Forum Culinar: Paste - ce bucatariti? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 16 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Paste - ce bucatariti?

#261 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 April 2012 - 08:45 AM

Vezi postarearedivivus, la 15 April 2012 - 06:23 PM, a spus:

Intrucat Sarbatorile Pascale inca nu s-au incheiat, va doresc tuturor petrecere fumoasa, multa sanatate si pace in suflet. Hristos a inviat!

Superbe pregatiri, ai muncit ceva pe-acolo! :D Felicitari si Sarbatori Fericite in continuare! :D

#262 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 April 2012 - 09:06 AM

Vezi postareakoral, la 16 April 2012 - 04:34 PM, a spus:

Camembert in foietaj( am facut doua, asta-i portia lui Foxy, care nu mi-a dat adresa unde sa i-o trimit, asa ca am dus-o azi la soacra ) :D

Vai de mine si de mine, da' senila mi-s....... Ufffffffff, cum de-am uitat io asa lucru important????? :D No, e prea tarliu de-acu'. Sa-mi fie invatatura de minte pentru data aviatoare sa nu mai aman, ci sa rezolv problemele pe loc! :D

:D Ai muncit, nu gluma! :D

#263 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 17 April 2012 - 09:36 AM

Pregatiri de Paste care mai de care mai apetisante! Pup toate harnicutzele! :D

Eu cu mami meu am pregatit:
- cozonac cu nuca si cu mac;
- placinta cu branza;
- pasca dupa o reteta dintr-un ziar, dar a iesit buna, asa ca o sa mai fac;
- drob, care nu s-a putut taia felii ci pur si simplu s-a zdrobit cand am pus in farfurie;
- friptura de porcule, dupa miel nu ne dam in vant;
- + oua vocsite cu vopsea Alex, asa a vrut Alex al meu, dar nu au iesit prea frumoase, nici nu au fost ouale albe, dar au fost aduse de la tzara, de la gaini ecologice.

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-88-13346481181332.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-88-13346481249814.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-88-13346481308132.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-88-13346481362895.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-88-133464814215.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-88-13346481579791.jpg
GEORGIA

#264 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 April 2012 - 09:46 AM

Felicitari tuturor pentru prepararea bunatatilor de Paste!

eu vreau sa gust coaste de ied cu umplutura de drob de la Koral, ciorbita de miel si de ied, stufat si piure de stevie :D Pe astea nu le-am avut, pe astea le vreau a gusta!

Felicitari la scena deschisa, tuturor celor care au bucatarit, pentru pricepere, harnicie, daruire si arta! :D

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#265 Useril este offline   moftanescu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 09-December 11

Postat 17 April 2012 - 11:53 AM

Buna ziua :)
Eu n-am chef sa gatesc mare lucru astazi, nici nu mi-e foame, doar sete, asa ca o sa incropesc oarece din ramasitele zilei de ieri, ca doar nimic nu se pierde, totul se mananca :floare:
O sa fie ceva usor, ca sa lasam toate cele sa-si revina dupa atatea abuzuri prelungite...
Am la dispozitie urmatoarele: friptura de miel si de iepure incepatoresti, adica facute de moi :cheers: Plus niste cartoafe cu rosmarin si...de fapt nu, ca astea le pregatesc pe loc, altfel ma transform in troll nenorocit! Deci o sa pargalesc in cateva minute pe gratar o vanata, un dovlecel din ala talienesc, doua cepe si trei rosii feliate cu o katana de casa si cativa hribi... Nu-mi place igrasia nici macar in oala, asa ca le coc bine si fara ulei, am promis ca-i mancare de regim! Carnita o maruntesc potrivit cu sabia pomenita si apoi ma apuc sa construiesc turnul babel. Am si vreo doua oua vartoase si pictate pe care mi le-a spart un nepot ieri si astazi le pot utiliza si pe ele, ca-i pacat sa le arunc sau sa le umplu cu te miri ce, asta-i un subiect viitor... Deci o sa fac o musaca dietetica, mai am nevoie doar de niste parmezan din ala uitat cu anii prin camara, putina feta de la mama ei, smantana de sta lingura in ea, niste amorsa din unt topit si ou luat prin surprindere, adica doar spart si batut, ca stie el de ce! Cred ca mai necesita putin pesmet si un arhitect priceput care sa cladeasca turnul pierzaniei gustative. As face fundatia din cartoafe, apoi mortar, carnea este si ea temelie, legume ca sa fim cu constiinta impacata si tot asa pana ce ni se gata cratita...
Nu-i mare lucru, dar ne ajuta sa ne odihnim ficatul dupa atatea zile de excese, plus ca se face aproape singura, lucram doar cateva minute, apoi cuptorul isi face datoria.
Desigur ca merge si cu un ceai de struguri, sa fie cam de varsta potrivita pentru a merge la gradinita in grupa mica si zahar cat mai putin, ca avem grija la glicemie :floare:

#266 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 April 2012 - 02:57 PM

Eu am trecut ca sa va multumesc tuturor pentru neegalata energie in timpul sedintelor de antrenament precum si inspiratie oferita prin pozele voastre terbile!!! E vorba de inspiratia pentru meniul la Pastele viitor si sper ca nu al cailor =))
Anul acesta am petrecut un Paste cu adevarat deosebit: pe crosstrainer si cu gandul la cate nebunii o sa fac eu la anul...sperand ca o sa reusesc sa ii inverzesc io pe altii de invidie, asa cum au facut ei cu mine anu' asta :D

Sa va fie de bine! Si ca sa nu cad de-a dreptul in paganie, mi-am luat macar uauî :


Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#267 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 24 April 2012 - 05:26 PM

Laponica stai linistita ca ai o sora de incredere in mine... am avut acelasi chef ca si tine.
Si apoi cand m-a lovit (cheful) nu am mai avut timp. De mancat am mancat, in deplasare.
Asa Paste/i nu am facut in viata mea.
Esti mai tare decat mine... eu nici uaoa nu avui... Rusine sa-mi fie!
Sorina

#268 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 April 2012 - 07:14 PM

Nici eu n-am avut oua daca te poate consola =))

#269 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 April 2012 - 04:11 PM

Un piculet ma consoleaza... nu ma simt chiar asa singura. :unsure:
Sorina

#270 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 April 2013 - 12:24 PM

Ca si anul trecut, am cautat topicul asta de mi-au sarit capacele.
Deci...v-ati gandit, ce faceti, ce nu faceti, de Pasti?
Eu stiu sigur ca fac oua rosii, am stranse deja frunzele de ceapa ;) .

#271 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 April 2013 - 12:46 PM

Cum la noi in familie nu se mananca miel,o sa am asa :la aperitiv,cas,ridichi,ceapa verde drob de pui (drob de miel pt. sot am la congi preparat de o matusa,in prapur dar e plat asa si trebuie doar prajit ),oua vopsite (imi face mama ca eu nu ma mai ung ,ca nu ma lasa bub' vrea sa fie de mare ajutor) cred ca fac cozonac dar doar daca vrea si mama,ca nu mancam mult,pasca eu vreau cu branza iute cu stafide,mama face cu branza dulce si apoi mai facem schimb ;) un bors inca nu stiu din ce dar cu loboda ,ceapa verde ,verdeata,sarmale de primavara cu multa verdeata,in foi de vitza,friptura si de pui si de porc,salate,daca-mi pica sotul cu ceva miel il prepar daca nu nu cumpar,apoi mai gatesc si la mama si la matusa dar nu stiu inca ce .

#272 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2013 - 01:27 PM

Hmmmm....... Nici macar nu stiu ce facem de Pasti ;) si voi vreti sa stiti si meniul???? ;)
Sa vedem ce-o zice jupanu' zilele urlatoare. Mama vrea sa mergem la ea....

#273 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 April 2013 - 01:29 PM

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2013 - 01:27 PM, a spus:

Mama vrea sa mergem la ea....


Eu n-as mai sta pe ganduri!

#274 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 19 April 2013 - 02:21 PM

anul asta si eu vreau sa vopsesc ouale cu frunze de ceapa. Nu ma astept sa-mi iasa rosii, dar nici maro nu mi-ar place.

In rest, la noi o sa fie traditional, miel, aperitive...La desert vreu sa fac raffaello sub forma de ou si sa le trec prin bomboane colorate.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#275 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 April 2013 - 02:44 PM

Aura, de cand ma stiu, mama a vopsit oua numai cu coji de ceapa si te asigur ca n-au fost niciodata maro.
Da' nici sa mananc oua cu vopsea nu-mi place ;) . Anul trecut, le-am vopsit tot cu coji de ceapa, dar fiindca aveam putine coji, am mai vopsit separat cu vopsea. Anul asta m-am invatat minte si mi-am strans coji de ceapa din timp.
Si nu le fac de alte culori in veci, nici cu abtipilduri. Nu sariti pe mine va rog frumos!
Ouale au o semnificatie si trebuie sa fie rosii.

#276 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2013 - 02:47 PM

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2013 - 01:29 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2013 - 01:27 PM, a spus:

Mama vrea sa mergem la ea....

Eu n-as mai sta pe ganduri!

Nici eu. Da' jupanu'.... da! ;)
Chiar vorbeam cu Carmen ieri si azi despre meniul de Pasti de anul trecut.... Probabil ca si anul asta va fi ceva similar. Mai usurel cu pregatirile, doar cateva feluri de mancare, printre care multe salate (ca e plina piata de verdeata) si-un bors cu multa baladai (asa zicea tata). Dar, ramane de vazut ce se va intampla, pana la urma. La servici inca nu-i clar daca se inchide ferma de pe 1 pana pe 7, abia saptamana viitoare se da verdictul. In fucntie de asta stabilim si noi un plan de bataie.

#277 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2013 - 02:50 PM

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2013 - 02:44 PM, a spus:

Nu sariti pe mine va rog frumos!
Ouale au o semnificatie si trebuie sa fie rosii.

Fiecare cu ale lui, de ce sa sarim? Sunt de acord cu ce zici, ca ouale (in mod normal) ar trebui sa fie rosii. Numai ca..... la chestia asta, m-am lasat si eu dusa de val (si nu doar eu, tot familionu'), asa ca le varuim in mai multe culori. Si le si abtibilduim. Daca reusim, folosim si ciorapi si verdeata..... In functie de timp si chef.
Fiecare e liber sa faca dupa cum doreste / poate. ;)

#278 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 April 2013 - 02:51 PM

Eu o sa merg pe meniu traditional, miel, sarmale (ca n-am mancat de la Craciun), cozonac, pasca, mai vad eu.

#279 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 April 2013 - 02:52 PM

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2013 - 02:50 PM, a spus:

Fiecare e liber sa faca dupa cum doreste / poate. ;)


Exact, eu numai mi-am spus parerea ;) . Cu asta nu condamn pe nimeni.

#280 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2013 - 02:58 PM

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2013 - 02:51 PM, a spus:

Eu o sa merg pe meniu traditional, miel, sarmale (ca n-am mancat de la Craciun), cozonac, pasca, mai vad eu.

Nici eu n-am mai facut sarmale de muuuuuuulta vreme. Chiar zilele trecute, curatand frigiderul, mi-am adus aminte de frunzele de sfecla si de cele de vita de vie. Poate n-ar strica sa le folosesc..... ;)
Pasca si cozonacul nu or sa lipseasca din meniu. Mai ramane de vazut cu mielul.... Poate o sa fie o pulpa, pentru friptura..... ;)

Arata acest topic


  • 16 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi