Forum Culinar: Job in Canada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Job in Canada sfaturi, va rog!

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 03:30 PM

Deschid acest topic, pentru ca am nevoie de cateva sfaturi, in principal de la cei / cele din Canada, zona Quebec in special.
Mi s-a oferit un post in Quebec, angajata in Romania, dar trimisa in Canada in delegatie, cu cazarea si transportul asigurate, iar diurna ar fi de 45 de euro pe zi (calendaristica). Ce parere aveti, ajung banii astia pentru mancare, ori nu? De salariul din tara nu spun nimic, pentru ca n-as vrea sa ma ating de el (zise Pisicutu' pisicel... =))).

Transportul in comun este bine pus la punct, ori ar fi mai bine sa cer masina de serviciu?

Stiu ca in Canada se folosesc Dolarii Canadieni, deci voi pierde ceva la schimb (ori, poate cer diurna direct in dolari....), asta conteaza prea putin. As vrea sa-mi dati niste sfaturi, eventual chiar exemple de preturi, ca sa-mi fac o idee si sa stiu ce sa spun. Termenul e scurt: vor sa le dau un raspuns chiar azi, dar eu incerc sa trag de timp cat se poate, pana ma dumiresc daca se merita ori ba.

Multumiri anticipate celor ce ne vor lumina, cat de putin! :pupic:

#2 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 27 April 2010 - 03:51 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 April 2010 - 03:30 PM, a spus:

Deschid acest topic, pentru ca am nevoie de cateva sfaturi, in principal de la cei / cele din Canada, zona Quebec in special.
Mi s-a oferit un post in Quebec, angajata in Romania, dar trimisa in Canada in delegatie, cu cazarea si transportul asigurate, iar diurna ar fi de 45 de euro pe zi (calendaristica). Ce parere aveti, ajung banii astia pentru mancare, ori nu? De salariul din tara nu spun nimic, pentru ca n-as vrea sa ma ating de el (zise Pisicutu' pisicel... :pupic:).

Transportul in comun este bine pus la punct, ori ar fi mai bine sa cer masina de serviciu?

Stiu ca in Canada se folosesc Dolarii Canadieni, deci voi pierde ceva la schimb (ori, poate cer diurna direct in dolari....), asta conteaza prea putin. As vrea sa-mi dati niste sfaturi, eventual chiar exemple de preturi, ca sa-mi fac o idee si sa stiu ce sa spun. Termenul e scurt: vor sa le dau un raspuns chiar azi, dar eu incerc sa trag de timp cat se poate, pana ma dumiresc daca se merita ori ba.

Multumiri anticipate celor ce ne vor lumina, cat de putin! =))

Acum sincer tu mananci de 45 euro /zi in Germania ? Nu ma refer la restaurante lux ca banuiesc ca ai si alte alternative daca vrei ;)daca in rest ai totul asigurat eu m-as duce ma ales ca vei avea o voce in plus la CV si din Canada o parte vezi pe banii lor =)))
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 04:07 PM

Vezi postareaNicoleta, la 27 April 2010 - 03:51 PM, a spus:

Acum sincer tu mananci de 45 euro /zi in Germania ? Nu ma refer la restaurante lux ca banuiesc ca ai si alte alternative daca vrei ;)daca in rest ai totul asigurat eu m-as duce ma ales ca vei avea o voce in plus la CV si din Canada o parte vezi pe banii lor =)))


Nicoleta, nu e vorba doar de mancare. Eu am intrebat de preturile la alimente, pentru ca astea-s importante si-mi fac o parere rapida vis-a-vis de necesar. Dar trebuie sa mai cumpar si haine si imbracaminte si tot asa.... Proiectul ar dura pana in februarie 2011, deci nu pot pleca acolo cu toate lucrurile dupa mine.
Pentru a calatori undeva, trebuie alti bani. Pentru un muzeu, pentru un film... iar bani. Eu as vrea sa vad cam care-i cosul zilnic, sa vad daca se merita ori ba.
Cat despre mancatul in Germania, e adevarat, numai daca mergi la restaurant dai atatia bani zilnic, dar eu nu am idee care-s preturile in Canada. E de ajuns sa fie o idee mai maricele ca sa-mi faca praf planurile! :pupic:

#4 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 27 April 2010 - 04:31 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 April 2010 - 04:07 PM, a spus:

Vezi postareaNicoleta, la 27 April 2010 - 03:51 PM, a spus:

Acum sincer tu mananci de 45 euro /zi in Germania ? Nu ma refer la restaurante lux ca banuiesc ca ai si alte alternative daca vrei ;)daca in rest ai totul asigurat eu m-as duce ma ales ca vei avea o voce in plus la CV si din Canada o parte vezi pe banii lor =)))


Nicoleta, nu e vorba doar de mancare. Eu am intrebat de preturile la alimente, pentru ca astea-s importante si-mi fac o parere rapida vis-a-vis de necesar. Dar trebuie sa mai cumpar si haine si imbracaminte si tot asa.... Proiectul ar dura pana in februarie 2011, deci nu pot pleca acolo cu toate lucrurile dupa mine.
Pentru a calatori undeva, trebuie alti bani. Pentru un muzeu, pentru un film... iar bani. Eu as vrea sa vad cam care-i cosul zilnic, sa vad daca se merita ori ba.
Cat despre mancatul in Germania, e adevarat, numai daca mergi la restaurant dai atatia bani zilnic, dar eu nu am idee care-s preturile in Canada. E de ajuns sa fie o idee mai maricele ca sa-mi faca praf planurile! =))

Sper sa vina cat de curand cineva de pe acolo si sa iti dea vesti bune si apoi freeway to Canada sa ai,succes :pupic:
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 07:06 PM

Vezi postareaNicoleta, la 27 April 2010 - 04:31 PM, a spus:

Sper sa vina cat de curand cineva de pe acolo si sa iti dea vesti bune si apoi freeway to Canada sa ai,succes =))


Si eu sper! Saru'mana pentru urari! :pupic:

#6 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 27 April 2010 - 07:45 PM

$45 pe zi = $1350 pentru mancare si transport -ar trebui sa fie ok.

Uite a idee, un link pentru un magazin de mancare (daca te hotaresti sa mananci acasa)http://www.loblaws.c...equestid=200905
Daca nu merge da search pe loblaws si alege Quebec. Dar asta e destul de scump, sunt o gramada mai ieftine.

Daca vrei sa mananci afara, sunt food courts unde cu $5-$7 poti manca pizza, mancare chinezeasca, burgers etc - sunt si restaurante rezonabile, altele mai scumpe.

Un film costa $15 (acum eu zic de Ontario, in Montreal nu am fost la film) -hainele ce sa-ti zic, eu sincer zic ca sunt mai scumpe decat in Europa. Depinde de unde te duci sa cumperi si ce sales prinzi.
Da, blugii si chestiile Nord Americane sunt mai ieftine, dar restul..eu am cumparat mai ieftin in Spania.

Ai grija la vreme - iernile in Quebec sunt serioase! Adica cu -40C si multa zapada.

Intreaba-ma daca mai vrei sa stii ceva!

PS Eu zic ca merita sa vii. Canada e o tara super!
A cat is a friend fur-ever !

#7 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 27 April 2010 - 07:54 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 April 2010 - 03:30 PM, a spus:



Transportul in comun este bine pus la punct, ori ar fi mai bine sa cer masina de serviciu?


Transportul in comun in Toronto e foarte bun (ai un pass valabil pentru toate mijloacele de transport in comun -de verificat si pentru Montreal (vad ca la ei costa sub $100 pe luna -la noi $121!)
Depinde unde locuiesti si unde lucrezi - ei sunt in masura sa-ti spuna daca o sa ai nevoie de masinasau faci 2 ore pe drum cu autobuzul. Un litru de benzina e in jur de $1.

Dolarul Canadian zilele astea este peste par cu dolarul american si din pacate, cu problemele din Grecia,Euro se schimba la 1.33 (dar rata asta o am ca schimb eu la munca 100K, deci tu poti sa ai si mai mica rata)
Sincer? Cere-le Euro 45 @ 1.50 si atunci ai un deal bun.
DIn graba mai sus ti-am spus ca primesti banii in Canadieni, deci suma ta ar veni, hai sa zicem la 1.32 in jur de $60 pe zi, mai mult decat indeajuns (bine, daca vrei sa mananci dimineata, la pranz si seara la carciuma, nu, nu sunt indeajuns :D))
A cat is a friend fur-ever !

#8 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 27 April 2010 - 08:12 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 April 2010 - 03:30 PM, a spus:

Deschid acest topic, pentru ca am nevoie de cateva sfaturi, in principal de la cei / cele din Canada, zona Quebec in special.
Mi s-a oferit un post in Quebec, angajata in Romania, dar trimisa in Canada in delegatie, cu cazarea si transportul asigurate, iar diurna ar fi de 45 de euro pe zi (calendaristica). Ce parere aveti, ajung banii astia pentru mancare, ori nu? De salariul din tara nu spun nimic, pentru ca n-as vrea sa ma ating de el (zise Pisicutu' pisicel... :P).

Transportul in comun este bine pus la punct, ori ar fi mai bine sa cer masina de serviciu?

Stiu ca in Canada se folosesc Dolarii Canadieni, deci voi pierde ceva la schimb (ori, poate cer diurna direct in dolari....), asta conteaza prea putin. As vrea sa-mi dati niste sfaturi, eventual chiar exemple de preturi, ca sa-mi fac o idee si sa stiu ce sa spun. Termenul e scurt: vor sa le dau un raspuns chiar azi, dar eu incerc sa trag de timp cat se poate, pana ma dumiresc daca se merita ori ba.

Multumiri anticipate celor ce ne vor lumina, cat de putin! :D


1. Cît dureaza misiunea?
2. Poti sa ceri diurna în dolari canadieni, daca sînt convertiti la cursul pietii.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 08:19 PM

Vezi postareaUma, la 27 April 2010 - 07:45 PM, a spus:

$45 pe zi = $1350 pentru mancare si transport -ar trebui sa fie ok.
Uite a idee, un link pentru un magazin de mancare (daca te hotaresti sa mananci acasa)http://www.loblaws.c...equestid=200905
Daca nu merge da search pe loblaws si alege Quebec. Dar asta e destul de scump, sunt o gramada mai ieftine.
Daca vrei sa mananci afara, sunt food courts unde cu $5-$7 poti manca pizza, mancare chinezeasca, burgers etc - sunt si restaurante rezonabile, altele mai scumpe.
Un film costa $15 (acum eu zic de Ontario, in Montreal nu am fost la film) -hainele ce sa-ti zic, eu sincer zic ca sunt mai scumpe decat in Europa. Depinde de unde te duci sa cumperi si ce sales prinzi.
Da, blugii si chestiile Nord Americane sunt mai ieftine, dar restul..eu am cumparat mai ieftin in Spania.
Ai grija la vreme - iernile in Quebec sunt serioase! Adica cu -40C si multa zapada.
Intreaba-ma daca mai vrei sa stii ceva!
PS Eu zic ca merita sa vii. Canada e o tara super!

Vezi postareaUma, la 27 April 2010 - 07:54 PM, a spus:

Transportul in comun in Toronto e foarte bun (ai un pass valabil pentru toate mijloacele de transport in comun -de verificat si pentru Montreal (vad ca la ei costa sub $100 pe luna -la noi $121!)
Depinde unde locuiesti si unde lucrezi - ei sunt in masura sa-ti spuna daca o sa ai nevoie de masinasau faci 2 ore pe drum cu autobuzul. Un litru de benzina e in jur de $1.
Dolarul Canadian zilele astea este peste par cu dolarul american si din pacate, cu problemele din Grecia,Euro se schimba la 1.33 (dar rata asta o am ca schimb eu la munca 100K, deci tu poti sa ai si mai mica rata)
Sincer? Cere-le Euro 45 @ 1.50 si atunci ai un deal bun.
DIn graba mai sus ti-am spus ca primesti banii in Canadieni, deci suma ta ar veni, hai sa zicem la 1.32 in jur de $60 pe zi, mai mult decat indeajuns (bine, daca vrei sa mananci dimineata, la pranz si seara la carciuma, nu, nu sunt indeajuns :D))



Uma, mii de multumiri pentru informatii!!!! :P Am aflat si eu, intre timp, ca se asigura masina de serviciu. Acum, sa vedem daca iese pasienta. Eu le-am zis alora ca, in principiu, as fi de acord sa lucrez cu ei, dar altcineva tre' sa dea verdictu'. Om vedea daca iese ceva ori ba. :P
Daca mai am intrebari, revin! :P

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 April 2010 - 08:21 PM

Auzi,ma bag si eu total off topic...da' cu jupînu ce faci? Îl lasi pe Dunare?Sau vine si el cu tine? :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 08:26 PM

Vezi postareaAlexandru, la 27 April 2010 - 08:12 PM, a spus:

1. Cît dureaza misiunea?
2. Poti sa ceri diurna în dolari canadieni, daca sînt convertiti la cursul pietii.


Plecarea inca nu se stie cand ar fi, pentru ca intai trebuie sa vina raspunsul final de sus, nu stiu nici eu exact cine decide, apoi dureaza nitel (n-am idee cat), pana-s gata actele. Nu cred ca-n Canada io pot intra cu Buna ziua - am nevoie de viza. Momentan, proiectul se presupune ca va dura pana in februarie 2011. Dar cine stie ce mai apare pe traseu?
Cu banii, inca nu m-am dumirit. Am intrebat, da' a ramas ca detaliile le discutam mai apoi, intai sa vedem daca iese pasenta ori ba.

#12 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 27 April 2010 - 08:27 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 April 2010 - 08:19 PM, a spus:

Uma, mii de multumiri pentru informatii!!!! :P Am aflat si eu, intre timp, ca se asigura masina de serviciu. Acum, sa vedem daca iese pasienta. Eu le-am zis alora ca, in principiu, as fi de acord sa lucrez cu ei, dar altcineva tre' sa dea verdictu'. Om vedea daca iese ceva ori ba. :P
Daca mai am intrebari, revin! :P


Nicio problema :D
A cat is a friend fur-ever !

#13 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 08:28 PM

Vezi postareaMaya, la 27 April 2010 - 08:21 PM, a spus:

Auzi,ma bag si eu total off topic...da' cu jupînu ce faci? Îl lasi pe Dunare?Sau vine si el cu tine? :D


Aud, cum sa nu! :P Pai, il mai las nitel pe aici, da' nu pentru mult timp. Ar fi vrut sa vina si el, da' nu se prea poate baga - n-a mai lucrat de multisor in domeniul in care e proiectul asta si-n plus, are preavizu' de 2 luni... Cam multisor pentru ceva asa, din scurt. :P
Om vedea daca plec io! :P

#14 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 27 April 2010 - 08:53 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 April 2010 - 08:26 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 27 April 2010 - 08:12 PM, a spus:

1. Cît dureaza misiunea?
2. Poti sa ceri diurna în dolari canadieni, daca sînt convertiti la cursul pietii.


Plecarea inca nu se stie cand ar fi, pentru ca intai trebuie sa vina raspunsul final de sus, nu stiu nici eu exact cine decide, apoi dureaza nitel (n-am idee cat), pana-s gata actele. Nu cred ca-n Canada io pot intra cu Buna ziua - am nevoie de viza. Momentan, proiectul se presupune ca va dura pana in februarie 2011. Dar cine stie ce mai apare pe traseu?
Cu banii, inca nu m-am dumirit. Am intrebat, da' a ramas ca detaliile le discutam mai apoi, intai sa vedem daca iese pasenta ori ba.


1. Ai grija, iarna e al naibii de aspra pe acolo (cîteodata -40 pîna la -50°C)!
2. Plata în dolari cana&dieni te asigura ca nu ai fluctuatii în functie de raportul de schimb €/Cnd$

Franceza si engleza vorbite la fata locului nu au mare lucru în comun cu ce stiai tu.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 April 2010 - 09:00 PM

Ach was! Engleza este una ingrijita, influenta britanica. Daca ai de gand sa faci peste granita fro vizita sau un we la NY, sa nu te miri ca doar juma de bobulatie vorbeste "engleza".
Franceza este foarte ok, dar cu accent ciudat :P) Daca ai fo' la duaman Gicuta, ai sa te descurci tu :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#16 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 27 April 2010 - 09:06 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 April 2010 - 09:00 PM, a spus:

...Franceza este foarte ok, dar cu accent ciudat :P)...


Mda! :P :P :D As zice mai degraba ok, dar cu accent foarte ciudat :P
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#17 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 09:06 PM

Vezi postareaAlexandru, la 27 April 2010 - 08:53 PM, a spus:

1. Ai grija, iarna e al naibii de aspra pe acolo (cîteodata -40 pîna la -50°C)!
2. Plata în dolari cana&dieni te asigura ca nu ai fluctuatii în functie de raportul de schimb €/Cnd$
Franceza si engleza vorbite la fata locului nu au mare lucru în comun cu ce stiai tu.


1. Auci... la iarna nu m-am gandit ca ar fi asa frig, desi e logic... doar coboara curentu' din Atlanticu' de Nord! Da' daca unii poate, oi reusi si io! Imi aduc aminte ca undeva pe la sfarsitu' mileniului trecut (:P ce existenta milenara am io!), erau la mine-n targ -25 de grade si io umblam ca o floricica, fara sa-mi pese si fara basca-n cap. E drept ca nici nu batea vantu'. Deloc! Ca altfel.... imi ingheta si bruma de neuron ce-o aveam.
2. Multam de sfat! O sa-ncerc sa discut cu cei de la companie despre plata diurnei, ca sa n-am surprize pe traseu. Buna idee, multumes! :D
Franceza si engleza ce le vorbesc io nu prea au mare lucru in comun cu limbile oficiale, da' asta-i alta mancare de peste. :P

#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 April 2010 - 09:07 PM

Alexandre, te iertam ca tu nu stii cu cine ai de a face. LMK sa traiasca!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 09:08 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 April 2010 - 09:00 PM, a spus:

Ach was! Engleza este una ingrijita, influenta britanica. Daca ai de gand sa faci peste granita fro vizita sau un we la NY, sa nu te miri ca doar juma de bobulatie vorbeste "engleza".
Franceza este foarte ok, dar cu accent ciudat :P) Daca ai fo' la duaman Gicuta, ai sa te descurci tu :D


Ar fi cam greu sa merg la NY, fara viza de America, nu? Ori aia de Canada deschide usile si pentru SUA? (M-as cam mira!).
Oricum, de la madam Gicuta.... n-am iesit cu mare branza. Noroc c-am fost o vreme in Paris si-am mai invatat sa parlesc!
Dupa cum ziceam si mai sus: intai sa-mi iasa mie pasenta (Da doamne!) s-apoi m-oi ingriji si de alte chestiuni.

#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 April 2010 - 09:09 PM

http://www.youtube.c...h?v=CAbEgr1A37s
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi