Forum Culinar: Dezastre in bucatarie! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dezastre in bucatarie!

#121 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 09 May 2016 - 08:35 AM

Vezi postareaadi_edi, la 09 May 2016 - 01:36 AM, a spus:

A cerut cineva reteta de muffinsi pentru martieni? Luati o reteta normala de banana muffins si puneti in plus bomboane Smarties, toate culorile curcubeului. Reactiile chimice vor anihila orice colorant (natural?), cel mult veti beneficia de o culoare pe placul civilizatiilor extraterestre (zice folclorul). Ce-a ramas din unele bomboane ar putea aduce si cu hapurile pe care le luati cand va ia durerea de cap (de care s-ar parea ca veti avea nevoie dupa ce scoateti tava din cuptor).


Ce-ai , fata, cu ei? Arata Yammi! Zi si tu c-asa e modelul! Mie-mi plac!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#122 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 09 May 2016 - 12:06 PM

Vezi postareazoazorel, la 09 May 2016 - 08:35 AM, a spus:


Ce-ai , fata, cu ei? Arata Yammi! Zi si tu c-asa e modelul! Mie-mi plac!


Pai cine sa sara sa ma consoleze :angryfire: ?

Daaa, asa am zis si eu, uite ca au crescut... Treaba e ca verdele ala s-a intensificat cu timpul... or mai fi comestibile?? Si cum dom'le sa dispara culorile? inteleg ca s-ar fi dizolvat si imprastiat prin aluat, dar sa ramana doar verde? Care-o fi fost combinatia mortala care le-a anihilat? Bicarbonat + lapte? (drept e ca bicarbonatul se poate folosi la curatirea diferitelor chestii, n-am stiut ca spala si bomboanele...)... Am "disecat" cateva si n-am gasit alta culoare. Ai mei au refuzat sa se atinga de ele...
Ma bucur ca am facut testul inainte de "Community Fair" pentru strangere de fonduri la acoala unde merge fiica-mea, unde m-am trezit voluntar pentru prajituri...

#123 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 09 May 2016 - 01:23 PM

Vezi postareaadi_edi, la 09 May 2016 - 12:06 PM, a spus:

Vezi postareazoazorel, la 09 May 2016 - 08:35 AM, a spus:

Ce-ai , fata, cu ei? Arata Yammi! Zi si tu c-asa e modelul! Mie-mi plac!


Pai cine sa sara sa ma consoleze :angryfire: ?

Daaa, asa am zis si eu, uite ca au crescut... Treaba e ca verdele ala s-a intensificat cu timpul... or mai fi comestibile?? Si cum dom'le sa dispara culorile? inteleg ca s-ar fi dizolvat si imprastiat prin aluat, dar sa ramana doar verde? Care-o fi fost combinatia mortala care le-a anihilat? Bicarbonat + lapte? (drept e ca bicarbonatul se poate folosi la curatirea diferitelor chestii, n-am stiut ca spala si bomboanele...)... Am "disecat" cateva si n-am gasit alta culoare. Ai mei au refuzat sa se atinga de ele...
Ma bucur ca am facut testul inainte de "Community Fair" pentru strangere de fonduri la acoala unde merge fiica-mea, unde m-am trezit voluntar pentru prajituri...


Din moment ce-i pus pe bomboane, e comestibil! Combinatie e...caldura! Stai linistita ca sunt comestibile!
Daca ti-e teama, in cele "voluntare" pune ciocolata! Sau, mai bine fructe confiate!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#124 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 06 May 2019 - 01:47 PM

pe seara, dupa ce ne-am linistit si am adus canarii la somn in bucatarie, mi-am zis ca n-ar fi rau sa fierb un piept de gaina cu ceva radacinoase si sa prestez azi o ciorba radauteana. ma gandeam c-ar dura cam mult fiertul carnii si ar fi bine s-o am gata cand vin de la birou.
am executat repede ideea si tocmai inspectam frigiderul sa vad daca mai e ceva ce-ar tb consumat. lumina cam chioara, ca vedeam doar la becurile de la hota - v-am zis ca adusesem canarii la culcare.
zaresc totusi sticla de 2l de lapte care statea de-o saptamana in frigider, lapte luat de la tarani, dar fiert de mine atunci cand mi l-a adus omu'.
stiti cum cumpara omul meu si-apoi tre sa-mi fac io parul cret sa le consumam :rolleyes:
ma gandesc repede ca tb sa fac ceva cu laptele ala, ca viata lunga nu mai are.
il pun in ceaun la fiert iar, nu mai inainte de a-i face o prelucrare :director: explicita omului, care s-a jurat ca nu mai cumpara nimic, ca-s nerecunoscatoare.
da, da, stiu, am mai auzit asta macar de-o suta de ori!!!
alta inspiratie n-am avut decat sa-l fac cu orez si sa-l pun pe om sa-nvarta la el ca sa nu se lipeasca si-n acelasi timp sa se gandeasca mai bine cand face cumparaturi.
aproape sa fiarba laptele, pun orezul, mai strang eu cate ceva prin bucatarie la lumina aia chioara, era 10 seara...ce sa mai vina omu' la-nvartit? ca sforaia.
mai mestec in lapte, mai dau c-o crema pe fata...ei, o fi aproape gata, pun si niste zahar :rolleyes: ar merge si niste extract de-ala de vanilie de l-am luat din Portugalia anu' trecut.
deschid frigiderul, iau recipientul de pe usa, aproximez cam o lingurita, din ochi -experientia docet!
astept sa se-aromeze bucataria...nu prea! mai tare mirosea pastarnacul din viitoarea radauteana...ma gandesc c-o fi cam vechi si-mi propun sa ma uit maine la termenul de garantie...da' extract expirat o exista? nu vad deloc, cam chioara hota asta!
mai invart doua linguri in ceaun, inchid focul, o mai "inflori" orezul si dupa ce sting focul.
plec din bucatarie cu gandul sa revin inainte de culcare sa sting aragazul la carnea aia.
dupa vreo 15min termin treaba si cu carnea, totusi as fi incercat orezul ala, s-o fi fiert suficient?
iau o lingura, gust...flacari si vapai!
nu, nu se vedea mai bine de la hota: tocmai mi-am amintit, arzator de bine, ca alaturi de extractul de vanilie, pe usa frigiderului am mai multe sosuri hot chilli, piri-piri, eros pista...

#125 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,746
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 06 May 2019 - 02:15 PM

Vaiiii, Moatzo! Da sosurile alea iuti au aceeasi culoare ca extractul de vanilie?

Aceasta postare a fost editata de mino: 06 May 2019 - 02:16 PM


#126 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 06 May 2019 - 06:13 PM

Vezi postareamino, la 06 May 2019 - 02:15 PM, a spus:

Vaiiii, Moatzo! Da sosurile alea iuti au aceeasi culoare ca extractul de vanilie?


da' cine vedea culoarea la lumina aia chioara de la hota? si, daca ma gandesc, seamana putin, ceva inchis la culoare si uleios.
chestia nasoala e ca nu mi-a trezit suspiciuni forma recipientului, adica eu stiam ca e o sticla mica, oarecum patratzoasa...si cam atat.
acum imi dau seama ca aia cu vanilie era mai mare :rolleyes:

#127 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 May 2019 - 06:35 PM

pai sotu sa manince orezu ca el a declansat toata tevatura asta :rolleyes:
cre ca nu expira extractu, eu am unul expirat de jde de ani, in cel mai rau caz nu mai e parfumat

#128 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 06 May 2019 - 07:07 PM

asa ma gandeam si eu ref la vanilie, iar orezul, iti dai seama, nici macar cateilor nu am putut sa-l dau.

#129 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 06 May 2019 - 07:28 PM

Vezi postareamoatza, la 06 May 2019 - 07:07 PM, a spus:

asa ma gandeam si eu ref la vanilie, iar orezul, iti dai seama, nici macar cateilor nu am putut sa-l dau.


Ouch! Imi pare rau moatza!
De cate ori am cate un rateu sunt asa de suparata!

#130 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 May 2019 - 10:16 PM

Vezi postareamoatza, la 06 May 2019 - 07:07 PM, a spus:

asa ma gandeam si eu ref la vanilie, iar orezul, iti dai seama, nici macar cateilor nu am putut sa-l dau.

pai saracii ciini ce vina au?
daca e orez picant ai putea face o imitatie de arancini adica bile de orez umplute cu ragu, asa isi mai pierd nitel iuteala
sau e iute iute de iei foc?
mie incepe sa-mi fie mila de domnu motz la cit il certi tot timpul :rolleyes:

#131 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 07 May 2019 - 07:39 AM

cainii nu au nicio vina, nu-s de acord cu cei care dau mancarea trecuta animalelor.
iar orez cu lapte chiar le place, le-am mai servit ocazional, inclusiv pilaf fiert in zeama de carne.

daca-ti mai e asa de mila de Motz, parca ma faci si pe mine empatica. :rolleyes:
cateodata, cand ne facem noi planuri musai de realizat, ma intreaba tu cu ce contribui la treaba asta?
invariabil raspunsul meu e o sa-mi iau un bici mai mare
io cred ca deja stie ce-o sa-i raspund, de-aia ma si intreaba :rolleyes:

#132 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 May 2019 - 11:05 AM

Da arunca-l bre ca n-o fi foc. Apropos de foc, ca sa ramanem in tema, da 🤣?

Moatzo mi-ai amintit de tuburile acelea Eros Pista, doamne cat de mult imi placea, deci eu puneam peste tot. Si pe paine il mancam pe ala din tub asa de mult imi placea.

#133 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 07 May 2019 - 11:31 AM

Vezi postareaany_annette, la 07 May 2019 - 11:05 AM, a spus:

Da arunca-l bre ca n-o fi foc. Apropos de foc, ca sa ramanem in tema, da 🤣?

:rolleyes: adica tu crezi ca plangeam a paguba? :director: l-am aruncat din seara aia, dupa ce l-am gustat :rolleyes:
nu-s rea de paguba, da' deloc!


Moatzo mi-ai amintit de tuburile acelea Eros Pista, doamne cat de mult imi placea, deci eu puneam peste tot. Si pe paine il mancam pe ala din tub asa de mult imi placea.

nooo, pe-asta de-l am io, n-ai putea sa-l mananci pe paine.
era si unu' mai putin iute, edes Ana, si-o silueta feminina pe tub, am avut si de-ala.



#134 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 May 2019 - 03:15 PM

Eu cand am deschis aici prima data am dat cu ochii de "flacari si vapai" din postul tau si m-am alibt la fata si am citit fara sa clipesc , deja la faza cu "i-am spus sa..." mi-a venit in minte postul lui Wowerful. Auleu...bine ca a fost "doar atat"...stiu, suna supida o asa consolare dar bine ca nu s-a / a ars nimic...
Chiar asa...am visat eu ori aici chiar era si o patanie de lui Wow , cu fasolele puse la fiert si arse? Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#135 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 07 May 2019 - 03:39 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 May 2019 - 03:15 PM, a spus:

Chiar asa...am visat eu ori aici chiar era si o patanie de lui Wow , cu fasolele puse la fiert si arse? Imagine postata



Cred ca era la alt topic- "ce ma enervez"(?) si era zacusca prinsa de oala, putin afumata. Fasole nu am mai ars demult Imagine postata

#136 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 07 May 2019 - 06:04 PM

a, io am patit si de-asta!
la Focsani aveam aragazul intr-o debara atasata bucatariei, in prelungirea ei cumva, cu geam, si despartita de niste usi batante.
am uitat intr-o kukta niste fasole, a doua zi dimineata erau gloante carbonizate pe fundul oalei. in rest, nimic, niciun fum. geamul era deschis.
la fel o gaina naravasa - carbonizata a doua zi! a doua kukta ratata.
iar omul si-a facut niste oua intr-o tigaie cu teflon, a scos ouale din ea si a pus tigaia la loc, pe ochiul aprins.
dimineata era un usor miros ranced si uleiul din tigaie era gros ca o vaselina.

#137 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 May 2019 - 06:03 PM

Vezi postareaWowerful, la 07 May 2019 - 03:39 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 May 2019 - 03:15 PM, a spus:

Chiar asa...am visat eu ori aici chiar era si o patanie de lui Wow , cu fasolele puse la fiert si arse? Imagine postata



Cred ca era la alt topic- "ce ma enervez"(?) si era zacusca prinsa de oala, putin afumata. Fasole nu am mai ars demult Imagine postata


Pffffiuuu, rasuflu usurata! Deci nu m-am senilit chiar de tot...Ai vazut? Am stiut eu ca era vorba de legume :angryfire:)) Mama, ce aiurea miros fasolele arse! Si cat dureaza pana dispare de tot! Imagine postata

Eu am oroare de ars chestii...bine ca s-au inventat plitele astea destepte de see sting singure daca lasi prea mult ochiul aprins.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#138 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 June 2019 - 10:30 AM

Cand dai peste pachetelul de agar-agar uitat intr-un colt pe etajeeeeraaaa in dulapul cu minuni, si habar nu mai ai cum se foloseste, citesti instructiunile, completezi cu informatii de pe net si hotarasti sa pui, totusi, cantitate dubla...la crema de iaurt pentru terina de fructe, ca despre ea e vorba. Ca te gandesti, bai dar daca nu mai gelifiaza, ca e de atata timp in dulap...
Imagine atasata: monthly_06_2019/post-12-0-45833000-1561883161.jpgImagine atasata: monthly_06_2019/post-12-0-64951600-1561883168.jpg

Terina de fructe vroiam sa o fac dupa o adaptare proprie, cu blat de biscuiti sfaramati si strat de bezea, de care imi era frica sa nu se desumfle, sa nu iasa guma, etc. ... bezeaua a iesit super. Da-i, pune frisca la facut cu ceva smantana acrisoara , bate bine, pune la frigider, ia iaurtul , pune rapid cu zahar si agar-agar la fiert 5 minute, stinge , lasa la racit, du-te repede la un dus. Mai aveam o ora pana decolam, ca mai faceam si pe taximetristul. Ies din dus dupa vreo 10 minute si ma duc la bucatarie. Fix asa se facuse.

Alt iaur nu mai aveam in frigider ca sa refac...agar-agar , in schimb , cat imi poftea inima. Am facut rapid jeleul de fructe si am pus "frisca" pe el si...c'est la vie, toujours parsiva.
Imagine atasata: monthly_06_2019/post-12-0-88889300-1561883396.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#139 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 30 June 2019 - 08:25 PM

Lori draga, sunt alaturi de tine in aceasata grea incercare! :)
nu stiu cum e la gust, dar de aratat, da! arata a dezastru :)

deci in primele poze e iaurtul cu agar-agar? ca io n-am folosit de-asta niciodata.

#140 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,746
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 30 June 2019 - 08:48 PM

Am primit si eu odata agar-agar si cand am testat a iesit o porcarie! Un jeleu am vrut sa fac si a iesit ceva cauciucos cu un gust oribil...bleah!

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi