Forum Culinar: Podoaba noastra capilara - Forum Culinar

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Podoaba noastra capilara

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 March 2010 - 10:29 PM

Alles klar, vielen Dank, jetzt habe ich alles verstanden. ;)

Dar: eu am facut pana acum doua tratamente din astea: respectiv in US cu Regaine, din care si acu' mai am, adus de T. Apoi am facut in vara cu Revalid, respectiv tot tacamu: capsule, sampon si ser. Cu samponul nu ma impac deloc, dar deloc!

Apropos daca cineva doreste samponul Revalid de la mine, sa spuna ca il trimit imediat! L-am folosit de foarte putine ori. Mie imi ingrasa parul la greu.

Acum am de la mama sapunul vegetal Hofigal si solutia Chelstop. Cica folosite consecvent vor reda pigmentul parului...hmm, greu de crezut. Marturisesc ca solutia asta usuca parul ceva infiorator!!! Cu sapunul moale ma impac foarte bine, insa eu raman la aceeasi problema: nu pot sa sar peste zile, sa nu spal parul, avand in vedere ca vin zilnic in contact cu oameni, zeci si zeci de contacte sociale si zeci si zeci de ochi pe mine. Asa ca sunt intr-un Teufelskreis si nu stiu cum sa ies. De la o vreme am lasat Chelstopul insa o sa incerc sa fac tratamentul cum trebuie. Cel mai rau e cand tre sa ma dusez dimineata la 5 sau 6 si imi mai ramane o laie timp sa mai aplic solutia aia. :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 16 March 2010 - 11:37 PM

Buna seara,
Maya, si eu foloseam si inca mai folosesc punga (atunci cand nu am aluminiu), pentru mastile mele. Ideea este sa incerci sa il ti, macar un timp "la caldura". In facultate foloseam prosoape fierbinti si imi infasuram capul cu ele....dar atunci aveam mult timp de pierdut ;) . Mie imi da mai multa senzatie de caldura aluminiul, desi e mai incomod.
Un tratament facut si incercat de mine, care a dat rezultate (nu spectaculoase, insa se vedea parul mai bine dupa folosire este: 250 cl. de ulei de masline + 7 nuci. Zdrobim bine, bine nucile, le amestecam cu uleiul si trebuiesc tinute o saptamana intr-un loc uscat si racoros, agitand un pic zilnic. Eu il foloseam de 3 ori pe saptamana (frecam pielea capului cu varful degetelor), cu vreo 3-4 ore inainte de a spala parul. Ajuta la caderea parului.
Eu tot insist cu ideea mea (parca as fi un disc zgariat :D ) ca parul trebuie taiat destul de des. Nu ne creste mai mult daca il taiem de 2 ori pe an...Normal e sa creasca 2 cm pe luna...daca la 2-3 luni taiem 1 cm....ne va creste destul de mult si mult, mult mai frumos.
Si bineinteles trebuie hidratat si hranit bine. Ati incercat sa luati vitamine speciale pentru par? Banuiesc ca exista peste tot, aici sunt Arcocapil, Pilfood, Pilexil....Caderea parului de cele mai multe ori vine din interior si pentru asta face bine si drojdia.
In legatura cu mastile de par...nu trebuie neaparat sa le copiem de undeva..Cum va spuneam eu am incercat o gramada, si au toate o logica. ce ii trebie parului? Vitamine, minerale...pai atunci amestecam vitaminele si mineralele respective si ni le punem pe par (uleiuri-masline, migdale, chiar de floarea soarelui, fructe-aguacate, banana, nuci,lamaie, portocala, etc. , ).
Sunt convinsa ca toate avem aceeasi problema..timpul, insa de doua ori pe luna macar, cu siguranta ca putem face asta.

O seara frumoasa!
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 March 2010 - 12:44 AM

Titi,mie nici punga nu-mi place,dar mi-e mai bine decît cu folia de aluminiu.Daca e rece,eu mai fac si un turban din prosop flausat de baie,peste punga...si nu mai mi-e frig la cap :scratch:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 17 March 2010 - 09:45 AM

Ce topic si vad ca-s etalon...mvai, ce chioara sunt!Imagine postata

Fetele care vreti parul lung pana la calcaie, mai intai trebuie sa stiti ca lungimea parului e determinata si genetic...al meu de exemplu, desi nu l-am taiat de ani de zile, doar ce am mai scurtat din el din cand in cand, nu creste mai jos de fund nici cum.

Al doilea factor care e inamicul parului lung e despicarea. Varfurile despicate nu pot fi reparate nici intr-un fel, acolo-i capatul, parul despicat trebuie taiat pe lungimea afectata. Desigur, daca aplicati o ingrijire atenta puteti evita aceasta neplacere...

Tratamente naturiste sunt foarte variate, eu recomand cu incredere uleiul de ricin in combinatie cu galbenus si clatirea cu zeama de urzici, apa cu otet, bere...Imediat incepe sezonul urzicilor asa ca profitati!

De la Farmec este o solutie fortifianta pe baza de petrol, foarte buna si asta. Ultima descoperire de care sunt super-mega-incantata e samponul si masca de par cu unt de karite (shea butter) de la Home Institute. Le-am gasit la DM, am dat ceva banuti pe ele (samponul 200 ml 35 lei, masca 500 ml vreo 45 lei), dar de cand le folosesc nu am mai vazut nici macar un fir de par despicat!

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-44-126881166421.png

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-44-126881166888.png
Take a walk on the wild side...

artizan

#25 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 17 March 2010 - 09:49 AM

A, sa nu uit...secretul unui par frumos si a unei pieli sanatoase e raportul adecvat de vitamina E! Puteti cumpara vitamina E din farmacii, sub forma uleioasa si sa folositi in mastile capilare, sau/si sa luati si aport capsulat de vitamina E (dar nu din ulei de peste, ala nu e asa bun). Desigur, cel mai bine e sa consumati cat mai multe fructe/legume rosii si portocalii Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 March 2010 - 10:10 AM

Hana de cand te asteptam cu sfaturi :wacko: nu puteai lipsi deaici :scratch: cunosc masca cu unt de shea,iar pt. maini este o crema cu unt de cacao minunata de la aceeasi firma...iar acum pt. par ca ai mentionat berea ,da am folosit si eu(buna si de sters frunzele de la plantele de apartament dealtfel)multumesc,ca m-ai amintit...

#27 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 17 March 2010 - 12:01 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 March 2010 - 10:29 PM, a spus:

Alles klar, vielen Dank, jetzt habe ich alles verstanden. :angryfire:

Dar: eu am facut pana acum doua tratamente din astea: respectiv in US cu Regaine, din care si acu' mai am, adus de T. Apoi am facut in vara cu Revalid, respectiv tot tacamu: capsule, sampon si ser. Cu samponul nu ma impac deloc, dar deloc!

Apropos daca cineva doreste samponul Revalid de la mine, sa spuna ca il trimit imediat! L-am folosit de foarte putine ori. Mie imi ingrasa parul la greu.

Acum am de la mama sapunul vegetal Hofigal si solutia Chelstop. Cica folosite consecvent vor reda pigmentul parului...hmm, greu de crezut. Marturisesc ca solutia asta usuca parul ceva infiorator!!! Cu sapunul moale ma impac foarte bine, insa eu raman la aceeasi problema: nu pot sa sar peste zile, sa nu spal parul, avand in vedere ca vin zilnic in contact cu oameni, zeci si zeci de contacte sociale si zeci si zeci de ochi pe mine. Asa ca sunt intr-un Teufelskreis si nu stiu cum sa ies. De la o vreme am lasat Chelstopul insa o sa incerc sa fac tratamentul cum trebuie. Cel mai rau e cand tre sa ma dusez dimineata la 5 sau 6 si imi mai ramane o laie timp sa mai aplic solutia aia. :floare:



Stii ce mi-a spus o colega venita din Ro ?

Ca noi nu ne putem adapta cu apa , si ca ea se clateste numai cu apa minerala pe cap , ca nu are atata calc....se spala normal la dus apoi se clateste cu apa din sticla ,Stillwasser , dar incalzita....
Tot am zis ca incerc si io....

#28 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 March 2010 - 09:02 PM

Kim Basinger,spune ca tot secretul este apa.Ea îsi spala parul numai cu evian! So! :sleepy3:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#29 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 March 2010 - 09:28 PM

Vezi postareaMaya, la 17 March 2010 - 09:02 PM, a spus:

Kim Basinger,spune ca tot secretul este apa.Ea îsi spala parul numai cu evian! So! :P

Stie ea Kim ce stie...ca si bunicile noastre se spalu pe par cu apa de ploaie....

#30 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 17 March 2010 - 09:29 PM

Poate o sa rideti,insa eu cu opera am facut 13 sau 14 turnee in Germania si aaabsolut de fiecare data imi aparea o matreatza din aia turbata, cu mincarimi pe cap :P Si fatza mi se usca aiurea(eu avind tenul mixt spre gras).Deci sigur e ceva diferit in apa de la robinet-o trateaza cu ceva,habar n-am.Cind reveneam in romania, cam intr-o saptamina trecea si matreatza,si uscaciunea fetzei.Era cam singurul motiv pt care ma bucuram ca ma intorc :P

#31 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 March 2010 - 09:46 PM

Vezi postareamamistef, la 17 March 2010 - 09:29 PM, a spus:

Poate o sa rideti,insa eu cu opera am facut 13 sau 14 turnee in Germania si aaabsolut de fiecare data imi aparea o matreatza din aia turbata, cu mincarimi pe cap :P Si fatza mi se usca aiurea(eu avind tenul mixt spre gras).Deci sigur e ceva diferit in apa de la robinet-o trateaza cu ceva,habar n-am.Cind reveneam in romania, cam intr-o saptamina trecea si matreatza,si uscaciunea fetzei.Era cam singurul motiv pt care ma bucuram ca ma intorc :P


Nu stiu pe unde ai fost in Germania, dar cel putin in Bavaria, nemtii sustin sus si tare (nu stiu cat e de adevarat) ca apa nu e tratata cu nimic! Inspre Alpi, dar mai ales in zona muntoasa, sunt lacuri limpezi si curate de poti sa bei din ele! La fel, tot nemtii sustin asta.... Unul din lacurile curate e Eibsee - am fost acolo acum 2 ani si, intr-adevar, apa e superba, iar peisajul te baga-n boale!!! B)
Problema cea mare o constituie, de fapt si de drept, calcarul... Apa aici contine foarte mult calcar si cred ca din cauza asta apar si problemele cu pielea capului (matreata, uscaciunea pielii, etc). :P

#32 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 17 March 2010 - 11:08 PM

calcarul e vina , ca in rest , e curata apa.
s
Eu am la bucataria veche o chiveta din inox si e groaznic , cum se stropeste putzin , cum arata ca naiba...

#33 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 March 2010 - 11:21 PM

Vezi postareasimonaro29, la 17 March 2010 - 11:08 PM, a spus:

calcarul e vina , ca in rest , e curata apa.
s
Eu am la bucataria veche o chiveta din inox si e groaznic , cum se stropeste putzin , cum arata ca naiba...


Traiasca otetul!!!!! :headbang:
Las' ca nici cu chiuveta de ceramica nu mi-e rusine! :violent1: La baie, tre' sa spal la cateva zile chiuveta, altfel zici ca n-a ma vazut picior de perie de ani de zile! :angryfire:

#34 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 18 March 2010 - 12:08 AM

numai la mine efectul este invers, mi se ingrasa parul ca naiba, da in schimb raman mancarimile si pe bune ca n-am paduchi :angryfire:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#35 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 18 March 2010 - 12:02 PM

Eu am parul pana la fund... si nu i-am facut nimic special sa creasca. De unde prin liceu credeam ca mie nu o sa imi vcreasca parul niciodata... dupa cem-a tuns soacra-mea prima data, acum vreo 3 ani... parul meu a avut un avant fantastic... si a crescut si a tot crescut.
Apa cu care ne spalam pe cap e importanta... daca iti afecteaza pielea capului, iti afecteaza si parul. Si apa aici in It e calcaroasa, eu pana sa ma mut aici nu am facut matreata niciodata.. aici da, samponul pe care il foloseam in Ro si imi facea bine aici nu mai da nici un rezultat.
Cineva zicea mai sus ca insista pe taierea parului.. eu as zice ca nu insist... tai parul de 2 ori pre an... si nu ma refer la schimbat look.. Pana in vara mie imi ajunge parul pana sub fund.. atunci il tai mai mult, iar a doua oara dupa vreo 6 luni, scurtez 2 cm de varfuri... Si mereu creste la loc, parca de fiecare data mai repede.
Dupa sarcina si alaptat, parul meu arata jalnic, l-am refacut in 2 luni cu niste solutii medicamentoase pe care mi le-a recomandat medicul, se administrau pe cale orala.. au stopat caderea, i-au redat stralucirea .
Beleaua mea acum e ca am juma de cap natural si juma cu vopsea.. ca am decis eu sa renunt la vopsea, asa ca acum astept sa mai creasca.. si sa scap.
Si eu ca si Geany il spal cu apa calduta, nu fierbinte, eu il perii pentru ca nu pot sa fac nimic cu nici un pieptene, il rup in par. Nu mi-l usuc cu feonul decat in caz de maxima urgenta... 1 pentru ca nu imi place cum arata dupa uscare
2 pentru ca nu suport sa simt caldura de la feon pe pielea capului... Il descalcesc cand e uscat si fara sa trag de el ca sa nu il rup.
Nu-l stresez.. cu produse varii si nici el nu ma streseaza pe mine ca nu creste... :)
Imagine postata

#36 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 18 March 2010 - 12:08 PM

Vezi postareaalimocanu, la 18 March 2010 - 12:02 PM, a spus:


Dupa sarcina si alaptat, parul meu arata jalnic, l-am refacut in 2 luni cu niste solutii medicamentoase pe care mi le-a recomandat medicul, se administrau pe cale orala.. au stopat caderea, i-au redat stralucirea .



stop cadru..... pot sa te intreb cum se numea medicamentul acela? ca si eu sunt dupa alaptare,medicamentul de care spunea Maya nu se gaseste in Romania,poate reusesc sa-l gasesc pe asta pe care l-ai folosit tu.Poti sa-ti amintesti cum se numea?

#37 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 March 2010 - 07:59 PM

Da, este foarte adevarat ca apa mi-a distrus parul si imi distruge si pielea. Mi.o usuca oribil, desi ma cremuiesc mereu. Ca sa dau banii pe Evian si sa ma spal cu ea...nu mi-as permite. Cu ce apa se spala Simo prietena ta?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#38 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 March 2010 - 08:51 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 March 2010 - 07:59 PM, a spus:

Da, este foarte adevarat ca apa mi-a distrus parul si imi distruge si pielea. Mi.o usuca oribil, desi ma cremuiesc mereu. Ca sa dau banii pe Evian si sa ma spal cu ea...nu mi-as permite. Cu ce apa se spala Simo prietena ta?


Lori,la Aldi gasesti apa plata foarte buna cu 19 cent sticla de 1,5 L :notworthy:
Ar trebui sa probam,sa vedem daca face miracole! :-*
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#39 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 March 2010 - 09:23 PM

Aici nu am Aldi, in satu'-n care stau. Da' in ala in care muncesc e. Sa stii ca maine ma duc cu masina la job sifac si aprovizionarea. Acum ma duc la dus cu apa normala. Mie pana dimineata imi e parul gata ingrasat, mor de ciuda!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#40 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 19 March 2010 - 05:06 PM

Lori , nush cu ce se spala , ca nu mi-a zis marca , a zis apa minerala...cred ca oricare apa plata bunicica e OK.

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi