Forum Culinar: Job in Canada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Job in Canada sfaturi, va rog!

#41 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 April 2010 - 03:46 PM

Vezi postareamilena, la 28 April 2010 - 03:43 PM, a spus:

din cate stiu eu inca este nevoie de viza. iar viza de Canada nu-ti da dreptul de a intra in State.


Deci banuiam eu bine. Tot incerc sa accesez site-urile ambasadelor Canadei si Statelor Unite, da' nu merge. Nu se-ncarca deloc. Mai incerc!

#42 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2010 - 05:34 PM

Da Foxyy, ai nevoie de viza. Si da, daca ai primit pt Canada nu poti intra in US. Dar asta nue o problema.

Uite, un site cu infos:
http://www.cic.gc.ca...t/apply-how.asp

SI aici ambasada canadiana in DE:

http://www.canadaint...x.aspx?lang=deu
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 28 April 2010 - 06:07 PM

Vezi postareaFoxyy, la 28 April 2010 - 03:46 PM, a spus:

Vezi postareamilena, la 28 April 2010 - 03:43 PM, a spus:

din cate stiu eu inca este nevoie de viza. iar viza de Canada nu-ti da dreptul de a intra in State.


Deci banuiam eu bine. Tot incerc sa accesez site-urile ambasadelor Canadei si Statelor Unite, da' nu merge. Nu se-ncarca deloc. Mai incerc!


Ai nevoie de viză!
Pînă acum 2-3 ani noi puteam să mergem în Canada fără să arătăm nimic (numai carnetul de conducere, pe geamul maşinii, şi nici acela întotdeauna)....
Acum trebuie să avem paşaportul, şi se uită la el întotdeauna (nu'i pune ştampilă, dar'l verifică)...

Quebecul este FOARTE frumos, mi-ar place mult să locuiesc acolo.... dar economia este, şi cam mereu a fost prin părţile acelea, la pămînt. Ca turist este altceva... chiar fără mulţi bani poţi să-ti petreci toată ziua (sau zile) în parcul Bois de Coulonge de exemplu, este superb! Şi, dacă'ţi place istoria şi artifacts militare ai ce să vezi, mai ales în "Quebecul vechi".... tururi cu ghid la catedralele, parlament sînt gratis, după cîteva zile o să ştii şi măsura la pantofi a lui Jacques Cartier :occasion14:

45 de euro pe zi este ok pentru masă, dar dacă mergi la un restaurant decent este suficient numai pentru masa de seară :)... lol, nu'i bai, te decurci cu 45 euros.. mergi în piaţa Vieux Port, lingă oraşul de jos, vara este tot ce vrei, proaspăt şi bun, de la fermieri....

Nu'ţi face probleme cu franceza, toţi vorbesc franceza proper, numai între ei vorbesc quebequaza aceia, parcă ciripesc :) înţelegi, dar au expresii care nu prea poţi să le ghiceşti... în plus mulţi vorbesc engleză (cei tineri 100%)...
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#44 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 April 2010 - 08:34 PM

Vezi postareaBebe, la 28 April 2010 - 06:07 PM, a spus:

Ai nevoie de viză!
Pînă acum 2-3 ani noi puteam să mergem în Canada fără să arătăm nimic (numai carnetul de conducere, pe geamul maşinii, şi nici acela întotdeauna)....
Acum trebuie să avem paşaportul, şi se uită la el întotdeauna (nu'i pune ştampilă, dar'l verifică)...
Quebecul este FOARTE frumos, mi-ar place mult să locuiesc acolo.... dar economia este, şi cam mereu a fost prin părţile acelea, la pămînt. Ca turist este altceva... chiar fără mulţi bani poţi să-ti petreci toată ziua (sau zile) în parcul Bois de Coulonge de exemplu, este superb! Şi, dacă'ţi place istoria şi artifacts militare ai ce să vezi, mai ales în "Quebecul vechi".... tururi cu ghid la catedralele, parlament sînt gratis, după cîteva zile o să ştii şi măsura la pantofi a lui Jacques Cartier :floare:
45 de euro pe zi este ok pentru masă, dar dacă mergi la un restaurant decent este suficient numai pentru masa de seară :D... lol, nu'i bai, te decurci cu 45 euros.. mergi în piaţa Vieux Port, lingă oraşul de jos, vara este tot ce vrei, proaspăt şi bun, de la fermieri....
Nu'ţi face probleme cu franceza, toţi vorbesc franceza proper, numai între ei vorbesc quebequaza aceia, parcă ciripesc :P înţelegi, dar au expresii care nu prea poţi să le ghiceşti... în plus mulţi vorbesc engleză (cei tineri 100%)...


Am inteles, multumesc frumos pentru lamuriri! Daca o fi sa ajung in Canada, am cui sa cer sfaturi pentru locuri de plimbat! <_<

#45 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 01 May 2010 - 09:19 PM

Vezi postareaAlexandru, la 27 April 2010 - 08:53 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 27 April 2010 - 08:26 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 27 April 2010 - 08:12 PM, a spus:

1. Cît dureaza misiunea?
2. Poti sa ceri diurna în dolari canadieni, daca sînt convertiti la cursul pietii.


Plecarea inca nu se stie cand ar fi, pentru ca intai trebuie sa vina raspunsul final de sus, nu stiu nici eu exact cine decide, apoi dureaza nitel (n-am idee cat), pana-s gata actele. Nu cred ca-n Canada io pot intra cu Buna ziua - am nevoie de viza. Momentan, proiectul se presupune ca va dura pana in februarie 2011. Dar cine stie ce mai apare pe traseu?
Cu banii, inca nu m-am dumirit. Am intrebat, da' a ramas ca detaliile le discutam mai apoi, intai sa vedem daca iese pasenta ori ba.


1. Ai grija, iarna e al naibii de aspra pe acolo (cîteodata -40 pîna la -50°C)!
2. Plata în dolari cana&dieni te asigura ca nu ai fluctuatii în functie de raportul de schimb €/Cnd$

Franceza si engleza vorbite la fata locului nu au mare lucru în comun cu ce stiai tu.


Mai ales franceza. Limba vorbita in Quebec doar aduce a franceza. Eu una am avut probleme sa ii inteleg, mai ales la inceputul deplasarilor acolo. Colegul din Avignon tot timpul le spunea ca el intelege mai bine franceza mea decit pe a lor :biggrin:
Cu engleza este mai usor, este engleza din filmele americane, nu engleza invatata in scoala care este mai mult cea britanica (adica era pe vremea mea, s-o fi schimbat de atunci)
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#46 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 May 2010 - 09:26 PM

Vezi postareaCassia, la 01 May 2010 - 09:19 PM, a spus:

Mai ales franceza. Limba vorbita in Quebec doar aduce a franceza. Eu una am avut probleme sa ii inteleg, mai ales la inceputul deplasarilor acolo. Colegul din Avignon tot timpul le spunea ca el intelege mai bine franceza mea decit pe a lor :biggrin:
Cu engleza este mai usor, este engleza din filmele americane, nu engleza invatata in scoala care este mai mult cea britanica (adica era pe vremea mea, s-o fi schimbat de atunci)



Cassia, iti multumesc foarte mult pentru informatii. Inca mai astept raspuns, nu stiu daca am fost acceptata sau nu. Ei sunt acum in faza de sortat cv-uri si de ales din multitudinea de candidati (sunt sigura ca sunt multi care doresc sa plece in Canada).
Daca voi fi selectata, voi vorbi mai mult in engleza la servici - asta-i limba oficiala in domeniul in care lucrez eu (chiar si in Germania, tot engleza e limba principala, poti sa fii angajat fara sa stii o boaba de germana, dar esti fluent in engleza - asa a fost chiar cazul meu). Cu franceza va trebui sa ma descurc separat, la magazine, in plimbari, etc.
Eu sper sa ajung in Canada, dar nu depinde de mine. Trebuie sa astept decizia celor mari.

#47 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 01 May 2010 - 10:33 PM

Vezi postareaFoxyy, la 01 May 2010 - 09:26 PM, a spus:

Vezi postareaCassia, la 01 May 2010 - 09:19 PM, a spus:

Mai ales franceza. Limba vorbita in Quebec doar aduce a franceza. Eu una am avut probleme sa ii inteleg, mai ales la inceputul deplasarilor acolo. Colegul din Avignon tot timpul le spunea ca el intelege mai bine franceza mea decit pe a lor :biggrin:
Cu engleza este mai usor, este engleza din filmele americane, nu engleza invatata in scoala care este mai mult cea britanica (adica era pe vremea mea, s-o fi schimbat de atunci)



Cassia, iti multumesc foarte mult pentru informatii. Inca mai astept raspuns, nu stiu daca am fost acceptata sau nu. Ei sunt acum in faza de sortat cv-uri si de ales din multitudinea de candidati (sunt sigura ca sunt multi care doresc sa plece in Canada).
Daca voi fi selectata, voi vorbi mai mult in engleza la servici - asta-i limba oficiala in domeniul in care lucrez eu (chiar si in Germania, tot engleza e limba principala, poti sa fii angajat fara sa stii o boaba de germana, dar esti fluent in engleza - asa a fost chiar cazul meu). Cu franceza va trebui sa ma descurc separat, la magazine, in plimbari, etc.
Eu sper sa ajung in Canada, dar nu depinde de mine. Trebuie sa astept decizia celor mari.


Eu iti doresc din tot sufletul succes. Canada este frumoasa. Mai ales Vancouver-ul:)
Serios vorbind, Montreal mi-a placut. In Toronto nu am stat. Quebec City mi-a mai placut pentru ca arata a oras european.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#48 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 May 2010 - 10:37 PM

Vezi postareaCassia, la 01 May 2010 - 10:33 PM, a spus:

Eu iti doresc din tot sufletul succes. Canada este frumoasa. Mai ales Vancouver-ul:)
Serios vorbind, Montreal mi-a placut. In Toronto nu am stat. Quebec City mi-a mai placut pentru ca arata a oras european.


Saru'mana pentru urari! :biggrin:

#49 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 03 May 2010 - 11:54 PM

Foxa, eu numa acum am vazut topicul asta. Ce pot sa-ti zic e ca eu am fost ca turist la Montreal si m-am descurcat foarte bine numai cu engleza, deci daca la munca folosesti engleza, in rest eu zic sa nu te stresezi. Si eu iti doresc bafta multa si daaca ajungi in zona da de veste, eu sint la numa 2 ore de Montreal si trebuie facut cumva sa bem o cafea, o maslina impreuna.
brain loading....please wait....

#50 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 May 2010 - 12:11 PM

Vezi postareablack_cat, la 03 May 2010 - 11:54 PM, a spus:

Foxa, eu numa acum am vazut topicul asta. Ce pot sa-ti zic e ca eu am fost ca turist la Montreal si m-am descurcat foarte bine numai cu engleza, deci daca la munca folosesti engleza, in rest eu zic sa nu te stresezi. Si eu iti doresc bafta multa si daaca ajungi in zona da de veste, eu sint la numa 2 ore de Montreal si trebuie facut cumva sa bem o cafea, o maslina impreuna.


S-a facut! :floare:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi