Forum Culinar: Cum spalati si uscati salata / ele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum spalati si uscati salata / ele

#1 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 February 2010 - 02:43 PM

Pina sa vad un film (nici macar prea bun, cred ca era Dinasty) in care o patroana de hotel il concediaza pe seful bucatar ca ii serveste salata umeda, nici nu mi-am pus problema asta. Indiferent de frunza (care era salata verde- diverse soiuri- sau spanac) o desfaceam de pe cotor, o spalam frunza cu frunza pe toate partile, o scuturam bine si o tocam pentru salata sau ornam platourile cu frunza asa umeda cum era ea, multumita ca e curata. Daca luam chestii mai micute si nu puteam s spal frunza cu frunza, le puneam intr-o sita-strecuratoare speciala de spalat legume, bagam sub jetul de apa, le vinturam nitel de pe o parte pe alta si le foloseam tot cu apa pe ele.
Ei, acum ma obsedeaza subiectul: cum fac aia la restaurant de e uscata frunza de salata in farfurie. Nici nu mai pot sa vad frunza uda in salata de acasa, pentru asta utilizind 2 (chiar 3) strategii:
1. cumpar salata in pachet ambalat in supermarket, daca e suficient de proaspata e si uscata. O perioada a fost ok, o luam, nu o mai spalam, o aruncam intreaga in farfurie, gindindu-ma ca a fost cultivata intr-un mediu fara praf sau noroi si, deci, e curata. Numai ca la ultima salata am observat ca dupa ce am terminat de mincat, in farfurie, in uleiul si otetul ramas erau si urme de ceva negru, probabil pamint, cazut de pe salata. Deci solutia asta cu nespalatul nu e buna;

2. spal frunzele si le sterg una cite una cu prosoape de hirtie :-h e mai greu dar macar sint multumita si de faptul ca le-am spalat si ca sint uscate. Nu se poate aplica in cazul frunzelor marunte (rucola, valeriana etc) asa ca aplic si strategia nr.->

3. spal frunzele in strecuratoare, le las la scurs bine-bine, vinturindu-le din cind in cind, apoi le pun pe prosoape de hirtie puse pe prosoape textile de bucatarie pentru mai mare eficienta. Din cind in cind le intorc de pe o parte pe alta si schimb prosoapele de hirtie. Cam in 24 de ore se termina si operatiunea si salata e gata vestejita :) Ca sa nu mai zic daca ai niste musafiri carora vrei sa le servesti ceva rapid.

Avind in vedere toate cele de mai sus, va rog sa-mi spuneti si mie ce strategii aveti pentru a usca salatele, sau daca considerati ca este un lucru atit de important acest aspect :)

#2 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 22 February 2010 - 02:56 PM

Eu cred ca la restaurant au ceva centrifuga unde le usca. Si da, niciodata nu mi-am pus problema ca e uda :) Mai bine uda si curata decat uscata si murdara :-h Singurul fel la care o usuc e cand o folosesc pe platou sub snitele, chiftele, alea, alea. Atunci o spal frunza cu frunza si o usuc cu prosoape de hartie. In rest nu ma cramponez de acest aspect. :)
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#3 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 22 February 2010 - 03:00 PM

Spal salata in doua-trei ape (reci) si o pun intr-o strecuratoare.Nu m-a deranjat niciodata ca mi-a ramas umeda.

Nu stiu ce e cu filmul ala(de l-ai vazut tu),dar in restaurantul unde lucrez vindem si salate si nu am primit nici o reclamatie cum ca ar fi bai ca mai e uda salata.
O spalam,o punem la stors cam juma de ora si apoi in lazi si chiar punem peste ea un prosop ud,sa ramana frisch pana in momentul servirii,asta din cauza ca nu spalam numai cate o capatana ci vreo doua lazi pe seara.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#4 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 22 February 2010 - 03:20 PM

eu am centrifuga :-h si se bat fetele care sa o usuce, e o joaca pt ele
in romania asa uda o mancam, doar se uda de la ulei sau vinegreta sau ce pune fiecare, nu?
la noi salata se serveste fara vinegreta, isi pune fiecare pe farfurie, in romania faceam un castronoi cu tot ce trebuie inclusiv ulei si otet.
salate se zice sa nu o tai cu cutit ca oxideaza, doar rupta cu mana


petunie, nice to see you :)

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 22 February 2010 - 03:25 PM

Aia din Dinasty n-are decat sa mance salata uscata.

Io spal salata, o scutur, o rup cu mana si o trantesc in castron. Si p'orma vaz io ce mai trantesc peste ea.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 February 2010 - 03:29 PM

 dark angel, la 22 February 2010 - 03:20 PM, a spus:



petunie, nice to see you :-h

yes,nice to see you ...both of you! :)

Eu nu usuc salata.O spal,si o scutur usor din mîini :) Nu s-a plîns nimeni!
Pentru aia cu care decorez,cum zice si gloxi,pun cîteva feii pe servete de hîrtie,le tapetez usor,si basta!

Si eu fac vinegreta,dressingul sau cum i-o zice,separat.Îsi pune fiecare peste salata lui,cîta zama îi place :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 22 February 2010 - 03:29 PM

Cu centrifuga.Si aici sunt destul de obsedati de uscatul salatei.Eu mi-aduc aminte ca mama ne punea si un srop de zahar dizolvat in apa numai s-o mancam!

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-9-126684538347.jpg

#8 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 22 February 2010 - 03:33 PM

Pina sa descopar centrifuga o uscam pe servet de bumbac, acum de cind a aparut centrifuga in viata mea sint mai mult decit fericita. Uda nu mi-a placut nicioadata...
raluca elena

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 February 2010 - 03:45 PM

 dark angel, la 22 February 2010 - 03:20 PM, a spus:

faceam un castronoi cu tot ce trebuie inclusiv ulei si otet.
salate se zice sa nu o tai cu cutit ca oxideaza, doar rupta cu mana

idem!


 Maya, la 22 February 2010 - 03:29 PM, a spus:

Eu nu usuc salata.O spal,si o scutur usor din mîini :-h Nu s-a plîns nimeni!

idem!

#10 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 22 February 2010 - 04:40 PM

 Foxyy, la 22 February 2010 - 03:45 PM, a spus:

 dark angel, la 22 February 2010 - 03:20 PM, a spus:

faceam un castronoi cu tot ce trebuie inclusiv ulei si otet.
salate se zice sa nu o tai cu cutit ca oxideaza, doar rupta cu mana

idem!

 Maya, la 22 February 2010 - 03:29 PM, a spus:

Eu nu usuc salata.O spal,si o scutur usor din mîini :-h Nu s-a plîns nimeni!

idem!

ibidem + ibidem = ighen! :)

Citeaza

Nu s-a plîns nimeni!

si nici nu s-a râs :)

Offtopic:
Beneficiarul unei barbi lungi, matasoase si bine tesalate, a fost intrebat de cineva cum doarme cu barba:
Deasupra palpumii, sau cu ea sub plapuma?
Barbosul nu si-a pus niciodata problema insa cand a venit seara a incercat ba o varianta, ba celalta si nu se dumirea cum e optim.
Atat s-a framantat incat i-a sarit somnul si dupa cateva ore de fluturat barba, a pus mana pe foarfeca si ...
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 February 2010 - 04:44 PM

 W Mamadeus Paparotti, la 22 February 2010 - 04:40 PM, a spus:

Offtopic:
Beneficiarul unei barbi lungi, matasoase si bine tesalate, a fost intrebat de cineva cum doarme cu barba:
Deasupra palpumii, sau cu ea sub plapuma?
Barbosul nu si-a pus niciodata problema insa cand a venit seara a incercat ba o varianta, ba celalta si nu se dumirea cum e optim.
Atat s-a framantat incat i-a sarit somnul si dupa cateva ore de fluturat barba, a pus mana pe foarfeca si ...


Sefule, am ras de nebuna singura - cred ca vecinii s-au uitat crucis peste garduri! :-h

#12 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 February 2010 - 04:45 PM

A, da, ce scula buna pare a fi centrifuga aia :) Eu am crezut ca e de amestecat salata, ca pui adica ingredientele si ea le sminteste acolo, nu m-am gindit ca o stoarce ;)

#13 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 22 February 2010 - 05:15 PM

 Carmella, la 22 February 2010 - 04:45 PM, a spus:

A, da, ce scula buna pare a fi centrifuga aia :) Eu am crezut ca e de amestecat salata, ca pui adica ingredientele si ea le sminteste acolo, nu m-am gindit ca o stoarce ;)


Cum am pe cineva in familie fixat cu salata uscata , o folosesc la greu.In plus a mea are si o gaura in capac .Pentru spalat salata .Prin gaura intra jetul de apa , si tot asa!

#14 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 22 February 2010 - 05:19 PM

 Eataly, la 22 February 2010 - 05:15 PM, a spus:

 Carmella, la 22 February 2010 - 04:45 PM, a spus:

A, da, ce scula buna pare a fi centrifuga aia :) Eu am crezut ca e de amestecat salata, ca pui adica ingredientele si ea le sminteste acolo, nu m-am gindit ca o stoarce ;)


Cum am pe cineva in familie fixat cu salata uscata , o folosesc la greu.In plus a mea are si o gaura in capac .Pentru spalat salata .Prin gaura intra jetul de apa , si tot asa!


Olandezii au o vorba, stergi pe jos cu robinetul deschis.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#15 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 22 February 2010 - 07:45 PM

Eu o spal.nu o mai usuc daca fac salata,doar o scutur putin de apa dupa ce am pus-o in sita sau strecuratoare.Daca este pentru vreun platou,de servit la masa musafirilor,o usuc pe un servet de bbc.sau de hartie.cam atat...de centrifuga nu am mai auzit pana acum,sincer.Habar nu aveam ca exista asa ceva.Pupici si multam ca m-ati luminat!
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#16 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 23 February 2010 - 03:57 AM

gabrenia, eu am primit-o cadou la nunta si m-am uitat ca matza in calendar la ea(de, mi-a fost rusine sa intreb ce e, mai mica si mai prostuta si eu atunci :occasion15: ). am aflat la cumnata mea ce e, am vazut ce facea ea cu centrifuga :biggrin:

#17 Useril este offline   mariette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 23 February 2010 - 09:36 AM

Interesanta centrifuga pentru salata,nici nu ma gandeam ca exista asa ceva!Eu spal fiecate frunza,pe ambele parti,o scutur putin ,o pun pe un tocator ...apoi le tai ,le pun in castron,adaug sare,zeama de lamaie,ulei...nu ne dereanjeaza ca mai are si putina apa! :occasion15:

#18 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 23 February 2010 - 03:56 PM

Si eu ma bucur sa va vad :)

De centrifuga am auzit si am si vazut,dar mie mi-ar ocupa numai loc degeaba in bucatarie.Sunt sigura ca as folosi-o o data-de doua ori si apoi as depozita-o undeva(daca as mai gasi loc) cum am facut si cu alte obiecte pt bucatarie.


Si da,salata nu o tai nici eu cu cutitul,o rup cu mana
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#19 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 February 2010 - 04:19 PM

Eu acum stau numai cu gindul la ea, la centrifuga adica :) stiu ca am vazut-o pe undeva, dar ca un facut nu am avut timp nici ieri si nici azi nu o sa am ca sa ma duc s-o iau. Cred ca ori la Selgros, ori la un magazin de "confiscate", constantencele cred ca-l stiu :)

#20 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 February 2010 - 11:42 PM

Eu o spal . o clatesc in apa cu sare , apoi o pun in strecuratoarea de paste si o scutur un pic.
centrifuga am avut si am aruncat-o.
aici mai gasesti niste "cosuri"/ panier à salade

http://images.google...F-8&sa=N&tab=wi


se pune salata in acel cos si se zvantura. La fel de bine poti face si cu un stergar in care ai pus salata, iei colturile impreuna si il zvanturi. :pupic:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi