Forum Culinar: Podoaba noastra capilara - Forum Culinar

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Podoaba noastra capilara

#41 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 19 March 2010 - 05:59 PM

Fetelor sunteti minunate! :) Va citesc cu mare interes si preiau sfaturi si tips-uri de la toate. Am inceput asa:
1. Mi-am scurtat parul astazi cu 1 cm (ca incepea sa se despice);
2. Mi-am luat Chel Stop si Sapun Moale de la farmacie si le voi folosi in perioada ce urmeaza;
3. Mi-am luat Vitamax: stimuleaza cresterea parului si ajuta la regenerarea lui; voi lua o capsula o data la 2 zile;
4. Ma voi clati in apa+putin otet, iar cand vor aparea urzicile, ma voi tabari asupra lor.

Voi reveni cu impresii peste 2-3 saptamani :)

Dupa tratamentul asta, voi lua samponul si masca de par propusa de Hana; suna fain un par care nu se despica :)
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#42 Useril este offline   roxetta 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationAustria

Postat 20 March 2010 - 01:11 PM

Vezi postareaMaya, la 14 March 2010 - 11:31 PM, a spus:

mamistef,asa am patit si eu dupa aceasta perioada,iar solutia asta m-a ajutat rapid de tot.
Costa între 20-25 euro,depinde de unde este cumparata.
Dupa sarcini,probleme cu hormonii,cica asta este solutia cea mai rapida si eficienta.Pentru mentinerea de dupa ,sînt indicate masti naturale de ulei de migdale,apa de urzici,frunze de nuc...etc

Atasament 8509252.jpg



Maya, imi spui te rog daca solutia respectiva ai cumparat-o din farmacie sau din magazine gen DM, Bipa? As vrea sa o caut in Austria, poate am noroc si o gasesc.

#43 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 March 2010 - 09:51 AM

Eu la DM nu am vazut, inclin sa cred ca e de la farmacie. Dar sa iti spuna Maya mai sigur.


Cosmina, sa ai grija cu Chelstop ca usuca teribil parul. Eu am o pipeta si cu aia imi pun la radacini sa evit firul de par. Eu deocamdata am intrerupt pentru ca nu am timp sa imi tin parul invelit in prospos asa cum trebuie.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#44 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 March 2010 - 11:37 AM

Da,e de la farmacie.Daca este si altundeva,nu stiu.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#45 Useril este offline   roxetta 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationAustria

Postat 21 March 2010 - 01:41 PM

Maya, Lapona, multumesc! O sa caut la farmacie.

#46 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 21 March 2010 - 07:04 PM

Ma inscriu si eu in randul celor care au nascut si alaptat (la mine a fost tura dubla) si acum plang dupa poadoaba capilara...Imi cade si mi s-a subtiat teribil. Ell Cranell eu n-am gasit pe nici un site care sa trimita in ro, poate isi aminteste alimocanu ce a luat ea...Am tot citit zilele astea si parca ma imbie tratamentul in 4 pasi K nu stiu cum de la Joico. L-a incercat cineva?

Pentru cresterea parului: m-a invatat un medic dermatolog ca daca vreau sa-mi creasca parul repede sa-mi masez scalpul in fiecare seara. Circulatia este imbunatatita si parul creste mai repede; atentie insa daca aveti parul gras, se ingrasa mai repede cu masajul asta.

#47 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 06 April 2010 - 02:47 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 March 2010 - 09:51 AM, a spus:

Cosmina, sa ai grija cu Chelstop ca usuca teribil parul. Eu am o pipeta si cu aia imi pun la radacini sa evit firul de par. Eu deocamdata am intrerupt pentru ca nu am timp sa imi tin parul invelit in prospos asa cum trebuie.


Mersi! :lol: Am inceput tratamentul si nu prea schimb schimbari. Doar ca parul parca mi se ingrasa mai putin :lol:
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#48 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 July 2010 - 08:58 PM

MASCA PENTRU PAR:

-4 galbenusuri
-ulei de ricin(cam o lingura)
-vitamina A(cam o lingura)
-ulei de masline
-2 linguri kerosen
-ulei de catina
-balsam

se face o pasta omogena si se aplica pe parul uscat. se lasa de preferat de seara pana dimineata, sau de dimineata pana seara. cantitatea e cam mare, dar eu am parul foarte lung. se maseaza bine pielea capului.

este extraordinara, si ar trebui aplicata de doua ori/saptamana.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#49 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 July 2010 - 09:02 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 July 2010 - 08:58 PM, a spus:

MASCA PENTRU PAR:
-2 linguri kerosen


Fiind cam greu sa jefuiesti un aveon de rezerva de kerosen, se poate folosi petrol lampant... :huh:

#50 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 15 July 2010 - 09:09 AM

Eu cred ca Lori a vrut sa spuna Keratina , sau?

#51 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 July 2010 - 11:59 AM

Nu fete. Aveam niste informatii salvate de pe culi si am sters niste file-uri. Am zis ca sa nu se piarda informatia le postez aici din nou. S-ar putea ca reteta asta sa o fi postat Lacramus sau ...si acum am un lapsus imens, cealalta din Canada cu un par luuung, care a nascut un baietel. Doamne, ma tampesc!

Este sigur vorba despre kerosen, stiu ca fusese o discutie atunci. Nici eu nu stiu de unde se poate procura asa ceva. Se pare insa ca gazul lampant, petrolul sunt foarte indicate in ingrijirea parului. Exista si sampoane pe baza de petrol.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#52 Useril este offline   Fraise 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07-December 09
  • LocationWannebecq-Belgique

Postat 03 August 2010 - 01:09 PM

Evident ca din cauza apei extrem de calcaroase,am si eu probleme de deshidratare cu parul, pielea...De curand(aproximativ 2 luni) am reinceput cura cu niste pastile de drojdie de bere, si am observat o ameliorare a calitatii parului cat si a pielii.Le recomand fetelor care au probleme de genul asta.Se gasesc in magazine gen drogherii(Etos, Kruidvat,Di...pe aici)si la un pret rezonabil.Sanatate multa!

#53 Useril este offline   marry 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 07-January 16

Postat 07 January 2016 - 10:39 AM

La mine problema e data de faptul ca imi cade parul. M-am spalat cu tot felul de sampoane, mi-am facut diverse masti dar nu prea am avut rezultate. As vrea sa incerc sa iau si ceva suplimente sa imi mai imbunatatesc vitaminele din corp. Am citit pe net despre folixin ca ar ajuta, dar cred ca o sa ma duc la un dermatolg sa-mi dea el un tratament.

#54 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 January 2016 - 01:41 PM

In primul rand ar fi bine daca ai detecta care-i motivul/problema,poate fi si de la stres,vopsea de par etc.Daca te vopsesti pt. un par care cade e bine sa folosesti o data vopsea,o data nuantator/vopsea fara amoniac (de care pot folosi si femeile insarcinate)deci o tura asa,o tura asa alternezi,e mai putin invaziva pt. par,in rest clatire in ultima apa cu apa calduta cu otet(niciodata sa nu folosesti apa fierbinte pt. par,doar calda) si o data pe sapt. incearca sa folosesti ulei de ricin,masezi la radacina parului,lasi sa actioneze cam 20 de min,apoi te speli pe par normal,asta se gaseste la orice farmacie,nu e f. scump(ca dintr-o sticla folosesti de mai multe ori,nu trebuie pus mult)e bun si ca tratament pt. unghii si gene,mult mai eficient decat multe produse scumpe...Niste vitamine de la farmacie anume pt. par si unghii nu are ce sa-ti faca rau,cred eu..

#55 Useril este offline   sandutza 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-January 16

Postat 12 January 2016 - 10:38 AM

De cele mai multe ori lipsa de vitamine si stresul duc la caderea parului.

#56 Useril este offline   marry 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 07-January 16

Postat 14 January 2016 - 10:30 AM

Multumesc foarte mult pentru raspunsul tau detaliat Geany. O sa tin cont de ce ai scris mai sus si sper sa ma ajute. Tu ai folosit ceva din acele remedii sau din ce ai citit?...)

Mersi mult

#57 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 January 2016 - 10:53 AM

Vezi postareamarry, la 14 January 2016 - 10:30 AM, a spus:

Multumesc foarte mult pentru raspunsul tau detaliat Geany. O sa tin cont de ce ai scris mai sus si sper sa ma ajute. Tu ai folosit ceva din acele remedii sau din ce ai citit?...)

Mersi mult

Si una si alta draga mary,adica de exemplu tipsul cu vopseaua il stiu datorita faptului ca am lucrat la o parfumerie-cosmetice,unde printre altele aveam la vanzare si vopsea de par si nuantator,tipsul l-am aflat de la cliente si pt. un par care cade am inteles ca e f.indicat.Era la mare moda pe atunci gama ''petrole hahn''sampon pt. diverse tipuri de par Imagine atasata: monthly_01_2016/post-405-14527617739753.jpg
.Nu cred ca ,chiar face minuni dar rau nu are ce sa faca.La fel sunt si diverse masti pt. par,eu nu am folosit,dar aveam cliente fidele care foloseau regulat.
Cu ulei de ricin m-am mai masat si eu la radacina parului inainte de spalare facand un masaj usor asa,si stand apoi vreo 20 de min. apoi spalat,asta stiu de la mama (cum am zis e bun si pt. gene si pt unghii,mama in tinerete folosea des si avea unghii superbe la fel si gene),la fel cand e sezonul am folosit de multe ori la clatire infuzie de frunze de nuc,ca asa face si mama,la fel mereu ma clatesc in ultima apa cu otet,dintodeauna.Daca vrei un par mai apretat e buna si berea,mama il folosea pe post de fixativ cand isi punea bigudiuri,dar e buna si ca si tratament.La inceputul topicului(pe prima pagina) a treia postare sunt eu cu ''podoaba mea'' :thumleft: si am scris acolo despre spalare ,pieptanare etc..Pe a doua pagina e si Kiken-Hanna si ea are un par superb,vezi ce a scris si ea...
Ma bucur daca asi putea sa-ti fiu de folos macar cat de cat,tu citeste ce am scris eu si acolo si aici,si toate coroborate,s-ar putea sa te ajute dar in timp,tratament minune,miracol peste noapte nu ai sa vezi....rabdare si perseverenta :)

Aaa!! de la farmacie ,cand imi cadea parul si aveam si unghii fragile ,mie mi-a recomandat farmacista Aspasia(am luat o cutie+1 gratis ca asa era oferta).Nu e un miracol,dar ceva ceva parca s-a vazut...http://www.pentrudiv...ru-caderea.html,am folosit impreuna cu uleiul de ricin asa ca nu stiu ce sa zic.Mai stiu ca pt. par e buna vitamina E.Si acum imi mai cade paru din cand in cand,ca sunt perioade cand cade mai mult,altele cand cade mai putin...incerc sa ma vopsesc cat mai rar si ok.

#58 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 January 2016 - 08:49 PM

Fetelor, eu va recomand cu caldura un produs natural romanesc. Mie mi l-a trimis sora mea si sunt foarte multumita de el. Este o masca de par de la Vivanatura cu petrol in ea. Asadar, iar dam de gaz/petrol lampant.

Imagine atasata: monthly_01_2016/post-12-14530562716887.png

Personal, nu sufar produsele cosmetice pe pielea capului. Majoritatea sampoanelor contin elemente foarte agresive pentru mine, asa ca foarte rar gasesc cvea care sa imi priasca. Samponul meu de baza este unul farmaceutic, fara nici un fel de parfum ori alte chestii dubioase. Ii zice Physiogel.

Imagine atasata: monthly_01_2016/post-12-14530563735767.jpg

Singurele chestii cosmetice care imi plac la ora actuala, respectiv pe care le pot suporta...ca de placut imi plac multe, sunt de la Organix, vin din US. Eu am colectia mov si cea roz. Nu zic nu, lasa parul foarte fain, dar la finalul zilei urmatoare spalatului se ingrasa foarte tare. De o perioada se gasesc si in Germania, la DM, asadar ar trebui sa fie si in tara. La DM nu le-am vazut decat pe alea doua, in Anglia am vazut mai multe. M-ar interesa ala cu cofeina, ca si asta e foarte buna pt par. Iata aici un link:

http://www.ulta.com/...sImpprod4920057
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#59 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 January 2016 - 08:54 PM

De un an si ceva am descoperit si spray-ul perfect pentru parul meu, eu neputandu-mi pune nici un spray pe par, nici un fixativ, nici o spuma...Dar de asta sunt mega incantata. Ii zice l'Oréal professionnel infinium lumière. Nu e deloc ieftin, dar pe mine m-a tinut un tub de 500 ml peste un an de zile, cu folosire frecventa.

Imagine atasata: monthly_01_2016/post-12-14530568457972.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#60 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 January 2016 - 09:21 PM

=)) Da Laponel'! tot pe baza de petrol e si samponul de ziceam eu si masca...imi vine sa rad ca-mi zicea mami ca pe vremuri se dadeau fetele la tara impotriva paduchilor cu gaz pe par si aveau un par mama-mama coada groasa cat piciorul :)

Fain tare fixativul tau :)

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi