Forum Culinar: Masina de paine - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masina de paine Vreau sa cumpar o masinuta....

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2010 - 04:52 PM

Jupanu' mi-a zis azi ca se gandeste sa investeasca intr-o masinarie de facut pita, ca sa nu ma mai chinui io atata cu framantatu'... si asta fuse ideea lui, io n-am bagat nici un cuvantel la interval! ;) Da' tot facand paine cu el de fata si lungindu-i-se mereu urechile pana-i gata, si-a dat si el seama de una, alta... :P Asa c-a virgula cuvantat: luam o masinuta, ca s-asa tu faci paine des!
Prin urmare s-asa deci, tre' sa purced la cautat ceva aparat bun, ca sa se si merite investitia. Si m-am gandit sa va cer ajutorul, pentru ca pe net gasesc fel si fel de marci cu fel si fel de recenzii, da' parca mai multa incredere as avea in voi. :hug: V-as ruga (si v-as ramane recunoscatorare), daca ati avea timpul si bunavointa sa postati aici ceva sfaturi pentru niste novici in ale masinutei de paine. Io n-am avut niciodata asa ceva si nici nu am vazut pe la nimeni prin bucatarie vreo astfel de scula. Puteti sa-mi spuneti impresiile voastre vis-a-vis de ceea ce ati achizitionat? :)
Pe ce criterii ati ales aparatul? Pret, numele firmei, volumul de aluat ce poate fi prelucrat, timpul necesar obtinerii unei paini? :) Ce trebuie sa urmaresc in momentul in care incep cautarea? :lol:
Referitor la bani, jupanu' a zis ceva de vreo 50 de euro, da' de-or fi 35 ori 64, astea-s chestii mai putin importante. Normal ca nu ne bagam la cea mai scumpa ustensila, da' nici sa iau ceva ieftin si care sa-mi dea batai de cap nu vreau! Cantitatea: eu nu prea mananc paine - mai iau si eu cate-un colt din cand in cand, da' rar. O felie pe saptamana - in saptamanile in care chiar mananc paine! Nu-s eu mare consumatoare de paine! Da' jupanu' mananca des. Acum fac paine cam la 2 zile, cate una de vreo juma' de kil (aproximativ, nu cantaresc niciodata faina, o pun din ochi si ajustez apoi aluatul, de-i prea dens mai pun iaurt / apa / lapte, de-i prea subtire mai bag faina). Mie-mi ia cam 3-4 ore, per total, sa fac o paine. Depinde de chefu' meu de lucru :lol: (care uneori lipseste cu desavarsire), apoi de cat de repede-mi amintesc sa bag aluatul la cuptor... Mai am si momente cand las la dospit vreo 2 ore, ca-s senila si uit de paine (ori mai vad vreun film si n-am chef de pauze :)).
Astept ceva sfaturi, cand aveti timp si chef sa scrieti cate ceva care mi-ar putea usura cautarea. Mii de multumiri anticipat! :lol:

#2 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 15 February 2010 - 10:25 AM

Foxyy, draga, eu am MP de 2 ani si 3 luni. Fac cel putin 1 paine saptamanal.
Am ales Moulinex OW500 avand in vedere urmatoarele considerente pe de care eu cred ca trebuie sa ti seama indiferent de marca:
1. Puterea aparatului - cel putin 800w, ca altfel nu rumeneste bine, iar eu nu concep o paine buna fara o coaja rumena
2.Cuva de teflon, sau teflonata ”ca lumea” - ca am vazut la cunostinte care au luat masini iefine, cuva ruginita.
3. Capacitatea cuvei. Chiar daca suntem doar 3 in familie, destul de des vreu sa fac cozonac sau paine mai multa, asa ca aparatul trebuie sa framante cel putin 1 kg de faina.
4. Pentru aspect, prefer masinile care au cuva dispusa orizontal.
5. Timpul de lucru, pentru mine nu a contat prea mult, oricum toate masinile au peste 10 programe si poti selecta oricand unul mai rapid, dar sa nu te astepti sa faci o paine buna in mai putin de 2-3 ore.
6. Important - dupa parerea mea - sa aiba 2 malaxoare.

Referitor la marca Moulinex, ce sa zic? eu o am de peste 2 ani si sunt foarte incantata. Am vazut ca Misha, cu aceeasi firma a avut probleme si dupa vreo luna a ajuns cu ea in service. Cred ca e si chestie de noroc- ca la toate produsele de altfel.

In ceea ce priveste pretul eu nu cred ca vei gasi o MP care sa intrumeasca anumite standarde cu 50 E. Modelul meu e cam 90-100E. Cel putin asa e acici in Ro. In Germania poate sunt alte preturi.

Nu stiu ce sa-ti mai zic. Mai intreaba-ma tu.
Oricum, nici pe noi nu ne dau banii afara din casa, dimpotriva (cred ca sti cam ce salarii pot avea 2 profesori in Ro), dar cand investim intr-un obiect de folosinta indelungata nu cautam ceva ieftin, ci de calitate.

Bafta!!

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 February 2010 - 03:06 PM

Vezi postareaIssis, la 15 February 2010 - 10:25 AM, a spus:

Foxyy, draga, eu am MP de 2 ani si 3 luni. Fac cel putin 1 paine saptamanal.
Am ales Moulinex OW500 avand in vedere urmatoarele considerente pe de care eu cred ca trebuie sa ti seama indiferent de marca:
1. Puterea aparatului - cel putin 800w, ca altfel nu rumeneste bine, iar eu nu concep o paine buna fara o coaja rumena
2.Cuva de teflon, sau teflonata ”ca lumea” - ca am vazut la cunostinte care au luat masini iefine, cuva ruginita.
3. Capacitatea cuvei. Chiar daca suntem doar 3 in familie, destul de des vreu sa fac cozonac sau paine mai multa, asa ca aparatul trebuie sa framante cel putin 1 kg de faina.
4. Pentru aspect, prefer masinile care au cuva dispusa orizontal.
5. Timpul de lucru, pentru mine nu a contat prea mult, oricum toate masinile au peste 10 programe si poti selecta oricand unul mai rapid, dar sa nu te astepti sa faci o paine buna in mai putin de 2-3 ore.
6. Important - dupa parerea mea - sa aiba 2 malaxoare.
Referitor la marca Moulinex, ce sa zic? eu o am de peste 2 ani si sunt foarte incantata. Am vazut ca Misha, cu aceeasi firma a avut probleme si dupa vreo luna a ajuns cu ea in service. Cred ca e si chestie de noroc- ca la toate produsele de altfel.
In ceea ce priveste pretul eu nu cred ca vei gasi o MP care sa intrumeasca anumite standarde cu 50 E. Modelul meu e cam 90-100E. Cel putin asa e acici in Ro. In Germania poate sunt alte preturi.
Nu stiu ce sa-ti mai zic. Mai intreaba-ma tu.
Oricum, nici pe noi nu ne dau banii afara din casa, dimpotriva (cred ca sti cam ce salarii pot avea 2 profesori in Ro), dar cand investim intr-un obiect de folosinta indelungata nu cautam ceva ieftin, ci de calitate.
Bafta!!



Issis, iti multumesc foarte mult pentru lamuriri.
Puterea aparatului nu-i direct legata de cantitatea maxima de aluat ce poate fi prelucrata?
Vis-a-vis de timp si bani, nu cred ca jupanu' ar avea ceva de comentat / obiectat - atata timp cat masinuta-si vede singurica de treaba, eu pot sa fac altceva de mancare, ori pur si simplu supraveghez aparatul, fara sa ma mai obosesc cu framantatul si restul treburilor.
Am vazut cateva aparate la care cuva e de inox - care ar fi diferenta intre teflon si inox?
Am vazut si masina de paine care poate pregati si alte produse, nu doar aluaturi: orez, legume, carne, iaurt sau gem. Cel putin asa zice cartea tehnica a aparatului respectiv.
Piesele detasabile din interior sunt din plastic ori din inox / teflon?
Acu' nu mai am alte intrebari, am inceput sa studiez oferta de masinarii de pe internet si incerc sa fac niste liste, apoi revin cu alte intrebari, dupa ce ne lamurim si noi asupra ofertelor. Tinand cont ca io nu lucrez, deci n-aduc bani in casa, nici noi nu o ducem prea stralucit, deci clar o sa fie o investitie facuta cu cap, studiata pe indelete! :drool:
Multumesc frumos inca o data pentru ideile exprimate asa concis si sper sa nu te superi ca am mai venit cu alte intrebari! :pupic:

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 February 2010 - 04:43 PM

Foxxy,o masina buna si ieftina..astepti pîna vine la Lidl,sau Aldi.Costa sub 50 de euro,are cel putin 8-900 watt,cuva oriuontala,2 malaxoare,teflon calitativ foarte bun,rumenste foarte bine(oricum pentru o coaja rumna bine,este important sa bagi ceva dulce in aluat:o lingura de miere,sirop de sfecla,porumb..malz..ceva..si pîinea nu iese dulce,dar ajuta enorm la coloratul cojii),peste 10 programe(+ program rapid sub 2 ore,si iese pîine excelenta) inclusiv program de fiert marmelada,facut chec/prajitura,program doar de framîntare,diyplay...etc..etc

Eu o am de la Lidl,de vreo 2-3 ani,cuva e perfecta si acum.Eu sînt foarte multumita,si o folosesc des.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 February 2010 - 04:48 PM

Vezi postareaMaya, la 15 February 2010 - 04:43 PM, a spus:

Foxxy,o masina buna si ieftina..astepti pîna vine la Lidl,sau Aldi.Costa sub 50 de euro,are cel putin 8-900 watt,cuva oriuontala,2 malaxoare,teflon calitativ foarte bun,rumenste foarte bine(oricum pentru o coaja rumna bine,este important sa bagi ceva dulce in aluat:o lingura de miere,sirop de sfecla,porumb..malz..ceva..si pîinea nu iese dulce,dar ajuta enorm la coloratul cojii),peste 10 programe(+ program rapid sub 2 ore,si iese pîine excelenta) inclusiv program de fiert marmelada,facut chec/prajitura,program doar de framîntare,diyplay...etc..etc

Eu o am de la Lidl,de vreo 2-3 ani,cuva e perfecta si acum.Eu sînt foarte multumita,si o folosesc des.



Ma apuc sa rasfoiesc pliantele lu' Lidl si Aldi, sa vedem ce au indivizii in plan. La asta chiar nu ma gandisem, sincera sa fiu. Ma uitam mai mult la Media Markt, Saturn ori Karstadt, da' o sa le iau in calcul si pe astea! :drool:
Danke Schön! :pupic:

#6 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 15 February 2010 - 07:31 PM

Vezi postareaFoxyy, la 15 February 2010 - 03:06 PM, a spus:


Issis, iti multumesc foarte mult pentru lamuriri.
Puterea aparatului nu-i direct legata de cantitatea maxima de aluat ce poate fi prelucrata?
Vis-a-vis de timp si bani, nu cred ca jupanu' ar avea ceva de comentat / obiectat - atata timp cat masinuta-si vede singurica de treaba, eu pot sa fac altceva de mancare, ori pur si simplu supraveghez aparatul, fara sa ma mai obosesc cu framantatul si restul treburilor.
Am vazut cateva aparate la care cuva e de inox - care ar fi diferenta intre teflon si inox?
Am vazut si masina de paine care poate pregati si alte produse, nu doar aluaturi: orez, legume, carne, iaurt sau gem. Cel putin asa zice cartea tehnica a aparatului respectiv.
Piesele detasabile din interior sunt din plastic ori din inox / teflon?
Acu' nu mai am alte intrebari, am inceput sa studiez oferta de masinarii de pe internet si incerc sa fac niste liste, apoi revin cu alte intrebari, dupa ce ne lamurim si noi asupra ofertelor. Tinand cont ca io nu lucrez, deci n-aduc bani in casa, nici noi nu o ducem prea stralucit, deci clar o sa fie o investitie facuta cu cap, studiata pe indelete! :pupic:
Multumesc frumos inca o data pentru ideile exprimate asa concis si sper sa nu te superi ca am mai venit cu alte intrebari! :notworthy:


Foxyy, dupa cum vezi, Maya cunoaste mai bine piata din Germania si poate ar trebui sa iei in in calcul sfaturile ei.
Eu as prefera cuva de teflon, caci sigur nu se va lipi painea. \despre inox nu stiu ce sa zic...daca aluatul nu are suficienta grasime in compozitie probabil se va lipi.

Piesele din interior, respectiv paletele malaxorului sunt deasemenea din teflon/teflonate. E important sa fie asa, pentru a se detasa usor din paine dupa coacere.

Cam toate masinile fac pasta de rosii,orez cu lapte, dulceturi si au program pentru prajituri.

Puterea are importanta atat pentru framantat - sa poti pune 1- 1,5 kg faina, dar si pentru coacere.
( o colega a dus masina la reparat si i-au inlocuit din greseala rezistenta ei de 800W cu una de 600w si painea ei dupa reparatie era mereu necoapta inauntru. A facut mai multe paini la mai multe programe si apoi a dus din nou masina la reparat unde s-a constatat greseala. La colega mea masina se stricase din cauza copilului care voia neaparat sa faca el paine si nu a introdus cuva corect in locasul respectiv. Malaxoarele nu au functionat corect si masina s-a stricat)

Vad ca Maya nu a spus ce marca e masina ei - sau marca se numeste chiar Lidl...nu stiu eu ce aveti voi acolo in Germania :lol:

Hai, ca vei gasi cu siguranta ceva care sa te multumeasca la raportul pret/calitate. Spor la documentat!!

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 February 2010 - 07:39 PM

Marca masinilor de la Lidl e Biffinet, asta e marca majoritatii electrocasnicelor de la Lidl.
Sfatul meu e identic cu al Mayei, asteapta oferta de la Lidl, daca ai unul comod linga tine evident, sa nu trebuiasca sa te duci la 120 de km dupa el. Aici e chiar azi oferta, asta e
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-126625543315.jpg
si costa 39 de euro, si eu o am tot de citiva ani si cred ca raportul calitate pret e optim.
Asta are 850 watt, display lcd, 3 ani garantie.
Periodic ofertele se repeta la Lidl, cind mi s-o strica, o sa astept si tot pe asta o sa o iau. Pe forumul italian o multime de fete o au si toate sunt extrem de multumite.

#8 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 15 February 2010 - 07:51 PM

Vezi postareaAdriana, la 15 February 2010 - 07:39 PM, a spus:

cind mi s-o strica, o sa astept si tot pe asta o sa o iau. Pe forumul italian o multime de fete o au si toate sunt extrem de multumite.


Sunteti norocoase cu Lidl asta. Eu am dat 90E acum 2 ani. Dar ma consolez cu gandul ca fac painici bune si suntem cu totii multumiti.

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 February 2010 - 08:42 PM

Vezi postareaIssis, la 15 February 2010 - 07:31 PM, a spus:

Foxyy, dupa cum vezi, Maya cunoaste mai bine piata din Germania si poate ar trebui sa iei in in calcul sfaturile ei.
Eu as prefera cuva de teflon, caci sigur nu se va lipi painea. \despre inox nu stiu ce sa zic...daca aluatul nu are suficienta grasime in compozitie probabil se va lipi.
Piesele din interior, respectiv paletele malaxorului sunt deasemenea din teflon/teflonate. E important sa fie asa, pentru a se detasa usor din paine dupa coacere.
Cam toate masinile fac pasta de rosii,orez cu lapte, dulceturi si au program pentru prajituri.
Puterea are importanta atat pentru framantat - sa poti pune 1- 1,5 kg faina, dar si pentru coacere.
( o colega a dus masina la reparat si i-au inlocuit din greseala rezistenta ei de 800W cu una de 600w si painea ei dupa reparatie era mereu necoapta inauntru. A facut mai multe paini la mai multe programe si apoi a dus din nou masina la reparat unde s-a constatat greseala. La colega mea masina se stricase din cauza copilului care voia neaparat sa faca el paine si nu a introdus cuva corect in locasul respectiv. Malaxoarele nu au functionat corect si masina s-a stricat)
Vad ca Maya nu a spus ce marca e masina ei - sau marca se numeste chiar Lidl...nu stiu eu ce aveti voi acolo in Germania :pupic:
Hai, ca vei gasi cu siguranta ceva care sa te multumeasca la raportul pret/calitate. Spor la documentat!!



Issis, sper sa reusim sa gasim ceva bun si ieftin! (asta vrea toata lumea sa reuseasca, nu?). O sa urmez sfatul Mayei si incep sa caut prin magazine ceva oferte, dar si pe net, ca nu se stie niciodata de unde sare iepurasu' cu masina!
Iti multumesc foarte mult pentru ajutor! :notworthy:

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 February 2010 - 08:59 PM

Vezi postareaAdriana, la 15 February 2010 - 07:39 PM, a spus:

Marca masinilor de la Lidl e Biffinet, asta e marca majoritatii electrocasnicelor de la Lidl.
Sfatul meu e identic cu al Mayei, asteapta oferta de la Lidl, daca ai unul comod linga tine evident, sa nu trebuiasca sa te duci la 120 de km dupa el. Aici e chiar azi oferta, asta e
si costa 39 de euro, si eu o am tot de citiva ani si cred ca raportul calitate pret e optim.
Asta are 850 watt, display lcd, 3 ani garantie.
Periodic ofertele se repeta la Lidl, cind mi s-o strica, o sa astept si tot pe asta o sa o iau. Pe forumul italian o multime de fete o au si toate sunt extrem de multumite.



Adriana, am un Lidl pe-aproape, in satul vecin. In plus, chiar langa firma unde lucreaza jupanu' e un alt Lidl, deci asta n-ar fi o problema. Ramane de vazut cand or aduce si aici ceva rentabil. Deja am inceput sa caut pe site-ul lor, dar inca n-au nimic la oferta in zona asta. Iau si alte magazine la rost, poate am mai mult noroc.
Multumesc pentru sfaturi si idei! :notworthy:

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 February 2010 - 09:08 PM

Vezi postareaFoxyy, la 15 February 2010 - 08:59 PM, a spus:

Adriana, am un Lidl pe-aproape, in satul vecin. In plus, chiar langa firma unde lucreaza jupanu' e un alt Lidl, deci asta n-ar fi o problema. Ramane de vazut cand or aduce si aici ceva rentabil. Deja am inceput sa caut pe site-ul lor, dar inca n-au nimic la oferta in zona asta. Iau si alte magazine la rost, poate am mai mult noroc.
Multumesc pentru sfaturi si idei! :notworthy:

Inscrie-te la newsletter, asa esti obligata sa te duci pe site sa te uiti la noutati, aici ofertele se schimba lunea si joia.

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 February 2010 - 09:12 PM

Vezi postareaAdriana, la 15 February 2010 - 09:08 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 15 February 2010 - 08:59 PM, a spus:

Adriana, am un Lidl pe-aproape, in satul vecin. In plus, chiar langa firma unde lucreaza jupanu' e un alt Lidl, deci asta n-ar fi o problema. Ramane de vazut cand or aduce si aici ceva rentabil. Deja am inceput sa caut pe site-ul lor, dar inca n-au nimic la oferta in zona asta. Iau si alte magazine la rost, poate am mai mult noroc.
Multumesc pentru sfaturi si idei! :notworthy:

Inscrie-te la newsletter, asa esti obligata sa te duci pe site sa te uiti la noutati, aici ofertele se schimba lunea si joia.



Foarte buna ideea! :pupic: Saru'mana! :lol:

#13 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 15 February 2010 - 09:14 PM

Scuze de oftopic...primele magazine Lidl ar putea fi deschise in Ro in 2010. Deci sa mai astepatam, ca doar nu au intrat zilele in sac :notworthy:
http://www.zf.ro/com...n-2010-3489636/

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 February 2010 - 09:26 PM

Vezi postareaIssis, la 15 February 2010 - 09:14 PM, a spus:

Scuze de oftopic...primele magazine Lidl ar putea fi deschise in Ro in 2010. Deci sa mai astepatam, ca doar nu au intrat zilele in sac :pupic:
http://www.zf.ro/com...n-2010-3489636/



Daa, asteptam! :notworthy:

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 March 2010 - 12:03 AM

A aparut de acum cateva zile o oferta la Lidl, pentru o masina de paine. Traduc rapid din nemteste, scuzati daca o iau pe aratura cateodata, sper ca se intelege ceva. De e necesar, pun si link-ul!
- firma e SILVERCREST;
- 12 programe;
- 15 ore de pre-programare (oare traduc corect??? :angryfire:);
- 850 W;
- 90 de feluri de anagramat programele;
- 80 de minute dureaza programul rapid;
- pentru functia de pastrat cald: 60 de minute;
- poate fi folosit si pentru aluat paste, tort, unt, gem, dulceata, etc;
- se poate alege gradul de coacere (?) (alb, mediu, inchis), precum si greutatea painii (750 - 1250 g) de pe LCD;
- semnal pentru a adauga nuci si fructe;
- program special pentru produse fara gluten;
- tava antiaderenta detasabila (CORFLON), cu maner - si o multime de accesorii: o masură dozatoare, lingura de masurare si Knethakenentferner (un carlig cu care se scoate aluatul???);
- carte de retete (36 de retete);
- dimensiuni: 27 x 42 x 28 cm.

Pret: 34.99

Voi ce credeti? S-ar merita? Promotia e valabila saptamana viitoare, deci as avea ceva timp la dispozitie.

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 March 2010 - 12:09 AM

Vezi postareaFoxyy, la 18 March 2010 - 12:03 AM, a spus:

Voi ce credeti? S-ar merita? Promotia e valabila saptamana viitoare, deci as avea ceva timp la dispozitie.

Fugi de-o cumpara fara sa mai stai pe ginduri!

#17 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 18 March 2010 - 09:04 AM

Adriana te-as ruga sa-mi spui daca in cartea ta de utilizare a masinii ai limba romana pentru ca eu daca o iau din Ungaria masina de facut paine sigur nu inteleg limba respectiva.Astfel daca are descriere si in romana merg pana in Ungaria sa o iau masina cand vine oferta.
Si vad ca va fi saptamana viitoare o masina care are urmatoarele proprietati:
-pentru coacerea unei paini de max 1250 grame,
-cu ilustrare LCD,
- 12 programe la alegere
- se pot face prajituri, dulceata, si mancaruri fara gluten
- 850W
- 15 ore de ....programare nu stiu daca la asta se refera (cine mi-a tradus proprietatile e barbat si poate nu stie termeni de bucatatrie :headbang:)

#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 March 2010 - 09:09 AM

Vezi postareayoyo, la 18 March 2010 - 09:04 AM, a spus:

Adriana te-as ruga sa-mi spui daca in cartea ta de utilizare a masinii ai limba romana pentru ca eu daca o iau din Ungaria masina de facut paine sigur nu inteleg limba respectiva.Astfel daca are descriere si in romana merg pana in Ungaria sa o iau masina cand vine oferta.

Nu cred ca avea, eu mi-am extras doar paginile in italiana si restul le-am aruncat. Daca nu este Lidl in Romania nu cred ca le are in romaneste pentru ca produsele Biffinet sunt comercializate in Lidl.

#19 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 March 2010 - 03:48 PM

Vezi postareaAdriana, la 18 March 2010 - 12:09 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 18 March 2010 - 12:03 AM, a spus:

Voi ce credeti? S-ar merita? Promotia e valabila saptamana viitoare, deci as avea ceva timp la dispozitie.

Fugi de-o cumpara fara sa mai stai pe ginduri!

Bon, luni dis-de-morning sunt sub usa la Lidl! Saru'mana pentru sfat! :)

#20 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 19 March 2010 - 01:43 AM

Atunci merita numai sa incerc sa vad daca voi gasi in ceva limba pe intelesul meu gen engleza sau italiana.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi