Forum Culinar: Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure pentru parinti care se afla in aceeasi situatie

#61 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 July 2010 - 07:00 PM

Vezi postareasissi, la 12 July 2010 - 06:44 PM, a spus:

Pisicasor, multa multa sanatate si recuperare rapida puiutului tau =))
Anavlis bine ca ai fost tare si ai stiut cum sa o ajuti sa ii scoti mincarea cu pompita :) Nu stiu daca e valibil si in cazul vostru, dar mie pediatru mi-a spus , cind incep cu diversificarea si copiul nu vrea un fruct ,leguma, sa nu insist ci sa las sa treaca citeva zile o saptamina si apoi sa incerc iar si tot asa.
Multa rabdare si succes cu diversificarea.

Draga Sissi iti multumim si sper ca vom avea parte de recuperarea rapida pe care ne-o doresti in Septembrie. :D

#62 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 16 July 2010 - 03:47 PM

Vezi postareaPisicasor, la 15 July 2010 - 06:42 PM, a spus:

Inca o etapa din lungul nostru drum.
Ne-am intors acasa fara sa rezolvam nimic. Trebuia sa ne internam pentru operatie ieri, dar pentru ca a fost prea aglomerat si sunt prea multe operatii Dna doctor a hotarat ca mai bine mergem cand e liber si are mai mult timp de stat , Edi avand nevoie de cel putin 2 ore de interventii.
Stii ce am mai invatat in toti anii astia draga Anavlis? Ca nu termenii, datele, trebuie respectate ci si sistemul imunitar al puilor nostri, nivelul lui de rezistenta. Dupa ultima interventie la care a fost supus Edi si dupa reactia care a avut-o din cauza anesteziei am realizat ca nu voi accepta o alta interventie pana nu e deplin pregatit. Sincer nici acum nu cred ca era suficient pregatit, in ultima saptamana a facut de 2 ori alergie la miere de albine, alergie pe care nu a mai facut-o pana acum. De asta nici nu am insistat acum prea mult cu interventia.

In legatura cu ce mi-ai spus despre episodul care v-a pus pe jar, cum ca nu-i place ingerasului gustul de acrisor. Nici lui Edi nu i-a placut absolut deloc, iar cat a fost mic, pana pe la 1 an nu prea l-am presat cu fructe, era suficient ca manca banana, pere si piureurile de legume. El n-a acceptat nici pana acum sucul de portocale. Cand era mic plangea mereu cand ma postam in fata lui cu suc de portocale. Ma bucur ca ati fost tari si pe pozitii in momentul acela, si dupa cum se stie cele mai de folos in astfel de momente sunt bataile usoare pe spate. Si Edi si-a luat cateva. Mai greu e pana va obisnuiti cu totii. Eu pe la 1 an l-am lasat pe Edi la parintii mei pentru doua saptamani si manca fara probleme, ba maica-mea atunci a avut un accident si pana am venit eu a stat cu o prietena, iar totul a fost in regula.
Ti-am spus asta ca sa vezi ca usor lucrurile vor ajunge pe fagasul normal si veti putea manca tot ce-i bun si sanatos.
Azi chiar am petrecut destul de mult timp in spital si am mai luat legatura cu inca 2 mamici cu aceleasi probleme, venite tocmai pentru operatia de palat. Au tinut asa mult sa-l vada pe Edi , cum vorbeste, cum i s-a dezvoltat dantura , tocmai ca sa-si faca o idee cum ar putea evolua si cazul lor.
Inca o data sustin ideea ca fiecare caz isi are particularitatea lui si nu cred ca toti vor merge in aceeasi directie.

Va pup si astept noi vesti de la voi ^_^ =))


:headbang: :lol: si uite asa unul mare pt amandoi

ai dreptate, e mai bine sa asculti de instinctul tau de mama si sa nu grabesti o interventie. Eu sunt convinsa ca atunci cand va fi va fi bine.

Stii draga mea, eu cred intr-o putere acolo sus care guverneaza totul si care mereu te pun pe calea cea buna si in timpul in care trebuie. Sunt convinsa ca atunci cand Edi va fi pregatit va veni si interventia. Mi-esti asa de draga si atata ma bucur ca scrii aici si impartasesti din experienta ta:)

Nici eu nu mai insist cu merele si alte fructe. Nu-i plac si gata. Nu are rost sa o fortez ca nu va manca. E si capoasa ca ma-sa...LOL

#63 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 11 August 2010 - 11:23 PM

Buna Buna,

Se pare ca e vacanta si pe forum, sa inteleg ca si princhideii se simt bine.
Anavlis ce mai face buburuza mica, a mai stropit pe taticul si pe mamica? S-o pupi si din partea mea.

#64 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 13 August 2010 - 06:37 PM

Vezi postareaPisicasor, la 11 August 2010 - 11:23 PM, a spus:

Buna Buna,

Se pare ca e vacanta si pe forum, sa inteleg ca si princhideii se simt bine.
Anavlis ce mai face buburuza mica, a mai stropit pe taticul si pe mamica? S-o pupi si din partea mea.



Servus draga mea,

as vrea sa pot avea vacanta, eu mi-s in job mai abitir decat eram inainte. Jur ca nici nu stiu cand se face 12 sau 5, uite asa trece ziua si mi se pare ca nu am terminat nimic din ce am inceput.

Galusca mea face bine, s-a obisnuit cat de cat cu mancarea la borcanas...LOL
A inceput sa pape si fructele si mai bine. Si la inceput le papa, dar cu plansete, acum nu mai plange, dar de strambat se stramba de zici ca dai caca...LOL

Am incercat sa-i dau piersica cu safety feederul, dar am hotarat sa nu-i mai dau. Ii plac prea tare si cand i se termina bucata de piersica se pune pe un urlat de zici ca o tai. Si mai mult plange decat sa se bucure de fruct. Probabil simte ca e mai buna piersica asa decat la borcan....LOL....insa nici nu vreau sa urle atata. Iar ca sa inteleaga ca nu poate papa la nesfarsit nu intelege. Si uite asa mai asteptam pana se face mai mare poate intelege.

O colega zicea ca i-a dat la fetita ei sa linga niste inghetata, e cu o luna mai amre decat Dara. Pai eu daca i-as da Darei sa linga s-a pune pe un urlat ca nu as lasa-o sa o haleasca toata.....mai bine nu...lol

Ce mai face Edi? ati avut operatia? nu ai mai scris nici tu.

va pupam si noi.,...week-end placut.

Fisiere atasate



#65 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 13 August 2010 - 07:07 PM

Silvana :occasion14: si pt Dara :drool: mincacioasa, lasa ca se face ea mare

#66 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 14 August 2010 - 04:00 PM

Vezi postareasissi, la 13 August 2010 - 07:07 PM, a spus:

Silvana :occasion14: si pt Dara :) mincacioasa, lasa ca se face ea mare


:) si noi te pupam mult
multumim:)

#67 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 August 2010 - 04:26 PM

Vezi postareaanavlis, la 13 August 2010 - 06:37 PM, a spus:




Servus draga mea,

as vrea sa pot avea vacanta, eu mi-s in job mai abitir decat eram inainte. Jur ca nici nu stiu cand se face 12 sau 5, uite asa trece ziua si mi se pare ca nu am terminat nimic din ce am inceput.

Galusca mea face bine, s-a obisnuit cat de cat cu mancarea la borcanas...LOL
A inceput sa pape si fructele si mai bine. Si la inceput le papa, dar cu plansete, acum nu mai plange, dar de strambat se stramba de zici ca dai caca...LOL

Am incercat sa-i dau piersica cu safety feederul, dar am hotarat sa nu-i mai dau. Ii plac prea tare si cand i se termina bucata de piersica se pune pe un urlat de zici ca o tai. Si mai mult plange decat sa se bucure de fruct. Probabil simte ca e mai buna piersica asa decat la borcan....LOL....insa nici nu vreau sa urle atata. Iar ca sa inteleaga ca nu poate papa la nesfarsit nu intelege. Si uite asa mai asteptam pana se face mai mare poate intelege.

O colega zicea ca i-a dat la fetita ei sa linga niste inghetata, e cu o luna mai amre decat Dara. Pai eu daca i-as da Darei sa linga s-a pune pe un urlat ca nu as lasa-o sa o haleasca toata.....mai bine nu...lol

Ce mai face Edi? ati avut operatia? nu ai mai scris nici tu.

va pupam si noi.,...week-end placut.


Se impune nu gluma gandacica mica.
Sa vezi draga Silvana ce te-oi mira dupa 4-5 ani cum a trecut timpul, si te intrebi " Cand au trecut multe?"
Eu una de multe ori ma intreb singura cum am reusit sa fac baiatul asa mare . Tot mi se pare ca n-am facut suficient, dar vine barbatu-meu din spate si mi le enumera si atunci parca imi creste putin inima.
Ma bucur mult sa aud ca galuscuta mica mananca bine. La cate probleme si intrebari ne-am pus in legatura cu etapele mancarii, cred ca asta e pasul cel mai imortant pentru gandaceii mici cum sunt ai nostri.
Noi asteptam sa vina Septembrie pentru a fixa din nou o data exacta a operatiei. Pana atunci ne bucuram de vacanta, Edi inoata mai toata ziua si sincer asta imi place foarte mult. Mai ramane problema implantului dentar, dar pe asta o amanam in functie de operatia de hipospadias.
Va pup cu drag si scuze ca scriu mai rar, dar cum al meu baiat e in vacanta, de somnul de pranz nu mai vrea sa auda toata ziua ne zburatacim prin lume.
Sa stii ca citesc cu mult drag tot ce imi povestesti si daca te pot ajuta cu o idee sau mai vrei sa afli si pareri neavizate, dar din experienta, iti raspund cat de prompt pot.
:D

#68 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 31 August 2010 - 01:41 AM

Vezi postareaPisicasor, la 15 August 2010 - 04:26 PM, a spus:


Se impune nu gluma gandacica mica.
Sa vezi draga Silvana ce te-oi mira dupa 4-5 ani cum a trecut timpul, si te intrebi " Cand au trecut multe?"
Eu una de multe ori ma intreb singura cum am reusit sa fac baiatul asa mare . Tot mi se pare ca n-am facut suficient, dar vine barbatu-meu din spate si mi le enumera si atunci parca imi creste putin inima.
Ma bucur mult sa aud ca galuscuta mica mananca bine. La cate probleme si intrebari ne-am pus in legatura cu etapele mancarii, cred ca asta e pasul cel mai imortant pentru gandaceii mici cum sunt ai nostri.
Noi asteptam sa vina Septembrie pentru a fixa din nou o data exacta a operatiei. Pana atunci ne bucuram de vacanta, Edi inoata mai toata ziua si sincer asta imi place foarte mult. Mai ramane problema implantului dentar, dar pe asta o amanam in functie de operatia de hipospadias.
Va pup cu drag si scuze ca scriu mai rar, dar cum al meu baiat e in vacanta, de somnul de pranz nu mai vrea sa auda toata ziua ne zburatacim prin lume.
Sa stii ca citesc cu mult drag tot ce imi povestesti si daca te pot ajuta cu o idee sau mai vrei sa afli si pareri neavizate, dar din experienta, iti raspund cat de prompt pot.
:)


:)
nu prea mai pot face nimic:) munca si casa, muna si casa, de abia mai apuc sa intru sa citesc
sa ne tii la curent cu Edi, numa maini nu-i septembrie:)

aprpo...acum o sapt am mers la controlul regulat de urechi, totul e ok, a fost numa unul de rutina. Tuburile sunt tot in urechi.

altceva...radem, gagaim, nu vrem neam sa zicem mamamama:) si tot papam fructe cu lacrimile siroind pe obrajori:)

pupam pe toata lumea si tinem pumnii pt Edi, imediat vine si operatia noastra de palat
:)

#69 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 12 September 2010 - 05:29 PM

Acum 30 de ani am fost internata la o clinica maxilo-faciala si am vazut pentru prima data copilasi cu asemenea probleme... Este o asa mare suferinta pentru ei...
Sunteti niste femei puternice si va descurcati minunat ! Va doresc multa sanatate si putere, sa fiti alaturi de copiii vostri in toata suferinta lor ! Si nu uitati sa va bucurati de bucuria lor !
Anavlis....esti o norocoasa ca ai dat peste niste oameni minunati.. Dara este o norocoasa ,ca pe linga o mamica extraordinar de puternica, are norocul sa aiba alaturi si o echipa de medici care s-o ajute sa treaca peste momentele grele... Te admir ca ai avut curajul si puterea sa vorbesti atit de deschis .... Stii foarte bine la ce ma refer... La noi ... nu iesi pe usa ... stai ascuns ... nu sa vorbesti...
Dmnul sa va ocroteasca sa treceti cu bine peste toate greutatile ! :headbang:

#70 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 22 September 2010 - 01:30 AM

Vezi postareavrabiuta, la 12 September 2010 - 05:29 PM, a spus:

Acum 30 de ani am fost internata la o clinica maxilo-faciala si am vazut pentru prima data copilasi cu asemenea probleme... Este o asa mare suferinta pentru ei...
Sunteti niste femei puternice si va descurcati minunat ! Va doresc multa sanatate si putere, sa fiti alaturi de copiii vostri in toata suferinta lor ! Si nu uitati sa va bucurati de bucuria lor !
Anavlis....esti o norocoasa ca ai dat peste niste oameni minunati.. Dara este o norocoasa ,ca pe linga o mamica extraordinar de puternica, are norocul sa aiba alaturi si o echipa de medici care s-o ajute sa treaca peste momentele grele... Te admir ca ai avut curajul si puterea sa vorbesti atit de deschis .... Stii foarte bine la ce ma refer... La noi ... nu iesi pe usa ... stai ascuns ... nu sa vorbesti...
Dmnul sa va ocroteasca sa treceti cu bine peste toate greutatile ! :D


:D multumim din suflet
cred ca Dumnezeu nu da niciodata mai mult decat poti duce
niciodata nu stim cat de mult putem duce cu adevarat:) toti suntem parinti puternici:)

#71 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 06 November 2010 - 12:07 AM

Operatia de palate - cleft palate pasul 2

Well...am trecut si peste operatia asta. A fost mult mai greu decat la prima. Luni dimineata ne-am prezentat la spital. Am avut voie sa-i dau lapte pana la 12.00 am luni dimineata, 8 ore inainte de operatie a tb sa intrerupt hranirea. Am avut noroc ca Dara a vrut sa pape la vreo 11 noaptea duminica si luni dimineata nu i-a fost foame. Am trezit-o usor sa o punem in scaunul de masina (curand tb sa ne mutam la booster seat:)) si am plecat la spital.

Trebuia sa ne prezentam acolo la 6.30 am, operatia fiind programata pt 8.00 am. Am mers cu ea in blocul preoperator si acolo am incercat sa o adorm. Cum Darutza mamii e obisnuita sa doarma pana la 8-9 dimineata, a adormit si cand a fost timpul sa plece in operatie mi-au luat-o din brate adormita. I-am multumit Celuid e Sus ca dormea ca sa nu se sperie ca pleaca cu straini. la fel si pt faptul ca de data asta nu a mai plans de foame. La prima operatie mi-a rupt sufletul.

Operatia a durat 2.5 ore. In cateva saptamani am si cd-ul cu filmult operatiei. Dr a fost un dulce si ne-a zis ca ne face o copie. Ne-a zis ca e filmul cel mai reusit pana acum pe care l-a facut. Ne-am bucurat ca poate altcineva va putea beneficia de informatiile medicale de pe cd. Dupa 2.5 ore a venit ne-a luat dr intr-unul din birouri si ne-a explicat ca a durat mai mult operatia pt ca a vrut sa termine totul sub 1 operatie, sa nu mai fie nevoie de inca o interventie. Insa operatia in sine a fost grea si si perioada de recuperare la fel.

Si de aici a inceput partea grea cu Dara. Noi am putut sa o vedem la 1 ora dupa operatie. Mi-a rupt sufletul ca prima data cand am vazut-o dupa prima operatie. Asistenta mi-a zis ca a urlat in cotinuu dupa ce s-a trezit. Si ca ea crede ca urla nu atata din cauza durerii cat din cauza ca era speriata, nervoasa si nu ne vedea langa ea. S-a mai calmat cand ne-a vazut langa ea, insa in dureri in prima zi. De seara ne-au pus sa o hranim cu seringa, insa urla si refuza sa manance. De abia a doua zi dimineata a vrut sa pape. Si a papat chiar neasteptat de bine dimineata si la pranz. Dupa aia a inceput sa refuze sa manance sau ia ia medicamentele pe gura. A trebuit sa o lege iarasi la IV. A avut ceva febra, nu extraordinar de mare, insa ceva era acolo. Ca a marti noaptea sa ii creasca la 39. Numa miercuri ne-am dat seama ca e posibil sa se lupte cu un virus de raceala, al meu barbat descoperind miercuri ca e racit. In final i-a scazut febra, a inceput iarasi sa pape si joi nea-u lasat sa plecam din spital.

Hranit: cateva sfaturi din ce am remarcat la ea....cu biberon meadjohnson, doar daca ii se "squeeze" biberonul intre buze, ca nu ai voie sa-i bagi nimic in gura, cu lingurita, cu canutza (dara e obinuita sa bea din canutza si a mers de cateva ori), lasata un pic mai pe spate in primele zile din cauza ca orice miscare de inghitire pune presiune pe palat si creeaza durere cumplita. Daca e mai pe spate lapticul (formula) aluneca pe gatisor si nu b sa se chinuie sa inghita. Neaparat incercat sa se distraga atentia cu jucarii sau carticele, uita de durere:)

Stiu ca dr zic sa se tina bebeii in "arm restrains" ca sa nu isi duca manutzele la guritza. Eu pe Dara nu am tinut-o daca eram langa ea. Cand dormea i le scoteam cu siguranta. Un motiv este acela ca in momentul in care le are, doarme automat cu fata in sus. In timpul somnului se creeaza saliva si intervine reflexul de inghitit, cum doare extrem de rau sa inghita, se trezesc speriati si plangand. Asa ca eu cu dara am preferat sa o las fara "arm restrains" si sa o las sa doarma pe o parte sau pe burtica. In felul asta orice saliva se scurgea afara din guritza, la fel si mucusul de ii curgea din nasuc.

Stiu ca e extrem de greu sa-ti vezi copilul trecand prin asa ceva. Nu mai tin socoteala de cate ori am plans si m-am invinovatit (desi stiu ca nu e vina mea, ca nu pot controla aparitia malformatiei, sau cel putin inca nu se stie cum se poate controla). Cand o vedeam plangand si tragand sa o iau in brate si incercand sa mi se planga ca o doare, simteam ca mi se rupe sufletul.

Acum e mai bine, se recupereaza. Inca nu papa nimic altceva decat formula. Si inca nu papa la nivelul la care papa inainte. Insa e de asteptat dupa asa operatie grea. Dr ne-a zis ca nu a vrut sa o puna prin 2 operatii de astea. ma bucur ca a fost una desi i-a fost asa de greau mititica.....

Ar fi mai multe de scris insa nu mi le aduc aminte acum. Pe parcurs mi le voi aduce aminte si le pun pe forum. pana una alta, asteptam sa treaca zilele si sa ne recuparam sa putem papa iarasi mancarica la borcan:)

Inca nu m-am decis daca am curajul sa urmaresc operatia pe cd. Sotul meu vrea sa o urmareasca cu doctorul. Doctorul a zis ca i-ar face placere sa o urmarim cu el sa ne poate explica. Am mai scris cata recunostinta ii port acestuio medic. Nu cred ca vreodata voi putea sa-mi exprim sentimentele de recunostinta. Cand a venit sa o vada pe Dara dupa opertie prima data, i-a dat un pupic pe frunte. La fel, le-a zis la asistente, dupa operatie sa-l sune la orice ora din noapte. Ti se pare greu de crezut ca oameni, medici ca el pot exista. insa exista si linistea sufleteasca pe care ti-o dau e de nexeplicat.

E o binecuvantare sa stii ca-ti lasi copilul pe mainile unui medic ca el si ca ai toata increderea in el.

ma opresc aici, Darutza mamii s-a trezit si vrea sa-si bage gherutzele in tastatura:)

#72 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 November 2010 - 12:13 AM

Draga mea, multa sanatate in continuare si sunt alaturi de voi! Sunteti cu totii niste luptatori si aveti respectul meu! =))
Pupam Dara cea frumoasa! :D Si pe mamica ei! =))

#73 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 November 2010 - 12:14 AM

Ce bine ca ati trecut si peste asta cu bine!Pupam nasuc de Dara! =))
Recuperare rapida si numai bine va doresc! =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#74 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 November 2010 - 09:22 AM

Silvana , recuperare rapida va doresc si eu! Pupam Dara curajoasa !

#75 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 November 2010 - 01:10 PM

Te pup Ana ma bucur ca ati trecut cu bine... :floare:

#76 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 06 November 2010 - 03:55 PM

Recuperare rapida Dara :floare:
Silvana :lol:

#77 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 06 November 2010 - 05:25 PM

Vezi postareaFoxyy, la 06 November 2010 - 12:13 AM, a spus:

Draga mea, multa sanatate in continuare si sunt alaturi de voi! Sunteti cu totii niste luptatori si aveti respectul meu! :lol:
Pupam Dara cea frumoasa! :) Si pe mamica ei! :)



Vezi postareaMaya, la 06 November 2010 - 12:14 AM, a spus:

Ce bine ca ati trecut si peste asta cu bine!Pupam nasuc de Dara! :-*
Recuperare rapida si numai bine va doresc! :floare:



Vezi postareasimonaro29, la 06 November 2010 - 09:22 AM, a spus:

Silvana , recuperare rapida va doresc si eu! Pupam Dara curajoasa !



Vezi postareaGeany, la 06 November 2010 - 01:10 PM, a spus:

Te pup Ana ma bucur ca ati trecut cu bine... :lol:



Vezi postareasissi, la 06 November 2010 - 03:55 PM, a spus:

Recuperare rapida Dara :lol:
Silvana :lol:


multumim din tot sufletul dragele naostre,
un :) mare mare si de la noi pt voi

si noi speram sa se refaca repede ca ultima gaselnita e sa-si zgandareasca copcile cu limba si sa sangereze. Aseara chiar a reusit performanta sa-si scoata o copca

am sunat dr si a zis sa nu ne ingrijoram ca incep sa cada unele din copci, cele care nu sunt din cele ce se reabsorb. Si ca stie ca ei incep sa-si zgandare copcile ca incep sa simta cu limba si sunt curiosi

sper numa sa sa vindece mai repede ca nu am cum sa o fac sa nu si le mai zgandare

va pupam pe toate

#78 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 07 November 2010 - 10:03 PM

Draga Anavlis ,

Va pup si ma bucur mult sa vad ca ati trecut si prin pasul asta, de acum totul se va rezolva mai usor daca nu mai sunt alte probleme.
Noi, eu si Edi, acum cateva ore ne-am intors de la spital,dupa 14 zile de internare. Operatia prin care a trecut a fost de un grad de dificultate foarte mare si recuperarea pe masura. De 2 saptamani e operat si de atunci am stat cu emotii atat noi cat si medicii sa nu apara complicatii, tocmai in ideea de a nu-l mai supune unui alt chin. Probabil ar fi bine sa deschid un alt topic legat de afectiunea care a avut-o Edi pe langa Cheilo-Gnato- Palatoschizis..
Acum revenind la pasul vostru, operatia de palat, eu imi aduc aminte ca Edi a trecut destul de usor , s-a acomodat repede la noua forma a guritei . E drept ca la el nu s-au folosit copci, ci doar fir care s-a absorbit. Imi aduc aminte ca lui i-am dat dupa operatie tot cu lingurita, bineinteles nu bagata in gurita , ci doar pusa pe varful buzelor.
Sincer ma bucur enorm pentru voi ca ati reusit sa terminati palatul intr-o singura faza. Si la noi a fost cam la fel, doar ca acum urmeaza sa vedem partea cu ortodontia, care mi se explica ca abia cand ajunge pe la 16-17 ani poate fi rezolvata .
Am intalnit atatea mamici acum in spital cu dureri mai mari sau mai mici. Din pacate nu multe au timp sa deschida calculatorul, multe sunt atat de suparate.......
Poate mai vorbim zilele astea , merg si eu sa ma bucur de revenirea acasa si sa-mi mai strang inca o data puiul in brate.
Dumnezeu sa ne ajute sa trecem cu bine peste toate incercarile!

#79 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 08 November 2010 - 03:20 PM

Pisicasor :pupic: si pt Edi cel curajos :rolleyes: :drool: recuperare rapida

#80 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 08 November 2010 - 05:02 PM

Vezi postareaPisicasor, la 07 November 2010 - 10:03 PM, a spus:

Draga Anavlis ,

Va pup si ma bucur mult sa vad ca ati trecut si prin pasul asta, de acum totul se va rezolva mai usor daca nu mai sunt alte probleme.
Noi, eu si Edi, acum cateva ore ne-am intors de la spital,dupa 14 zile de internare. Operatia prin care a trecut a fost de un grad de dificultate foarte mare si recuperarea pe masura. De 2 saptamani e operat si de atunci am stat cu emotii atat noi cat si medicii sa nu apara complicatii, tocmai in ideea de a nu-l mai supune unui alt chin. Probabil ar fi bine sa deschid un alt topic legat de afectiunea care a avut-o Edi pe langa Cheilo-Gnato- Palatoschizis..
Acum revenind la pasul vostru, operatia de palat, eu imi aduc aminte ca Edi a trecut destul de usor , s-a acomodat repede la noua forma a guritei . E drept ca la el nu s-au folosit copci, ci doar fir care s-a absorbit. Imi aduc aminte ca lui i-am dat dupa operatie tot cu lingurita, bineinteles nu bagata in gurita , ci doar pusa pe varful buzelor.
Sincer ma bucur enorm pentru voi ca ati reusit sa terminati palatul intr-o singura faza. Si la noi a fost cam la fel, doar ca acum urmeaza sa vedem partea cu ortodontia, care mi se explica ca abia cand ajunge pe la 16-17 ani poate fi rezolvata .
Am intalnit atatea mamici acum in spital cu dureri mai mari sau mai mici. Din pacate nu multe au timp sa deschida calculatorul, multe sunt atat de suparate.......
Poate mai vorbim zilele astea , merg si eu sa ma bucur de revenirea acasa si sa-mi mai strang inca o data puiul in brate.
Dumnezeu sa ne ajute sa trecem cu bine peste toate incercarile!



vai draga mea, ma bucur asa de tare ca sunteti bine si acasa:)
:rolleyes: pt amandoi si recuperare rapida lui Edi.

stiu cati parinti suparati sunt, si eu am tot intalnit prin spital si e inca un motiv ca atunci cand ii multumesc Celui de Sus pt copilul meu sa-i multumesc ca suntem bine si ca am copil puternic (ca si Edi) care poate trece prin asta. Atatea mamici suparate sunt si atatia copilasi care sufera ca ti se rupe sufletul

cand ai timp si daca ai, poti scrie despre operatie.

noi acum asteptam pe urmatoarea....care am inteles ca e numa estetica pt nasuc. Am zis Multumesc ca am trectu peste asta. Inca mai e suparata ca nu o las sa suga din bineron si face urat cand e sa-i scurg laptic in gura.....pe zi o hranesc cu lingurita, dar la prima oara dimineata o hranesc cu biberonul...si urla de numa ca nu il bag in gura....e ca si cum te-ar tenta cineva cu o bucata de ciocolata...o inteleg, dar ce sa-i fac, trebuie sa mai rabde cateva zile. Sper ca de sapt viitoare sa poata lua biberonul ca ma dispera cand incepe sa urle. Si efectiv nu am ce-i face si incerc sa o calmez dar se enerveaza (ca seamana cu ma-sa la incapatanare...lol) si o tine tot intr-un urlet:)

:pupic: pe amandoi draga mea. asa de aproape te simt:)

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi