Forum Culinar: Cum spalati si uscati salata / ele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum spalati si uscati salata / ele

#21 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 17 April 2010 - 02:04 AM

centrifuga pentru salata se gaseste la ikea.am vazut o data si la kaufland dar era scumpa rau.(sorry nu stiu cati f cati l).parca am dat 24 de lei pe ea sau 19,nu mai tin minte, la ikea.
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#22 Useril este offline   justy 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 03-May 10

Postat 03 May 2010 - 09:41 AM

pt fetele din romania, va sfatuiesc sa tineti salata in apa 10-15 min. nu de alta, dar sunt stropite cu o gramada de chimicale

eu dupa ce sta binisor in apa, o spal frunza cu frunza apoi o scurg bine si o rup...cu cutitul se oxideaza si nu mai are aspectul ala de proaspat

#23 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 03 May 2010 - 05:43 PM

Facusem si eu o pasiune pt centrifuga de cand o vazusem la sora mea.Mi-am luat si eu si dupa juma de an a ajuns depozitata in garaj intr-o cutie si tot la vechea varianta am ajuns:pun salata in sita si si dupa ce o jetuiesc o scutur bine.La graba care o am in mine cand pregatesc masa n-as mai avea timp si de centrifuga.

Si noi o mancam mai uda :toothy9;

Faza cu salata imi aduce aminte de un subiect de pe un alt forum unde o fata din ro spunea sa nu se mai cumpere ruccola din cea ambalata ca dupa ce ca e scumpa nici nu e buna ca are pamant in ea :scratch:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#24 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 03 May 2010 - 06:33 PM

Dragele si dragii mosului,

În loc sa va scuturati de bani pentru centrifuga, pe care dupa aia nu stii unde sa o mai stivuiesti ca e dulapul plin, luati o plasa de aia de sacosard old style, o spalati bine si o puneti deoparte pentru acest scop. Cînd ati spalat salata puneti frunzele în ea, iesiti în curte sau pe balcon si faceti morisca. Ieftin, eficace, si în plus lucrati si muschii bratelor.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#25 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 03 May 2010 - 10:29 PM

Vezi postareaAlexandru, la 03 May 2010 - 06:33 PM, a spus:

Dragele si dragii mosului,

În loc sa va scuturati de bani pentru centrifuga, pe care dupa aia nu stii unde sa o mai stivuiesti ca e dulapul plin, luati o plasa de aia de sacosard old style, o spalati bine si o puneti deoparte pentru acest scop. Cînd ati spalat salata puneti frunzele în ea, iesiti în curte sau pe balcon si faceti morisca. Ieftin, eficace, si în plus lucrati si muschii bratelor.



Hahaha, mi-ai amintitt de Mr Bean cand usca salata in soseta, pe bancuta in parc. Deci solutii exista :)
brain loading....please wait....

#26 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 January 2011 - 04:48 PM

Mi-am luat centrifuga de salata inca de atunci, ma mir si eu ca nu m-am laudat inca :) Mi-e utila, o folosesc la multe chestii, nu numai la salata. De pilda cind spal fructe mici (cirese) le tiribombesc putin in centrifuga si ramin perfect uscate, numai bune de mincat. E mare si ocupa locul dar arata bine (am pus-o pe-un dulap) se spala usor si se scurge imediat. E turceasca, am luat-o de la Carrefour- a costat vreo 25 lei- si scrie pe ea SANTRIFUJ :tongue3:

#27 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 January 2011 - 01:06 AM

Vezi postareajusty, la 03 May 2010 - 09:41 AM, a spus:

pt fetele din romania, va sfatuiesc sa tineti salata in apa 10-15 min. nu de alta, dar sunt stropite cu o gramada de chimicale

eu dupa ce sta binisor in apa, o spal frunza cu frunza apoi o scurg bine si o rup...cu cutitul se oxideaza si nu mai are aspectul ala de proaspat


Asa si eu stiu: toate frunzele (Salata, spanac, urzici) se pun in apa si se spala in cateva ape, pentru ca spaland frunza cu frunza nu se duce tot nisipul, de care scapi numai daca o scufunzi in cateva ape de mai multe ori si tot arunci apele pana ramane curata si fara urma de nisip.

Si eu am centrifuga de la Ikea, o vazusem de acum 13 ani la prietena mea din Italia si de atunci am stat cu gandul la ea ca si Carmella dupa film, pana s-a deschis Ik si am vazut-o... ca am si achizitionat-o. Si eu o folosesc la spalat legume/fructe, cat si la depozitatul acestora in frigi, la strecurat diverse, mi se pare f utila in bucatarie.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi