Forum Culinar: Faguri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Faguri (fursecuri cu forma)

#41 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 March 2010 - 08:54 PM

Vezi postareaGeany, la 05 March 2010 - 06:30 PM, a spus:

Issis multumesc din suflet asta e reteta pe care o cautam ,multam mult si tie si lui foxy!!!
Ce binee arattaaa imi era ciuda pe formele alea ca-mi ocupa loc acum sunt asa de bucuroasa ca le am, deabea astept sa fac(vine si pastele :pupic: )


Abia astept sa vad fursecurile facute de tine! Ai atatea figurine, te invidiez! Am tot cautat si eu forme ca ale tale, dar nu am gasit. :notworthy: Intr-un final am gasit si fagurii astia, ca se vand tare repede. Nici nu ma mir, la cat de bune sunt prajiturelele! :thumleft:

#42 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 March 2010 - 08:59 PM

Vezi postareaIssis, la 05 March 2010 - 06:32 PM, a spus:

Ma bucur ca am fost de ajutor.
Cand eram mici, mama ne face mereu si faguri, si ciupercute, si nuci. Cand merg la tara iau aceste 3 forme si refac prajiturelele astea, cu iz de copilarie.

Noi mancam nuci, ca are mama forme de pe vremuri imemoriale, da' faguri am facut mai tarzior, cand a cumparat o vecina forma si ne-a imprumutat-o si noua. Bune rau si nucile, abia astept s-ajung acasa si sa le fac! :notworthy:

#43 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 March 2010 - 02:16 PM

Geany, uite Reteta de ciupercute, mi-a scris prietena mea:

- 5 oua
- 10 linguri zahar
- 10 linguri ulei
- 1 ceasca lapte
- 1 lingurita amoniac dizolvat in lapte
- faina
Bat albusurile cu sare si rom. Frec galbenusurile cu ulei. Se amesteca totul, apoi se adauga faina putin cate putin ca sa iasa ca un pandispan.
Ung forma de ciuperci cu ulei. La inceput se infierbanta forma pe aragaz pe o parte si pe cealalta ca sa nu se lipeaca. Se adauga un pitcut de aluat cu lingurita si se intoarce pe o parte si pe alta pe aragaz.
Se dau prin glazura cand sunt caldute, apoi prin nuca macinata sau nuca de cocos.

Glazura:
- 2 linguri cacao
- 3 linguri zahar
- 3 linguri apa
Dizolv zaharul si cacao in apa si fierb pana se ingroasa.

#44 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2010 - 02:45 PM

Foxy:''pppuuupp,pup,pup,pup.....etc etc,...pppuup pup pup :hungry: :hug:
Ai vazt' la capitolul :''ce dulciuri am facut azi'',ca pana si sefului i-am scos formili'' din camara,si ne-a aratat nucili' lui,acu tre sa-mi arat si eu ciupercili',paii nu??sa poate...

#45 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 March 2010 - 02:52 PM

Vezi postareaGeany, la 08 March 2010 - 02:45 PM, a spus:

Foxy:''pppuuupp,pup,pup,pup.....etc etc,...pppuup pup pup :hungry: :)
Ai vazt' la capitolul :''ce dulciuri am facut azi'',ca pana si sefului i-am scos formili'' din camara,si ne-a aratat nucili' lui,acu tre sa-mi arat si eu ciupercili',paii nu??sa poate...

Am vazut, am vazut! Acusi ne batem in ciumperci, faguri si nuci! :hug:

#46 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 March 2010 - 10:56 PM

Issis multumesc mult de reteta :drool: ,sunt f. incantata,iata cate mi-au iesit mie di jumate de portie:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126860006609.jpg

#47 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 March 2010 - 10:59 PM

Foxy nu ma las si incerc si reteta prietenei tale,ca io's una care tre' sa incerce ca sa creaza'(toma necredinciosu-i scris pe fruntea mea)te pupez muult :drool: :drool: revin cu impresii..multumesc mult.. :drool:

#48 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 March 2010 - 11:05 PM

Vezi postareaGeany, la 14 March 2010 - 10:59 PM, a spus:

Foxy nu ma las si incerc si reteta prietenei tale,ca io's una care tre' sa incerce ca sa creaza'(toma necredinciosu-i scris pe fruntea mea)te pupez muult :D :drool: revin cu impresii..multumesc mult.. :drool:

Draga mea, de-as fi avut forme, incercam si io, da' cum n-am decat fagurii... nu-mi ramane decat sa-ti admir pozele si sa-nghit in sec, amintindu-mi de ciupercutele pe care le mancam acu' 10 ani, in camin..... :drool:
Te astept cu impresii! Daca o sa fie nevoie, schimbam si titlul topicului, daca vrei sa vii pe aici cu poze pas-cu-pas. Cred ca eu o sa fac nuci, cand ajung acasa si pun la-nceput link catre reteta. Poti sa faci si tu asa, daca doresti, normal! :)

#49 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 March 2010 - 11:20 PM

NNNoo sunt sigura ca pozele si reteta si explicatiile lui Issis sun mult mai adecvate...io' nu-s asa artista...

#50 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 15 March 2010 - 08:51 AM

Vezi postareaGeany, la 14 March 2010 - 11:20 PM, a spus:

NNNoo sunt sigura ca pozele si reteta si explicatiile lui Issis sun mult mai adecvate...io' nu-s asa artista...


Geany, felicitari pentru ciupercute!
Iar in ce privste afirmatia de mai sus, marturisesc cu mana pe inima ca esti o mare artista, o harnicuta si o extraordinara gospodina. Te invidiez pentu cat de mult muncesti. Eu stau prost cu timpul in ultima vreme.

#51 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 March 2010 - 01:12 PM

Draga Issis,scuza-ma ca-mi permit dar sunt de acord cu foxy pozele si reteta care le-ai pus tu merita postate chiar daca nu la pas cu pas,io' la poze is 0 nu le ''pieptan deloc..ci-i in farfurie aia e..ale voastre poze sunt superbee..multumesc mult de reteta,se va presta f. des si de paste si de florii etc.ma voi gandi la voi ori de cate ori le voi face...ca sotu' voia sa-mi arunce formele ca stateau acolo degeaba...va pupez pe tine si pe vulpita'' :)

#52 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 March 2010 - 10:19 PM

Vezi postareaGeany, la 15 March 2010 - 01:12 PM, a spus:

Draga Issis,scuza-ma ca-mi permit dar sunt de acord cu foxy pozele si reteta care le-ai pus tu merita postate chiar daca nu la pas cu pas,io' la poze is 0 nu le ''pieptan deloc..ci-i in farfurie aia e..ale voastre poze sunt superbee..multumesc mult de reteta,se va presta f. des si de paste si de florii etc.ma voi gandi la voi ori de cate ori le voi face...ca sotu' voia sa-mi arunce formele ca stateau acolo degeaba...va pupez pe tine si pe vulpita'' :P


Pupici? :P Am auzit bine? :) Poftiti, poftiti! :lol: Ati nimerit bine! :) Aici e deschis biroul pentru pupaturi non-stop! :P Cu curaj, va rog! :P

#53 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 March 2010 - 10:29 PM

Scuze Foxule ti-am facut topicul varzaa,da ia un pupici si-ti treci' ii di' la ala micu:foosiii :lol:

#54 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 March 2010 - 10:32 PM

Apropo sotu' zice':da ci am zas io' ca-ti arunc formili'??!!eii na asta dupa ce o desfiintat platoul cu ciupercute si alte alea,si cu mamu' meu di fata'(am martori)acu zace ca nu el n-o zas''..ezact cum ai zas' tu'.. :lol:

#55 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 March 2010 - 10:58 PM

Vezi postareaGeany, la 15 March 2010 - 10:29 PM, a spus:

Scuze Foxule ti-am facut topicul varzaa,da ia un pupici si-ti treci' ii di' la ala micu:foosiii :lovestory:

Las' ca varza-i tare buna! Pupam si noi pe ala micu'! :)

#56 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 March 2010 - 10:59 PM

Vezi postareaGeany, la 15 March 2010 - 10:32 PM, a spus:

Apropo sotu' zice':da ci am zas io' ca-ti arunc formili'??!!eii na asta dupa ce o desfiintat platoul cu ciupercute si alte alea,si cu mamu' meu di fata'(am martori)acu zace ca nu el n-o zas''..ezact cum ai zas' tu'.. :lovestory:

Asa-i ca l-am ginit? Las' ca mai stiu io pe careva - la fel face:
- Da' la ce-ti trebe aia?
- Pai ca sa-ti dau tie asta... si vin cu strachina la interval. No, ce zici? Sa ma duc s-arunc chestia aia???
- Da' de ce? Cu ce-a gresit????? :)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi