Forum Culinar: Ale NOASTRE :) Azi in bucatarie - la gramada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 56 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ale NOASTRE :) Azi in bucatarie - la gramada Bref: Activitatea noastra culinara

#61 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 May 2010 - 01:40 PM

Aoleo maestre, pai chiar dumneata sa cumperi de la hotii aia de la teleshoping?!

Daca o folosesti atat de rar mie imi pare ca de fapt nu e cine stie ce de capul dansei.
Daca n-o recomanzi nici ca-mi mai bat capul cu ea.

#62 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 06 May 2010 - 01:44 PM

Am luat cateva cozi de rubarba si deseara o fac prajitura. Numai sa aflu cum se curata rubarba ca pana acum nu am vazut-o/ folosit-o :notworthy:
Pusei de paine de dimineata si am scos carnea de pui pentru o ciorba. Mai trebuie sa imi storc creierii sa vad ce fac felul doi...

#63 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 May 2010 - 02:18 PM

 snej, la 06 May 2010 - 01:44 PM, a spus:

Am luat cateva cozi de rubarba si deseara o fac prajitura. Numai sa aflu cum se curata rubarba ca pana acum nu am vazut-o/ folosit-o :notworthy:
Pusei de paine de dimineata si am scos carnea de pui pentru o ciorba. Mai trebuie sa imi storc creierii sa vad ce fac felul doi...


Snej, uite aici.. rubarba
Sper sa-ti fie de folos ^_^
Imagine postata

#64 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 06 May 2010 - 02:43 PM

Merci tare mult :notworthy: chiar ca imi e de folos ca stiam doar ca trebuie curatat dar nu stiam exact ce si cum.

#65 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 May 2010 - 08:34 PM

Ciorba de vaca mai aveam de ieri, asa ca am facut numai o salata orizontala: barabule fierte-n coaja, la foc mic. Le-am curatat, le-am taiat felii si le-am amestecat cu o ceapa tocata marunt, putica maioneza (galbenusuri, usturoi pisat, mustar si ulei de masline). Am pus si cateva masline taiate-n 2, sare, piper si putin otet. Bun, bun! :tongue3:

#66 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 May 2010 - 09:39 PM

Eu azi, niste mazare cu carne de porcule... si cam atat. La pranza am mancat mai usor.. salata de rosii cu ceapa verde si branza ca ador rosiile si daca tot erau in casa... :blush:
Aaaa.. sa nu uit de milkshake-ul cu capsuni. Luase sotul niste capsuni, dar n-aveau pic de gust asa ca le-am aranjat intr-un milkshake cu putina miere..
Si desigur, mancarea feciorului ca doar e si el parte din familie: piure de cartofi cu ficatel si supa de legume, iar pe seara gris cu lapte.

Am mai umplut o tura de bors si azi l-am pus in sticle. Si usor-usor la somn ca mai am putin si-mi prind pleoapele cu scobitori ca sa va pot vedea/citi :blush:
Imagine postata

#67 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 07 May 2010 - 11:25 AM

@Olgutza, de ce nu mananca si piticul aceeasi mancare cu voi?


Eu azi am scos branzica de la atarnat si am impartit-o in doua: o parte am pus-o cu sare la frigider si o parte am pus-o in saramura facuta din zerul ramas. Sunt curioasa rau cum o sa se transforme cea din saramura, o sa o incerc peste vreo doua zile. Din 4 l de lapte mi-a iesit 670gr de branza. Nu inteleg de ce in conditiile in care din 2l de lapte imi iese 380gr :blush: .

#68 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 May 2010 - 11:44 AM

 Pisoi, la 07 May 2010 - 11:25 AM, a spus:

@Olgutza, de ce nu mananca si piticul aceeasi mancare cu voi?


Eu azi am scos branzica de la atarnat si am impartit-o in doua: o parte am pus-o cu sare la frigider si o parte am pus-o in saramura facuta din zerul ramas. Sunt curioasa rau cum o sa se transforme cea din saramura, o sa o incerc peste vreo doua zile. Din 4 l de lapte mi-a iesit 670gr de branza. Nu inteleg de ce in conditiile in care din 2l de lapte imi iese 380gr :blush: .


Pisoi, mai mananca si din mancarea noastra, dar de ex mazare nu i-am dat pana acum.. El nu e tocmai cel mai mancacios copil si atunci prefer sa-i fac mancarurile care ii plac. Plus ca are doar 2 dinti (si aia abia iesiti) si nu stie sa mestece.. doar molfaie putin bucatile mai mari si le inghite asa :blush:
Oricum, ii dau sa guste din tot ce gatesc, poate poate i-o placea si lui, si desi se uita cu pofta, dupa ce gusta imi intoarce spatele si pleaca in treaba lui :blush: :D.. deci zero interes :D
Imagine postata

#69 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 07 May 2010 - 11:51 AM

Am inteles! :blush: E o mare aventura hranitul bebeilor, bafta multa in continuare.

#70 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 May 2010 - 02:42 PM

Am facut azi un somon bun rau!
L-am condimentat bine în interior,i-am umplut burta cu patrunjel cret proaspat din gradina.L-am condimentat bine si pe exterior,si l-am copt într-o tava cu ceva ulei si o canita mica-mica de vin!A iesit super!Pe lînga am facut cartofi taranesti cu ceapa si salata verde cu dressing usor de 2 stropi ulei,aceto balsamico din plin si ceva sare.
A fost o combinatie perfecta,picanta si gustoasa.Toata lumea multumita! :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#71 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 08 May 2010 - 10:01 AM

Am decongelat o galetusa de supa de coada de vita. Felului #1 i-am facut felul!
Sefa umple cu forta niste ardei cu carne din carnaciori cruzi de vita si porc - nu mi-a placut carnea tocata pe care am vazut-o azi dimineata in magazine.
Am niste perle de taipoca la inmuiat si fac o budinca cu ceai aromat pe care o torn peste boabe de strugure si felii de nuci verzi din dulceata de anul trecut.
M-am scos si cu desertul.

Am timp deci de experimente.
Pe undeva impuse de petul de 2 l cu bulion facut din rosii de gradina, pe care l-am desfacut alaltaieri.

1. Sos de rosii - zic eu - clasic. Buillon redus prin fierbere pana se mai ingroasa, un pahar de vin rosu sec, oregano, magheran busuioc si cimbru. Ultimele doua verzi. Sarea e cea cu care am frecat pasta in mojar trei catei de usturoi, un strop de zahar brun si ardei iute rosu uscat si trecut prin flacara.

2. Sos cu ricotta (de fapt urda neaosa) sos de rosii , wodka si mirodeniile de mai sus. Ambele borcane le-am sigiliat cu o pelicula de untdelemn de masline extrafeciorelnic si apoi le-am infiletat capacele.

3. Cas fermentat taiat cubulete ... rombice :occasion15: frecat cu (din nou) mirodeniile pe care le-am mojarit / tocat azi + sare fina pus la borcan cu bulion fiert, aromatizat si racit .
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#72 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 08 May 2010 - 01:51 PM

io azi nu fac nimic,ca am facut ieri :ciorbita de pui cu smatana si o mancare thai,de pui cu ardei si unt de arahide acompaniata (la pian) de orez prajit si ca s-o neaosizez,am facut si o salata verde.
dar,alaltaieri am facut o prajiturica grozava cu blatul de la prajitura tosca,ce am vazut-o la diamond si o crema de portocale economica ,facuta din budinci.totul acoperit cu jeleu din suc de portocale.
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#73 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 08 May 2010 - 09:49 PM

Iar am muncit azi ca o "escroaca":
- am tocanit niste carne de vitel ;era o bucata tare buna de muschi, dar cum am intampinat opozitia pensionarilor familiei cand am propus snitele, am ametit-o cu loboda, ceapa verde, patrunjel si niste rosii de la congelator. Verdictul purtatorului de palarie a fost: Buuuuuun.
- am facut ciorba de perisoare
- salata de icre (eu fac cu gris)
- prajiturele nuci

Si cam atat ca e de ajuns.

#74 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 May 2010 - 10:02 PM

Ca niste trantorasi ce suntem, am facut ochisori la 12 si ceva.... :bounce: Dormiram ca valizele-n gara! Am facut cumparaturi rapid si apoi am halit ciorba de vita (o facusem acum cateva zile), iar pentru felul 2 am fiert iute niste Weißwursti (carnati bavarezi), pe care i-am mancat cu mustar si paine (jupanu'), iar eu am pus alaturi niste ridichi si mustarel. Bun-bun! :bounce:
Ca desert, am mancat clatite, facute din faina integrala (pe punga scria ca se foloseste si la dulciuri - eu o cumparasem pentru paine, dar, vorba aia: nu-i pentru ce se pregateste, e pentru ce se nimereste). Jupanu' a pohtit la clatite, io m-am executat rapid. Le-am umplut cu dulceata de trandafiri, facuta de mamicu' meu.

#75 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 09 May 2010 - 02:26 PM

1. Rulouri ceu vinete a la Maya (vinete, piept de pui, cascaval afumat, bacon, salvie)
2. Morcovi caramelizati, cu suc de portocale, ghimbir si coriandru.

3.
L'experiment d'aujourd'hui:

Flori de papadie :thumleft: trase in zahar brun caramelizat, flambati cu cognac, si apoi un dram de unt.
(Am citit azi dimineata despre edible flowers)
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#76 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 09 May 2010 - 04:12 PM

Am pe foc friptura in ulei dupa reteta Adranei... cu carne de :) ca asta am avut. E aproape gata :D.. si e buna buna buna ca nu putui sa nu o gust :D
Am curatat cartofii pentru niste cartofi natur sau ce-o iesi, vad eu.. Acum il astept pe sot sa :thumleft:

Shefoo, interesant experiment.. cum sunt la gust florile? Citisem undeva de sirop de papadii..
Imagine postata

#77 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 May 2010 - 09:37 PM

Eu azi,

O supa de pui cu resteutze(taietei).Imagine postata
Si un papricas de pui cu mamaliguta.
Desertul - inghetata.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#78 Useril este offline   Puiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 10 May 2010 - 10:18 AM

In WE:

- supă de perişoare, cu zeamă de varză (nevastă-mea, pentru fată)
- supă de roşii cu găluşti (nevastă-mea)
- dovlecei umpluţi, în două variante (porc+vită şi pui - nevastă-mea pentru băiat)
- supă cremă de legume (io)
- guvizi prăjiţi (io pentru fată)
- păstrăvi la grătar (băiatul el şi pentru mă-sa)
- carne de vită friptă (io pentru băiat)
- napolitane (nevastă-mea a făcut crema, io am montat foile)
- sărăţele din 500 g făină, 500 g brînză şi 500 g unt - io pentru toţi ăilalţi.
- pîine (io)

#79 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 10 May 2010 - 02:39 PM

Don Puiu, esti o comoara la casa omului. Vad ca stati bine cu diviziunea muncii in bucatarie. Mai rar.

#80 Useril este offline   Puiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 10 May 2010 - 07:44 PM

 julix_2007, la 10 May 2010 - 02:39 PM, a spus:

Vad ca stati bine cu diviziunea muncii in bucatarie


Da, mulţumesc, săru' mîna!
Azi îşi făcu fi-mea tortellini (cumpăraţi) cu sos alb. Am recunoscut stilul imediat, chiuveta era plină, o oală, o tigaie, trei castroane şi două răzători :hungry:

Arata acest topic


  • 56 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi