Forum Culinar: Cronici Gastronomice - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cronici Gastronomice Recomandari restaurante

#21 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 18 May 2010 - 10:32 PM

Poate ca nu e chiar un ASA NU! dar macar un avertisment de preturi, pentru ca acushica incepe sezonul si s-ar putea sa fiti interesati. Duminica am incercat sa mincam la un restaurant chinezesc in Mamaia, e aproape de Caraiman, spre iesire, nici nu stiu cum ii spune, dar aflu eu. Eram singurii clienti, am zis sa trecem peste asta pentru ca chiar aveam chef de mincare chinezeasca. La intrare aveau niste borcane de-alea mari, ca de muraturi, cu o zeama cu ceva chestii ciudate prin el, ne-a zis ospatarul ca alea sint ba gingseng, ba serpi, ba penis de taur, ca lichidul e tuica chinezeasca si ca ajuta la potenta :) Ne-am asezat la masa si am deschis meniul. Si dupa o rasfoire completa l-am inchis la loc, ne-am uitat unul la altul, ne-am ridicat si am plecat. Toate felurile de mincare erau cam de 3 ori mai mari decit la un alt restaurant chinezesc la care mergem de obicei. De pilda la asta pachetele de primavara (fara specificatii de continut) erau 35 lei, la celalalt sint 12 lei toate, si cu legume, si cu pui si cu porc, doar cele cu creveti sint ceva mai scumpe. La asta incercat duminica rata cu legume era 60 de lei, la cel vechi rata cu bambus era pina in 30 de lei. Orice fel de mincare incepea de la 35 de lei, iar noi luam cam 4 ca sa le invirtim intre noi, deci ne-ar fi costat o gramada. Poate ca mincarea e buna, nu stiu ce sa zic ca nu am gustat, dar ambientul era chiar trist, eram singurii clienti, dupa cum spuneam, si cind am mai vazut si lista de preturi... :P

#22 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 19 May 2010 - 09:18 AM

Nu e musai ca un restaurant scump sa fie si bun. Faptul ca nu au clienti multi spune totul. În plus, în restaurantele cu putini clienti ai toate sansele sa ti se serveasca produse care si-au facut veacul prin frigidere si congelatoare.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#23 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 19 August 2010 - 04:14 PM

Numai eu scriu la subiectul asta? :D
Am mai gasit in Mamaia citeva locuri de bagat in seama. Unul este un restaurant cu specific mai mult pescaresc, se numeste Amster's si este pe plaja, la iesirea din Mamaia, chiar la bariera de la iesire. E o atmosfera foarte linistita, departe de nebunia din centrul Mamaiei.
Altul e restaurantul D'Amico din zona Cazino-ului Mamaia (acolo unde e nebunia), nu exceleaza prin rafinament dar servirea a fost deosebita, in sensul ca in citeva minute ne-a luat comanda si in alte 10 ne-au fost aduse comenzile, preturile au fost OK, deci strict de mincat, fara fitze, ii recomand.
Si un al treilea restaurant, Arena, cu specific sirbesc. Asta e pe malul lacului si imi place ca e buna mincarea :D si, de asemenea, atmosfera e foarte linistita.

#24 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 18 December 2010 - 03:56 PM

Faceam curat printre poze, aveam pozele de asta vara.
Un local gen churrascaria, meniu fix 50 de ron de persoana, local mare, aerisit, vara terasa, personal amabil.

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-12926794196605.jpg

Fasole cu carnati oltenesti,Am cerut bis.

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-12926794656752.jpg

Chipsuri facute de ei, bune, cu aroma de usturoi(praf) dar as fi preferat cartofi prajiti.
Salata de varza era dementiala.Am cerut bis.

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-12926795567013.jpg

Au urmat 8-9 sabii d'astea cu carne, pastrame, carnati si carnaciori.

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-12926796414059.jpg


Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-12926796755113.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-12926797045982.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-1292679746162.jpg

Cutitu de argint se afla pe aleea care urca spre castelul Peles, e usor de gasit.

Sa nu radeti dar desertul era apfel strudel!

Noi am inecat totul in bere ca eram in august, dar am ramas impresionata de colectia de vinuri romanesti si mai ales cele apartinad Cramei Halewood Azuga(Eram 4 persoane iar vizite si degustare de la 8 persoane in sus. :) )

La castel, regele nu ar fi avut parte de acelasi tratament. :appl:

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-12926803610439.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-9-12926803951574.jpg

#25 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 18 December 2010 - 11:28 PM

Ce bine ca ai scris de ei, eu am tot dat nas in nas cu Cutitu d'Argint dar nici macar o data n-am mincat la ei. Intr-o plimbare la Peles am vazut restaurantul dar am citit un afis in zona despre "conceptul" lor si n-am intrat pentru ca eram singura si foame imi era asa si-asa, nu merita investitia :) In Mamaia au avut anul trecut restaurant dar iar nu ne-am nimerit niciodata prin zona cind ne era foame de gratare. Cind mai ajung in Sinaia o sa ajunez si ma duc direct la ei :)

#26 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 31 December 2010 - 01:21 PM

Noi am fost 4 persoane si eu, n-am putut sa mananc din toate sabiile :rolleyes: , dar barbatii da.Si sa nu uit: baia era foarte curata.I have an obsession! :)

#27 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 07 November 2011 - 06:57 PM

Am citit un articol interesant pe Dilema Veche scris de Andrei Plesu in care recomanda restaurantul Zahana Zexe din Strada Icoanei, nr.80, Bucuresti.

Iata aici si articolul "O veste buna".

#28 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 December 2011 - 08:39 PM

Am nevoie, va rog, de niste informatii in legatura cu un restaurant chinezesc din Galati, unul care mi s-a parut cel mai bun restaurant chinezesc din toate in care am fost. Sper sa mai existe, in 2008 am stat in Galati 4 zile si am mincat in restaurantul ala de 6 ori =)) Din pacate nu imi aduc aminte nici cum se numeste, nici cum se ajunge la el. Localul e destul de jegos si kitschos, dar mincarea e geniala. Parca imi aduc aminte ca se urca o scara ca sa se ajunga la restaurant, nu era la bulevard (desi si acolo parca era un restaurant chinezesc) si se ajungea destul de repede pe jos de pe faleza, unde ma cazasem. Aveau taitei facuti manual, niste vinete pane o nebunie :floare: Joi ajung in Galati si stau citeva zile, n-as vrea sa pierd ocazia sa mai trec pe acolo, asa ca ma bazez pe voi si va multumesc in avans pentru orice informatie :105:

#29 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 15 December 2011 - 10:05 PM

L-am gasit, restaurantul chinezesc din Galati, adica, si e chiar si mai bun decit in urma cu 3 ani, pentru ca nu mai e asa "jegos" cum l-am numit mai sus.
Am mincat iar taiteii aia fantastici si inca alte citeva chestii, poze doar citeva facute cu telefonul, ca numai pe astea le pot pune, deocamdata, mai multe cind ma intorc acasa :thumleft:

Aici scrie cum se numeste, iar am uitat

#30 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 December 2011 - 12:21 AM

bine ca l-ai regasit si ca e la fel de bun :rolleyes:

#31 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 December 2011 - 01:13 AM

Revin, dupa cum am promis, cu poze facute cu aparatul foto, nu cu telefonul ca mai sus :( Apropos, rog pe cineva care poate sa stearga pozele de mai sus, ca sa nu se aglomereze subiectul :(

De data asta am reusit sa maninc de la acelasi restaurant si doua zi dupa ce am plecat din Galati, pentru ca am luat si la pachet pentru cei de acasa, care nu au reusit sa manince chiar tot ce am adus eu.

Aceiasi taitei cu legume (15 lei portia vizibila in poza, 18 lei aceeasi chestie si cu niste fisii de pui), taitei care m-am convins inca o data ca sint facuti de mina, pentru ca in portia mea am gasit capatul de sul de taitei lipiti intre ei, cit si pentru faptul ca sint destul de neregulati ca forma. Gustul este incomparabil cu price alt gen de taitei, ba chiar cred ca imi va fi greu sa-mi mai cpmand niste furnici in copac din vermicelli de-aia de orez transparenti :(


Imagine atasata: monthly_12_2011/post-233-132442200018.jpg

O mincare de post comandata de o prietena, vinete cu legume pe plita incinsa

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-233-13244220682025.jpg


Piine chinezeasca; e prima data cind o gasesc intr-un meniu de restaurant chinezesc, in fapt fiind niste chifle din aluat rasucit fierte la abur (6 lei / 4 bucati)


Imagine atasata: monthly_12_2011/post-233-13244221555918.jpg

Porc cu ananas, unul dintre felurile mele chinezesti favorite (22 lei/ portia)

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-233-13244222916477.jpg


Tot un preparat de post, comandat de aceeasi prietena, ciuperci cu legume pe plita incinsa (parca tot 22 lei)

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-233-13244223506473.jpg

Coltunasi cu carne

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-233-13244223992642.jpg

Niste poze din restaurant

O masa cu partea centrala rotativa, foarte utila, zic eu

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-233-13244224605903.jpg


Imagine atasata: monthly_12_2011/post-233-13244224861096.jpg



Gata, nu va mai zic mai multe, decit ca restaurantul se numeste Fei Hang si este in Galati vis-a-vis de Casa de Cultura, cica =))

#32 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 January 2012 - 04:23 PM

Sint in Brasov si mi-e foame, unde ma trimiteti? Numai la steak-uri argentiniene sa nu ma...

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2012 - 04:27 PM

Vezi postareaCarmella, la 05 January 2012 - 04:23 PM, a spus:

Sint in Brasov si mi-e foame, unde ma trimiteti? Numai la steak-uri argentiniene sa nu ma...

pana ti-o raspunde cineva loco sa nu ramai nemancata ma bag eu in seama: eu stiu doar la Taverna Sarbului, nu dai gres cu ea! miel la protap si salata de bureti murati, o lipie integrala proaspata ... delicios in opinia mea ... dar meniul e ffff vast si are poze =)) totul e f bun ...greu sa te decizi
apoi clatitele in sos de vin la desert si vei pleca precum greierele
nu mai lua si garnitura, iar clatitele pe din 2, ca o sa vezi, portiile sunt enorme!

lili o ajuti tu pe Carmella?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 January 2012 - 04:38 PM

Au Taverna in BV? Intreb retoric, ca oricum nu ma duc la ei, decit daca nu gasesc altceva mai uau
Am nevoie de proteine azi, carne, brinza, oua, de-astea... sa nu ma trimiteti la pizza sau placinte, va rog

#35 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2012 - 06:00 PM

Vezi postareaCarmella, la 05 January 2012 - 04:38 PM, a spus:

Au Taverna in BV? Intreb retoric, ca oricum nu ma duc la ei, decit daca nu gasesc altceva mai uau
Am nevoie de proteine azi, carne, brinza, oua, de-astea... sa nu ma trimiteti la pizza sau placinte, va rog

au taverna, au taverna! dar nu stiu sa-ti explic unde e, prin centru anyway...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#36 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 January 2012 - 06:22 PM

Am ajuns deja la Siru Vamii, ne-am adus aminte de el si ca ne-a placut cindva, si ne place si acum :rolleyes: merci mult!

#37 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2012 - 06:30 PM

pofta buna! sa faci cronicuta :rolleyes:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#38 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 13 January 2012 - 09:30 PM

Sper ca se poate si un ASA NU pe aici dupa toate alea bune de pana acum... Daca aveti ocazia sa ajungeti in Piatra Neamt si sa mergeti cu telegondola sus pe munte... nu va opriti la Popasul Haiducilor.. un restaurant relativ nou, cu un design incantator, situat pe 3 etaje, zona pentru cei ce vor doar sa bea ceva, zona pentru fumatori si zona pentru cei ce manca, beau.. dau nu fumeaza:)) Imi ploua in gura cand am citit in meniul zilei neste papanasi cu dulceata de afine si smantana asa ca zic.. hai oameni buni sa poposim aici... dezamagire totalaaaaaaa.. si jur ca nu am mai patit asa niciunde, oricat ar fi fost de prost serviciul. Nu avea cafea, nu aveau capucino, nu aveau sucuri, decat un suc de mere.. expirat dupa parerea mea, ca a vrut copilul si inca cineva cuc are eram... al meu infant a zis.. mami.. e pipi in pahar.. avea iz de .. plosnita si rau la gust... Am cerut ceaiuri sa ne incalzim.. ceai facut cred cu apa calaie de la robinet din plicuri refolosite sau dracu stie... ca n-a iesit nimic din plicurile alea.. apa a ramas alba si chioara.. fara gust, fara aroma.. aparte ca mi-as fi dorit o infuzie.. nu un plic, dar nu auzisera de asa ceva... credeti-ma o infuzie de sosete ar fi fost mai acceptabila.. enfin.. asteptam papanasii... dupa o ora a venit prima portie.. bicarbonat in ei sa iti vina rau, cel putin asa a zis cine i-a primit caci eu... i-am mai asteptat o jumatate de ora.. intre timp au venit cartofii copilului meu... sleiti, prajiti cred cu cateva ore inainte si reincalziti.. cu gust de.. reincalzit, nu i-a mancat. M-am suparat rau si am ridicat lumea de la masa ca sa plecam inainte sa mai ajunga si portia mea de papanasi.. aaa ca sa nu mai vorbim de niste clatite , carpe de vase e putin prea mult spus, am refuzat ce mai era pe restul comenzii, era prea mult de suportat si le-am scris parerea mea de client nemultumiti si in cartea de oaspeti . Cu ce m-am ales?!.. o priveliste super.... insa nu o sa le mai calc niciodata pragul.
Imagine postata

#39 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 February 2012 - 09:17 AM

Stie cineva unde se poate manca crap prin Bucuresti? Sau in zona inconjuratoare? (da' nu prea indepartata). :occasion14: O crasma / taverna / restaurant / bodega mai acatarii, totusi. :salut:
Ne-a zis cineva ca la Tancabesti ar fi un restaurant unde se gateste crap si e foarte bun. Da' parca-i cam departe..... Sunt vreo 30 km. Acolo ar fi bine de mers vara, de stat pe malul lacului, savurezi masa si privelistea pe indelete.... :lol:

#40 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 07 February 2012 - 10:51 AM

Alege si tu de-aici:
http://www.google.ro...iw=1280&bih=796
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi