Forum Culinar: Paste - ce bucatariti? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 16 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Paste - ce bucatariti?

#281 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 19 April 2013 - 03:34 PM

Am inceput si eu sa strang foile de ceapa. Oare cu sfecla merg vopsite? A incercat cineva?

Mi-ar place si mie un bors cu baladai ;) , asa face si mama. Eu pe aici nu am vazut lobada, usturoi verde si leustean. Am sa trec totusi prin piata sa vad ce mai gasesc pe acolo.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#282 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,296
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 21 April 2013 - 03:42 PM

Vezi postareaaura, la 19 April 2013 - 03:34 PM, a spus:

Am inceput si eu sa strang foile de ceapa. Oare cu sfecla merg vopsite? A incercat cineva?

Mi-ar place si mie un bors cu baladai :drool: , asa face si mama. Eu pe aici nu am vazut lobada, usturoi verde si leustean. Am sa trec totusi prin piata sa vad ce mai gasesc pe acolo.


Aura, usturoi verde gasesti la supermarketul asiatic T&T garantat, leustean la piata Bymarket la quebecosi dar nu acum, mult mai la vara sau la mine in gradina :occasion15: . Loboda nu stiu. Daca vrei leustean uscat trimite-mi o adresa sau ne intalnim scurt si ai pentru ciorba de Paste.
brain loading....please wait....

#283 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 21 April 2013 - 03:56 PM

Pisico, ce veste buna mi-ai dat cu usturoiul verde! Am sa trec saptamana viitoare pe la chinezi si poate am noroc sa fac si eu stufat.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#284 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 21 April 2013 - 05:22 PM

aura, dacă nu găseşti usturoiul verde tradiţional, încearcă "garlic scapes" să vezi dacă te coafează idea să le foloseşti la stufat.

#285 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 21 April 2013 - 07:44 PM

Vezi postareaDexter, la 21 April 2013 - 05:22 PM, a spus:

aura, dacă nu găseşti usturoiul verde tradiţional, încearcă "garlic scapes" să vezi dacă te coafează idea să le foloseşti la stufat.

aha! am sa ma uit.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#286 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2013 - 08:11 PM

Vezi postareaaura, la 19 April 2013 - 03:34 PM, a spus:

Am inceput si eu sa strang foile de ceapa. Oare cu sfecla merg vopsite? A incercat cineva?

Mi-ar place si mie un bors cu baladai :rolleyes: , asa face si mama. Eu pe aici nu am vazut lobada, usturoi verde si leustean. Am sa trec totusi prin piata sa vad ce mai gasesc pe acolo.

Stevie nu gasesti nicaieri? Noi punem si de asta si iese tare bun borsucu'! :thumleft:

#287 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 21 April 2013 - 10:09 PM

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2013 - 02:44 PM, a spus:

Aura, de cand ma stiu, mama a vopsit oua numai cu coji de ceapa si te asigur ca n-au fost niciodata maro.
Da' nici sa mananc oua cu vopsea nu-mi place :thumleft: . Anul trecut, le-am vopsit tot cu coji de ceapa, dar fiindca aveam putine coji, am mai vopsit separat cu vopsea. Anul asta m-am invatat minte si mi-am strans coji de ceapa din timp.
Si nu le fac de alte culori in veci, nici cu abtipilduri. Nu sariti pe mine va rog frumos!
Ouale au o semnificatie si trebuie sa fie rosii.


Any, tu folosesti numai coji de la ceapa alba?
Mama zice ca ies mai portocalii de la ceapa alba.Anul asta m-am hotarat sa le vopsesc cu coji de ceapa, am sa incerc sa cer taranului sa-mi dea numai oua albe, poate se prinde mai bine culoare.Tu cum prepari?

Eu l-am pus pe practicantul nostru sa-mi pastreze cojile de ceapa, asa ca am coji de la vreo 10 kg ceapa alba si vreo 3 de rosie.Chiar sunt curioasa ce o sa iasa.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#288 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2013 - 10:14 PM

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2013 - 02:44 PM, a spus:

Aura, de cand ma stiu, mama a vopsit oua numai cu coji de ceapa si te asigur ca n-au fost niciodata maro.
Da' nici sa mananc oua cu vopsea nu-mi place :rolleyes: . Anul trecut, le-am vopsit tot cu coji de ceapa, dar fiindca aveam putine coji, am mai vopsit separat cu vopsea. Anul asta m-am invatat minte si mi-am strans coji de ceapa din timp.
Si nu le fac de alte culori in veci, nici cu abtipilduri. Nu sariti pe mine va rog frumos!
Ouale au o semnificatie si trebuie sa fie rosii.

Dai mai multe detalii, pliiiiz? Ce fel de ceapa, care coji (uscate sau un rand din alea "proaspete"?), cat timp se fierb, se face vreo infuzie...? :thumleft:

#289 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 April 2013 - 10:19 PM

Vezi postareaIoana, la 21 April 2013 - 10:09 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2013 - 02:44 PM, a spus:

Aura, de cand ma stiu, mama a vopsit oua numai cu coji de ceapa si te asigur ca n-au fost niciodata maro.
Da' nici sa mananc oua cu vopsea nu-mi place :rolleyes: . Anul trecut, le-am vopsit tot cu coji de ceapa, dar fiindca aveam putine coji, am mai vopsit separat cu vopsea. Anul asta m-am invatat minte si mi-am strans coji de ceapa din timp.
Si nu le fac de alte culori in veci, nici cu abtipilduri. Nu sariti pe mine va rog frumos!
Ouale au o semnificatie si trebuie sa fie rosii.


Any, tu folosesti numai coji de la ceapa alba?
Mama zice ca ies mai portocalii de la ceapa alba.Anul asta m-am hotarat sa le vopsesc cu coji de ceapa, am sa incerc sa cer taranului sa-mi dea numai oua albe, poate se prinde mai bine culoare.Tu cum prepari?

Eu l-am pus pe practicantul nostru sa-mi pastreze cojile de ceapa, asa ca am coji de la vreo 10 kg ceapa alba si vreo 3 de rosie.Chiar sunt curioasa ce o sa iasa.


Eu pun coji de ceapa rosie combinate cu coji de ceapa galbena (zic galbena pentru ca aici e si ceapa alba, adica cu coaja alba). Numai cu coji rosii n-am incercat pana acum, ca n-am avut niciodata de ajuns.
Oua eu am numai cu coaja galbena, oua cu coaja alba chiar n-am vazut niciodata pe aici.
Uite astea sunt cele de anul trecut. DAR, am avut cred 90% coji galbene, m-am trezit prea tarziu si am avut vreo 2-3 coji numai de ceaoa rosie.

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-13-13665753408538.jpg

Pun jumatate din coji pe fundul cratitei, pun apoi ouale pregatite cu frunzulita, le leg in ciorap subtire (mama ce naspa suna :thumleft: ), iar apoi pun restul de coji. Pun apa si la fiert cu ele. Dupa ce fierb, torn apa rece peste ele si incep sa dau ciorapul si frunzulita jos. inainte de a le pune pe platou, pe cos, etc, le ung cu o bucatica de slanina.

#290 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 April 2013 - 10:21 PM

Vezi postareaFoxyy, la 21 April 2013 - 10:14 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2013 - 02:44 PM, a spus:

Aura, de cand ma stiu, mama a vopsit oua numai cu coji de ceapa si te asigur ca n-au fost niciodata maro.
Da' nici sa mananc oua cu vopsea nu-mi place :rolleyes: . Anul trecut, le-am vopsit tot cu coji de ceapa, dar fiindca aveam putine coji, am mai vopsit separat cu vopsea. Anul asta m-am invatat minte si mi-am strans coji de ceapa din timp.
Si nu le fac de alte culori in veci, nici cu abtipilduri. Nu sariti pe mine va rog frumos!
Ouale au o semnificatie si trebuie sa fie rosii.

Dai mai multe detalii, pliiiiz? Ce fel de ceapa, care coji (uscate sau un rand din alea "proaspete"?), cat timp se fierb, se face vreo infuzie...? :thumleft:


Fox, uite ca am fost intr-un gand, am scris mai sus.
Nu se face nici un tratament special, trebuie sa fiarba cat se fierb ouale in mod normal, sa fie tari.

#291 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 21 April 2013 - 10:23 PM

Da, galbena, nu alba, asa este, ca si aici exista cu coaja alba.

Deci le fierbi direct cu frunze, nu faci infuzie si pui si o furculita inauntru, asta pt ce este?.Atunci la cate oua fac eu anul asta, cred ca-mi ajung frunzele astea.

Eu ung mereu ouale cu grasime.
Chiar sunt curioasa ce o sa iasa.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#292 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 April 2013 - 10:28 PM

Frunzulita o pun cu partea fina pe ou. Am facut cu frunze de patrunjel si ies ok, cele mai frumoase. Fierte la foc mic, sa nu crape.

Ouale spalate
Imagine atasata: monthly_04_2013/post-13-13665760154171.jpg

legate
Imagine atasata: monthly_04_2013/post-13-13665760281906.jpg

pe pat de coji ceapa. se foloseste DOAR primul strat de ceapa, cel mai usacta, cojile alea de vezi prin ele.
Imagine atasata: monthly_04_2013/post-13-13665760405552.jpg

Aici inainte de a le acoperi cu apa

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-13-13665760564124.jpg

#293 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2013 - 10:33 PM

Vezi postareaany_annette, la 21 April 2013 - 10:19 PM, a spus:

Pun jumatate din coji pe fundul cratitei, pun apoi ouale pregatite cu frunzulita, le leg in ciorap subtire (mama ce naspa suna :rolleyes: ), iar apoi pun restul de coji. Pun apa si la fiert cu ele. Dupa ce fierb, torn apa rece peste ele si incep sa dau ciorapul si frunzulita jos. inainte de a le pune pe platou, pe cos, etc, le ung cu o bucatica de slanina.

Saru' mana! :thumleft:

#294 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2013 - 10:34 PM

Vezi postareaany_annette, la 21 April 2013 - 10:21 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 21 April 2013 - 10:14 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2013 - 02:44 PM, a spus:

Aura, de cand ma stiu, mama a vopsit oua numai cu coji de ceapa si te asigur ca n-au fost niciodata maro.
Da' nici sa mananc oua cu vopsea nu-mi place :drool: . Anul trecut, le-am vopsit tot cu coji de ceapa, dar fiindca aveam putine coji, am mai vopsit separat cu vopsea. Anul asta m-am invatat minte si mi-am strans coji de ceapa din timp.
Si nu le fac de alte culori in veci, nici cu abtipilduri. Nu sariti pe mine va rog frumos!
Ouale au o semnificatie si trebuie sa fie rosii.

Dai mai multe detalii, pliiiiz? Ce fel de ceapa, care coji (uscate sau un rand din alea "proaspete"?), cat timp se fierb, se face vreo infuzie...? :thumleft:

Fox, uite ca am fost intr-un gand, am scris mai sus.
Nu se face nici un tratament special, trebuie sa fiarba cat se fierb ouale in mod normal, sa fie tari.

Gand la gand cu bucurie! :rolleyes:

#295 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2013 - 10:35 PM

Vezi postareaIoana, la 21 April 2013 - 10:23 PM, a spus:

Da, galbena, nu alba, asa este, ca si aici exista cu coaja alba.

Deci le fierbi direct cu frunze, nu faci infuzie si pui si o furculita inauntru, asta pt ce este?.Atunci la cate oua fac eu anul asta, cred ca-mi ajung frunzele astea.

Eu ung mereu ouale cu grasime.
Chiar sunt curioasa ce o sa iasa.

Cred ca ai citit gresit. A zis ca pune pe oua frunzulite, ca sa le faca cu model. Nu vad nicaieri nimic legat de furculita. :thumleft:

#296 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2013 - 10:38 PM

Vezi postareaany_annette, la 21 April 2013 - 10:28 PM, a spus:

Frunzulita o pun cu partea fina pe ou. Am facut cu frunze de patrunjel si ies ok, cele mai frumoase. Fierte la foc mic, sa nu crape.

Ouale spalate
legate
pe pat de ceapa
Aici inainte de a le acoperi cu apa

Oua in ciorap facem si noi. Cu patrunjel si leustean. Dar, pana acum, am fiert ouale intai, apoi le-am pus in ciorap si le-am bagat in culoare. Chiar o sa strang si eu coji de ceapa rosie, sa fac macar o incercare.
Ca idee - cam care-s cantitatile? Cate coji folosesti si cate oua colorezi? :scratch:

#297 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 April 2013 - 11:01 PM

Vezi postareaFoxyy, la 21 April 2013 - 10:35 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 21 April 2013 - 10:23 PM, a spus:

Da, galbena, nu alba, asa este, ca si aici exista cu coaja alba.

Deci le fierbi direct cu frunze, nu faci infuzie si pui si o furculita inauntru, asta pt ce este?.Atunci la cate oua fac eu anul asta, cred ca-mi ajung frunzele astea.

Eu ung mereu ouale cu grasime.
Chiar sunt curioasa ce o sa iasa.

Cred ca ai citit gresit. A zis ca pune pe oua frunzulite, ca sa le faca cu model. Nu vad nicaieri nimic legat de furculita. :scratch:


Bre, m-am dus si m-am recitit. N-am zis nica de furculision :pupic: .

#298 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 April 2013 - 11:02 PM

Vezi postareaFoxyy, la 21 April 2013 - 10:38 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 21 April 2013 - 10:28 PM, a spus:

Frunzulita o pun cu partea fina pe ou. Am facut cu frunze de patrunjel si ies ok, cele mai frumoase. Fierte la foc mic, sa nu crape.

Ouale spalate
legate
pe pat de ceapa
Aici inainte de a le acoperi cu apa

Oua in ciorap facem si noi. Cu patrunjel si leustean. Dar, pana acum, am fiert ouale intai, apoi le-am pus in ciorap si le-am bagat in culoare. Chiar o sa strang si eu coji de ceapa rosie, sa fac macar o incercare.
Ca idee - cam care-s cantitatile? Cate coji folosesti si cate oua colorezi? :scratch:


Vai Fox, ce intrebare de baraj mi-ai pus, ce ma fac eu acum!!!!! Serios :pupic: ! Sa ai acolo cat de multe, sa fie bine de tot acoperite ouale.

#299 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2013 - 11:06 PM

Vezi postareaany_annette, la 21 April 2013 - 11:02 PM, a spus:

Vai Fox, ce intrebare de baraj mi-ai pus, ce ma fac eu acum!!!!! Serios :pupic: ! Sa ai acolo cat de multe, sa fie bine de tot acoperite ouale.

N-am vrut sa te pun indificultate! :pupic: Eram doar curioasa cata ceapa tre' sa iau si sa decojesc. :pupic:
M-oi descurca eu, cumva! :scratch:

#300 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 22 April 2013 - 01:03 PM

din ce am mai citit eu pe net, ar trebui 5 cepe la 15 oua.

Eu am sa incerc si cu varza rosie pentru oua albastre. Se lasa varza la fiert pana se face culoarea albastru, se strecoara si se pun ouale fierte in prealabil. Se lasa cateva ore, pana se prinde culoarea.

Iar pentru galben cica e bun curry sau turmeric.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Arata acest topic


  • 16 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi