Forum Culinar: Cozonac Geany nu da gres niciodata... - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cozonac Geany nu da gres niciodata... Cozonac reteta,sfaturi si tipsuri pt. un cozonac perfect

#21 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 07 April 2010 - 10:16 AM

Povestea incepe cu:Nu aveam in plan sa fac cozonaci pastele acesta.Sambata ne intorceam din Franta, si in masina imi venea sa plag de ciuda ca n-am facut nimic. Am ajuns acasa la 6 seara, am pregatit cina pentru Manu, spalat copilu si restul.Si la 8, 30 seara m-am apucat de cozo. :occasion14:

Am ales reteta ta pentru ca ai spus "sigura", Am pus in plan oboseala, alte, alte...deci. Voilà!

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-9-127062784508.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-9-127062786153.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-9-127062788303.jpg

Un cozonac cu nuca si restul am rulat si taiat si pus rozete in forma, umplute cu cioco si afine deshidratate, coji de portocala confiate si stafide(ce cocktail!)

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-9-127062790374.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-9-127062793361.jpg

Multumesc Geany ca ne-ai impartasit si noua secretul !

#22 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 07 April 2010 - 12:48 PM

Geany, Cassia, Eataly, ce de cozonaci frumosi!!! Sa va fie de bine. Eu inca nu m-am incumetat la framantat cozonaci, tot aman momentul, mi-e cam frica de framantat, Pastele acesta am avut curaj doar sa prepar baigli. Insa de Craciun sigur voi face dupa reteta asta, am sa-i cer maica-mii sa-mi trimita o cutie de rahat colorat, ca i-am simtit lipsa. Demult planuiesc s-o dau pe spate ;) pe soacra-mea, cica ea in viata ei n-a facut aluaturi cu drojdie de bere ;) :occasion14:.

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 April 2010 - 01:31 PM

Etaly,ti-a iesit f. bine(nici n-avea cum altfel)sa va fie de bine...nu da gres,ever never'''cum spunea ficior'miu cel mare cand era el mic(in english) :occasion14:

#24 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 April 2010 - 01:34 PM

Vezi postarealaura_lala, la 07 April 2010 - 12:48 PM, a spus:

Geany, Cassia, Eataly, ce de cozonaci frumosi!!! Sa va fie de bine. Eu inca nu m-am incumetat la framantat cozonaci, tot aman momentul, mi-e cam frica de framantat, Pastele acesta am avut curaj doar sa prepar baigli. Insa de Craciun sigur voi face dupa reteta asta, am sa-i cer maica-mii sa-mi trimita o cutie de rahat colorat, ca i-am simtit lipsa. Demult planuiesc s-o dau pe spate ;) pe soacra-mea, cica ea in viata ei n-a facut aluaturi cu drojdie de bere ;) :occasion14:.

Laura chiar merita si mai mult e frica,pt. ca efortul si cheltuiala nu sunt chiar atat de mari,o s-o dai pe spate pe socrela sigur,eu am dat-o demult,dar i-a trecut(s-o vindecat si locul :D )cica ea cumpara ca nu se merita sa faci acasa(ma lasi asta sa i-o spuie lu' mutu',oricum unul il are de la mine an de an....)

#25 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 07 April 2010 - 02:07 PM

Uite ce am scapat,daca am stat cu nasu-n aspirator si cu ochii pe cratitze,dar nu-i bai,cozonac pot sa fac in
orice zi din saptamana asa ca Geany,ateapta-ma la cotitura .
Cand te astepti mai putin,atunci o sa-i fac.
Multumesc pentru reteta si tipsuri.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 April 2010 - 04:57 PM

Pisco io' te astept oricand la cotitura sau nu,cu acest aluat mai putin elaborat(gen doar cu 2 oua intregi sau doar 4 galbenuse etc,)se pot face sfinti gogosi,pasca,colacei,poale'n brau etc,uite Etali ce cuiburi faine cu fructe confiate a facut....te poti juca cat vrei tu... si eu te pupez dduullce.. :-*

#27 Useril este offline   kira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 07-March 10

Postat 08 April 2010 - 10:47 PM

Foarte faini cozonacii tai!! da mie mi-e cam teama sa ma bag la framantat ca n-am facut niciodata....sunt minunati!!!

#28 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 April 2010 - 08:44 AM

Vezi postareakira, la 08 April 2010 - 10:47 PM, a spus:

Foarte faini cozonacii tai!! da mie mi-e cam teama sa ma bag la framantat ca n-am facut niciodata....sunt minunati!!!

Draga Kira mai mare e frica,pana nu incerci nu ai sa stii,in fond ce ai de pierdut,ca si ingrediente nu e scumpa,5oua ,500ml lapte,250 gr. zahar si 1 kg. de faina nu-i cine stie ce,ca si timp(30 de min asamblarea+40 framantata+60 crescut aluatul+10 asamblat+20 crescut la tava+40 copt=200min adica3 ore si 20-30 de minute,)eu sunt sigura ca-ti ies uite si cassia care a avut numai esecuri nu s-a lasat si i-au iesit,si Etaly ce faini sunt,eu in 20 de ani de cand fac de 2 ori pe an cozo(dar in rest cu aluatul mai fac si altele,gogosi,sfinti,pasca,colacei etc)nu am dat gres niciodata si sincer l-am facut si cu un singur cub de drojdie nu 2cum prevede reteta si tot fain a iestit....sa iti iei inima-n dinti si sa incerci,nu vei regreta,toate cunostintele mele fac in perioada de sarbatori reteta asta,numa' suna telefonul sa ma-ntrebe desi le-am scris-o de nenumarate ori tot mai vor sa stie cate ceva ,si le-a iesit de fiecare data fara exceptie...

#29 Useril este offline   kira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 07-March 10

Postat 11 April 2010 - 03:28 PM

Geany, m-am tot uitat la cozonacul tau...e grozav, cred ca e tare parfumat si pufos. foarte fain!

#30 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 April 2010 - 06:50 PM

Vezi postareakira, la 11 April 2010 - 03:28 PM, a spus:

Geany, m-am tot uitat la cozonacul tau...e grozav, cred ca e tare parfumat si pufos. foarte fain!

Draga Kira de pufos e pufos,de parfumat fiecare dupa gust,unuia ii place vanilie,altul lamaie,portocala,rom etc,aici poti sa te joci cum vrei...important e ''procesul tehnologic''restul e:'istorie''..

#31 Useril este offline   Luanda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 December 2010 - 05:38 PM

Geany, ce bine ca te prind pe topic. M-am incurcat! am facut plamadeala dar apoi la asamblare spui "laptele caldut". Care lapte caldut? ca am pus 500ml la plamadeala? Help!!

#32 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 December 2010 - 05:46 PM

Vezi postareaLuanda, la 24 December 2010 - 05:38 PM, a spus:

Geany, ce bine ca te prind pe topic. M-am incurcat! am facut plamadeala dar apoi la asamblare spui "laptele caldut". Care lapte caldut? ca am pus 500ml la plamadeala? Help!!

Luanda scuze,m-am logat greu,nush ce are..La opareala pui din laptele 500 de ml. in fir pe 2 pumni de faina frecand doar pana obtii o crema groasa,restul de lapte ramane in oala si il adaugi la aluat caldut pe urma...

#33 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 December 2010 - 05:55 PM

Te rog zi-mi daca ai citit si ai inteles... :occasion14:

#34 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 December 2010 - 05:56 PM

Daca ai gresit si ai pus tot la plamadeala nu cred ca e belea,amesteci tot acolo cu galbenusele si asta e aluatul de data asta ,nu cred ca e sf. lumii..

#35 Useril este offline   Luanda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 December 2010 - 06:14 PM

hahhahaha l-am oparit pe tot cu faina! :occasion14: acum am terminat de pus uleiul si il las SA MA odihnesc :toothy9;))) Multumesc geany!! Sper sa iasa!!

#36 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 December 2010 - 06:15 PM

O sa iasa sa vezi...Nu ai studiat cu atentie de la inceput ...Nu-i nimik... :occasion14:

#37 Useril este offline   Luanda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 December 2010 - 06:37 PM

Geany, eu am inteles ca fierb laptele si pun in el un pumn de faina pana se face o crema groasa :occasion14:! Creste! noi sa fim sanatosi! :toothy9;

#38 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 December 2010 - 06:42 PM

Vezi postareaLuanda, la 24 December 2010 - 06:37 PM, a spus:

Geany, eu am inteles ca fierb laptele si pun in el un pumn de faina pana se face o crema groasa :santa:! Creste! noi sa fim sanatosi! =))

Vaii de minee!!!Acum ai inteles macar?!!... :occasion14: Pote nu vii sa-mi spui ce a iesit..nush de ce dar am un filing ca va fi super ok... :toothy9;

#39 Useril este offline   Luanda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 December 2010 - 07:26 PM

Vezi postareaGeany, la 24 December 2010 - 06:42 PM, a spus:

Vezi postareaLuanda, la 24 December 2010 - 06:37 PM, a spus:

Geany, eu am inteles ca fierb laptele si pun in el un pumn de faina pana se face o crema groasa =))! Creste! noi sa fim sanatosi! :P

Vaii de minee!!!Acum ai inteles macar?!!... :occasion14: Pote nu vii sa-mi spui ce a iesit..nush de ce dar am un filing ca va fi super ok... :toothy9;



stai bine cu feeling-ul si eu stau bine la capitolul cozonaci! Au crescut! Am scapat unul din maini! E lovit! Are o forma neregulata, zici ca-i facut de picasso! Artista domle! Tare-s ametita! Dar am facut eu cozonac cu fiertura de faina? Am facut!! Stai sa vad daca se coace!! :santa: Btw am ars si oala in care am fiert laptele, ca am uitat de el si zaharul s-a prins de fundul recipientului! Am pus faina in laptele rece, m-am gandit ca face cocoloase daca pun faina pe foc in laptele cald!! =)) OLEEE! nu degeaba mi-au intalat astia instinctor de 10l langa aragaz!

o sa pun si o poza cu oala ca sa vezi ce imi poate capu'!

Revin cu impresii si poze!

#40 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 December 2010 - 07:28 PM

Mama ia-te de mana cu bubuletul meu da' si cu mine..combinam deastea la greu....Sa vezi de n-o iesi cozonacul vietii tale..la mine cel putin asa se intampla... :toothy9; :occasion14:

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi