Forum Culinar: am primit de la ambasada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

am primit de la ambasada

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 08:36 AM

urmatoarea felicitare

Citeaza

Dragi români de pretutindeni,

Pe  30 noiembrie, de ziua Sfântului Andrei, Apostolul şi ocrotitorul românilor, sărbătorim începând cu anul 2007 „Ziua românilor de pretutindeni”.

Îmi face o deosebită onoare şi totodată bucurie ca, în numele Guvernului, al Ministerului Afacerilor Externe şi al meu personal, să vă adresez calde felicitări cu ocazia acestei duble sărbători - a „Zilei românilor de pretutindeni” şi a Sfântului Andrei.

Vă felicit pentru contribuţia deosebită pe care o aduceţi la dezvoltarea comunităţilor şi a ţărilor în care vă aflaţi, precum şi la păstrarea şi afirmarea identităţii etnice, culturale, lingvistice şi religioase a românilor din afara graniţelor. Ştiu că, oriunde v-aţi afla, păstraţi în suflet esenţa neamului românesc, dar şi dorul de ţară şi de cei dragi de acasă.

Vă transmit mult succes în activitatea dumneavoastră şi vă asigur că Departamentul pentru Relaţiile cu Românii de Pretutindeni vă va fi mereu alături. DRRP  va continua dialogul cu mediul asociativ românesc de peste hotare şi va derula noi programe şi proiecte care să vină în sprijinul nevoilor şi aşteptărilor dumneavoastră.

Doresc, de asemenea, să vă felicit şi cu ocazia Zilei de 1 Decembrie,  „Ziua Naţională” a României, ziua în care culorile Tricolorului sunt purtate cu mândrie în sufletul, dar şi în casa fiecărui român.

La mulţi ani tuturor românilor!

Eugen Tomac
Secretar de stat pentru relaţiile cu românii de pretutindeni

knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 08:38 AM

bine, trecid peste faptu' ca acu' aflu ca departamentu' respectiv exista ... sf andrei era "apostol"? nu-s religios de felu' meu, da' am ciutit texte religioase de toate neamurili la viatza mea. baibalu' chiar tot ... si acolo erau 4 apostoli: luca, marcu, ion si matei. andrei nu prea era apostol ...
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#3 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 01 December 2009 - 09:02 AM

Asta nu-i corect :thumleft: - eu de ce n-am primit nimic de la ambasada =))

#4 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 09:06 AM

Cristina a spus:

Asta nu-i corect :thumleft: - eu de ce n-am primit nimic de la ambasada =))


poi puate n-au imelu' tau. =))
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#5 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 01 December 2009 - 09:10 AM

vaxile a spus:

Cristina a spus:

Asta nu-i corect :thumleft: - eu de ce n-am primit nimic de la ambasada =))


poi puate n-au imelu' tau. =))


Pe al tau cum de-l au? L-ai dat tu de buna voie sau te-au strans cu usa =))

#6 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 01 December 2009 - 09:28 AM

vaxile a spus:

bine, trecid peste faptu' ca acu' aflu ca departamentu' respectiv exista ... sf andrei era "apostol"? nu-s religios de felu' meu, da' am ciutit texte religioase de toate neamurili la viatza mea. baibalu' chiar tot ... si acolo erau 4 apostoli: luca, marcu, ion si matei. andrei nu prea era apostol ...


De dragul corectitudinii.
In textele religioase crestine exista insa 12 apostoli. (Evanghelistul Luca i extinde chiar la 70)
Evanghelistii au fost doar 4.
Sfantul Apostol Andrei, se spune ca ar fi raspandit crestinismul in Scytia Minor - Dobrogea - fiind considerat ocrotitorul poporului roman.

Keep reading :thumleft: Sau dupa cum scriai: "mai ciuteste"
http://ro.orthodoxwiki.org/Apostol

No offence please.
"Pace tie cititorule!" =))
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#7 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 09:38 AM

Cristina a spus:

vaxile a spus:

Cristina a spus:

Asta nu-i corect :thumleft: - eu de ce n-am primit nimic de la ambasada =))


poi puate n-au imelu' tau. =))


Pe al tau cum de-l au? L-ai dat tu de buna voie sau te-au strans cu usa =))

aici e ca-n bancu' ala cu radio erevan. nu l-am dat io, l-a dat nevazmea. si nu de bunavoie, ca a trebuit sa-i fac pasaport la alamicu'.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#8 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 01 December 2009 - 09:57 AM

vaxile a spus:

bine, trecid peste faptu' ca acu' aflu ca departamentu' respectiv exista ... sf andrei era "apostol"? nu-s religios de felu' meu, da' am ciutit texte religioase de toate neamurili la viatza mea. baibalu' chiar tot ... si acolo erau 4 apostoli: luca, marcu, ion si matei. andrei nu prea era apostol ...


Andrei era frate cu Petru. Iar Marcu... stii tu :thumleft:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#9 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 10:03 AM

W Mamadeus Paparotti a spus:

vaxile a spus:

bine, trecid peste faptu' ca acu' aflu ca departamentu' respectiv exista ... sf andrei era "apostol"? nu-s religios de felu' meu, da' am ciutit texte religioase de toate neamurili la viatza mea. baibalu' chiar tot ... si acolo erau 4 apostoli: luca, marcu, ion si matei. andrei nu prea era apostol ...


De dragul corectitudinii.
In textele religioase crestine exista insa 12 apostoli. (Evanghelistul Luca i extinde chiar la 70)
Evanghelistii au fost doar 4.
Sfantul Apostol Andrei, se spune ca ar fi raspandit crestinismul in Scytia Minor - Dobrogea - fiind considerat ocrotitorul poporului roman.

Keep reading :thumleft: Sau dupa cum scriai: "mai ciuteste"
http://ro.orthodoxwiki.org/Apostol

No offence please.
"Pace tie cititorule!" =))

ok, then. my bad.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#10 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 10:03 AM

Alexandru a spus:

vaxile a spus:

bine, trecid peste faptu' ca acu' aflu ca departamentu' respectiv exista ... sf andrei era "apostol"? nu-s religios de felu' meu, da' am ciutit texte religioase de toate neamurili la viatza mea. baibalu' chiar tot ... si acolo erau 4 apostoli: luca, marcu, ion si matei. andrei nu prea era apostol ...


Andrei era frate cu Petru. Iar Marcu... stii tu :thumleft:

cu anton, da ...
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#11 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 01 December 2009 - 05:46 PM

W Mamadeus Paparotti a spus:

vaxile a spus:

bine, trecid peste faptu' ca acu' aflu ca departamentu' respectiv exista ... sf andrei era "apostol"? nu-s religios de felu' meu, da' am ciutit texte religioase de toate neamurili la viatza mea. baibalu' chiar tot ... si acolo erau 4 apostoli: luca, marcu, ion si matei. andrei nu prea era apostol ...


De dragul corectitudinii.
In textele religioase crestine exista insa 12 apostoli. (Evanghelistul Luca i extinde chiar la 70)
Evanghelistii au fost doar 4.
Sfantul Apostol Andrei, se spune ca ar fi raspandit crestinismul in Scytia Minor - Dobrogea - fiind considerat ocrotitorul poporului roman.

Keep reading =)) Sau dupa cum scriai: "mai ciuteste"
http://ro.orthodoxwiki.org/Apostol

No offence please.
"Pace tie cititorule!" =))


Mda...stii cum e aia ca noi ne-am nascut din Traian si Decebal direct crestini?! :twisted: Ce ma enervez cand vad ca asemenea neadevaruri dpdv istoric sunt in continuu promovate pe la noi :roll: Paparotti, n-ai nici o vina, nu cu tine ma treaba ci cu "desteptii" care incurca istoria cu legendele si propria lor imaginatie si dau acest talmes-balmes ca adevar absolut =))
Take a walk on the wild side...

artizan

#12 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 01 December 2009 - 05:49 PM

Poate odata, daca ma enervez prea tare va spun eu cum e asta cu crestinismul si "nasterea" poporului roman =))
Take a walk on the wild side...

artizan

#13 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 01 December 2009 - 05:53 PM

KikenHana a spus:

Poate odata, daca ma enervez prea tare va spun eu cum e asta cu crestinismul si "nasterea" poporului roman =))

Ia enerveaza-te Hana, da tare, nu asa... =))
Imagine postata

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 December 2009 - 07:52 PM

Cei 4 Apostoli erau 3: Luca si Matei....... :D

#15 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 01 December 2009 - 10:03 PM

KikenHana a spus:

Poate odata, daca ma enervez prea tare va spun eu cum e asta cu crestinismul si "nasterea" poporului roman :lol:



Da.Ksa?

#16 Useril este offline   cornelia 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 02 December 2009 - 07:24 AM

si nu te-ai simtit mandru ca esti roman? :D

#17 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 08:13 AM

cornelia a spus:

si nu te-ai simtit mandru ca esti roman? :D


cine, eu? nu, mai degraba nu. de fapt, din 33 de ani ai mei, ultimii 10 i-am petrecut p-afara. nu ma mai simt deloc "roman verde". cultural, sunt un amestec, am incercat sa iau ce e mai bun din tot ce-am vazut pe unde am fost. nu mai maninc pur romaneste, nu ma mai imbrac pur romaneste, vorbesc romaneste doar acasa si pe forumuri (da' n-am uitat limba ca raducioiu, si lu' fiimiu tot in rumuneste ii vorbesc). nu am in viata scopuri romanesti (casa, masina, butoi cu bere). stii, in povestile alea cu fatfrumos, omu' isi ia mereu calu', se duce pe un' se duce, face citeva troznai, sufera pen' ce-a facut si devine nu numai mai destept, da' si ... altceva fata de omu' care era inainte de a pleca la drum. fara sa am pretentia de a fi frun fatfrumos, povestea in cazu' meu e cam tot aia.

iarasi, nu pot sa uit ca in romania sunt pe cale sa vina la putere foarte democratic si in mod absolutist aceia din cauza carora eu a trebuit sa plec (pentru ca nu puteam sa am si un venit decent si sa fac meseria care-mi placea). pe undeva, simt ca pipalu' roman ii iubeste pe cei pe care eu nu pot decit sa-i urasc.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#18 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 02 December 2009 - 08:30 AM

vaxile a spus:

cornelia a spus:

si nu te-ai simtit mandru ca esti roman? :D


cine, eu? nu, mai degraba nu. de fapt, din 33 de ani ai mei, ultimii 10 i-am petrecut p-afara. nu ma mai simt deloc "roman verde". cultural, sunt un amestec, am incercat sa iau ce e mai bun din tot ce-am vazut pe unde am fost. nu mai maninc pur romaneste, nu ma mai imbrac pur romaneste, vorbesc romaneste doar acasa si pe forumuri (da' n-am uitat limba ca raducioiu, si lu' fiimiu tot in rumuneste ii vorbesc). nu am in viata scopuri romanesti (casa, masina, butoi cu bere). stii, in povestile alea cu fatfrumos, omu' isi ia mereu calu', se duce pe un' se duce, face citeva troznai, sufera pen' ce-a facut si devine nu numai mai destept, da' si ... altceva fata de omu' care era inainte de a pleca la drum. fara sa am pretentia de a fi frun fatfrumos, povestea in cazu' meu e cam tot aia.

iarasi, nu pot sa uit ca in romania sunt pe cale sa vina la putere foarte democratic si in mod absolutist aceia din cauza carora eu a trebuit sa plec (pentru ca nu puteam sa am si un venit decent si sa fac meseria care-mi placea). pe undeva, simt ca pipalu' roman ii iubeste pe cei pe care eu nu pot decit sa-i urasc.


si nu tzazis nimenea ca ai uitat de unde ai plecat? :roll:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#19 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 08:47 AM

dragos a spus:

vaxile a spus:

cornelia a spus:

si nu te-ai simtit mandru ca esti roman? :D


cine, eu? nu, mai degraba nu. de fapt, din 33 de ani ai mei, ultimii 10 i-am petrecut p-afara. nu ma mai simt deloc "roman verde". cultural, sunt un amestec, am incercat sa iau ce e mai bun din tot ce-am vazut pe unde am fost. nu mai maninc pur romaneste, nu ma mai imbrac pur romaneste, vorbesc romaneste doar acasa si pe forumuri (da' n-am uitat limba ca raducioiu, si lu' fiimiu tot in rumuneste ii vorbesc). nu am in viata scopuri romanesti (casa, masina, butoi cu bere). stii, in povestile alea cu fatfrumos, omu' isi ia mereu calu', se duce pe un' se duce, face citeva troznai, sufera pen' ce-a facut si devine nu numai mai destept, da' si ... altceva fata de omu' care era inainte de a pleca la drum. fara sa am pretentia de a fi frun fatfrumos, povestea in cazu' meu e cam tot aia.

iarasi, nu pot sa uit ca in romania sunt pe cale sa vina la putere foarte democratic si in mod absolutist aceia din cauza carora eu a trebuit sa plec (pentru ca nu puteam sa am si un venit decent si sa fac meseria care-mi placea). pe undeva, simt ca pipalu' roman ii iubeste pe cei pe care eu nu pot decit sa-i urasc.


si nu tzazis nimenea ca ai uitat de unde ai plecat? :roll:


ba cumnu! cumnatu-miu. cind i-am zis ca am de gind sa fac sex cu pasaportu' rumunesc. p-orma el a venit colea si s-a operat la ochi, o chestie de se cheama lassik sau asa ceva. el are 25 de ani si avea o miopie de -8 la un oki si -11 la altu'. fuarte nasol. ei si s-a dus la cluj si aia i-au dat cu shutu', ca bah, cu ce ai tu nu te pot opera, valea. aici, intr-o vineri i-au facut o baterie de teste de fro 3 ore si intr-un final l-au programat la operatie ... luni. totu' amers fuarte bine, l-au reparat sgporenii. ba inainte de a pleca in ro i-au trimis sh-o felicitare gen "multumim ca v-atz operat la noi". ce sa zic? nu mi-a mai mentionat cumnata-miu ca "am uitat de unde am plecat". o fi uitat :D
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#20 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 02 December 2009 - 08:52 AM

dragos a spus:


si nu tzazis nimenea ca ai uitat de unde ai plecat? :roll:

Daca uita, se intorcea :D
Imagine postata

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi