009 - 11:00 AM

Si fiindca tot e topik cu tips-uri..eu congelez resturi de vin alb sau rosu in pungile de facut cuburi de ghiatza, ceea ce-mi permite sa folosesc la retete gen sos bolognese, risotti etc vinul necesar, fara sa fiu obligata sa deschid o sticla expres pentru asta.
plus cand am multe zarzaveituri, le mixez si le congelez, si cand am nevoie rup cate o bucatzica de "vegeta" casnica.
la fel congelez suc si coaja de lamaie . pentru prajitura "lamaiata" am mereu doza necesara ( cateva pungutze) de suc de lamaie.
congelez( deja prajite ) chiftelutzele, cake cu olive, sarmalele crude ( deja mentionat) ,ruladele cu diverse umpluturi ( reteta de rulada cu ce vreti e pe culi )etc.

#13 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 December 2009 - 10:14 PM

Eu congelez sarmalele si crude si fierte, depinde de situatie. Daca le congelez fierte, le las la dezghetat, apoi le incalzesc in putina apa. Daca le congelez crude, le pun asa inghetate in cratita/ceaun de tuci, pun sosul de bulion etc, etc si le fierb normal.

2. Ardei pusi la congelator pentru umplut iarna

Ardeii se curata de cotori, se spala bine , se pun in apa clocotita si se lasa mai putin de un minut, se scot la scurs, se lasa la racit, se pun cate 5, cate 10 unul in altul (depinde de spatiul pe care il puneti la bataie), apoi se pun la congelat.
Cand vrem sa ii umplem procedam astfel: scoatem ardeii, lasam la dezghetat pana se disloca ardeii. adica putin (nu trebuie sa se dezghete complet, deoarece se flescaiesc si nu mai pot fi umpluti), se umplu si se pun la fiert.

#14 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2009 - 11:49 AM

stella a spus:

Si fiindca tot e topik cu tips-uri..eu congelez resturi de vin alb sau rosu in pungile de facut cuburi de ghiatza, ceea ce-mi permite sa folosesc la retete gen sos bolognese, risotti etc vinul necesar, fara sa fiu obligata sa deschid o sticla expres pentru asta.


Ei uite la asta nu m-am gandit si e foarte util!
Multumesc de idee Stella :appl: !

#15 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 03 December 2009 - 02:14 PM

:tongue3: Va multumesc pentru raspunsuri. Eu va urmaresc mereu poate mai aveti idei despre ce as putea sa mai pun la congelator.

#16 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2009 - 09:18 PM

Eu mai pun la congelator fructe . prune fara samburi. in asa fel sa am de o tarta sau o placinta cu prune. mai pun rosioare taiate jumatati in pungutze de plastic, si pe iarna cand fac sos de rosii, folosesc o punga si 1-2 cutii de pelati. si gustul este incomparabil mai bun decat cu ce gasesc iarna ca rosii in magazine.
congelez telemea, cand primesc sau aduc mai multa din RO.
am congelat si branza de burduf. sta perfect.
supa de pui ( adica zeama dupa fierberea carnii si a legumelor) galuste sau taitei ii adaug cand o servesc.
supa pasata.
sos de rosii, sos pesto ( pe monoportii, ceea ce-mi permite sa jonglez cu miss fiimea, cand vrea pesto) la fel monoportii de sos bolognese,
am mereu fructe( gen afine, zmeura etc) si legume deja congelate.

#17 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 04 December 2009 - 03:32 AM

stella a spus:

am mereu fructe( gen afine, zmeura etc) si legume deja congelate.

ditto!
eu le folosesc pentru shakes si smoothies mai mult, nu mai este nevoie de ghiata (chiar si bananele se pot congela)..
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#18 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 04 December 2009 - 03:50 AM

cind fierbi orezul, inlocuieste 1/2 din cantitatea de apa cu ceai verde (or jasmine, sau ce va place)... daca va place aroma, experimentati cu proportiile de ceai/apa...
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#19 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 04 December 2009 - 09:43 PM

Bebe a spus:

cind fierbi orezul, inlocuieste 1/2 din cantitatea de apa cu ceai verde (or jasmine, sau ce va place)... daca va place aroma, experimentati cu proportiile de ceai/apa...


Bebe, foarte interesant. Ceaiul este pentru aroma, pur si simplu sau mai are si alte efecte asupra orezului, stiu eu, culoare, fierbe orezul mai repede, nu se topeste/se topeste etc.
Apropos, bine ai venit si te mai astept cu tips-uri. {SMILIES_PATH}/6.gif:appl:<" title="arms" />

#20 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 04 December 2009 - 11:51 PM

numai pentru aroma si, bineinteles, ii schimba putin culoarea, mai ales daca este orez alb... japonezii folosesc ceai la orez, chiar au un ceai din orez si ceai verde ( Genmaicha ) si o multime the retete ( ex: Supa de somon cu orez si ceai )
Eu-l fac numai pt aroma...
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi