Forum Culinar: Pizza taraneasca la tava - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pizza taraneasca la tava

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 March 2010 - 10:02 AM

 Geany, la 05 March 2010 - 10:15 PM, a spus:

 Lapona Enigel, la 05 March 2010 - 10:03 PM, a spus:

Cum dom'ni tu di la Bacau îmi iejti? Apai io di shi intzalasasîm cî eshti di la Shiusheava? :( Ii clar nu mi-e bine, ia arunca-n mine cu o pizza din aia. Netaliana asa cum e ea arata :-* si cu cas framantat pus la borcan pentru iarna?

AAaa iesti di la Susheavaa??? :( stai c-arunc,co pizza dupa tine... :floare:
Mda.. si un picut di' branza de oita sarat di la borcan pintri' altili'...c-asa mi-o tunat in sara iasta ioti' na cu-i nu-i placi,ioti fleoshc... :(


Nu, nu, nu...io tot di pishti gard di tini îs, di la Vaslui :(
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 March 2010 - 12:20 PM

Stella total deacord cu tine,nici eu nu-s deacord cu astfel de,hai s-o numim pizza,si eu tot cu aia Italiana bat,am postat de mai multe ori si chiar o sa o postez si numai pe ea'dar cum eu fac chiar de 2 ori pe saptamana pizza si de fiecare data altfel,am mai schimbat si eu...sotului ii placshii tarii... :-* :floare:

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 March 2010 - 12:22 PM

 Lapona Enigel, la 06 March 2010 - 10:02 AM, a spus:

 Geany, la 05 March 2010 - 10:15 PM, a spus:

 Lapona Enigel, la 05 March 2010 - 10:03 PM, a spus:

Cum dom'ni tu di la Bacau îmi iejti? Apai io di shi intzalasasîm cî eshti di la Shiusheava? :( Ii clar nu mi-e bine, ia arunca-n mine cu o pizza din aia. Netaliana asa cum e ea arata :-* si cu cas framantat pus la borcan pentru iarna?

AAaa iesti di la Susheavaa??? :( stai c-arunc,co pizza dupa tine... :floare:
Mda.. si un picut di' branza de oita sarat di la borcan pintri' altili'...c-asa mi-o tunat in sara iasta ioti' na cu-i nu-i placi,ioti fleoshc... :(


Nu, nu, nu...io tot di pishti gard di tini îs, di la Vaslui :(

AAAAAaaaa Laponico scuze cofuziunea....,cre'ca ne-am confuzionat amandoua nush' cum..,da radashini am sha peacolo''... :( :(

#24 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 March 2010 - 01:12 PM

Si cum am prins un loc la calculator si mai am chef de batut campii off. topic,iata si una dintre ''povestile''pizzei asa cum am auzit-o si eu.
Cica a fost o data un bucatar,care a facut acest ''preparat'',in cinstea reginei Margherita.
A facut un aluat din: drojdie,apa, sare si faina,a lasat la dospit,a intins o ''foaie''intr-o tava rotunda si pe ea a dispus sos de rosii,rondele de branza mozzarela,cateva de frunze de busuioc proaspete si un fir de ulei de masline(branza mozzarela nu e grasa deloc asa ca uleiul parca statea bine..o fi gandit el..)
Aceasta cica ar fi ''mama''pizzelor,a avut un succes total ,si deaici'' provin zice-se toate variantele(or,fi sute sau chiar mii deacuma)
Culorile steagului Italian sunt :rosu ,alb si verde,daca te gandesti la:sosul de rosii(rosu),albul branzei mozzarela,si verdele busuiocului,poate ajungi si la concluzia ''de ce pizza la Italieni e un fel..national..'' :floare:
Si am incalecat pe-o sea si v-am zis povestea asa(sau cel putin asa am auzit-o eu)....

#25 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 March 2010 - 01:51 PM

Iata doar cateva dintre ,,variantele'' mele:
Pentru un blat de pizza subtire si crocant eu fac un aluat doar din apa calda,sare ,drojdie si faina,putin ulei la sf. framantarii..pe care dupa ce a dospit putin il intind cu sucitorul ajutandu-ma de putina faina si coc pe dosul tavii inafainate,cam asa arata rezultatul(dosul blatului):

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787537042.jpg

Asa pizza:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787535882.jpg

Si felia:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787539173.jpg

Alte varriante,Pizza cu branza si sos de rosii:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787481654.jpg

Pizza cu rosii(capacele) si branza,ulei de masline,masline oregano:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787486271.jpg

Pizza cu branza ,ardei gras rosu ,ardei iute,salamino picante,sos de rosii picant(diavola) :floare: :

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787496798.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787521577.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787499159.jpg

Cealalta e o pizza bianca( alba) cu ceapa rosie ulei de masline,masline ,oregano,piper..


Altetele diverse...

Ulitima e pizza cu un ou ochi,am facut-o in tava patrata cu un ou in fiecare colt,am servit intr-o sambata la micul dejun,daca faceam 4 individuale m-ar fi prins pranzul'' :(
Imgineazati ca tai cu cutitul bucatura de aluat de pizza si moi in outul moale.. :-*

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787483013.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787484489.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787487538.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787488775.jpg


#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 March 2010 - 02:21 PM

Si nu am terminat acu' vin cu variantele'' soc'' :icon_twisted,va rog sa apucati :oale ,sucitoare,mixere,melesteie si sa va pregatiti sa aruncati dupa mine...

Deci jur ca m-a pus ficior'miu cel mare sa-i fac pizza Hawaii cu ananas:am luat un compot de ananas light,zeama am folosit-o la preparat sosul de rosii...cubuletele le-am pus pe blat+boabe de porumb+ardei gras+sunca de pui+branza,va jur ca desi a fost una din cele mai ciudate pizza pe care le-am facut era buna,bineanteles ca nu m-am dat batuta, si lui i-am zis ca-i cea mai naspa,dar el vede pe la tv.,americanisme deastea,aude pe la prieteni,mananca prin pizzerii de 2 lei..

Alta pizza din ciclul: cea mai ciudata a fost cea ''Tedesca''adica nemteasca,cu crenvusti,si sos de rosii in care am pus si mustar,si branza...buna si aia..

Pizza floare,aici nu mai pot da vina pe nimeni ca a fost ideea mea 100/100,am vrut sa fie un aperitiv pentru o masa festiva unde fiecare sa-si rupa petale,mie mi-a placut...

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787756399.jpg

Pizza cu aluat de foietaj,inventia mamei care e mereu pe fuga si in lipsa de timp...,e bunuta cu foitele alea...

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787769204.jpg

Si ca si desert Pizza cu nutella,nu nu am innebunit probabil ca ati vazut-o deja..

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126787781338.jpg

Si daca nici astea nu v-au socat,eu nu mai stiu....

Acu' dati frateee..ca merit :( :( :( :floare: :boohoo
:

Eu am stat cuminte...:''la cotitura''!!!am vazut ca sunteti indulgente cu mine,asa ca mi-am luattt-o in cap frattee!!!..si daca:'' am mai sarit calu''..cum zice o matusa batrana de-a mea ,mii de scuze :-*
Da' uneori prea multa seriozitate strica,iar un pic de caterinca(cu tot bunul simt din dotare)cred ca face bine.. :(

#27 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 March 2010 - 09:05 PM

 Geany, la 06 March 2010 - 02:21 PM, a spus:

Si nu am terminat acu' vin cu variantele'' soc'' :icon_twisted,va rog sa apucati :oale ,sucitoare,mixere,melesteie si sa va pregatiti sa aruncati dupa mine...
Si daca nici astea nu v-au socat,eu nu mai stiu....
Acu' dati frateee..ca merit :P ;) :P :P :P
Eu am stat cuminte...:''la cotitura''!!!am vazut ca sunteti indulgente cu mine,asa ca mi-am luattt-o in cap frattee!!!..si daca:'' am mai sarit calu''..cum zice o matusa batrana de-a mea ,mii de scuze :P
Da' uneori prea multa seriozitate strica,iar un pic de caterinca(cu tot bunul simt din dotare)cred ca face bine.. :D

Da' di ci crezi ca trebuiesti batuta cu rosii stricate? Mie-mi suna a bun-bun ce povestesti tu acolo! :D Poti sa mai povestesti, ca io iau notite! :P

#28 Useril este offline   taylor 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 26-November 09
  • Locationtorino

Postat 06 March 2010 - 09:52 PM

Geany arata asa de bine si asa de apetisanta,ca-mi veni o foame!
Poarta-te cu altii asa cum ai vrea sa se poarte altii cu tine

#29 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 March 2010 - 10:17 PM

Stau aci in fata calculatorului,rontai mere si inghit in sec.
Nu mai mananc dupa ora 7 seara ca mi-a crescut dosul.

Manca-ti-as pizza matale !
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#30 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 March 2010 - 10:50 PM

 Foxyy, la 06 March 2010 - 09:05 PM, a spus:

 Geany, la 06 March 2010 - 02:21 PM, a spus:

Si nu am terminat acu' vin cu variantele'' soc'' :icon_twisted,va rog sa apucati :oale ,sucitoare,mixere,melesteie si sa va pregatiti sa aruncati dupa mine...
Si daca nici astea nu v-au socat,eu nu mai stiu....
Acu' dati frateee..ca merit :P ;) :P :P :P
Eu am stat cuminte...:''la cotitura''!!!am vazut ca sunteti indulgente cu mine,asa ca mi-am luattt-o in cap frattee!!!..si daca:'' am mai sarit calu''..cum zice o matusa batrana de-a mea ,mii de scuze :P
Da' uneori prea multa seriozitate strica,iar un pic de caterinca(cu tot bunul simt din dotare)cred ca face bine.. :D

Da' di ci crezi ca trebuiesti batuta cu rosii stricate? Mie-mi suna a bun-bun ce povestesti tu acolo! :D Poti sa mai povestesti, ca io iau notite! :P

FOXULE ma bucur mult ca-ti place :P

#31 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 March 2010 - 10:53 PM

 taylor, la 06 March 2010 - 09:52 PM, a spus:

Geany arata asa de bine si asa de apetisanta,ca-mi veni o foame!

Taylor las' ca nici cu omleta ta nu mi-i rusine,brraava :P :D o pregatesc eu intr-un fel mai inedit..vad io''..inca ma gandesc ce si cum.. :P

#32 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 March 2010 - 10:56 PM

 Piscotel, la 06 March 2010 - 10:17 PM, a spus:

Stau aci in fata calculatorului,rontai mere si inghit in sec.
Nu mai mananc dupa ora 7 seara ca mi-a crescut dosul.

Manca-ti-as pizza matale !

Pisco si eu ma abtinez' cat pot,iar la cat de mult imi place off topicul daca ma apuc acu' sa vb. si despre dosul meu(scuzoaiele mele...)...mai bine nu... :P :D
Oricum va pupez pe tootatee :D :P

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi