Forum Culinar: Cronici Gastronomice - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cronici Gastronomice Recomandari restaurante

#1 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 08 February 2010 - 12:04 AM

In acest topic vreau sa impartasim experiente din restaurante. Sunt bune recomandari pentru restaurante de oriunde, nu se stie cum ajungem si in cele mai exotice locuri.

In ultimul timp am descoperit "bombele", restaurante/ taverne cu mancare excelenta dar cu o atmosfera care nu e intotdeauna potrivita pentru mine. De aceea, prefer sa comand mancare de acolo pentru acasa.

Vineri am facut cunostinta cu un restaurant sirian deosebit. Se numeste Naser si il gasiti pe langa piata Domenii. Arata cel putin "deosebit"dar mancarea e foarte buna. Se intra intro macelarie si apoi in o camera cu patru mese. Cam sinistru la prima vedere, dar in baza unor recomandari destul de puternice am zis sa riscam. Am cerut Musacal (carne tocata de pui, de vita si de oaie puse pe bete), kebab cu vinete (carne de oaie cu vinete), frigarui de pui, fate cu carne (lipie prajita cu carne, naut si iaurt) si salate delicioase (humus, labne,babaganus si mutabal). Mancarea a fost gata repede si in drum spre casa am salivat puternic si ne-am abtinut cu greu sa deschidem pungile. Mirosea incredibil de bine.
Preturile sunt ok, mancarea buna si ca bonus am primit muraturi si baclavale gratuit (cele mai bune baclavale pe care le-am mancat in Bucuresti).

#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 February 2010 - 12:55 PM

Bravo pentru topic, Simo!

La naser n-am intrat, am intrat la Coltul verde cred ca ii zice, libanez, mai rasarit nitel, nu chiar bomba, si mincare de
exceptie!

Vreau sa laud si eu azzurro, din drumul taberii, mincare italiana, super buna, la preturi ok.

vreau sa macan On plonge, din portul Tomis, super ingalati, murdari si hoti, dar sa laud On plonge junior, dupa bariere la Mamaia, foarte diferiti de original!
La Mamaia mai laud si restaurantul Gociman, pe peluza spre Siutghiol, mincare buna, atmosfera super, preturi mai maricele.
Nu e restaurant, e crescatorie de midii (dar prepara la cerere, sau ca sa fiu mai exacta preparau) la eforie nord inspre agigea, o baracuta pe asa zisa plaja, care era salbatica pina acu vreo 2 anisori, acum a inceput sa fie calcata si ea de turisti.

Asta asa, la prima strigare, ma mai gindesc si mai revin.
raluca elena

#3 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 08 February 2010 - 05:26 PM

Eu nu prea intru-n restaurante, dar in putinele pe care le-am calcat, as vrea sa laud "Casa Domneasca" si "After Dark" din Braila (la Casa am dus-o pe Diamond).Preturi OK, portii maricele.Imagine postata
Tot la "asa da" ar fi L'incontro din Postavarul-Bucuresti , dar pizzeria La Barca, desi frumoasa, cu atmosfera OK, as inscri-o la "asa nu!" Preturi prea mari pentru calitate!
Pe litoral, noi mergeam la Neptun la terasa "La Coca, spre Jupiter, langa fostul bowling.
Totul foarte proaspat, patronii de nota 20, servire ok.Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#4 Useril este offline   mihamarky 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationconstanta

Postat 08 February 2010 - 06:38 PM

Vezi postarearaluca elena, la 08 February 2010 - 12:55 PM, a spus:



vreau sa macan On plonge, din portul Tomis, super ingalati, murdari si hoti, dar sa laud On plonge junior, dupa bariere la Mamaia, foarte diferiti de original!



Ma bag si io in seama dar tre sa dau dreptate. La juniorul On plonje nu am avut placerea dar in dorinta de a mai da o sansa seniorului iar am luat tzeapa. Mancare mai nasoala n-am vazut nicaieri pana acu. Am incercat in Constanta Chocolicious, undeva pe langa primarie, concluzie: prajiturile slabute spre slabe , dar in schimb limonada o splendoare, la fel si ciocolata calda !! Decizie: nu ma mai duc acolo numa pt o limonada sau o cioco.
Pupicei, miha :tongue3:

#5 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 08 February 2010 - 11:29 PM

La Constanta am fost si eu la "vestita" pizzerie La Scoica. Una din cele mai proaste pizza pe care le-am mancat vreodata. Bleah.


Din restaurantele chinezesti imi place Hong-Kong de pe Grivita. Au o mancare buna si preturi ok. Daca aveti ocazia de a ajunge in Dragonul Rosu merita sa dati o tura si pe la mancare. Yummy!!!

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 February 2010 - 11:38 PM

Am o rugaminte, in curind vom avea un subforum dedicat cronicilor gastronomice, impartit in Asa da si Asa nu, deci aici unde Simonacris a povestit impresii frumoase, sa raminem cu ele, iar cele negative le scriem in alt subiect.

#7 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 10 February 2010 - 03:32 PM

Ma gindeam ca eu n-o sa pot sa scriu la subiectul asta, ca poate pe voi va intereseaza restaurantele din Bucuresti, dar vad ca toata lumea zice cite ceva si despre restaurantele din Constanta :)
Pot sa confirm ca On Plonge e teapa, pacat de locul unde e amplasat si de privelistea minunata pe care o are, mai ales de la ultiumul etaj. Poate ca mincarea nici n-ar fi asa de proasta dar cum inti te izbeste mirosul de mujdei si de WC public :D Scoica are unele dintre cele mai banale pizza, genul "taraneasca-rustica-cudetoate). Pentru cine vrea in Constanta o pizza buna recomand Merlin (linga agentia Tarom - liceul Mircea) si Casa de Piatra (aproape de Scoica pe bdul Mamaia, Universitate).
Dar sa zic de alea bune, cel putin cele care imi plac in ultima vreme. Nou in oras si de mare succes este "Curtea Brancoveneasca", un restaurant pe baze bio-naturiste, unde pe linga cele mai bune mincaruri si traditionale si mai putin traditionale, dar toate foarte gustoase, gasesti niste fete de-o amabilitate foarte rar intilnita in bresla asta, care nu mai stiu cum sa-ti intre in voie si cu ce sa te mai serveasca. Chiar daca nu gasiti ceva in meniu puteti intreba, cu siguranta ori au dar nu e in meniu, ori va gasesc ceva pe aproape. Daca vreti sa schimbati modalitatea de preparare a unui "fel", puteti s-o cereti. Din fiert in sote sau din prajit in la gratar, totul e posibil. De multe ori un paharel de palinca si visinata o dau din partea casei. Mincarea e insotita si de "poveste", citind meniul poti sa afli cine au fost mos Ion si bunica Floarea.
Iata si site-ul lor: http://www.curteabrancoveneasca.ro/
O sa vedeti ca au mai multe ocupatii, asta e doar una dintre ele.
Apoi, tot ca noutate si revelatie placuta, cel putin pentru mine, este un mic restaurant pe str. Unirii, "O seara la Constanta" se numeste, in locul fostului "Pitt Bull", si are specific moldovenesc. Mincarea e de nota 10, au o ciorba de afumaturi, soleanca, de care poti deveni dependent :) Coltunasi cu carne, placinte cu varza, tot ce e mai bun in bucataria moldoveneasca. Iar serile acolo cinta niste lautari de mare exceptie, cu adevarat lautari, nu manelisti, nu cintatori de ici-de colo, sint cunoscuti si recunoscuti in tot orasul. Vara cinta la Terasa cu flori in Mamaia, probabil cine a facut turism in Mamaia a mincat si acolo macar o data si i-a vazut.
Si ar mai fi o berarie in centrul Constantei, Bierhaus, mincare buna (ciolan cu varza bavareza si un strudel cu mere ca la mama lor), bere buna, atmosfera si antren, dar zgomot si fum. E bun cind ai chef de agitatie, cind vrei o masa buna si linistita te duci dincolo B)

#8 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 20 February 2010 - 10:54 PM

Ce parere aveti despre "Pizza Hut"? Eu sunt confuza. Am auzit numai lucruri bune, cum ca acolo s-ar servi cea mai buna pizza. Ei bine, m-am dus, am comandat o pizza si mi s-a adus cu totul alta, foarte mica si nu extraordinara la gust. Si a mai si costat 16 lei :floare: Poate am comandat eu ce nu trebuia, nu stiu. Nu am auzit pe nimeni care sa se planga de Pizza Hut. Voi ce credeti?
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#9 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 21 February 2010 - 11:21 AM

Vezi postareaCosmina N, la 20 February 2010 - 10:54 PM, a spus:

Ce parere aveti despre "Pizza Hut"? Eu sunt confuza. Am auzit numai lucruri bune, cum ca acolo s-ar servi cea mai buna pizza. Ei bine, m-am dus, am comandat o pizza si mi s-a adus cu totul alta, foarte mica si nu extraordinara la gust. Si a mai si costat 16 lei :floare: Poate am comandat eu ce nu trebuia, nu stiu. Nu am auzit pe nimeni care sa se planga de Pizza Hut. Voi ce credeti?


Cosmina, nici pe mine nu ma da pe spate Pizza Hut. Si mi se pare si mie scumpa.

#10 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 February 2010 - 02:11 PM

Pentru mine Pizza Hut e un fast food unde comanzi la masa. Mie mi-a placut mereu pizza acolo, insotita de salata. Blatul avea o reteta foarte interesanta, probabil continea multi afinatori si grasimi vegetale de-alea saturate sau nesaturate care fac aluaturile bune dar rele :) Cred ca in ultimii doi ani am fost doar de 2 ori si nu m-a mai incintat deloc pizza de la ei. Au si facut-o cit o farfurie de cafea, la salate au mereu recipientele cu ce se cere cel mai mult goale si, probabil din cauza ca nu au mai ramas decit in niste spatii in mall-uri, e si mizerie foarte mare :) Lucratorii sint de multe ori nesuferiti si impertinenti, cu preturile au fost sus intotdeauna, pai ce sa mai cauti la ei?!

#11 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 23 February 2010 - 12:08 PM

Pizza Hut e ok din punctul meu de vedere pentru salata pe care ti-o prepari singur. Pizza este foarte mica si foarte scumpa, nu prea se merita (decat daca plateste altcineva :) ).

In Bucuresti nu mai stiu ca-s plecata demult, dar zic de Timisoara:
Pizza Thalia - una dintre preferatele noastre de 5 ani incoace la capitolul pizza si mancare gatita (meniu relativ mic dar preparatele foarte bune). Poate prea mult fum si prea multa muzica lautareasca sau manelistica (parere proprie si personala).
Caprice - totul foarte bun, la superlativ, preturi medii spre maricele, terasa superba primavara-vara-toamna. Merita incercate preparatele de la "Va recomandam", ca si ciorba de burta (acolo am mancat prima data in viata).
Tinecz - foarte bun totul, preturi maricele, restaurant mai pretentios ca ambient. Cam mult fum totusi.
Select - nota 20 la absolut totul, pacat ca este mult prea scump pentru mers des...
Timisoara (in Piata Victoriei) - mancare foarte buna, imi place mult terasa vara.
Ready's (Complex) - mancarea cand foarte buna, cand asa si asa, portiile foarte mari, in general mi-a placut. Mici scapari.
Marele Zid - chinezesc, mancare excelenta, cel mai bun restaurant chinezesc pe care l-am vizitat vreodata.

In Cluj:
Marti - sunt fan declarat. Mancarea absolut superba.
Speed - shaorma, of cors. Cea mai buna pe care am mancat-o vreodata.

In Bistrita-Nasaud:
Sangeorz Bai: Tonight - pizza pe vatra excelenta, foarte multe sortimente, mancare gatita excelenta.
Bistrita: Visul Gurmandului - portii mari, ciorba de burta foarte buna, pizza la fel. Restaurant dragut, personal ok.
Casa Somesana - mancare foarte buna, servirea cam slabuta (chelneri foarte inceti). Merge cand e timp berechet.

In apropiere de Salonta - Millenium: mancare excelenta, servire foarte buna, meniurile soferului (parca) imense si foarte bune.

#12 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 25 February 2010 - 09:34 PM

Eu am fost azi la Tortuga (in Cluj), la o pizza, si sunt foarte, foarte multumita! Recomand tuturor sa mearga acolo! Ei nu servesc numai pizza, ci si preparate. Eu am luat o pizza Quatro Fromagi mica (la 10 RON), cica de 220 g. Am avut un soc cand am vazut ca pizza era aproape la fel de mare ca una normala la orice alta pizzerie. Prietenul meu si-a luat una medie si a fost uriasa (cel putin din punctul meu de vedere =)) ). Nici nu vreau sa ma gandesc cat de mare e una XL (de 1 kg). Mancarea foarte buna si preturi convenabile! :D

Aceasta postare a fost editata de Cosmina N: 25 February 2010 - 09:35 PM

"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#13 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 06 March 2010 - 11:49 PM

Vezi postareaUrsuleatza, la 23 February 2010 - 12:08 PM, a spus:

Pizza Hut e ok din punctul meu de vedere pentru salata pe care ti-o prepari singur. Pizza este foarte mica si foarte scumpa, nu prea se merita (decat daca plateste altcineva :P ).

In Bucuresti nu mai stiu ca-s plecata demult, dar zic de Timisoara:
Pizza Thalia - una dintre preferatele noastre de 5 ani incoace la capitolul pizza si mancare gatita (meniu relativ mic dar preparatele foarte bune). Poate prea mult fum si prea multa muzica lautareasca sau manelistica (parere proprie si personala).
Caprice - totul foarte bun, la superlativ, preturi medii spre maricele, terasa superba primavara-vara-toamna. Merita incercate preparatele de la "Va recomandam", ca si ciorba de burta (acolo am mancat prima data in viata).
Tinecz - foarte bun totul, preturi maricele, restaurant mai pretentios ca ambient. Cam mult fum totusi.
Select - nota 20 la absolut totul, pacat ca este mult prea scump pentru mers des...
Timisoara (in Piata Victoriei) - mancare foarte buna, imi place mult terasa vara.
Ready's (Complex) - mancarea cand foarte buna, cand asa si asa, portiile foarte mari, in general mi-a placut. Mici scapari.
Marele Zid - chinezesc, mancare excelenta, cel mai bun restaurant chinezesc pe care l-am vizitat vreodata.

In Cluj:
Marti - sunt fan declarat. Mancarea absolut superba.
Speed - shaorma, of cors. Cea mai buna pe care am mancat-o vreodata.

In Bistrita-Nasaud:
Sangeorz Bai: Tonight - pizza pe vatra excelenta, foarte multe sortimente, mancare gatita excelenta.
Bistrita: Visul Gurmandului - portii mari, ciorba de burta foarte buna, pizza la fel. Restaurant dragut, personal ok.
Casa Somesana - mancare foarte buna, servirea cam slabuta (chelneri foarte inceti). Merge cand e timp berechet.

In apropiere de Salonta - Millenium: mancare excelenta, servire foarte buna, meniurile soferului (parca) imense si foarte bune.

URSULEATZA dami voie te rog sa te contrazic
caprice-NUUUUUUUUUU
o spun din prisma celui dinauntru nu a celui din afara,a celui ce face mancarea,nu a celui ce o consuma
de aceea nu recomand nik de acolo
cand am inceput sa lucrez in bucatarie am lucrat acolo si vreau sa spun ca se folosesc chestii vechi,de multe ori alterate,legume din ciorba acrita strecurate su puse in alta apa in care au fiert niste cuburi si gata ciorba de servire
ciorba de burta de pe cub ,groaznica
intrun cuvant,NUUUUUUUU!!!!!!!
dar asta e doar parerea mea si nu tre sa tineti cont de ea
fiecare mananca ce vrea,unde vrea
si daca deranjez cu parerea mea ,imi cer scuze
Imagine postataImagine postata

#14 Useril este offline   Milly 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 12-March 10

Postat 18 March 2010 - 07:58 PM

Pentru Timisoara recomand cu drag restaurantele unde am mancat cel mai bine si cel mai accesibil pret:
Restaurantul Daf din Giroc
Restaurantul din incinta Pensiunii Nora
Mancare foarte buna, portii mari ca nu poti manca intotdeauna ambele feluri, deserturi delicioase.

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 March 2010 - 10:14 AM

Despre pizza hut eu am mancat acum 10 ani intrucat o prietena castigase o invitatie pt.2 la un concurs radio,intradevar mica si scumpa dar buna,era chiar o pizza vegetariana si deatunci a inceput sa imi placa sa pun ceapa la pizza(pana atunci nu puteam concepe)acum am devenit dependenta,aveau 3 feluri de blat dintre care puteai alege,pufos,crocant sau normal...

La Galati am mancat o pizza buna la ''Miorita''

La tg.Ocna (am fost la salina)o pizza faina pe vatra,la o terasa restaurant chiar langa starea civila(primarie)ca erau numa mirese ca era duminica...am uitat denumirea localului..

La Mngalia pizza super ieftina si faina pe terasa cu copacel din beculete(seara se vede de pe toata plaja)si asta am uitat cum se chiama...

La Bacau din nefericire nexam' pizzerii faine,Corso a mai ramas ceva,ceva si Lady's,da slabut'...

#16 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 March 2010 - 11:24 AM

Iata de la tg. Ocna foto cu restaurant terasa hotel(nu ai cum sa-l ratezi ca-i in centru chiar langa primarie)sorica mea super incantata ca si-a intalnit idolul pe Aurelian Temisan.
Daca faceti o excursie la salina sa nu ratati restaurantul,chiar merita,cumnatelu' a fost tare incantat de ciorba de burta si pastavul la gratar,cu spanac (alla piastra,nu stiu cum sa zic pe romaneste),pizza e pe vatra la cuptor de lemne super buna...

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126933564272.jpg

Iar de la Mangalia,superba privelistea(la inaltime)terasa curat iefin si in primul rand f. bun....anul asta tot acolo mergem...

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126933587168.jpg

Soricelul e incantat(cine mai are ochelari ca ai mei??!!)

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-12693359003.jpg

Iata o pizza:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126933585026.jpg

Si o ''panarama''pe seara(panorama superba dealtfel')

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126933583246.jpg

#17 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 31 March 2010 - 04:14 PM

Geany, soricelul tau poate ridica nivelul oricarui restaurant, iti dai seama ca nimeni nu s-a mai uitat la ce e imprejurul lui ca acapareaza toate privirile :D

Am revenit la subiectul asta cu un mare ASA NU! Desi mi-am zis sa tin minte si alta data sa nu mai trec pe-acolo, normal ca am cam uitat si acum vreo saptamina si ceva, iesiti la o scurta plimbare, ne-am oprit la Acapulco, din Eforie Nord :D Pacat de "panarama" (vorba lui Geany) pe care o au, sint chiar pe malul marii, o priveliste superba, o cladire foarte frumoasa, intretinuta din ce in ce mai de poleiala, cu niste ospatare de-alea care-ti trintesc repede meniul pe masa si se intorc cu pixu' si carnetelul batind din picior sa le zici mai repede ce vrei. La ora 5 dupa amiaza ciorba de burta "nu mai este", ok, zic sa iau o inghetata Malaga, ca scria in meniu ca au. 10 lei/ bucata, zic si eu ca la pretul asta o fi ceva de soi, ca scria ca e cu stafide deci nu ma inselam, era inghetata de rom cu stafide ca asa stiu eu ca e Malaga, ma gindesc eu ca poate se aprovizioneaza de la Betty, o inghetata excelenta si deja salivam la gindul ca vine repede-repede. Si vine inghetata :) o bula de inghetata de vanilie (una! adica 1), cu multa frisca de-aia vegetala aerata la maxim care si incepuse sa se lase, cu un toping de ceva verde si ceva ciclam, si niste stafide uscate aruncate pe deasupra frishtii. 'ai de mine, am crezut ca lesin, aia era masa mea de seara, nu mai aveam voie sa maninc nimic pina a doua zi. O chem pe fata care ne servise si-i spun ca am vrut inghetata Malaga, care eu stiu ca e cu rom si stafide, iar ea mi-a adus inghetata de vanilie. Zice "asa e la noi Malaga". M-a lasat cu gura cascata, ca de fapt asa face tot circiumarul pus pe scos bani, scrie "calamar cu sos de homar" si il intrebi care parte din homar s-a pus la sos si-ti zice ca nu, ala e sos pentru homar, parca tot aici am citit intimplarea sau am auzit-o la radio.

Oricum asta nu e o intimplare izolata, e doar cea mai proaspata, de fiecare data cind am mers acolo am iesit promitindu-ne ca nu mai calcam, dar cum memoria functioneaza prost tot mai cadem in pacat :)

#18 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 31 March 2010 - 05:47 PM

Am mancat ieri la Restaurantul "Fast Food" (asa am inteles eu ca se numeste :D ) din Cluj (pe Horea). Sunt foarte multumita. Am comandat Meniul zilei si mi-a adus o ciorba taraneasca, cartofi natur cu piept si sos de ciuperci, un cosulet de paine si inghetata de vanilie cu frisca pentru desert. In total am platit 11 lei :) (deh, buzunar de student). Deci mancarea, dupa parerea mea, a fost excelenta! Spre deosebire de cantina facultatii mele, unde piureul de cartofi si pulpa de pui au acelasi gust, adica deloc :)
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#19 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 12 April 2010 - 07:06 PM

pot sa spun si eu la capitolul "asa da" ca puteti manca mancare fff buna si proaspata la preturi destul de mici la restaurantul hotelului KORONNA din timisoara ,unde va asigur ca nu veti fi dezamagiti
Imagine postataImagine postata

#20 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 12 April 2010 - 07:19 PM

Revin si eu cu o dezamagire. Am fost saptamana trecuta la Casa Latina. Am auzit multe lucruri bune despre restaurant si am zis sa-l incercam. Cu exceptia unei quesadilla rezonabile si a unui "piept de pui latin" :occasion14:, mancarea a fost aiurea rau. Am avut "ceafa latina", care parea ca e de pe vremea limbii latine. Era atat de tare incat am crezut ca e vita batrana. Tigaia picanta nu era picanta iar puiul a la veronese era gretos. Per total,o mare dezamagire.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi