Forum Culinar: Ale NOASTRE :) Azi in bucatarie - la gramada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 56 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ale NOASTRE :) Azi in bucatarie - la gramada Bref: Activitatea noastra culinara

#41 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 01 May 2010 - 08:36 PM

Prajituraretul pleaca la Constanta maine, varza fiarta ramane acasa. :-*

#42 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 02 May 2010 - 04:56 AM

Vezi postareajulix_2007, la 01 May 2010 - 08:31 PM, a spus:

... Cand muncea mai mult prin casa spunea ca "a muncit ca o escroaca" adica a muncit din greu in acceptiunea ei.
...
Chiar ca am muncit....


Curata escrocherie!
:biggrin:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#43 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 02 May 2010 - 08:55 AM

Ieri o' fost 1 Mai (muncitoresc) voi cum l-ati sarbatorit?!! Eu dis de dimineata am muncit ca disperata si mi-am facut balconu'bec(spalat geamuri si pe jos gresia,facut ordine prinprejur'da' in dulapu' sotului cu minuni nu am avut acces asa ca cine se'ncumeta sa-l deschida cre' co' sa-i cada un munte de tampenii in cap...o promis ca face curat acolo el:cand?...joi dupa pasti.. :hungry: )Am facut o friptura la cuptor,am facut vizita la parinti ,am iesit cu ei la o terasa la o halboaca de bere(desi o cam batut vantu'da terasa mea era mai la dos),ne-am abtinut din rasputeri sa nu luam mici(ca ne e frica de intoxicatie)si ne-am intors cu totii la mine pe balcon unde ca in fiecare an e terasa noastra personala,si in ciuda micilor,am servit un platou cu :cas proaspat,mezelicuri,ridichi,ceapa verde,si branza mea feta murata,care s-o lins :P ...muzica la maxim la gramada pana tarziu sa moara dusmanii :biggrin: ...si bere rece...Azi iesim iara la terasa sa ne dregem,ca-i cald si fain afara... :biggrin:

P.s. nu-i asa de cald cum parea de la mine de la geam,am iesit si-i racorica si bate vantu' :P ...da sa vedem pana dupamiaza cum se mai face :floare: ...

#44 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 02 May 2010 - 09:17 AM

Pe aici sunt deja 17 grade. Gata cu primavara! :biggrin:
O luna a fost destul, ca ne invatam rau.

Am facut beefteck tartar
O rulada de biscuiti cu nuca de cocos.
Ambele preparate sunt la frigider.
(cat pe-aci sa fac si lichiorul de cocos, dar il las pentru sfarsitul lunii cand am musafiri)

Promit sa trag si borsul la sticle dar mai pe sara.
:biggrin:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#45 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 02 May 2010 - 09:22 AM

Lichioru' e de cocos fruct sau cocosh?!cucuriguu.... :biggrin:

Eu am fost intrebata la racitura de cocos(h),si am ramas masca,fiindca, chiar nu ma gandisem :biggrin: ... :floare:

#46 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 03 May 2010 - 11:27 AM

- ciorba de coaste de porc afumate, cu multe legume vesele (morcovi, pastarnac, telina, praz, ardei)

- mamaliga in paturi - tre formaggi :)

- carnati din borcan
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#47 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 03 May 2010 - 12:01 PM

stir fry cu pui pt familie
eu, un pic de brie cu niste pasta de prune langa ea si cateva boabe de struguri negri, iar acum ma delectez cu un pa'rut de chianti
daca mi s-o face foame am ingrediente pt o caesar salat

#48 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 May 2010 - 03:42 PM

Stateam cu mîinile în sold,dupa ce am aspirat casa...si am întrebam ce sa fac de mîncare...ca în multe alte zile cînd nu ma pupa muza :toothy9;

Dupa îndelungi cugetari,am inventat pe loc o reteta de piept de pui în sos de vin aromat cu salvie.Gîndit,facut,executat.
Între timp, ma întrebam ce sa fac pe lînga.
Pentru ca tot ma zapacesc fetele astea cu mazarea lor proaspata si eu nu am,am scos din congelator,am dezghetat-o rapid în apa calda,si am sotat-o rapid în unt cu putina sare si piper,un strop de zahar,3-4 linguri de apa si ceva marar.În 5 minute a fost gata,mazarea fiind foarte tînara.Ok,si asta era facut.Mie mi-ar fi ajuns si asa,dar Denise vrea sigur si un pireu mic la toate astea.Asa ca am mai curatat si vreo cîtiva cartofiori,si am facut si un piure.
Chiar am reusit sa le pastrez calde pe toate,pîna au intrat ai mei pe usa :scratch:
A fost taaare lecker,si ne-a picat bine! :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#49 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 03 May 2010 - 04:24 PM

Vezi postareaMaya, la 03 May 2010 - 03:42 PM, a spus:

Stateam cu mîinile în sold,dupa ce am aspirat casa...si am întrebam ce sa fac de mîncare...ca în multe alte zile cînd nu ma pupa muza :floare:

Dupa îndelungi cugetari,am inventat pe loc o reteta de ...

Maya, U R my ... man :scratch: :toothy9;
Sunt zile in care ma calca sa incerc o reteta sau tehnica noua vazuta/citita aici sau aiurea. Pun la punct logistica, strabat orasul in lung si-n scurt :hungry: sa procur ingredientele, mai consult net-ul, etc.

Si apoi sunt multe, multe zile in care las partiturile deoparte si improvizez in functie de ce gasesc prin camara/frigider.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#50 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,065
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 May 2010 - 07:41 AM

Eu ieri am incalzit carnea alla pizzaiola, am facut cartofii cu portocale si rulada de somon cu brinza, toate Eataly style :hello:

#51 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 05 May 2010 - 10:04 AM

ciorba de cartof, dovlecel si cativa ficatei de pui stingheri
ciocanele bbq si ca garnitura paste cu sos alb

azi, ciorba ramasa de ieri si fetele snitele de piu

#52 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 May 2010 - 11:16 AM

Ieri am facut un quiche cu pui si ciuperci la care am folosit iaurtul meu de casa si f putina smantana. A iesit tare bun si a ramas si pentru azi la pranz pentru toata familia.

Tot aseara am facut si o supa de ciuperci care se voia crema, dar n-am mai avut timp de ea, o cremuiesc deseara :hello:

#53 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 05 May 2010 - 03:04 PM

Eu ieri am facut la pranz paste cu ragu (preparat sambata si decongelat pt ocaziune) si pt cina o tacanita de ceapa (foooarte multa ceapa) cu un pui la rotisor (pe domnul doar l-am incalzit o idee la microunde ca era de cumparat)...
Iar azi la pranz am repetat smecheria de ieri si am in plan sa fac o tava de cartofi glazurati cu mustar (by Narnia). Inca nu m-am decis la altceva, ramane de vazut... Si parca ma bate gandul si la ceva dulce... ma mai gandesc eu...
Sorina

#54 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 05 May 2010 - 07:51 PM

2 oua ochiuri si cafea cu lapte
Atat. Ca altceva am mai avut de ieri.

#55 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 May 2010 - 08:17 PM

Azi am facut un bors de vacule, cu legume.
Pentru felul doi am azvarlit in tigaia-lespede :angry: niste aripi de piu-piu, le-am prajit la foc mic alaturi de cativa porcoviori si peste care am presarat ceva vin alb. Totul facut la foc mic. A iesit o minunatie! :tongue3: Morcovii au fost moi si parfumati, iar carnea frageda si.... putina! =))

#56 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 May 2010 - 11:33 AM

Aseara
- am terminat supa crema de ciuperci adaugand sare, smantana, maghiran, usturoi si cuscus si am blenduit cand a fost timpul - fuarte bun
- am facut mult-asteptata mea tocanitza de proc cu multe rosii in bulion, la care am asortat un piure de cartofi si o salata (care nu s-a asortat :notworthy: )

#57 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 06 May 2010 - 11:37 AM

Cand m-am intors acasa, pus pe fapte mari am gasit varza calita facuta de Dumneaei cu coaste fripte din borcan.

Nu am avut de facut decat mamaliguta.
Apoi am spalat de condimente pastrama de vita - cu vin - am pus-o la uscat si m-am apucat de o traznaie noua, daca tot am avut timp.
Am pus la dospit o paine cu ceapa, aluat cu bors si untdelemn de masline.

Acum ma duc s-o pun in "ţest".
O coc pe aragaz, la foc mic intr-o tigaie cu capac dry cooker ca acesta:
Imagine postata
Am incercat si saptamana trecuta si am fost multumit de rezultat.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#58 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 May 2010 - 11:52 AM

Foarte interesanta tigaia Sefule. ce mai stie sa faca? Si la ce fel de 'foc' merge? minim, mediu?

#59 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 06 May 2010 - 12:18 PM

curry japonez cu carne de vita
cornulete: cu nutella si cu branza philly si pudrate cu parmezan

#60 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 06 May 2010 - 01:34 PM

Vezi postareaPisoi, la 06 May 2010 - 11:52 AM, a spus:

Foarte interesanta tigaia Sefule. ce mai stie sa faca? Si la ce fel de 'foc' merge? minim, mediu?

Ca orice obiect pe care l-am achizitionat de la teleshop nu e chiar pe masura reclamei (si a pretului :notworthy: )
Am cumparat-o acum mai multi ani si o folosesc doar de cateva ori pe an, mai ales vara cand din cauza caniculei sigilez ^_^ cuptorul.
O folosec la foc mediu spre mic.
Pai, face cam ce se vede in imagine (legume, peste, carne, de ce nu? fructe), cu ulei putin sau de loc.
Imagine atasata: monthly_05_2010/post-168-127314552899.jpg
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


  • 56 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi