Forum Culinar: Podoaba noastra capilara - Forum Culinar

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Podoaba noastra capilara

#81 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 01 May 2016 - 07:52 PM

daca-i decupez coama, in prima poza parca vad un travestit. mi se pare mult mai feminina in a doua poza.

#82 Useril este offline   marry 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 07-January 16

Postat 30 May 2016 - 11:47 AM

Suplimentele cu vitamine pentru par stopeaza caderea parului? Sau e mai eficient ceva natural pe baza de petrol cum spunea cineva mai sus. Ideea e ca oferta e mare si nu prea stii ce sa alegi. te bucuri ca sunt atatea posibilitati, dar dupa ce le folosesti si vezi ca nu au efect te intristezi destul de tare.

#83 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 May 2016 - 04:51 PM

Vezi postareamoatza, la 01 May 2016 - 07:52 PM, a spus:

daca-i decupez coama, in prima poza parca vad un travestit. mi se pare mult mai feminina in a doua poza.


La inceput imi placea mult de ea, dar pe final nu o mai suportam...snoaba si putin falsa...si cand zambeste imi aduce aminte de Joker din Batman. Cu toate astea a castigat editia asta a Germany's next top model -care a devenit un fel de reality show cu din ce in ce mai putine pun cte comune cu modellingul, asadar totul regizat de dinainte, desi concurenta ei este ceva de pici sub masa...ma simt eu atrasa de ea, ce sa mai zic de barbati. Eu o vad Victoria*s Secret angel.

Si vorbesc de dumneaei, Elena:

Imagine atasata: monthly_05_2016/post-12-14646197896466.jpg
Imagine atasata: monthly_05_2016/post-12-14646197965569.jpg
Imagine atasata: monthly_05_2016/post-12-14646198039065.png
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#84 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 March 2019 - 11:46 PM

M-am programat mîine la un tuns, nu că aș ști ce vreau să-i fac, dar ceva trebuie, că ultima dată mi-am tăiat singură cam 1 cm și acum e alandala. Ceva idei de tunsori care se poată în perioada asta? Să nu mă tund cum vreau eu, adică una dintre cele 2 modele pe care le-am avut în ultimii 20 de ani și dup-aia să ziceți că știați voi o tunsoare mișto :rolleyes: așa îl am acum, e cam nepieptănat, dar vă faceți o idee.

Imagine atasata: monthly_03_2019/post-233-0-33310700-1553118281.jpg

#85 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 March 2019 - 06:30 PM

Așa a ieșit :lol: Imagine atasata: monthly_03_2019/post-233-0-55777000-1553185815.jpg

#86 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 March 2019 - 07:29 PM

Pai e puțin tuns, nu?
Credeam ca vroiai ceva mai radical

#87 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 March 2019 - 07:49 PM

Voiam, dar nu am avut inspirație, așa că am rămas în zona de confort, deocamdată :lol:

#88 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 21 March 2019 - 08:51 PM

dar e f bine, Carmella, si parca are volum mai mult. sa-ti fie de bine!
sunt aplicatii pe net unde-ti incarci o fotografie cu fata mai libera si apoi potrivesti pe ea tot felul de tunsori, ai incercat?

#89 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,296
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 21 March 2019 - 09:13 PM

Si mie-mi place, chiar daca nu ai taiat mult are forma si se aseaza bine. Foarte mare diferenta face o tunsoare taiata bine la o femeie, nu zic de tine aici ci in general. Cea mai eleganta rochie si machiaj sint degeaba daca parul nu e cum trebuie. Si din pacate pentru mine, eu sint dintre cele cu par nasol si in continua lupta cu el.

Aceasta postare a fost editata de black_cat: 21 March 2019 - 09:14 PM

brain loading....please wait....

#90 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 March 2019 - 10:03 PM

Am auzit un sfat zilele trecute, la o tipă care inițial m-a călcat pe nervi cu stilul ei, dar ceva m-a ținut în continuare în fața ecranului să n-o schimb, că o găsisem pe youtube, și apoi am observat că am cam aceleași păreri cu ale ei, doar că mie mi se pare că le spun mai frumos :lol: Știu că doar mi se pare... Zicea ”băi, nu vă mai dați părul ăla după ureche, dacă trebuie să-l dai la o parte, înseamnă că trebuie tuns, deci tunde-l”. Eu recunoscîndu-mă în chestia asta cu pus clame, dat după ureche, strîns în coadă, codițe, bentițe, mai mult de-aia am zis ”hai să mă tund”. Deși în final vreau să-l mai las să crească. Sînt mulțumită acum, dar tot l-am strîns într-o codiță cînd am ajuns acasă :lol:
A, pe tipă o cheamă Dana Budeanu.

Aceasta postare a fost editata de Carmella: 21 March 2019 - 10:04 PM


#91 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 21 March 2019 - 10:31 PM

cum ai zis de par dat dupa ureche, cum am vizualizat-o :lol:
cum vine vorba de par, cum spune chestia asta.

#92 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 March 2019 - 10:36 PM

Sa-ti fie de bine Carmella noua coafura :lol: :-* eu vazusem multe modele'' pe net am sa pun unul la intamplare (doar ce mi-a venit la indemana acuma la repedea'' :lol: ) https://eushtiu.com/...le-anului-2018/ dar nu am pus inainte sa te decizi tocmai ca sa nu te influentez,mie personal imi plac toate de acolo,dar depinde de f. multi factori cand iti alegi sa schimbi tunsoarea,de forma fetei,tipul de par ,personalitate etc,cel mai indicat e sa cunosti o coafeza buna de incredere care sa te poata sfatui cu profesionalism in legatura cu asta,eu personal am un par cu fir subtire si care e ondulat ,dar ondulat aiurea,alandala'' cum e mai nashpa', asa ca am optat pt. un breton nu din crestetul capului ci mai din frunte ,ca sa am mai multa coama pe spate,iar la breton trebuie sa-l tapez putin( asa ii zic eu la incalceala aia cu pieptanul pe care o fac eu,ca aia numa' tapare nu ie' :lol: ,si din cauza de onduleuri alandala' trebuie sa-l fixez cu putin fixativ,da' macar din fatza' sa arate bine,ca la spate ce nu vad macar nu ma doare =)) ) in acest punct deja rabdarea mea si talentul sunt deja la finish' asa ca il prind in coada cu elastic,dar am grija ca sa am clesti super frumosi,ca sa maschez toata tarashenia(cu pietricele,funde fel de fel,flori etc =)) tanti' cu un cuib in cap'..la propriu =)) ) lasand gluma mai la o parte anumite coafuri necesita zilnic,placa pt. indreptat,spuma de par pt. volum,tapaj in creshtet,fixativ pt. fixare,doar sa alegi asa o poza de pe net nu e intodeauna cea mai buna alegere desi acolo arat f. bine ,eu una nu sunt facuta pt. asa ceva,si la personalitatea mea si felul meu incercarea de a schimba tunsoarea a fost absolut un dezastru,...total ...am poza pe care le vreau sterse pt. todeauna dar domnul Geany le apara cu dintii,tocmai ca sa stie cu ce sa ma aiba la mana =))

#93 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 March 2019 - 10:59 PM

Mulțumesc! Orice tunsoare e perfectă în ziua tunsului, că te aranjează coafeza cu peria de stă fir lîngă fir, după primul spălat e proba adevărului, dacă tunsoarea e corect făcută sau nu. Dacă e bine făcută, la mine trebuie să dau o perie după uscare și stă bine, dacă nu, stă umflat, chiar dacă e cel mai drept păr pe care îl știu eu.

#94 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 March 2019 - 11:06 PM

Vezi postareaCarmella, la 21 March 2019 - 10:59 PM, a spus:

Mulțumesc! Orice tunsoare e perfectă în ziua tunsului, că te aranjează coafeza cu peria de stă fir lîngă fir, după primul spălat e proba adevărului, dacă tunsoarea e corect făcută sau nu. Dacă e bine făcută, la mine trebuie să dau o perie după uscare și stă bine, dacă nu, stă umflat, chiar dacă e cel mai drept păr pe care îl știu eu.

Sincer iti spun, iti sta f. bine,te prinde f. bine,''esti tu,ce sa mai ?!'' :lol: =))
Daca esti multumita de rezultat,apai' sa te tzii de tanti aia,cand mai ai nevoie la ea iti faci programare si daca e priceputa sa ii ceri si sfaturi pt. intretinere,ca multe cliente nu cer,ele isi fac datoria si urmatorul client,dar daca gasesti una buna si esti client fidel,altfel sta treaba :lol:

Acum sa te fac sa zambesti nitzel,eu la parul meu daca nu-mi tapez (incalcesc '') putin bretonul si nu-l fixez cu putin fixativ,jur...dar jur..ca fix asa arat vazuta din fatza' :lol: =))

Imagine atasata: monthly_03_2019/post-405-0-88253800-1553202369.jpg

#95 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 March 2019 - 11:37 PM

Vezi postareaGeany, la 21 March 2019 - 11:06 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 21 March 2019 - 10:59 PM, a spus:

Mulțumesc! Orice tunsoare e perfectă în ziua tunsului, că te aranjează coafeza cu peria de stă fir lîngă fir, după primul spălat e proba adevărului, dacă tunsoarea e corect făcută sau nu. Dacă e bine făcută, la mine trebuie să dau o perie după uscare și stă bine, dacă nu, stă umflat, chiar dacă e cel mai drept păr pe care îl știu eu.

Sincer iti spun, iti sta f. bine,te prinde f. bine,''esti tu,ce sa mai ?!'' :lol: =))
Daca esti multumita de rezultat,apai' sa te tzii de tanti aia,cand mai ai nevoie la ea iti faci programare si daca e priceputa sa ii ceri si sfaturi pt. intretinere,ca multe cliente nu cer,ele isi fac datoria si urmatorul client,dar daca gasesti una buna si esti client fidel,altfel sta treaba :lol:

Acum sa te fac sa zambesti nitzel,eu la parul meu daca nu-mi tapez (incalcesc '') putin bretonul si nu-l fixez cu putin fixativ,jur...dar jur..ca fix asa arat vazuta din fatza' :lol: =))

Imagine atasata: monthly_03_2019/post-405-0-88253800-1553202369.jpg



Ești mortală! =))

#96 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 March 2019 - 11:40 PM

Mda'! :lol: stiu..din pacate :lol: (stii vb. aia,daca asi avea un banutz' de cate ori mi s-a mai spus :lol: =)) )

#97 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 22 March 2019 - 08:51 AM

Vezi postareaGeany, la 21 March 2019 - 11:06 PM, a spus:

jur...dar jur..ca fix asa arat vazuta din fatza' :lol: :lol:


asa si? esti f originala :lol:

Giani, io te-nteleg! daca n-am un kil de spuma si unul de fixativ in chica, arat ca un nou nascut cu bonetica, asa de moale si subtire am parul.
Si de cel putin 25 de ani il aranjez zilnic cu ondulatorul, spuma si fixativ. Acum m-am specializat, fix 7 min imi ia toata treaba.

#98 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 March 2019 - 09:53 AM

:lol: :lol: Daa!! f. originala!!

Mama saraca de cand o stiu doarme cu bigudiuri in par,dar isi face frate niste cocuri de o admira toata lumea,si piaptana si toate vecinele cand au de mers la nunti sau botezuri :lol: dar eu n-asi putea dormi cu bigudele'' nici daca asi sti ca arat a doua zi ca o paparuda !

#99 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 March 2019 - 10:53 AM

Am invatat sa-mi fac singura bretonul in scari cu foarfeca cam asa cum face tanti asta in acest video



#100 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 March 2019 - 12:34 PM

Foarte delicat subiectul, ia ziceti voo cu ce sampoane va spalati pe cap, ce creme folositi?
Eu am folosit cateva luni sampon si crema naturale marca Davines. Deci fara prostii in ele. Am avut sampon si crema impotriva ingalbenirii deci pt par blond, foarte bun insa Doamne fereste sa sara prin dus ca ramane mov dusul. Se mâzgâleşte imediat daca nu se clateste imediat.Dar asta e valabil pt toate sampoanele de genul asta, toate sunt mov.
Apoi inca unul tot Davines insa pe asta cred am gresit cand l-am luat, nu era tocmai ce-mi trebuia mie.

Asa ca, coafezul meu mi-a zis ca imi da alt tip de sampon si balsam si sa nu mai fac de capul meu etc etc.
Tot profesional, alta marca System Professional, dar cu SLS in el, se vede imediat ca face spuma de nu te vezi. Nu mi-a placut deloc, samponul incalceste parul la maxim de-ti trebuie un pumn de balsam. In afara faptului ca m-a tinut putin tare, nu am vazut nici o schimbare, 48 de euro cheltuiti de pomana.

Aceasta postare a fost editata de any_annette: 28 March 2019 - 12:36 PM


Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi