Forum Culinar: Secretele bucatariei (tips-uri, sfaturi, smecherii culinare) - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Secretele bucatariei (tips-uri, sfaturi, smecherii culinare)

#21 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 05 December 2009 - 01:19 AM

julix_2007 a spus:

Apropos, bine ai venit si te mai astept cu tips-uri. {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" />

Daca uleiul in tigaie este prea incins si incepe sa sara/stropeasca, presara putina sare (sau inchide aragazul :D )

Daca totusi te-ai ars, putin mustar pe zona afectata ajuta sa nu faci basica...

Un bat de telina in punga de piine veche ii scoate mirosul si-o face mai buna (mincabila, dar tot veche este :D )

Lamiile intr-un borcat cu apa in frigider rezista 2-3 luni...

Daca refolosesti uleiul, prajeste putin ginger in el inainte sa-l strecori.. elimina mirosurile (de la un prieten foarte "financially conservative")
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#22 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 December 2009 - 09:40 AM

mi-am amintit ca mai congelez tot felul de verdeturi :leustean, marar , patrunjel pentru ciorbe.
am o prietena in Irlanda, si cand vine imi aduce 2-3 somoni afumati...se congeleaza si se pastreaza impecabil
unt am mereu in congelator. tip de la prieteni italieni . " lasati mereu o stcluta cu apa( umpluta pe jumatate si congelata in pozitie verticala) in congelator" cand plecati puneti sticlutza ( sau orice recipient aveti) in pozitie orizontala. daca o regasiti la fel ca inainte de a pleca ( congelata vertical) e ok, daca e congelata orizontal, inseamna ca a fost o problema si s-a decongelat."

#23 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 05 December 2009 - 09:50 PM

Huvi a spus:

Sper ca am nimerit bine locul pentru intrebarile mele:
-Sarmalele se congeleaza inainte de fierbere sau fierte? Daca le congelez inainte de fierbere cum sa procedez cand vreau sa le fierb? Le las sa se dezghete la temperatura camerei si,apoi, se fierb?
-Lasagna cum se congeleaza? O fierb mai inati si,apoi, o congelez? Cum procedez la decolgelare?
-Ce as putea sa mai congelez ca sa am cateva zile de mancare dupa ce nasc?
Au promis multi ca vin cu mancare dar stiti voi ca mai bine este "paza buna".


Cum fac eu cu sarmalele, si sunt pe-al doilea an, deci, cu .. experienta ! :D Cum am copiii la facultate, trimit cit pot de des pachete, iar sarmalele sunt puse in cutii .. crude , le congelez si le trimit congelate. Cind vor sa manince sarmale, le decongeleaza putin (cit or avea rabdare si cit de foame le-o fi :D ) si le pun la fiert ! Sunt OK si miroase in casa a mincare gatita .... a Acasa !

#24 Useril este offline   edi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 07 December 2009 - 11:59 AM

Cind eram mica o intrebam pe mama de ce pui sare la biscuiti, cozonac , torta si alte dulciuri
In orice dulce puneti si un pic de sare , va amplifica gustul de dulce , dar vedeti sa nu fie prea mult sa faceti sarat .

Facem pe iarna un amestec din :
ardei grasi, morcov, radacini de patrunjel(o parte din frunze), rosii -din cele mai carnoase - toate astea taiate cubulete si amestecate bine le congelam, merg bine la mincaruri (ciorbe, supe, sosuri). Sau le pune cu sare , in borcane si adaoga la fel in mincaruri dar in asa caz nu mai pune sare separat.

#25 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 December 2009 - 08:41 AM

Buna fetelor,pt.fetele din afara si nu numai carora le e dor de micii nostri rominesti,iata cum ii prepar eu:0,5klcarne tocata de porc,0;5carne tocata de vitel(daca aveti un macelar de incredere puteti sai cereti sa va dea ca pt 1 kl de carne tocata cit cheag de oaie trebuie ,asa se chiama si toti micii din comert il contin aia le da lor'' ;) no lo so che'ul ala'')da daca naveti nu-i bai,deci carnea se da de 2 ori prin masina de tocat normala sau prin aia cu sita deasa ,facem un mujdei bun de usturoi aici fiecare cit ii place de usturoiat eu pun la 1kl de carne 1 capatina mai micuta,1lingura(rasa) de bicarbonat stinsa cu putina apa minerala,1lingurita de boia dulce' 0.5lingurita de boia iute,1lingura de cimbru uscat(daca-i proaspat tocat),1lingurita rasa de piper negru proaspat macinat.Si aici incep sa bag''labutele''la bramintat exact ca la aluat'tot stropind cu apa minerala pina capata acea consistenta ca la piftele veti vedea la mina ca se leaga''ca sa spun asa compozitia nu se mai desface(rasfira )ca sa zic asa ca la carnea ne prelucrata.E f. simplu.acum o acoper (ca daca nu frigiderulva mirosi a usturoi :) )si lasam la rece(ea se macereaza e super important)cel putin citeva ore,daca e preparata cu o zi inainte si mai bine.Ca sa le dau o forma egala eu pun intr-o punga sii tai coltul' si pun bastoane cam cit de egale pot eu pe o tavita.Cind ii pun pe gratar umezesc miinile cu apa minerala.Servesc neaparat c-o piine buna (chifle)si un mustar bun(urasc cind mustarul a fost deschis mai demult sii rasuflat'' :floare: imi rapeste din placerea unui mic bun) =))

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 December 2009 - 08:47 AM

Si apropos' de mustar,vi s-a intimplat sa luati un mustar pe care zice dulce,da de fapt e suuper iute???mie da.
atunci ii adaug maioneza tot gustind pina ajunge la ''cum vrea muschiul meu''E chiar mai bun asa =))
Daca n-am maioneza merge si o smintina mai groasa :floare:

#27 Useril este offline   edi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 11 December 2009 - 10:23 AM

Un secret cu mustarul , cumparati mustar doar in vase in care se vede ce e inauntru(vase de sticla), daca vedeti prin el bule mari de aer sa stiti ca deja mustarul e expirat, nu e preparat conform recetei prevazute, sau a fost tinut nu in conditiile cerute .

#28 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 December 2009 - 04:52 PM

Acum un sfat de la bunicuta mea ,ca sa potrivesc mamaliguta de sare ,la o cana de apa pun o lingurita rasa de sare fina' restul e istorie stiti si voi.Vreau sa spun ca de cite ori uit sa masor asa din graba ,neatentie etc ori imi iese nesarata ori prea sarata(cica te inbogatesti,aiureaaa,de cite ori am dat kix si nik) :D

#29 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 21 December 2009 - 07:59 PM

Cred ca ma incadrez bine aici cu preocuparea mea . Poate ma lamuresc fetele "italience" cum mancam mozza ? eu stiu de mozza cu basilic si rosii , cu un fir de ulei de masline de calitate . Cunostintza mea din Torino , italian din mama si din tata , imi spune ca e oarecum o ineptie ce stiu eu ,ca mozza italienii o mananca in bol cu oregano praf si ulei de masline . Hmmm ! e adevarat ? sau pot sa sar cu gura ?

#30 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 December 2009 - 12:29 AM

se face "in carozza" data prin ou si pemet intre doua felii de paine, si prajita.
insalata caprese cu rosii, busuioc si ulei, cum ai zis.

#31 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 23 December 2009 - 06:41 AM

Ca si Stella si eu congelez tot felul de chestii. Spre deosebire de ea- Hello Stella! :appl: - sarmalele le congelez dupa ce le-am gatit.
Congelez orice mincare gatita, mai putin cartofii piure.

Chiftelele de porc: la carnea macinata adaug piine inmuiata in lapte si/sau apa pentru ca sa nu fie 'uscate' la prajit. Se rumenesc frumos pe dinafara si ramin cumva suculente pe dinauntru.

Vodka- o tin in congelator. Turnata in pahar curge greu, este mai 'smooth' cind o bei si parca are un gust mai bun.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#32 Useril este offline   Tic-tac 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-December 09
  • Locationla malul Dunării

Postat 23 December 2009 - 11:15 AM

carnea (vita, porc, pui, peste) se aseaza la fiert in doua variante:
1. ptr. rasol sau ptr. bucati gustoase de carne - se aseaza carnea in apa clocotita
2. ptr. a obtine zeama gustoasa, supe, ciorbe etc - se aseaza carnea in apa rece.

ptr. tocaturi de carne, chiftele, cirnati etc. se calculeaza cite 1 lingurita rasa de sare fina obisnuita / 0,500 kg. amestec de carne + grasime

de multe ori se adauga sare dupa gust si ne trezim ca sunt nesarate sau prea sarate. cantitatea asta e numai buna

#33 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 25 December 2009 - 09:29 PM

vrabiuta a spus:

Huvi a spus:

Sper ca am nimerit bine locul pentru intrebarile mele:
-Sarmalele se congeleaza inainte de fierbere sau fierte? Daca le congelez inainte de fierbere cum sa procedez cand vreau sa le fierb? Le las sa se dezghete la temperatura camerei si,apoi, se fierb?
-Lasagna cum se congeleaza? O fierb mai inati si,apoi, o congelez? Cum procedez la decolgelare?
-Ce as putea sa mai congelez ca sa am cateva zile de mancare dupa ce nasc?
Au promis multi ca vin cu mancare dar stiti voi ca mai bine este "paza buna".


Cum fac eu cu sarmalele, si sunt pe-al doilea an, deci, cu .. experienta ! :santa: Cum am copiii la facultate, trimit cit pot de des pachete, iar sarmalele sunt puse in cutii .. crude , le congelez si le trimit congelate. Cind vor sa manince sarmale, le decongeleaza putin (cit or avea rabdare si cit de foame le-o fi :floare: ) si le pun la fiert ! Sunt OK si miroase in casa a mincare gatita .... a Acasa !

eu pun sarmalele direct congelate la ffiert si le fierb vreo 4 ore si is perfecte
mie imi place sa le fierb fff tare,dar merge si mai putin timp
Imagine postataImagine postata

#34 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 08 January 2010 - 12:16 AM

cum verifici un steak... (trebuie să verific asta, sună prea uşor)

hc89YRlPSGg

    * Rare
    * Medium rare/medium
    * Medium/medium well
    * Well done

There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#35 Useril este offline   Puiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 March 2010 - 08:51 PM

Usturoi copt în folie:

Imagine postata

Imagine postata

Am retezat moaţele, am învelit în folie şi-am dat la cuptor.
E mai mult pentru gust decît pentru miros, bun şi-aşa, bun şi-n mîncări.

#36 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2010 - 03:55 PM

Tare fain nea puiule usturoiul facut asa in folie de aluminiu...se poate face si in cuptor,iar pe Euforia Cuisin,e un tip tare care le are cu gratarele rau de tot,si am vazut ca l-a prestat(usturoiul vreau sa spun)si la gratar,in aceeasi maniera.
Merg mai departe si zic,ca e o idee excelenta de procedat la fel si cu ceapa :)

#37 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 March 2010 - 12:20 PM

La cererea lui Julix postez cateva tipsuri pe care le stiu eu despre fierberea oualor,pt.oauale umplute.Deci se fac 3 gaurele,in fundul oului crud cu vf. uni ac,ouale se fierb incepand din apa rece, 8 minute din momentul in care clocoteste apa,in apa cu sare si putin ote,se racesc in apa rece si se curata sub jetul de la robinet de apa rece.
Scopul celor 3 gaurele este ca galbenusul se posteaza pe mijloc rezultandu-ne astfel barcute perfecte de albus pt. umplut,sarea si otetul la fiert ca sa nu se crape ouale,curatatul sub jetul de la robinet(dupa ce s-au racit in apa rece) ca sa se desprinda usor albusul de coaja...
Daca fierbem oauale la foc mare ne va rezulta un albus tare si un galbenus mai moale,daca le fierbem la foc mic galbenusul va fi mai tare,astfel in functi de reteta v-om sti la ce foc sa ne firbem ouale... :rolleyes:

#38 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 21 March 2010 - 01:52 PM

Geany, :rolleyes: o mare doamna.

#39 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 March 2010 - 07:23 PM

Ca tot vine pastele,un tips ca sa verificam daca un aluat este suficien de dospit,este sa rupem o bucatica(cat o nuca)_il facem biluta cu palmele si o scufundam intr-un pahar cu apa,daca pluteste,inseamna ca aluatul e dospit destul''

#40 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 22 March 2010 - 10:00 PM

Vezi postareaGeany, la 22 March 2010 - 07:23 PM, a spus:

Ca tot vine pastele,un tips ca sa verificam daca un aluat este suficien de dospit,este sa rupem o bucatica(cat o nuca)_il facem biluta cu palmele si o scufundam intr-un pahar cu apa,daca pluteste,inseamna ca aluatul e dospit destul''


Eu stiam ca atunci cand creste se taie o bucatica de aluat si daca are gauri mari (bule de aer) in interior, este gata.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi