Forum Culinar: Despre carnea maturata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre carnea maturata diverse intrebari

#1 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 February 2010 - 07:23 PM

Hana, pliiiz heeelp :)

Am fost la Metro, am luat carnita in vid, dar mi s-a parut ca are un miros...hm.. sa-i zicem mai special :(

Acum vine intrebarea: carnita maturata are un miros mai altfel, sau pur si simplu am nimerit eu ce nu trebuia?

Sarumana :pupic:
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 February 2010 - 07:29 PM

Vezi postareaBunny, la 08 February 2010 - 07:23 PM, a spus:

Hana, pliiiz heeelp :)

Am fost la Metro, am luat carnita in vid, dar mi s-a parut ca are un miros...hm.. sa-i zicem mai special :(

Acum vine intrebarea: carnita maturata are un miros mai altfel, sau pur si simplu am nimerit eu ce nu trebuia?

Sarumana :pupic:

De cît timp e maturata?
Ce înseamna miros special?
A fost vidata bine,sau avea vreo bula de aer?

Cînd tai o bucata,si o miros în interior,miroase a carne de vita.Un miros intensiv,dar doar de carne cruda de vita.Nu miroase special...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 08 February 2010 - 07:36 PM

Vezi postareaBunny, la 08 February 2010 - 07:23 PM, a spus:

Hana, pliiiz heeelp :)

Am fost la Metro, am luat carnita in vid, dar mi s-a parut ca are un miros...hm.. sa-i zicem mai special :(

Acum vine intrebarea: carnita maturata are un miros mai altfel, sau pur si simplu am nimerit eu ce nu trebuia?

Sarumana :pupic:


Bunny, e ok, isi va reveni. La noi era un afis mare de prezentare a tipului astuia de carne in vid. Scria ca dupa ce e desfacuta va avea o culoare si un miros mai neobisnuit si ca trebuie lasata la temperatura camerei 1/2 ora, timp in care isi va reveni si va primi aspectul si mirosul unei bucati proaspete de carne...Cred ca e din cauza admosferei vidate, lipsa de aer ii da acel miros o vreme.

Chiar am luat si eu o bucata de curand, inca n-am scos-o din ambalaj, ma duc sa-i fac o poza.
Take a walk on the wild side...

artizan

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 February 2010 - 07:39 PM

Deci mie nu mi se pare ca miroase ciudat,ci ca are un miros mai intensiv de carne cruda de vita.Mirosuri ciudate/speciale...nu stiu.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 February 2010 - 07:40 PM

Vezi postareaMaya, la 08 February 2010 - 07:29 PM, a spus:

Vezi postareaBunny, la 08 February 2010 - 07:23 PM, a spus:

Hana, pliiiz heeelp :)

Am fost la Metro, am luat carnita in vid, dar mi s-a parut ca are un miros...hm.. sa-i zicem mai special :(

Acum vine intrebarea: carnita maturata are un miros mai altfel, sau pur si simplu am nimerit eu ce nu trebuia?

Sarumana :pupic:

De cît timp e maturata?
Ce înseamna miros special?
A fost vidata bine,sau avea vreo bula de aer?

Cînd tai o bucata,si o miros în interior,miroase a carne de vita.Un miros intensiv,dar doar de carne cruda de vita.Nu miroase special...


Maya, pe punga nu scria de cat timp era maturata, sau nu am vazut eu - m-am uitat numai la termenul de valabilitate. Eu am lasat-o o saptamana in frigi la 2 grade in vid, dupa care am desfacut-o (mai avea inca o saptamana pana la expirarea termenului)


Mirosul era "special", asa a zis nasul meu. Nu m-am uitat sa vad daca era gaurita punga, insa nu parea.

Multam de info, mi-ai confirmat ca a fost "bafta" mea - ceea ce banuiam si eu, ca era prea ciudat sa capete asa miros de la maturare in vid. Imi mai fac avant si mai incerc, dar o sa o desfac imediat ce o cumpar, sa nu mai am surprize
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 February 2010 - 07:50 PM

Citeaza


Mirosul era "special", asa a zis nasul meu. Nu m-am uitat sa vad daca era gaurita punga, insa nu parea.

Multam de info, mi-ai confirmat ca a fost "bafta" mea - ceea ce banuiam si eu, ca era prea ciudat sa capete asa miros de la maturare in vid. Imi mai fac avant si mai incerc, dar o sa o desfac imediat ce o cumpar, sa nu mai am surprize


Bunny,maturata la 14 zile,este mai deschisa.La 3 saptamîni,e mai închisa,iar aproape de saptamîna a4-a,e îchisa bine la culoare(ma refer la vederea prin punga vidata si putinul lichid/umiditate care o înconjoara)Dupa 2-3 saptamîni,daca nu e tinuta corect,adica în frigider care se deschide si se închide,este posibil sa se strice.A fost cumva putin lipicioasa bucata de carne?
Tai-o felii,si lasa-le pe o farfurie la temperatura camerei vreo jumatate de ora.Cum miros?Tot asa?

Normal,carnea stricata nu miroase special,ci rau taaare!

Aici,împreuna cu carnea,în punga vidata împreuna cu bucata de carne,intra si o eticheta cu data cînd a fost sacrificat animalul si vidata carnea.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 08 February 2010 - 07:54 PM

Asta am acum: o spata de vreo 2,2 kg ce-si asteapta cariera ca beef bourgogne, ceva fleici...si mai vedem noi Imagine postata


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-44-126565139804.jpg


Bunny, nu te pripi...asteapta inca putin sa vezi daca nu-si pierde mirosul. Cum spunea Maya, trebuie sa fie un miros de carne cruda, dar mult mai puternic si sa aiba o culoare vinetie, si mie mi s-a parut ”special” prima data.
Take a walk on the wild side...

artizan

#8 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 February 2010 - 10:01 PM

Vezi postareaMaya, la 08 February 2010 - 07:50 PM, a spus:

Bunny,maturata la 14 zile,este mai deschisa.La 3 saptamîni,e mai închisa,iar aproape de saptamîna a4-a,e îchisa bine la culoare(ma refer la vederea prin punga vidata si putinul lichid/umiditate care o înconjoara)Dupa 2-3 saptamîni,daca nu e tinuta corect,adica în frigider care se deschide si se închide,este posibil sa se strice.A fost cumva putin lipicioasa bucata de carne?
Tai-o felii,si lasa-le pe o farfurie la temperatura camerei vreo jumatate de ora.Cum miros?Tot asa?

Normal,carnea stricata nu miroase special,ci rau taaare!

Aici,împreuna cu carnea,în punga vidata împreuna cu bucata de carne,intra si o eticheta cu data cînd a fost sacrificat animalul si vidata carnea.


Carnita nu mai e, nu am avut curaj sa fac nimic din ea. Lichidul mirosea cel mai rau, iar carnea mi s-a parut foarte legata, la fel de lipicioasa la textura cum e carnea de somon, cu o culoare rosu inchis - dar nu rosul acela de stricat, asta m-a intrigat. Maya, poate ar trebui sa mut partea asta de discutii intr-un topic separat de intrebari despre carnea maturata, la tehnici, ce zici? (asta ca sa ramana in topicul Hanei numai lucrurile delicioase)

Vezi postareaKikenHana, la 08 February 2010 - 07:54 PM, a spus:

Bunny, nu te pripi...asteapta inca putin sa vezi daca nu-si pierde mirosul. Cum spunea Maya, trebuie sa fie un miros de carne cruda, dar mult mai puternic si sa aiba o culoare vinetie, si mie mi s-a parut ”special” prima data.



Hana, am retinut marca pe care ai cumparat-o tu, sarumana!
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#9 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 08 February 2010 - 11:19 PM

O cunostinta de a mea a luat o bucata de vreo 2 kile de carne de asta maturata azi vara la 50 de grade din Metro. Avea de facut 100 km pana acasa. In lada frigorifica in masina cu clima. Bun. Si acasa surpriza: carnea putzea ingrozitor! Si era ceva vitel din Argentina cica daduse pe ea vreun milion si ceva. Si a ajuns la caine.Zau daca m-as risca in tarisoara asta unde nu functioneaza nici un sistem de verificari sa cumpar asa ceva. Deci daca e la aer si o pot pipai/mirosi o iau, daca nu, pa!
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 February 2010 - 11:21 PM

Vezi postareagloxinia, la 08 February 2010 - 11:19 PM, a spus:

O cunostinta de a mea a luat o bucata de vreo 2 kile de carne de asta maturata azi vara la 50 de grade din Metro. Avea de facut 100 km pana acasa. In lada frigorifica in masina cu clima. Bun. Si acasa surpriza: carnea putzea ingrozitor! Si era ceva vitel din Argentina cica daduse pe ea vreun milion si ceva. Si a ajuns la caine.Zau daca m-as risca in tarisoara asta unde nu functioneaza nici un sistem de verificari sa cumpar asa ceva. Deci daca e la aer si o pot pipai/mirosi o iau, daca nu, pa!

Si saracu ciine ce vina avea? :-*

#11 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 February 2010 - 11:28 PM

Da mai, nene, bietu' ciine a tras lozul necistigator? Si eu am luat carne vidata care putea, dar m-am dus cu ea inpoi, ca io-s scandalagioaca din fire :-*
raluca elena

#12 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 08 February 2010 - 11:34 PM

Vezi postarearaluca elena, la 08 February 2010 - 11:28 PM, a spus:

Da mai, nene, bietu' ciine a tras lozul necistigator? Si eu am luat carne vidata care putea, dar m-am dus cu ea inpoi, ca io-s scandalagioaca din fire :-*

Era buna faza sa mai faca femeia 100 de km ... :salut: S-a lasat pagubasa de data asta desi ar fi vrut sa faca nitel scandal... :appl:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 February 2010 - 11:35 PM

Vezi postarearaluca elena, la 08 February 2010 - 11:28 PM, a spus:

Da mai, nene, bietu' ciine a tras lozul necistigator? Si eu am luat carne vidata care putea, dar m-am dus cu ea inpoi, ca io-s scandalagioaca din fire :-*

Io nu mi-s scandalagioaica dar ma doare sa arunc banul pentru care am muncit deci as fi facut acelasi lucru ca tine.

#14 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 08 February 2010 - 11:35 PM

Vezi postareaAdriana, la 08 February 2010 - 11:21 PM, a spus:

Vezi postareagloxinia, la 08 February 2010 - 11:19 PM, a spus:

O cunostinta de a mea a luat o bucata de vreo 2 kile de carne de asta maturata azi vara la 50 de grade din Metro. Avea de facut 100 km pana acasa. In lada frigorifica in masina cu clima. Bun. Si acasa surpriza: carnea putzea ingrozitor! Si era ceva vitel din Argentina cica daduse pe ea vreun milion si ceva. Si a ajuns la caine.Zau daca m-as risca in tarisoara asta unde nu functioneaza nici un sistem de verificari sa cumpar asa ceva. Deci daca e la aer si o pot pipai/mirosi o iau, daca nu, pa!

Si saracu ciine ce vina avea? :-*


Hai ca nu o patit nimic :salut: L-am vazut eu dupa aia, si era ok :appl:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#15 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 February 2010 - 06:42 PM

Vezi postarearaluca elena, la 08 February 2010 - 11:28 PM, a spus:

Da mai, nene, bietu' ciine a tras lozul necistigator? Si eu am luat carne vidata care putea, dar m-am dus cu ea inpoi, ca io-s scandalagioaca din fire :floare:


Data aviatoare te iau cu mine :scratch:
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#16 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 10 February 2010 - 07:17 PM

Vezi postareaBunny, la 09 February 2010 - 06:42 PM, a spus:

Vezi postarearaluca elena, la 08 February 2010 - 11:28 PM, a spus:

Da mai, nene, bietu' ciine a tras lozul necistigator? Si eu am luat carne vidata care putea, dar m-am dus cu ea inpoi, ca io-s scandalagioaca din fire :-*


Data aviatoare te iau cu mine :scratch:


Mai nush...eu tot iau carnea asta de ceva vreme da n-am avut niciodata surprize, decat placute. Chiar azi am desfacut bucata de mai sus si am facut o mancare de sta mața-n coada. Bunny, fii atenta, s-ar putea ca, carnea ta sa fi fost ok. Cand am desfacut-o avea un miros pe care l-as putea eticheta drept ”special” daca n-as stii cu ce lucrez, dar dupa 10 minute la aer era super-ok, rozalie si cu miros doar de carne de vita.
Take a walk on the wild side...

artizan

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 February 2010 - 02:13 PM

Vezi postareaMaya, la 18 February 2010 - 12:13 PM, a spus:


Adriana
, cum se matureaza carnea la voi?

Sorella mea habar n-am cine o matureaza, daca cel care taie animalu sau macelaru' care o vinde, cind ma duc la el il intreb. Ceea ce vad din masina uneori e ca macelarii primesc juma de vita atirnata de-un picior si taiata pe lung. Al meu stiu ca se duce el la cel care taie si si-o aduce el la magazin. Pe etichetele cutiutelor scrie cam in toate supermarketurile unde s-a nascut, unde a crescut si unde a fost taiat animalu. Pe bonul de la macelarul meu scrie exact unde a fost taiat, acu nu mai tin minte daca scrie si numele proprietarului.

#18 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 February 2010 - 02:27 PM

Vezi postareaAdriana, la 18 February 2010 - 02:13 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 18 February 2010 - 12:13 PM, a spus:


Adriana
, cum se matureaza carnea la voi?

Sorella mea habar n-am cine o matureaza, daca cel care taie animalu sau macelaru' care o vinde, cind ma duc la el il intreb. Ceea ce vad din masina uneori e ca macelarii primesc juma de vita atirnata de-un picior si taiata pe lung. Al meu stiu ca se duce el la cel care taie si si-o aduce el la magazin. Pe etichetele cutiutelor scrie cam in toate supermarketurile unde s-a nascut, unde a crescut si unde a fost taiat animalu. Pe bonul de la macelarul meu scrie exact unde a fost taiat, acu nu mai tin minte daca scrie si numele proprietarului.

Pai întrebam,ca sa-mi dau seama cum se matureaza..cîte o juma de vitel? :rolleyes:
Nu se matureaza tot pe bucati in vid? Eu numai metoda asta o stiu.
Si aici scrie la fel,toate datele de care zici,si cînd a fost pusa bucata la maturat.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#19 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 February 2010 - 02:44 PM

Vezi postareaAdriana, la 18 February 2010 - 09:04 AM, a spus:

Foxy, iarta-ma ca ma bag in discutie, dar fii un picut mai optimista :((
Kiken cumpara carnea maturata in vid pentru ca, din cite am inteles eu, in felul acesta carnea are proprietatile celei care se vinde aici deja maturata. Din carnurile pe care vad ca le gateste Maya, nu ma indoiesc ca tu in Germania si in pirlitul tau de magazin, nu gasesti. Adica, vreau sa zic ca, eu cred, ca ceea ce gasesti tu la pirlitul tau de magazin poate fi egal cu ceea ce numeste Kiken maturata in vid. Corectati-ma daca gresesc, cele care sunteti in tema :-*

Vezi postareaKikenHana, la 18 February 2010 - 10:32 AM, a spus:

Cred ca ai dreptate. Carnea pe care o gaseste Foxyy trebuie sa fie buna. Prin cartile lui Jamie Oliver am citit ca in mod normal, dupa sacrificare, carnea de vita trebuie atarnata in niste frigidere speciape pentru 10-14 zile pentru a se matura/fragezi. In Romania (si nu numai) nu cred ca se practica acest procedeu, de aceea, carnea luata proaspata e cel mai adesea tare. Ambalarea carnii in vid permite ca aceasta sa fie tinuta in frigider pentru perioade indelungate, astfel indeplinindu-se si procesul de maturare.

Vezi postareaAdriana, la 18 February 2010 - 11:52 AM, a spus:

Da, asta vroiam sa zic si eu :)

Vezi postareaMaya, la 18 February 2010 - 12:13 PM, a spus:

Foxyy,întreaba la macelarie de carne maturata.Chiat si în macelariile din magazine ca Globus,s-ar putea sa gasesti.



Adriana, Kiken, Maya - va multumesc mult pentru sfaturi! =))
Din pacate, la magazinu' din sat nu se vinde decat carne proaspata de vita - cu os si grasime (pentru supa), muschi si rasol. A, mai e si carne tocata de vita, dar mai mereu e amestecata cu cea de porc. Iar marinat... nexam, nimic, de nici un soi. Rar mai vad ceva aripi de pui marinate, da' rar de tot. Eu am luat muschi si am facut supa - n-am fiert-o deosebit de mult, s-a fragezit repede - asta in conditiile in care eu n-am oala sub presiune aici! O sa iau tot carne de aia, sa fac friptura, cred ca iese buna! In cel mai rau caz o las mai mult la cuptor, daca mi se pare ca nu-i coapta suficient. :rolleyes:
Singura problema e lista de cumparaturi... Am vazut atatea retete apetisante pe aici, ca nici nu stiu ce sa fac mai intai! :violent1: Nici nu se pune problema sa fac n-spe feluri de mancare deodata, e absurd! Si cum suntem doar 2... cred ca voi face cantitati mici, ca sa se termine repede si sa putem incerca mai multe feluri! :D

#20 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 18 February 2010 - 03:48 PM

Vezi postareaAdriana, la 18 February 2010 - 02:13 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 18 February 2010 - 12:13 PM, a spus:


Adriana
, cum se matureaza carnea la voi?

Sorella mea habar n-am cine o matureaza, daca cel care taie animalu sau macelaru' care o vinde, cind ma duc la el il intreb. Ceea ce vad din masina uneori e ca macelarii primesc juma de vita atirnata de-un picior si taiata pe lung. Al meu stiu ca se duce el la cel care taie si si-o aduce el la magazin. Pe etichetele cutiutelor scrie cam in toate supermarketurile unde s-a nascut, unde a crescut si unde a fost taiat animalu. Pe bonul de la macelarul meu scrie exact unde a fost taiat, acu nu mai tin minte daca scrie si numele proprietarului.


Asa stiu si eu , si cum spunea Kiken , o lasa bine la scurs de sange, am vazut cand fac prosciutto crudo.In frigidere vreo 2 zile.O fi si rasa.Ceea ce cumparam noi "de-a gata" e deja buna de facut, de gatit.Si nu e in vid.


Aici si puiul sau gaina cand o taie, o tin doua trei zile in frigider(nu freezer)inainte de a o gati.

Asa ii spun si mamei, ca mama acu o jumuleste, acu-i tocana sau supa! :rolleyes:

Daca imi iau inima in dinti i-as face macelarului meu, o poza la vitrina lui. :violent1:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi